Sevgili Dostlar;

Geçen haftaki yazımda Barselona’yı anlatmaya başlayıp Çin’e Bisikletle Giden Katalon konusu açılınca mevzu dağılmış, Gaudi’nin güzel Barselona’sını size anlatamamıştım. Şimdi müsaadenizle size bu güzel şehir ile ilgili gözlemlerimi aktarayım.

10 seçilmiş nokta 

Size mutlaka görülmesi gereken 10 adet yer yazacağım öncelikle . Bu noktalar Barselona’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında ilk sırayı alıyorlar. Bunlar sırasıyla Picasso Müzesi, Katalunya Meydanı, Barcelona Katedrali, Montjuic ( seyir tepesi), La Rambla ( meşhur bir cadde). Ayrıca tabiki Barselona’yı Barselona yapan Gaudi’nin eserleri,mesela bitmeyen kilise La Sagrada Familia, Park Guel, Casa Mila, Casa Batlo. Mimarinin ruhunu nasıl değiştirdiğine şahit olacaksınız Gaudi’nin. 

Futbol 

Şehir size aradığınız her şeyi sunuyor. Camp Nou Stadı 100 bin seyirci kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük statlarından. Kombine sayısı ise nerdeyse yıllık 90 bini geçiyor. Dolayısıyla bir maç izlemeye kalkarsanız, satışa çıkan maksimum 10 bin biletten birine talip olmanız gerekir ki, o da birkaç dakika da tükeniyor. Bana da talih yüzüme gülmüş ve tarihi bir maç olan Barselona- Paris Saint Germen maçını, canlı izlemek nasip olmuştu. Tarihi derken söz gelimi değil, gerçekten tarihi bir maçtı. Çünkü ilk maçı Paris ekibi 4-0 kazanmış, Barselona’nın ise rövanşta 5-0 kazanması gerekirken, Cavanni’nin golüyle umutlar sönmüş sayılırdı. Ta ki Messi ve Neymar olaya el atıp maçı 6-1 kazandırana kadar. O gün anladım ki bu iş ayrıca bir kültür olmuş. 85 yaşındaki ninenin kombine alıp  hemen önümde heyecanla maçı seyretmesinden anladım bunu. Dileğim Türk futbolunda da, bu derecede büyük kulüpler oluşması ve Dünya futbolunda söz sahibi olması.

Gastronomi 

Şimdi dikkatinizi dünyanın en iyi ikinci lokantası seçilen El Celler de Can Roca’ya çekmek istiyorum. Bu lokanta Barcelona’nın Girona bölgesinde. Yani yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuk gerekebilir. Yalnız bu yolculuğu yapmadan önce iyi düşünün, çünkü hafta sonu bir akşam yemeği yemek için 6 ay önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Evet yanlış görmediniz 6 ay öncesinden rezervasyon. Üç kardeş olan Roca’lar enteresan hizmetler sunuyorlarmış menüde. Tabi bize nasip olmadı içerde bir şeyler yiyebilmek ama en azından girip görme fırsatına erişebildik. Diğer yöresel lokantalarda ise tadabileceğiniz, bizim damak tadımıza uygun iki lezzet var . Bunlardan biri Tapas ( ekmek dilimlerinin üstünde et, peynir veya deniz ürünleri) bir diğeri de Paella ‘dır ( genellikle etli bazen de tavuklu servis edilen midye ve karidesin baharatlı pilavla birleşimi) . Bu arada Girona’ya gitmişken çılgın Salvador Dali müzesine gitmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Nerde Kalınır

Ben ilk gittiğimde şehrin kalbi olan Diognal Caddesi ve La Rambla meydan ve caddesine sadece 250mt uzaklıkta olan 4 yıldızlı Hotel Catalonia Ramblas ‘da konakladım . Gerçekten konum ve hijyen olarak efsane bir otel diyebiliriz . O yüzden riske atmadım ve diğer gittiğimde de orada kalmayı tercih ettim. 

Umarım bir gün yolunuz bu düzen abidesi şehre düşer ve bu güzellikleri tecrübe etme fırsatınız olur. Şimdi bir de Afyon’umuza dönelim.

Hisar Pide

Afyon’da kuşaktan kuşağa aktarılan lezzet saçan yetenekli bir çok el var. Bunlardan bir tanesi de Hisar Pide. Neredeyse 40 yıldır kalitesi değişmeyen bir  lezzet sunuyorlar Afyon halkına. Müftülüğün hemen karşısında konumlanıyor. Bu mütevazi aile işletmesinin başında Ali usta var son yıllarda. Tabi babası da hala işin ucundan tutuyor. Burada size tavsiye edebileceğim bir çok şey var ama en başında tandır kebabın geldiğini yazmalıyım. Size üç çeşit sorulacaktır sipariş verilirken. Yağsız, orta yağlı ve yağlı mı istersiniz diye . Tırnaklı pidenin üstünde soğan ile servis edilen tandır, bakır kazanlarda kara fırında pişiyor. Acizane tavsiyem ise yağlı veya orta yağlı tercih etmenizdir. Onun haricinde klasik Afyon usulü pide çok nefis sunuluyor. Izgaralar ise tam kıvamında. Karışık kebap kıymalı pide ve ızgaralar ile sunuluyor ve bunu da ayriyeten tavsiye ederim. 

Bir sonraki yazımda buluşmak üzere hoşça kalın sağlıkla kalın…