Sevgili Okuyucular;

Bugün dijital pazarlamanın en önemli noktasından bahsedeceğim size. Daha önceki yazılarımda bir parça bahsetmiştim ama aldığım geri bildirimler bu haftaki yazımın ana konusunu belirlemiş oldu. Bu hafta “Google Benim İşletmem ve Bunun Üzerinden Yapılan Dolandırıcılıklar” üzerinde duracağım.

GOOGLE GÖRSEL

“Google Benim İşletmem” en basit anlatımıyla Google’da öne çıkmanızı sağlayan en popüler uygulamalardan birisi. İşletmenizi tüm hizmetleri ile Google’da tanımlayabilir Google aramalarında ve haritalarında yer alarak işletmenizi yönetebilirsiniz.

İşletme profili oluşturmak oldukça basit bir işlem gerektiriyor. https://ads.google.com/ linkine tıklayarak hemen kaydınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. İşletme adınız, konumunuz, verdiğiniz hizmetler, iletişim numaraları, web sitesi gibi temel bilgileri eksiksiz girmeye özen gösterin. Tüm bu bilgileri girdikten sonra Google işletmenizin gerçekliğini SMS onayı alarak ya da arayarak doğrular. Doğrulama işlemi hemen de olabilir, 7 iş günü içerisinde de gerçekleşebilir. Burada biraz sabretmeniz gerekli. Tüm bilgilerinizi girip, doğrulama işlemini yaptıktan sonra Google işletme hesabınızı 1-2 hafta içerisinde yayına alacaktır.

Onay süreci tamamlanıp, işletmeniz yayına alındıktan sonra Google müşterileriniz ile etkileşim kurmanıza izin verir.  Müşterileriniz oluşturduğunuz hesabınıza yorum yapabilir, soru sorabilir ve fotoğraf paylaşabilir. İşletmenize ait tüm bilgilerinizi özelleştirebilir, yönetebilir ve sürekli canlı tutarak iyileştirebilirsiniz. Bu sayede de mevcut işletmenizi daha güvenilir kılabilir ve müşterilerinizin sizi ziyaret etme olasılıklarını %70 oranında arttırabilirsiniz. Özellikle müşterilerinizin yorumları oldukça değerli. Mümkün ise en az 5 olumlu yorum almaya özen gösterin.

Dijital dünyaya adım atmaya karar vermiş tüm işletmelerin yapacağı ilk adım, “Google Benim İşletmem” kaydı oluşturmaktır. Maalesef günümüz gerçeği de özellikle son yıllarda telefon dolandırıcılığı. Birçok hizmette olduğu gibi bu kadar önemli bir konuda daha yeni yeni bilinçlenmeye başlamış olan işletmelerin Google’dan arıyoruz diyerek dolandırılma girişimleri gerçekten çok can sıkıcı. Yaş, cinsiyet, maddi durum gözetmeksizin bir dizi düzenbazlıkla sizin kazancınıza göz dikiyor, bu dolandırıcılar.

“Google Benim İşletmem” kaydı ile dolandırıcılar kendilerine artık başka insanları sömürme yolu açtı. Eminim ki siz de 0850’li hatlardan “Google’da işletmenizi en üst sırada çıkaralım, Google’da işletmenizin süresi dolmuş, Google haritalardan silinmek üzeresiniz” gibi birçok bahane ile aranmış ve dolandırıcılık girişimine maruz kalmış olabilirsiniz. SAKIN ALDANMAYIN! GOOGLE BU HİZMETİ TAMAMI İLE ÜCRETSİZ VERİYOR.

Google adına işlem yaptığını iddia eden dolandırıcılar arama motorunun haritalarında yer alan işletmelere telefonla ulaşıyor ve dolandırıcılık girişimine başlıyor. Bu dolandırıcılar özellikle aciliyet hissi yaratarak Google’dan silineceksin imajı yaratıp, kişiyi acilen karar verme eğilimine zorluyor. Siz daha düşünemeden o panikle vermiş oldukları hesap numarasına ödemenizi yapmış oluyorsunuz. Meblağları küçük tutup, bu şekilde birçok kişiyi dolandırma eğilimine giriyorlar. Ödemeyi yaptıktan sonra da size ulaştıkları numarayı geri aradığınızda karşınızda muhatap bulamıyorsunuz. Ya da azıcık bilinçli olduğunuzu anladıklarında telefonlar suratınıza kapatılıyor.

Dolandırıcılar bu sistemi biraz daha geliştirerek, sözleşme göndereceklerini söyleyip bir kargo firmasından arar gibi sizi aratıyorlar. Ancak Google sizden bu hizmet için ne sözleşme ister ne de para ister. Çünkü zaten sisteme kaydolmak tamamı ile ücretsiz.

Afyon’da da benzer bir olay yaşandı, duymuşsunuzdur mutlaka. Hatırı sayılır yüksek meblağlar elde eden dolandırıcıların yaptığı vurgun hiç de küçümsenecek gibi değildi. İddialara göre 5 binden fazla esnaf “Google’da en üst sırada yer alacağım” diye yaklaşık 1 milyon 250 bin TL civarlarında bir ödeme yaparak dolandırıldı. Hatırlayalım: https://www.afyonpostasi.com.tr/afyonda-binlerce-esnafi-iste-boyle-dolandirdilar

Google çok büyük bir şirket ve yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada hizmet veriyor. Hiçbir Google temsilcisi sizin firmanızı arayarak bu şekilde para talebinde bulunmaz. Yapılan reklam çalışmalarından tutun da alınan ödemelere kadar belli bir sisteme dayalı olarak ilerler. Google’ın bir çağrı merkezi yoktur ve müşteri temsilcisi de bulunmamaktadır. Lütfen dikkat edin. Bunun dışında Google ismini kullanarak arayan her firma veya kişi kesinlikle dolandırıcıdır.

Hep baharı düşünerek sevgi ile kalın.