Hermann Hesse’nin “Siddhartha” romanından bir söz: “Senin ruhun bütün dünyadır.”

Siddhartha, yola çıkar, arar, kaybolur, bulur, kaybeder, arar, yine bulur… Arayış yolculuğuna hep yeniden başlar. Yolda yaşar, hisseder, duyar, görür, eyler hep. “Ben suyun üzerinde yürümek istemiyorum” diyerek canı, yaşamı, hayatın ruhunu, ruhun nefesini arar.

“Dinlemeyi öğreniyordu en başta, sessiz bir yürekle, bekleyen, dışa açık bir ruhla, içinde tutkulara, isteklere kulak vermeyi öğreniyordu, yargılara, görüş e düşüncelere yer vermeden.” Siddharta öğretileri bir kenara bırakır. Kendi ruhunun nefesini, iç sesini duymaya çalışır. Onun için gerçekten arayan biri, gerçekten bulmak isteyen biri, hiçbir öğretiyi benimsemez. Kendisi, kendi olarak yaşar, arar, bulmak ister. Bulmak için de özgür olması, dışa açık bulunması, hiçbir belirli amacının olmaması gerekir. Siddharta yalın, çocuksu gözlerle bakar dünyaya, hayretle bakar ve böylece güzeli görebilir.

Susanna Tamaro’nun “Anima Mundi – Dünyanın Ruhu” romanında ise Walter’ın yolculuğu anlatılır. Walter da Siddhartha gibi arar yaşamı, dünyanın canını, ruhunu. Dünya canlı bir varlıktır. Bütün varlıkların ruhu vardır. Hisseder, duyar, görür, sezer tüm varlıklar. Dünyanın ruhunu, ruhun nefesini hissedebilmek için sadece sevmek, koşulsuz sevmek vardır. İki romanın da sonunda sevgiye varılır, arayış, yol bizi sevgiye ulaştırır.

Siddhartha: “Dünyanın iç yüzünü görmek, onu açıklamak, onu aşağılamak büyük düşünürlerin işidir belki. Ama benim için tek önemli şey, dünyayı sevebilmektir; onu aşağılamamak, ona ve kendime hınç ve nefret beslememek, ona, kendime ve bütün varlıklara sevgiyle, hayranlıkla ve huşuyla bakabilmektir.”

Anima Mundi:

  • Neyi anladım?
  • En basit şeyi, sevginin ne olduğunu.
  • Peki nedir?
  • Sevgi özendir.

Sevgi, özen göstermektir, tüm varlıklara, evrene, var olan her şeye…

2022 yılı sevgiyi, özeni arasın, farklı yollara adım atsın, kitap okusun, müzik dinlesin, doğaya baksın, yaşasın, çocuk olsun, düş olsun, masal olsun… Severek yaşayalım… 

Dünyanın ruhu sevgidir, SEVGİ…