AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren sivil toplum örgütü temsilcileri ile bir toplantı yaptı. Toplantıda konu; Kadın Kültür Evleri ve 2022 yılının ‘Gençlik Yılı’ ilan edilmesi planıydı. 

Toplantıya yoğun ilgi

Toplantıya AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Müftüsü Sinan Kazancı, Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Afyonkarahisar Gençlik Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci ve çok sayıda STK’nın temsilcisi katıldı. 

“25 Kadın Kültür evi, 17 de Kadın Kooperatifimiz var”

Toplantıda bir konuşma yapan AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay şöyle dedi; Geçtiğimiz ay düzenlemiş olduğumuz toplantıda bu ay da devam ediyoruz. Toplantımızın konusu Kadın Kültür Evlerinde yapılacak çalışmalar ve 2022 yılının Gençlik Yılı ilan edilmesi planıdır. Bu noktada sivil toplum örgütleri toplumumuzun aynası olması dolayısıyla her iki konuda da sizlerin tavsiyeleri, temaları ya da önerilerini dinleyeceğiz. Başlatmış olduğumuz Aile Yılı ile ilgili açmış olduğumuz Kadın Kültür Evleri konusunda da bilgi vermek istiyorum; Afyonkarahisar'da 25 tane Kadın Kültür Evi var. 17 tane de Kadın Kooperatiflerimiz bulunmaktadır. Bayat, Bolvadin, Çay, Çobanlar, Dinar, Emirdağ, Hocalar, İhsaniye ve Yaylabağı’nda, İscehisar, Sandıklı, Sinanpaşa, Sultandağı, Şuhut, Gömü ve Güney beldelerinde var. Kadın Kültür Evileri faaliyetlerini sürdürüyor. Burada zaman zaman kamu kurumlarımız çalışmalar yapıyorlar. Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri olarak buralarda faaliyet yapmak isterseniz, yani derstir, aile yılı kapsamında konferanstır inşallah bizler de nu noktada sizlere destek olalım. İnşallah gençlerimiz ile ilgili 2022 yılında neler yapabileceğimizi konuşalım. 

“Gençler dün ile bugünü aynı sanıyor”

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek de konuşmasında şunları söyledi; Belediye olarak Afyonkarahisar'da Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesi'nde bir Kadın Kültür Evi hizmete açtık. Neredeyse Kadın Kültür Evleri içerisinde en büyüğü, en genişi olma özelliğine sahip. Kur'an Kursu olarak yapılmış ancak işletilememiş. Atıl vaziyetteydi. Biz orayı belediye olarak aldık ve restorasyonunu bitirdik. Yanında yine 4-6 yaş arası sübyan mektebi var. Orasını da tamamladık. Müftülüğümüze devrettik. İnşallah işletmesini de İl Müftülüğümüz gerçekleştirecek. İkincisi de Ulu Cami civarında bir konak alarak içinin restorasyonunu yapıyoruz. İnşallah ikinci Kadın Kültür Evini de oraya açmayı planlıyoruz. Tabii gençlik mutlaka önemli. Ayette dediği gibi nereye gidiyoruz. Gençlerimiz dünden bugüne kadar ekonominin, şimdiki imkanların aynen devam ettiğini zannediyorlar. Dün böyle değildi ama bunu bilmiyorlar. Yaşamadıkları için de dünü başkalarından dinlemek demek ki yetmiyor maalesef. Bizim bu toplantılar bunun başlangıcına vesile olur diyorum. 

“Yüce Allah maksadımıza ulaşmayı nasip eylesin”

İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban da konuşmasında, “Burada çok önemli bir birliktelik birlik ve beraberlik var. Herhalde 81 ilde olmayan çok güzel bir birliktelik. Bu toplantılar ayda bir 2 ayda bir devam ediyor. Sanıyorum bu toplantıların başlangıcı eski Afyon Müftüsü şimdi Diyanet İşleri Başkan Yardımcımız Burhan İşleyen Bey zamanında başlamıştı. Allah ondan da razı olsun. İnşallah bu tür uygulamalar tüm İslam dünyasına yayılır diye ümit ediyorum. Evet aynı davanın insanları acaba bu davayı farklı hangi çalışmalarla yüceltebilirizin derdine düşmüşler. Bu çok güzel bir hedef ve amaçtır. Bu güzel toplantıyı da Sayın bakanımız Veysel Eroğlu himayesine aldı. Sayın İl Başkanımız hassasiyetle bunu takip ediyor. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum. Yüce Allah maksadımıza ulaşmayı nasip eylesin” ifadelerini kullandı.  

“Afyonkarahisar’da başlayan ‘Aile Yılı’ Türkiye’de dalga dalga yayılıyor”

Son konuşmayı ise AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu yaptı. Eroğlu, “Aile yılı dolayısıyla Afyon Kocatepe Üniversitemiz bir ölçümleme yapacak. Yani Aile Yılının ne faydası oldu, ne kadar topluma yansıdı bunların cevaplarını alacaklar. Biz boşanmaları azalttığı ve bir miktar da olsa bir farkındalık oluşturduğunu biliyoruz. Bizim yaptığımız bu uygulama dalga dalga bütün illere yayılıyor. Hatta ben en son gittiğim Uşak'ta, Kütahya’da, Eskişehir'de, Konya’da, Karaman'da illerimizin valileri bu konuda bizden doküman istediler. Cumhurbaşkanımızın da Aile Yılı için bütün Türkiye'de böyle bir düşüncesi var. Geçenlerde Ilısu Barajı'na açılışına giderken konuşmuştuk. İnşallah hayırlı olur. Biz özellikle ailemize ve gençlerimize sahip çıkmalıyız. Geleceğimizin teminatı gençleri ayrı önemsiyoruz. Az önce il başkanımız nerelerde Kadın Kültür Evleri açıldığını belirtti. Oralara gidelim ve sahip çıkalım.  Yapacağımız programlarla insanımıza destek verelim. Ben özellikle Müftümüze teşekkür ediyorum. Bir program dahilinde konferanslar veriyor. Bunun çok faydalı olduğunu gördüm. Hatta öyle programlar yapılıyor ki inanır mısın Açık Öğretim Üniversitesi gibi bir program var. Hatta Valimize dedim ki; Bunlara bir sertifika verelim dedim. Valimiz de sıcak baktı” dedi.  

“2022 yılının Gençlik ve Eğitim Yılı olmasını teklif edeceğiz”

Eroğlu konuşmasında, “Bir binayı yaparken aylarca yıllarca etüt yapıyoruz. Zemin, sondajı, elektriği, statik vs. ama önemli meselelerde bir plan eksiğimiz var. İlk defa 2020 yılında Sevgi Yılında yapıldı. Kim neyi ne zaman yapacak bununla ilgili bir çalışma yapıldı. STK’lar bunu benimsedi. Kamu kurumları bunu benimsedi. Ana okullarına kadar güzel programlar yapıldı. Müftülüğümüz bütün Türkiye'deki 81 ili müftülüğüne bu projeyi sondu. Bunlar Külliyeye gidilip Cumhurbaşkanımıza anlatıldı. Bunlar çok önemli. Bizim 2022 yılında yeni bir anlayışla devam etmemiz lazım. Aile Yılı devam etsin ama 2022 yılında Eğitim Yılı ve Gençlik Yılı diye bir seferberlik yapılsın. Teklif edelim. Tabii buna Sayın Valimiz karar verecek ama sizlerden çıkan görüşü biz Valimize, İl Başkanımız, Belediye Başkanımız, İl Genel Meclis Başkanımız ile birlikte sunacağız. Bu konuda sizler görüşlerinizi ifade ederseniz çok memnun olurum. Ayrıca Eğitim Şurası ile ilgili de görüşleriniz varsa onu da paylaşın. Ben onu bugün akşam gideceğim Milli Eğitim Bakanımızın bir sunumu var. Bugün verirseniz ben bizzat eline teslim ederim” ifadelerine yer verdi. 

Toplantının akabinde STK temsilcileri Gençlik Yılı ile ilgili yaptıkları çalışmaları sunum yaptı.