banner16

banner182

banner183

banner15

banner153

05.04.2022, 03:40 5054

Afyon’daki özel ders pazarına çomak sokuyorum

Afyon’da eğitimin neresinden tutarsanız elinizde kalıyor. 

Öncelikle en son söyleyeceğimi şimdiden söyleyeyim.

Gerçekten kokuşmuş bir sistemin içerisindeyiz. 

Bu kokuşmuşluk eğitimdeki başarı sıralamamıza yansımış durumda.

Kimine göre 50 kimine göre 60 kimine göre ise 70’lerdeyiz…

Sistemin tüm dişlileri adeta “soygun” düzeni için inşa edilmiş. 

Nasıl mı? 

Anlatmaya başlayayım. 

Aslında bu anlatacaklarım benim sözlerim değil.

Bizzat hadiselerin tanıklarının ya da olayın başrollerinde olanların anlatacaklarıdır. 

Bir çok öğrenci velisinden, öğretmenden duyduklarım, işittiklerimin bir özetidir bu duyacaklarınız…

Mesele şu…

Dershaneler kapandığından bu yana “özel ders pazarı” her geçen gün büyüyor. 

Pazar diyorum çünkü gerçekten bu alan tam bir pazara dönmüş durumda.

Pazar neresi?

Okul…

Pazarcı kim?

Öğretmen…

Müşteri kim?

Öğrenci… 

Sistem şöyle işliyor…

Özellikle belli branşta öğretmenlik yapanlar kendi pazarında yani okulundaki öğrenciye verdiği bilginin yetersiz olduğunu, kısa sürede bilginin tamamına erişmesinin mümkün olmadığını, bu yüzden özel ders alması gerektiğini söylüyor.

Öğrenci bunu ailesine taşıyor.

Aileside dişinden tırnağından artırıp evladına saatliği en az 500 TL’den özel derse gönderiyor. 

Piyasadaki marka değeri yüksek (!) öğretmenlerin saatlik ücreti ise 900-1000 TL’den başlıyor. 

Eskiden devlet hastanelerindeki doktorların muayene için özel kliniğine davet etmesi gibi devlette görev yapan öğretmenlerde şimdilerde öğrencilerini özel derse davet etmeye başlamış.

Bu pazardaki pastanın ekonomik değeri bir hayli fazla diyebilirim.

Nereden çıkardın diyenler için bazı öğretmenlerin Erkmen’den 1.2 Milyon liraya aldığı villaları işaret edebilirim.

Nerden çıkardın diyenler için milyonluk sitelerin önünün adeta bir dershaneye dönüştüğünü, bir öğrencinin çıkarken diğer öğrencinin siteye giriş yaptığını anlatabilirim. 

Nerden çıkardın diyenler için Uydukent’te bazı evlerin öğretmenler tarafından dershaneye dönüştürüldüğünü, müşterisi fazla olunca öğretmenin karşı binadan ev tutup oraya taşındığını, kaldığı evi dershaneye dönüştürdüğünü örnek verebilirim. 

Dedim ya bu sistem kokuşmuş bir sistem.

Şimdilerde bu sistemin içerisine gariban, yoksul halkın çocuklarınında çekilmeye çalışıldığı bana aktarılıyor. 

Bu “özel ders pazarı” içerisinde  piyasa yapmış, bu alanı sektöre çevirmiş bazı öğretmenlerin devletten aldığı maaşlara ihtiyaç bile duymadığı sırf “pazara" hakim olmak için okula gittikleri anlatılıyor. 

Sözlerimin muhatapları tüm öğretmenler değildir.

Mesleğinin kutsallığına sahip çıkan öğretmenler başımın tacıdır. 

Bunun altını çizerim.

Tüm sözüm meslek ahlakını kenara bırakmış, “özel ders pazarının” muhataplarınadır. 

Devletin eğitimden plansız ve programsız bir şekilde çekilmesi ya da çekilmeye başlaması ne yazıkki eğitimde bazı organları kangrene dönüştürmüş durumda.

Parası olanın eğitim aldığı parası olmayanın geri kaldığı bir sistem, eğitimli olanı da olmayını da  çürütür. 

Eşitlik ilkesine aykırı olan bu sistem bizi mahveder. 

O yüzden eğitim noktasında Valimiz Gökmen Çiçek önderliğinde bu şehirde bir gayret var. 

Bu şehri ve bu ülkeyi yöneten değerli büyüklerimizden “özel ders pazarına” bir çomak sokmasını dilerim. 

Bu çomakla eğitimde adaleti eşitliği tesis etmelerini umarım. 

Bu çomak bir çok kişinin canını sıksada uzun vadede kazanan bu şehrin bu ülkenin çocukları olacaktır. 

İlk çomak benden…

Sıra sizde değerli büyüklerim. 

İletişim: nailazbay@afyonpostasi.com.tr

Yorumlar (47)
Çocuklarına özel ders aldıran bir anne 3 ay önce
Maalesef yazınızdaki haklılık payı olan tek cümle ‘gerçekten kokuşmuş bir sistemin içinde olduğumuz’ gerçeğidir.
Öncelikle, sorun ‘haksız rekabet’ ise, maalesef ülkemizde bu haksız rekabet, bir çocuğun özel ders alma çağına gelmeden çok daha önce, doğar doğmaz başlıyor. Sosyo-ekonomik durumu kötü olan aileler, en baştan beri çocuğunun her tür gelişimine katkıda bulunacak sağlıklı beslenme ve sosyal imkanları sunamıyor. Yani bu ailelerin çocukları maalesef zaten doğar doğmaz 1-0 yenik başlıyor eğitim hayatlarına. Yazınızın amacı çocukların eğitim hayatlarını iyileştirmekse, bilin ki önce buradan başlamak gerek çözmeye.
Çocuk büyüyüp, eğitim hayatına başladığında ise, zaten özel okulların ve dershanelerin varlığı, devletin onayıyla oluşturulmuş bir haksız rekabet değil midir? Amaç ‘eğitimde eşitlik’ ise, tüm çocuklar devlet okulunda okumalı. Yani yazınızdaki gerçek amaç Afyon’daki ve dolayısıyla Türkiye’deki eğitimde eşitlik sorununu çözmekse, önce özel okul ve dershanelerin kapatılması ile ilgili bir öneride bulunmalıydınız.
Ayrıca, yazınızın girişinde özel dersi sadece Afyon’da yaşanan, Afyon’daki eğitim sorununun temel sebebi gibi sunmuşsunuz. Oysa ki bu, tüm Türkiye’nin bir gerçeğidir ve sebebi ise sizin bahsettiğiniz şeylerden çok uzaktır. Yukarıda bahsettiğim iki duruma ek olarak, ülkemizde yıllardır süren yanlış eğitim politikaları, uygunsuz müfredat ve ders içerikleri, sınav sistemleri, yabancı uyruklu öğrencilerin varlığından kaynaklanan sorunlar, öğretmenin toplumda değersizleştirilmesi, öğretmenlerin öğrenciler, veliler ve idarecileri tarafından mutsuz edilmeleri, kaynak kitap kullanımının yasak olması gibi birçok neden sayılabilir. Eğer devlet kurumlarında verilen eğitimin içeriği, bizzat devletin sorularını hazırladığı sınavlar için yeterli olsaydı, hiçbir aile ve öğrenci özel derse yönelme ya da özel okula gitme gereği duymazdı. Eskiden dağda çobanlık yapan ve sadece okulda aldığı eğitim sayesinde lise ve üniversite sınavlarında derece yapan öğrencilerin haberlerini izlerdik. Sizce neden artık bu durumda öğrencilerimiz yok? Kırsalda zeki/çalışkan çocuk mu kalmadı? Demek ki müfredatlar ve devletin dağıttığı ders kitaplarının içeriği, son yıllarda sınavlarda sorulan soruların niteliği ve kapsamı ile örtüşmüyor.
Son olarak, tüm Türkiye’de bahsettiğiniz sisteme ‘çomak sokmasını’ istediğiniz devlet büyüklerinin çocukları hiç özel ders almıyor, çocuklarını özel okullara göndermiyor mu zannediyorsunuz? Yani yardımı yanlış kişilerden istiyorsunuz.
Keşke eğitim politikalarımız çok bilinçli bir şekilde yapılsa ve gerçekten hiçbir öğrencinin özel derse ihtiyacı olmasa. Üzgünüm ama sizin tabirinizle ‘eğitimin kokuşmuş’ olmasının ve özel derse yönelimlerin artmasının sebeplerini yanlış yerlerde, yanlış kişilerde arıyorsunuz. Özel dersleri yasaklayınca sorun çözülecek sanıyorsunuz. Yukarıda bahsettiğim durumlar çözüme kavuşmadan, yasaklansa bile özel ders gerçeğinin devam edeceğine inanıyorum. Naçizane tavsiyem, kulağınıza üfürülen herşeyi yazmadan önce biraz daha araştırıp, doğruluğuna emin olduktan sonra yazmanız yönünde olacaktır.
Filozof 3 ay önce
Gazeteci görevini icra eder bir yaraya temas edip izahta bulunur. Okuyucu olan siz gazeteciye çomak sokmaya çalışıp araştır öyle yaz diye kestirip atarsınız sözü. Ne yapsaydı ders saatine 500 tl 1000 tl alan kokuşmuş sistemin paranın kölesi olmuş eğitimcilerle seminer düzenleyip soru cevap şeklinde durum analizimi yapsaydı. Sizin fazlalığınız var laf önden akıl geriden geldiği için aydınlığa nefes olmak isteyene laf salatalığı.
Vatandaş 3 ay önce
Fizikçi hakan ve matematikçi murat diyorum susuyorum onlar kendini iyi biliyordur
Doğrusu 3 ay önce
Onlardan birisi sen misin yoksa?
Dershane Bağımlısı 3 ay önce
Fizikçi Hakan Ego Tatmini Yapıyor Saatine ''800'' Lira Alıyor Sonra Da Dershanelerde İlk Sınıflara Giriyor Alttaki Sınıfları Ezikliyor Yazık...
Vatandaş 3 ay önce
Belirttiğiniz öğretmen devlette değil diye biliyorum,yanlış itham olmasın.
Hiçin biri 3 ay önce
Geçen gün koçlukla ilgili haber sitenizde haber yaparken ironi gibi şimdi özel ders konusunu ele aldınız. Keşke ülkemizde gereksiz harcamalara verilen paralar öğretmenlerimize maaş olarak verilseydi de onlar da özel ders vermek durumunda kalmasalardı. Cumhuriyetin ilk yıllarında bir öğretmen maaşı ile vali maaşı arasında pek fark yoktu. Günümüzde öğretmenlerin maaşları belli ve maalesef gördükleri değer de belli.
Vatandaş 3 ay önce
Türkiye’nin her yerinde özel ders var ayrıca abarttığınız rakamlarda veren öğretmen yok hiç işiniz gücünüz kalmadı öğretmenlerden başka
Mehmet 3 ay önce
Nail bey memleketimizin bu kanayan yarasını gündeme taşıdığınız için tesekur ederim. Bu bozuk düzen ilkokuldan başlayıp liseye kadar tüm kademelerde var. Bazi Öğretmenler derslerini bilerek pasif anlatıp öğrencilerin özel ders almalarını teşvik ediyor. Dükkân büro gibi değişik esnaflık faaliyetinde bulunan öğretmenlerin sayisi hatırı sayılır olaranda fazla. Okulda öğrencilere ders vermek yerine ders dışında her işle meşguller. Afyon için bu konularin milli egitim mudurlugunun çözmesini beklemiyoruz çünkü onlarda bu çarpık işlerin içinde olduğu inancındayım. Fakat sayın valimizin afyon için bir sans ve bu mesleklerini layıkı ile yerine getirmeyen öğretmenlerin icabına bakacağına inancımız tamdır.
Emir 3 ay önce
Aileler olarak çocuklarınıza sert konuşan öğretmeni mahkemeye verdiniz,şefkat gösterip çocuğunuzun başını okşayan öğretmene taciz suclamasinda bulundunuz.Sonra öğretmenlerden verim beklediniz.Özel ders öğretmenleri kendiliğinden çıkmadı.Siz cikardnz
Vatandas 3 ay önce
Keşke kulaktan dolma duyumlar yerine hedef aldığınız ogretmenlerin okuldaki öğrencilerinede sorsaydiniz...Sınıfta bu öğretmenlerin performansi nasıl memnunmusunuz diye..Bu hedef aldığınız öğretmenler gibi herkes çalışsa eğitimdeki sorunların bir çoğu çözülür zaten..Sizin yaptığınız gazetecilik değil..Sizin yaptığınız birilerinin talimatıyla bu yazıyı yazmış olmanız..
Muallimi Salis 3 ay önce
Merhum Ziya Paşa iki asır önce şöyle demiş; Ne günlere kaldık ey gazi hünkar, eşek tahsildar oldu katır mühürdar.
Merhum Cenap Şahabettin de ; Eşeği mektep müdürü yapanlar sınıfların ahıra döndüğünden şikayet etmemelidir. demiş.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Namaz Vakti 05 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü
banner136