AKÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Süleyman Gücek’ten X Hesabı üzerinden flaş açıklamalar geldi. Gücek, Çobanlar Fayına dikkat çekti. Gücek, şunu söyledi: “Afyonda 6 büyüklüğündeki bir depremin tekerrür süresi 20-25 yıldır. Özellikle ASFS içerisinde bulunan, il merkezini etkileyebileceği düşünülen Çobanlar Fayının üretebileceği Mw:6.6’lık bir depremin “Yerel Zemin Koşullarından” dolayı 7-7.2 olarak hissedilebileceği hesaplanmıştır”

Afyon’da çok sayıda köy için çevre yolu inşa edildi: Sıcak asfalt atıldı Afyon’da çok sayıda köy için çevre yolu inşa edildi: Sıcak asfalt atıldı

Whatsapp Image 2024 04 21 At 23.52.24

Alüvyon zemin uyarısı

Gücek bu paylaşımdan sonra şu açıklamaların yer aldığı yeni bir paylaşım daha yaptı: “Derin sondajlara göre Afyon’da, Anakaya ile Yüzey arasında 100 mt derinliğe kadar alüvyon zeminin olduğu bölgelerde Anakaya ivmesi 0.33g’dir. Dinamik analizler sonucu yüzey ivmesi ise 0.58g hesaplanmıştır. Yapı tasarımı için dinamik analiz sonuçları dikkate alınmalıdır. Tavsiye." >>Egemen Toprak Çiçek'in Haberi.