banner16

banner15

banner153

05.04.2022, 03:40 4961

Afyon’daki özel ders pazarına çomak sokuyorum

Afyon’da eğitimin neresinden tutarsanız elinizde kalıyor. 

Öncelikle en son söyleyeceğimi şimdiden söyleyeyim.

Gerçekten kokuşmuş bir sistemin içerisindeyiz. 

Bu kokuşmuşluk eğitimdeki başarı sıralamamıza yansımış durumda.

Kimine göre 50 kimine göre 60 kimine göre ise 70’lerdeyiz…

Sistemin tüm dişlileri adeta “soygun” düzeni için inşa edilmiş. 

Nasıl mı? 

Anlatmaya başlayayım. 

Aslında bu anlatacaklarım benim sözlerim değil.

Bizzat hadiselerin tanıklarının ya da olayın başrollerinde olanların anlatacaklarıdır. 

Bir çok öğrenci velisinden, öğretmenden duyduklarım, işittiklerimin bir özetidir bu duyacaklarınız…

Mesele şu…

Dershaneler kapandığından bu yana “özel ders pazarı” her geçen gün büyüyor. 

Pazar diyorum çünkü gerçekten bu alan tam bir pazara dönmüş durumda.

Pazar neresi?

Okul…

Pazarcı kim?

Öğretmen…

Müşteri kim?

Öğrenci… 

Sistem şöyle işliyor…

Özellikle belli branşta öğretmenlik yapanlar kendi pazarında yani okulundaki öğrenciye verdiği bilginin yetersiz olduğunu, kısa sürede bilginin tamamına erişmesinin mümkün olmadığını, bu yüzden özel ders alması gerektiğini söylüyor.

Öğrenci bunu ailesine taşıyor.

Aileside dişinden tırnağından artırıp evladına saatliği en az 500 TL’den özel derse gönderiyor. 

Piyasadaki marka değeri yüksek (!) öğretmenlerin saatlik ücreti ise 900-1000 TL’den başlıyor. 

Eskiden devlet hastanelerindeki doktorların muayene için özel kliniğine davet etmesi gibi devlette görev yapan öğretmenlerde şimdilerde öğrencilerini özel derse davet etmeye başlamış.

Bu pazardaki pastanın ekonomik değeri bir hayli fazla diyebilirim.

Nereden çıkardın diyenler için bazı öğretmenlerin Erkmen’den 1.2 Milyon liraya aldığı villaları işaret edebilirim.

Nerden çıkardın diyenler için milyonluk sitelerin önünün adeta bir dershaneye dönüştüğünü, bir öğrencinin çıkarken diğer öğrencinin siteye giriş yaptığını anlatabilirim. 

Nerden çıkardın diyenler için Uydukent’te bazı evlerin öğretmenler tarafından dershaneye dönüştürüldüğünü, müşterisi fazla olunca öğretmenin karşı binadan ev tutup oraya taşındığını, kaldığı evi dershaneye dönüştürdüğünü örnek verebilirim. 

Dedim ya bu sistem kokuşmuş bir sistem.

Şimdilerde bu sistemin içerisine gariban, yoksul halkın çocuklarınında çekilmeye çalışıldığı bana aktarılıyor. 

Bu “özel ders pazarı” içerisinde  piyasa yapmış, bu alanı sektöre çevirmiş bazı öğretmenlerin devletten aldığı maaşlara ihtiyaç bile duymadığı sırf “pazara" hakim olmak için okula gittikleri anlatılıyor. 

Sözlerimin muhatapları tüm öğretmenler değildir.

Mesleğinin kutsallığına sahip çıkan öğretmenler başımın tacıdır. 

Bunun altını çizerim.

Tüm sözüm meslek ahlakını kenara bırakmış, “özel ders pazarının” muhataplarınadır. 

Devletin eğitimden plansız ve programsız bir şekilde çekilmesi ya da çekilmeye başlaması ne yazıkki eğitimde bazı organları kangrene dönüştürmüş durumda.

Parası olanın eğitim aldığı parası olmayanın geri kaldığı bir sistem, eğitimli olanı da olmayını da  çürütür. 

Eşitlik ilkesine aykırı olan bu sistem bizi mahveder. 

O yüzden eğitim noktasında Valimiz Gökmen Çiçek önderliğinde bu şehirde bir gayret var. 

Bu şehri ve bu ülkeyi yöneten değerli büyüklerimizden “özel ders pazarına” bir çomak sokmasını dilerim. 

Bu çomakla eğitimde adaleti eşitliği tesis etmelerini umarım. 

Bu çomak bir çok kişinin canını sıksada uzun vadede kazanan bu şehrin bu ülkenin çocukları olacaktır. 

İlk çomak benden…

Sıra sizde değerli büyüklerim. 

İletişim: nailazbay@afyonpostasi.com.tr

Yorumlar (47)
Çocuklarına özel ders aldıran bir anne 2 ay önce
Maalesef yazınızdaki haklılık payı olan tek cümle ‘gerçekten kokuşmuş bir sistemin içinde olduğumuz’ gerçeğidir.
Öncelikle, sorun ‘haksız rekabet’ ise, maalesef ülkemizde bu haksız rekabet, bir çocuğun özel ders alma çağına gelmeden çok daha önce, doğar doğmaz başlıyor. Sosyo-ekonomik durumu kötü olan aileler, en baştan beri çocuğunun her tür gelişimine katkıda bulunacak sağlıklı beslenme ve sosyal imkanları sunamıyor. Yani bu ailelerin çocukları maalesef zaten doğar doğmaz 1-0 yenik başlıyor eğitim hayatlarına. Yazınızın amacı çocukların eğitim hayatlarını iyileştirmekse, bilin ki önce buradan başlamak gerek çözmeye.
Çocuk büyüyüp, eğitim hayatına başladığında ise, zaten özel okulların ve dershanelerin varlığı, devletin onayıyla oluşturulmuş bir haksız rekabet değil midir? Amaç ‘eğitimde eşitlik’ ise, tüm çocuklar devlet okulunda okumalı. Yani yazınızdaki gerçek amaç Afyon’daki ve dolayısıyla Türkiye’deki eğitimde eşitlik sorununu çözmekse, önce özel okul ve dershanelerin kapatılması ile ilgili bir öneride bulunmalıydınız.
Ayrıca, yazınızın girişinde özel dersi sadece Afyon’da yaşanan, Afyon’daki eğitim sorununun temel sebebi gibi sunmuşsunuz. Oysa ki bu, tüm Türkiye’nin bir gerçeğidir ve sebebi ise sizin bahsettiğiniz şeylerden çok uzaktır. Yukarıda bahsettiğim iki duruma ek olarak, ülkemizde yıllardır süren yanlış eğitim politikaları, uygunsuz müfredat ve ders içerikleri, sınav sistemleri, yabancı uyruklu öğrencilerin varlığından kaynaklanan sorunlar, öğretmenin toplumda değersizleştirilmesi, öğretmenlerin öğrenciler, veliler ve idarecileri tarafından mutsuz edilmeleri, kaynak kitap kullanımının yasak olması gibi birçok neden sayılabilir. Eğer devlet kurumlarında verilen eğitimin içeriği, bizzat devletin sorularını hazırladığı sınavlar için yeterli olsaydı, hiçbir aile ve öğrenci özel derse yönelme ya da özel okula gitme gereği duymazdı. Eskiden dağda çobanlık yapan ve sadece okulda aldığı eğitim sayesinde lise ve üniversite sınavlarında derece yapan öğrencilerin haberlerini izlerdik. Sizce neden artık bu durumda öğrencilerimiz yok? Kırsalda zeki/çalışkan çocuk mu kalmadı? Demek ki müfredatlar ve devletin dağıttığı ders kitaplarının içeriği, son yıllarda sınavlarda sorulan soruların niteliği ve kapsamı ile örtüşmüyor.
Son olarak, tüm Türkiye’de bahsettiğiniz sisteme ‘çomak sokmasını’ istediğiniz devlet büyüklerinin çocukları hiç özel ders almıyor, çocuklarını özel okullara göndermiyor mu zannediyorsunuz? Yani yardımı yanlış kişilerden istiyorsunuz.
Keşke eğitim politikalarımız çok bilinçli bir şekilde yapılsa ve gerçekten hiçbir öğrencinin özel derse ihtiyacı olmasa. Üzgünüm ama sizin tabirinizle ‘eğitimin kokuşmuş’ olmasının ve özel derse yönelimlerin artmasının sebeplerini yanlış yerlerde, yanlış kişilerde arıyorsunuz. Özel dersleri yasaklayınca sorun çözülecek sanıyorsunuz. Yukarıda bahsettiğim durumlar çözüme kavuşmadan, yasaklansa bile özel ders gerçeğinin devam edeceğine inanıyorum. Naçizane tavsiyem, kulağınıza üfürülen herşeyi yazmadan önce biraz daha araştırıp, doğruluğuna emin olduktan sonra yazmanız yönünde olacaktır.
Filozof 1 ay önce
Gazeteci görevini icra eder bir yaraya temas edip izahta bulunur. Okuyucu olan siz gazeteciye çomak sokmaya çalışıp araştır öyle yaz diye kestirip atarsınız sözü. Ne yapsaydı ders saatine 500 tl 1000 tl alan kokuşmuş sistemin paranın kölesi olmuş eğitimcilerle seminer düzenleyip soru cevap şeklinde durum analizimi yapsaydı. Sizin fazlalığınız var laf önden akıl geriden geldiği için aydınlığa nefes olmak isteyene laf salatalığı.
Vatandaş 2 ay önce
Fizikçi hakan ve matematikçi murat diyorum susuyorum onlar kendini iyi biliyordur
Doğrusu 1 ay önce
Onlardan birisi sen misin yoksa?
Dershane Bağımlısı 2 ay önce
Fizikçi Hakan Ego Tatmini Yapıyor Saatine ''800'' Lira Alıyor Sonra Da Dershanelerde İlk Sınıflara Giriyor Alttaki Sınıfları Ezikliyor Yazık...
Vatandaş 2 ay önce
Belirttiğiniz öğretmen devlette değil diye biliyorum,yanlış itham olmasın.
Hiçin biri 2 ay önce
Geçen gün koçlukla ilgili haber sitenizde haber yaparken ironi gibi şimdi özel ders konusunu ele aldınız. Keşke ülkemizde gereksiz harcamalara verilen paralar öğretmenlerimize maaş olarak verilseydi de onlar da özel ders vermek durumunda kalmasalardı. Cumhuriyetin ilk yıllarında bir öğretmen maaşı ile vali maaşı arasında pek fark yoktu. Günümüzde öğretmenlerin maaşları belli ve maalesef gördükleri değer de belli.
Vatandaş 2 ay önce
Türkiye’nin her yerinde özel ders var ayrıca abarttığınız rakamlarda veren öğretmen yok hiç işiniz gücünüz kalmadı öğretmenlerden başka
Mehmet 2 ay önce
Nail bey memleketimizin bu kanayan yarasını gündeme taşıdığınız için tesekur ederim. Bu bozuk düzen ilkokuldan başlayıp liseye kadar tüm kademelerde var. Bazi Öğretmenler derslerini bilerek pasif anlatıp öğrencilerin özel ders almalarını teşvik ediyor. Dükkân büro gibi değişik esnaflık faaliyetinde bulunan öğretmenlerin sayisi hatırı sayılır olaranda fazla. Okulda öğrencilere ders vermek yerine ders dışında her işle meşguller. Afyon için bu konularin milli egitim mudurlugunun çözmesini beklemiyoruz çünkü onlarda bu çarpık işlerin içinde olduğu inancındayım. Fakat sayın valimizin afyon için bir sans ve bu mesleklerini layıkı ile yerine getirmeyen öğretmenlerin icabına bakacağına inancımız tamdır.
Emir 1 ay önce
Aileler olarak çocuklarınıza sert konuşan öğretmeni mahkemeye verdiniz,şefkat gösterip çocuğunuzun başını okşayan öğretmene taciz suclamasinda bulundunuz.Sonra öğretmenlerden verim beklediniz.Özel ders öğretmenleri kendiliğinden çıkmadı.Siz cikardnz
Vatandas 1 ay önce
Keşke kulaktan dolma duyumlar yerine hedef aldığınız ogretmenlerin okuldaki öğrencilerinede sorsaydiniz...Sınıfta bu öğretmenlerin performansi nasıl memnunmusunuz diye..Bu hedef aldığınız öğretmenler gibi herkes çalışsa eğitimdeki sorunların bir çoğu çözülür zaten..Sizin yaptığınız gazetecilik değil..Sizin yaptığınız birilerinin talimatıyla bu yazıyı yazmış olmanız..
Muallimi Salis 2 ay önce
Merhum Ziya Paşa iki asır önce şöyle demiş; Ne günlere kaldık ey gazi hünkar, eşek tahsildar oldu katır mühürdar.
Merhum Cenap Şahabettin de ; Eşeği mektep müdürü yapanlar sınıfların ahıra döndüğünden şikayet etmemelidir. demiş.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Namaz Vakti 17 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü
banner136