Battalgazi Mahallesi’nde 5293 ile 5319 arasında kalan ada numaraları belirlenmiş arsaların sahiplerinin başı emlak vergisi ile dertte. Bu bölgede arsası olan vatandaşlar daha önce 400 TL öderken şu anda 80 bin TL vergi ödemek zorunda kaldı. Arsa sahipleri kendi arazilerine yakın bir noktaya bir inşaat firmasının 15-20 Milyon değerinde ultra lüks villa yaptığını ve bu villaları kredi ile satmak için metrekare rayiç değerleri yükselttiklerini anlatan bir dilekçe hazırlayıp belediyeye sundu. 

Whatsapp Image 2024 05 02 At 16.27.36

400 TL vergi ödeyen köylü, bir anda 80 bin TL vergi ile karşılaştı

Arasa sahipleri dilekçelerinde şu ifadelere yer verdi: “Arsalarımız daha önce Erenler Köyü sınırları içerisindeydi. Birilerinin tarlaları ucuza alırım imara açtırıp arsa vasfına dönüştürüp üzerine villa yapıp pahalıya satarım” planlaması ile Erenler Köyü’nden alınarak Battalgazi Mahallesi sınırları içine dahil edilerek imar çalışması yapıldı. Tarlaların yüzde 45’i belediye tarafından arsa vasfına dönüştürüldü. 2023 yılı Battalgazi Mahallesi metrekare rayiç bedeli 153,39 TL idi. Bu rayiç bedel ile arsalara ve yapılacak villalara istenilen kredi finansmanı sağlanamıyordu. Bunun için yeniden rayiç oluşturmak üzere uydurma bir komisyon oluşturuldu. Belediyedeki işbirlikçiler metrekare rayiç bedeli 2744 TL olarak belirledi. Yıllık 400 TL vergi ödeyen köylü, bir anda 80 bin TL vergi ile karşılaştı. Bu metrekare rayiç değeri hakkaniyetli olmayıp olması gereken oranın 10 kat fazlasıdır. Hiçbir alt yapısı olmayan yerin Afyonkarahisar’ın en pahalı yeri olması hayatın doğal akışına terstir”

Afyon Belediyesi mühürledi: Bakkal, tekstil atölyesi, tuhafiye, berber, lokanta ve dikim evi Afyon Belediyesi mühürledi: Bakkal, tekstil atölyesi, tuhafiye, berber, lokanta ve dikim evi

Whatsapp Image 2024 05 02 At 16.28.12 (1)

Halk buradaki mağduriyetlerinin giderilmesini talep ediyor.  

>>Kudret Kuş’un Haberi