İYİ Parti’nin genel başkan seçimi yapılacak 5. Olağanüstü Kurultayı başladı. Seyircisiz düzenlenen kurultayda yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kurultayın yapıldığı ATO Congresium Salonu’nun dışında ve salonun içindeki fuaye alanında çevik kuvvet polisleri görev aldı.

1302 delegenin 1007’si salona geldi ve oy kullanmak üzere imza attı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in aday olmadığı kurultayda Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın ve Günay Kodaz adaylığını ilan etti. Dört adayın da aday olmak için gerekli imzayı topladığı öğrenildi. Adaylar şu sırayla kürsüye çıkarak konuşma yaptı: Müsavat Dervişoğlu, Tolga Akalın, Koray Aydın, Günay Kodaz.

İLK TURDA KAZANAN ÇIKMADI

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi. 1302 delegeden 1178 delege oy kullandı. 7 geçersiz oy çıkarken 1171 geçerli oy kullanıldı. Resmî olmayan sonuçlara göre ilk turda adayların aldıkları oylar şöyle:

Koray Aydın: 472

Müsavat Dervişoğlu: 370

Tolga Akalın: 327

Günay Kodaz: 2

Genel başkan seçilmek için salt çoğunluk olan 654 oyun alınması gerekiyor. İlk turda salt çoğunluk sağlanamazsa ikinci turda da salt çoğunluk aranacak. Gene sağlanamazsa üçüncü turda en yüksek oy alan aday kazanacak. İlk turda salt çoğunluk sağlanamadığı için seçim ikinci tura kaldı.

TOLGA AKALIN ÇEKİLDİ

İlk turda üçüncü olan Tolga Akalın, oylamanın ardından adaylıktan çekildi. Kürsüde yaptığı konuşmada delegesini kimseye yönlendirmeyen Akalın, tercihi delegenin ferasetine bıraktığını söyledi. Akalın şunları söyledi:

AK Partili Ali Özkaya’dan galoş açıklaması: Çamurda yağmurda tarlaya sorunların çözümü için giden bir vekilim AK Partili Ali Özkaya’dan galoş açıklaması: Çamurda yağmurda tarlaya sorunların çözümü için giden bir vekilim

"Siyaset tabanla yapılır. Milletle yapılır. Bugün delegemiz burada bir irade ortaya koydu ve bir fotoğraf verdi. Bu fotoğraftan benim okumam şudur ki delege ‘benim ferasetime güvenin’ dedi. Dolayısıyla ben bugüne kadar meşruiyetini taban siyaseti yaparak elde etmiş, otoriteye karşı mücadele etmiş bir arkadaşınız olarak delegemizin ferasetine inanıyorum. Bundan sonraki süreci de siz saygıdeğer delegelerimizin ferasetine takdim ediyorum. Her birinize bizlere verdiğiniz destekten dolayı, bugün ortaya koyduğunuz bu muazzam mücadeleden dolayı çok teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum."

İYİ PARTİ KURULTAYINDA ÜÇÜNCÜ TUR

İYİ Parti kurultayında üçüncü tur oylama yapılacak. İkinci turda yapılan oylana sonuçları şöyle:

Müsavat Dervişoğlu: 570

Koray Aydın: 565

Tolga Akalın: 15

Günay Kodaz: 3

Geçersiz oy: 6

Üçüncü turda en çok oy alan iki aday; Dervişoğlu ve Aydın yarışacak. Bu kez salt çoğunluk aranmayacak, en çok oy alan aday İYİ Parti’nin yeni genel başkanı olacak.

KODAZ: BANA OY VERENLER, KORAY AYDIN'A OY VERSİN

Kendisine oy verenlerin üçüncü turda Koray Aydın'ı desteklemesini isteyen Günay Kodaz, "Ben oyumu Koray Aydın’a verdim. Yanımdaki ikinci kişiye de Koray Aydın’a oy verdirdim. Bana oy veren üç kişi kimse lütfen Koray Abi’ye oy versin" dedi.

İYİ Parti kurultayı üçüncü turu da sonuçlandı. Partinin yeni genel başkanı Müsavat Dervişoğlu oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre alınan oylar şöyle:

Koray Aydın: 548

Müsavat Dervişoğlu: 611