Yerel seçimlere 30 gün kala seçimlerin nabzı Afyon Postası’nda atıyor. Tüm belediye başkan adayları binlerce kişinin takip ettiği Afyon Postası’nın canlı yayın konuğu olarak projelerini anlatarak seçmenlerine sesleniyor. Gazeteci Nail Azbay’ın hazırlayıp sunduğu “Bağımsız Oda-Seçim Özel” programlarının dün akşamki konuğu Saadet Partisi Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Beytullah Karataş oldu. Karataş, özetle programda şunları söyledi: 

Başkan Burcu Köksal’a flaş sorular: Mühendisi ot yolmaya, mimarı otoparka mı sürdünüz? Başkan Burcu Köksal’a flaş sorular: Mühendisi ot yolmaya, mimarı otoparka mı sürdünüz?

-Temel sorunları çözülememiş bir Afyonkarahisar var

Seçim çalışmalarımız devam ediyor. Biz il başkanı olduğumuz dönemde belediye başkan adayı gibi çalışıyorduk. Vatandaşlarımızın çok ciddi problemleri var. Vatandaşımız bir mecra arıyor kadro ve hareket arıyor. Biz vatandaşımızdan çok olumlu dönüş alıyoruz. Genç olmamız, milli görüş geleneğinden gelmiş olmamız, vatandaşımıza kendimizi anlatıyoruz. Daha temel sorunları çözülememiş bir Afyonkarahisar var. Burada bir çözüm yollarını anlatacağız. 

-Sığınmacı sorunu ile ilgili bakış açısı

Sığınmacı sorununu iktidar bugünlere getirdi. Dolayısı ile iktidarın bunu çözmesi gerekiyor. Afyonkarahisar’da da elbette atılacak adımlar var. Belediyenin yapabileceği şeyler var. Bizde bunları son hakkına kadar kullanacağız. Burada İslam kardeşliği gözünden bakarak hareket etmeliyiz. Tamamen onları yok saymanın doğru olmadığını düşünüyorum. Bununla beraber iktidarın bunu bizim başımıza ördüğünden dolayı bunun iktidar gücüyle çözülebileceğini düşünüyorum. 

- Kadın meclislerini aktif hale getireceğiz

Afyon’da kent analizi üzerine çalışma yaptık. Problemleri mahalle mahalle tespit ettik. Ben belediye başkan adayı olacağım diyerek yola çıkmadım. Burada bir mutfak hazırlığı var. Afyonkarahisar’ın mahalle mahalle sorunları ve çözüm önerileri var. Selçuklu Mahallesi’nin en büyük problemi alt yapı, ikinci problemi çevre kirliliği. Cumhuriyet Mahallesi’nde de otopark sorunu var. Çocuk oyun parklarının tamamını güvenli hale getireceğiz. Kadınlarımız bebek araçları ile sorun yaşıyor. Bebek araçlı kadınlar dolmuşlara bazen alınmıyorlar. Bunların olmadığı bir Afyonkarahisar hayal ediyoruz. Kadın meclislerini aktif hale getireceğiz. Afyon’da kadınların kendilerini ifade etme ya da sözlerinin karşılık bulmama sorunu var. Belediye ile kadınlar arasında duvarı yıkacağız. 

Whatsapp Image 2024 03 01 At 16.43.06 3

-Evlenecek tüm gençlerin sağdıcı biz olacağız

Gençlerin en büyük problemi evlenmek. Gittiğim her yerdeki gençler evlenemedikerini söylüyorlar. Evlenecek tüm gençlerin sağdıcı biz olacağız. Evlenecek tüm gençlere 1 yıl boyunca su ve ulaşım desteği vereceğiz. Evliliğin ilk yılları borç ödemek ile geçer. Belediye olan onların ulaşım ve su desteği vereceğiz. Bununla beraber gençlerin sanat, spor ve kültürel faaliyetlerden faydalanamıyorlar. Afyonkarahisar’da tiyatroların olacağı sanatsal faaliyetlerin yapılabileceği sanat merkezimiz yok. Gençlerin kendi yeteneklerini sergileyebilecekleri sanat merkezleri kuracağız. Bunu Afyon’un 3 noktasına kuracağız. 

- Belediyedeki israfı keseceğiz

Bununla beraber sanat sinema platosunu kuracağız. Neden Afyonkarahisar’dan iyi bir ressam, iyi bir gazeteci yetişmesin? Bugün buna ihtiyaç var. Biz belediyecilik anlayışımızda sanata spora kültüre kaynak ayıracağız. Bu kaynağı nereden bulacağız? Belediyedeki israfı keseceğiz. Bu israfı kestiğimizde kaynaklarımızı kadınlarımıza ve gençlere aktaracağız. Bugünkü toplumun temel taşı ailedir. Aileyi oluşturan bireyler kadınlardır gençlerdir. Bu kurumu ayağa kaldırırsak ben inanıyorum ki toplumda ayağa kalkar. 

- Komşusunu seçebileceği bir kentsel dönüşüm…

Rant merkezli değil hak merkezli dönüşümü vaat ediyoruz. Kar amaçlı değil maliyetine bir dönüşüm sağlayacağız. Müteahhidini seçebileceği bir dönüşüm sağlayacağız. Ayrıcalıklı bir dönüşüm sağlayacağız. Vatandaşın son metrekaresine kadar hakkı verilecek. Alternatif projelerle seçenekli bir dönüşüm olacak.  Vatandaşın cebinden para çıkmayacak gibi bir planlama içerisindeyiz. Her kentsel dönüşüm bölgesinde yeşil alanı koruyacağız. Komşusunu seçebileceği bir dönüşüm imkanı vereceğiz. Esnafımıza da öncelik sağlayacağız.  

Whatsapp Image 2024 03 01 At 16.57.36

-Afyonkarahisar’a en büyük ihanet bisiklet yolu

Bisiklet yolu vatandaşlarımızın gözünün önünde yapılmış Afyonkarahisar’a en büyük ihanettir. Maalesef duba konuldu, sonra taşlar konuldu. Biraz önce gelirken baktım taşlarda sökülmüş. Plansız programsız iletişimsiz belediyenin kaynaklarını ve vatandaşlarını düşünmeyen bir proje. Elbette vatandaşlarımıza bisiklet sürme alanları yapacağız ama böyle alanlar değil. 

- Engellilerin toplu halde faaliyet yapabilecekleri komplekse ihtiyaç var

Engellilerin toplu halde faaliyet yapabilecekleri komplekslere ihtiyaçları var. Spor sanat kültürel faaliyetler yapabilecekleri bir kompleks planlıyoruz.  Engellilerin rahatlıkla spor yapabilecekleri bir spor alanı yok. Oyun parkları yok. Engellileri düşünüldüğü bir oyun alanı göremiyorum. 

-Şehir lokantaları açacağız, ucuz yemek sunulacak

Afyon’daki tüm okulların hijyeni sorununu biz çözeceğiz. Çocuklara süt desteği, yemek desteği vereceğiz. Afyon şehir merkezinde temiz, nezih ve uygun fiyata yemek yiyebileceğimiz yer yok. Bugün vatandaşlarımız simitle öğününü geçiriyor. En büyük projelerimizden bir tanesi Afyonkarahisar’da şehir lokantaları açacağız. Burası neden önemli? Bir vatandaşımızın 50 TL’ye dört öğün yemeğini yiyebilmesini sağlamamız gerekir. Yapılan örnekler var. Bir çok şehirde sosyal tesisler altında yapılan yerler var. Şehir merkezinde buna ihtiyaç var. Burada istihdamı kadınlarımızdan sağlayacağız. İstihdam da sağlamış olacağız. Okul bölgesinde öğrencilerimiz yemek yiyemiyor. Köyden gelen bir öğrenci için öğlen yemeği 100 TL. çocuklar yemek yiyemiyor. Biz şehir lokantalarını öğrenci bölgelerine açacağız ve bu sorunu çözmüş olacağız. 

Whatsapp Image 2024 03 01 At 16.43.06

- Afyonkarahisar’da gençlerin bir şeyler başarmaya ihtiyacı var

Afyonkarahisarlı vatandaşlarımız bize sahip çıksınlar. Geçtiğimiz günlerde Pazar yerini ziyaret etmiştik. Bir abimiz dedi ki, “Kardeşim çiçek gibisin” dedi bende dedim ki, “Abi bu çiçeği soldurma”… En son dedi ki “kardeşim oyum sana…”. Afyonkarahisar’da gençlerin bir şeyler başarmaya ihtiyacı var. Bende bunu temsil ettiğimiz düşünüyorum. Bir genç kardeşiniz yola çıktı.  Tüm Afyonkarahisarlılar bana destek olacak bizde bu şehri vatandaşlarımızla birlikte yöneteceğiz. 

Canlı Yayını Kaçıranlar Buradan İzleyebilir...