31 Mart seçimlerinde AK Parti, Afyonkarahisar’da büyük yara aldı. Partinin kurulduğu yer olan Afyonkarahisar’da 20 yıl sonra hem belediye meclisinde hem de il genel meclisinde AK Parti, çoğunluğu kaybetti. 

CHP, Merkez ilçede birinci parti oldu

AK Parti, nüfusun büyük bölümünün yaşadığı merkez ilçede CHP, 56 bin 43 oy alarak yüzde 42’lik oy dilimi ile birinci parti oldu. CHP’nin 2019’daki İl Genel Meclisi oyu 10 bin 931’di.  AK Parti ise 41 bin 992 oy alarak oyların yüzde 31’ini alabildi. AK Parti’nin 2019’daki İGM oyu 76 bin 213’dü. 

CHP, Uzun Yıllar Sonra İGM’ye üye gönderiyor

CHP, uzun yıllar sonra ilk defa merkez ilçeden İl Genel Meclisine üye gönderdi. 3 AK Parti, 3 CHP ve 1 MHP, Merkez İlçeden üye İl Genel Meclisine üye göndermeyi garantiledi. 

MHP’nin desteği şart

Tüm bu sonuçlar ışığında AK Parti’nin 50 üyeli İl Genel Meclisi’nde çoğunluğu kaybettiği görüldü. AK Parti, İl Genel Meclisi’nde başkan seçebilmek için MHP’nin desteğini almak zorunda kalacak. 

MHP lideri Devlet Bahçeli, Akşener'e çağrı yaptı: Partinin başında kal MHP lideri Devlet Bahçeli, Akşener'e çağrı yaptı: Partinin başında kal