İl Genel Meclisi’nde (İGM) ilk toplantı AK Parti Grup Başkanvekili Ömer Dayı’nın konuşması ile gerildi. İGM Başkanı ve komisyonların belirlenmesinden sonra gündem dışı söz alan Dayı, 2009’dan 2019’a kadar iki dönem İGM üyesi olduğunu hatırlatarak o dönemlerde yapılan çalışmalardan söz etti.  

Sıcak asfalt ile çıta yükseldi

Bu meclis Afyonkarahisar’ın bütününde hızlı bir şekilde, özellikle kırsalda ve köyler de alt yapı eksiklerini, il merkezi ve ilçe merkezlerinde ise  eğitim alanındaki başta binalarının eksiklerini tespit etti.  Adil bir bütçe planlaması ile kırsaldan ve köylerimizden başlayarak kanalizasyon, su, yol gibi temel alt yapı hizmetlerini büyük ölçüde tamamladı. Devamında sosyal donat alanları, eğitim kurumları, çok amaçlı salonlar, köy konakları gibi yatırımlara girişti.  Bu alanlarda Türkiye’ye örnek olacak çalışmalara imza attı. Özellikle son zamanlarda sıcak asfalt çalışmalarına başlayarak, bu alanda çıtayı yükseltti. Önümüzdeki dönemde de il genel meclisi ve Afyonkarahisar İl Özel İdaresi olarak bu hizmetlere yenilerini ekleyerek yeni başarı hikayeleri hep birlikte yazacağız. 

“Seçim öncesi verilen vaatlerin takipçisi olacağız”

İl genel meclisi üyeleri olarak yukarıdaki alanlardaki çalışma ve hizmetlerimizin yanında,  tüm kamu kurumları ve belediyeler başta olmak üzere, bizi seçen vatandaşlarımızın adına hizmetlerini, faaliyetlerini, yatırımlarını ve vaatlerini, çalışma ve diğer tasarruflarını takip edeceğiz, denetçisi olacağız.  Özellikle de yerel yönetimlerin, belediyelerin, belediye başkanlarının seçim öncesi verdiği vaatlerin, bulundukları taahhütlerin her zaman takipçisi olacağız ve hatırlatacağız. 

“Salça fabrikası vaadini hatırlatacağız”

Bu çerçevede Afyonkarahisar Belediye Başkanı’nın seçim öncesi vaatleri, taahhütleri ve açıklamaları kayıtlarda ve hafızalarda. Kentsel dönüşümden, sosyal yardımlara, belediye personeline verilen vaatler, iş güvencesi, kadro ve maaş gibi  verilen sözlerden, yapılacak yatırım sözlerine kadar her şeyin takipçisi olacağız. Örnek olarak yakın bir köyümüzde belediyenin salça fabrikası yapacağı  vaadini, yine bağlı bir mahallede su işleme fabrikası kurma sözünü sık sık hatırlatacağız. Mahallelere yönelik imar ve arsa düzenlemeleri ile ilgili açıklamalarını, hatta merkezi hükümetin yetki alanına giren diğer alanlardaki tüm vaat ve beyanları kayıtlardadır. Bu kayıtları önlerine koyacağız.

Üçüncü haftada sürgünler, işten atmalar, mobingler yaşanıyor

Seçimlerden bu yana üç hafta dahi olmadı, özellikle belediye personeline verilen vaatleri ve sözleri hatırlayalım. Afyonkarahisar Belediye Başkanı  “bir anne olarak söz veriyorum, kimse işten çıkarılmayacak işinden aşından etmeyeceğim” diye beyanlarda bulunuyordu. Şimdi üçüncü haftada yapılanlara bir bakalım. Birim müdürleri  toplu olarak bir zabıta karakoluna sürgün ediliyor. Makine mühendisleri, kamu yönetimi mezunu muhasebeciler beden işçisi olarak park, bahçe ve temizlik işlerinde görevlendiriliyor. Belediye personeline sendika üyeliğinden istifa etmeleri için baskı yapılıyor. Her türlü mobbing ve baskının, işten ayrılmaya zorlamanın örneklerini  görüyoruz.  

“CHP zihniyetinin bu kadar kısa süre içerisinde hortlamasını beklemiyorduk”

Biz bu CHP zihniyetini tanıyorduk. Fakat bu kadar kısa süre içerisinde tekrar hortlamasını beklemiyorduk.  Daha öncede CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun namus sözü verdiği halde Türkiye genelinde CHP’li  belediyelerde binlerce kişinin işinden olduğuna şahit olmuştuk.  Şimdi de Afyon’da bu  CHP zihniyeti aynı yolda ilerliyor. Afyon Belediyesi yetkililerine sesleniyoruz bu zihniyeti tekrar ortaya çıkarmayın, sürgünlere, işten çıkarmalara, her türlü hukuka ve yasalara aykırı baskı ve dayatmalara son verin. 

“28 Şubat süreci bin yıl sürecek diyen, bunlar değil miydi ki?”

Burada şunu açıkça ifade edelim ki, bu zihniyete karşı mücadeleye alışığız. 28 Şubat sürecinde, darbe dönemlerinde, üniversitelerde ve diğer kamu kurumlarında, milletimiz bu zihniyet ve uzantıları ile  kıyasıya mücadele etti. Bu zihniyet değil miydi? 28 Şubat süreci bin yıl sürecek diyen, bunlar değil miydi ki? Az daha vatandaşı istediği gibi giyimiyle sokağa çıkarmayacağını söyleyenler. 

MHP’li Ahmet Kahveci: Seçimlerde Afyon’da önemli bir başarı elde ettik MHP’li Ahmet Kahveci: Seçimlerde Afyon’da önemli bir başarı elde ettik

“Klasik CHP zihniyeti…”

Milletimiz verdiği mücadele ile temel hak ve özgürlüklere getirilen tüm kısıtlamaları, hukuka ve demokratik haklara aykırı uygulamaları nasıl ki tarihe gömdü ise, şunu bilin ki yeniden uç veren CHP  zihniyetinin başta belediyeler olmak üzere yetki alanlarında klasik CHP zihniyetinin uygulamalarını ve yansımalarınıda tarihe gömecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu alanlarda demokratik hukuk mücadelesini, emekçilere karşı yapılan haksızlıklara karşı hak ve hukuk mücadelesini önümüzdeki dönemde daha da  yükselttiğimize herkes şahit olacaktır.

“Afyonkarahisar halkımızın yararını gözeteceğiz”

İl Genel Meclisi üyeleri olarak Afyon’nun sorunlarını ve yatırımlarını yakından takip edeceğiz,  bütün  çalışmalarımızda Afyonkarahisar halkımızın yararını gözeteceğiz. Doğru işlerin önünü açacak, yanlışa da dur diyeceğiz. Nasıl ki verdikleri sözleri tutmakla yükümlü bir yerel yönetim varsa, onu takip etmek, denetlemek ve uyarmakla yükümlü bir İl Genel Meclisi de vardır ve olacaktır.  Afyonkarahisarlı hemşehrilerimizin gözü, kulağı, sesi olmaya devam edeceğiz.  Hepimiz önümüzdeki dönemin emek verenleri ve fedakarlıklarla çalışanları olacağız. >> Hanım Sündük'ün Haberi.