Afyonkarahisar’ın Merkeze bağlı Çayırbağ Beldesi’nde bulunan Çavdar Et ve Hayvancılık Çiftliği, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hazırlıklarına tüm hızıyla devam ediyor. Çiftliğin sahiplerinden Bekir Çavdar, Afyon Postası’na konuşarak kurban fiyatlarından, bayram günü müşterilerine sundukları imkanlara ve çiftliğin özelliklerine kadar birçok konuyu anlattı. 

- İyi bir kurbanlık nasıl olmalı?

Kurban Bayramı’nda iyi bir kurbanlığın nasıl olacağından bahseden Çavdar, “Kurbanlık hayvanın kurban olabilmesi için İslami şartları var. Tabi ki en önemli şartlardan birisi İslami şartlar. Hayvanın gözünde, kulağında veya herhangi bir uzvunda eksiklik olmaması gerekiyor, her şeyi tam olması gerekiyor. Kurban için kesilecek hayvanın baktığınız zaman canlı, diri ve tüyü parlak olması gerekiyor.” dedi.

Whatsapp Image 2024 04 25 At 14.24.28

- Kurbanlık fiyatları ne kadar?

Kurbanlık fiyatlarından da bahseden Çavdar konuşmasına şöyle devam etti; “Şu an çiftliğimizdeki bütün hayvanlarımız kurbanlık vasfını taşıyor ve her türlü ırktan, simental olsun yerli ırk olsun bunların hepsinden çiftliğimizde var. Biz bunları Türkiye’nin ender yaylarından alıyoruz, gitmediğimiz il yok. Hayvan alma bazında en güzel hayvanları seçiyoruz. Bizim işletmemizde her boyda her ırktan her kiloya göre hayvan bulunuyor. Burada her bütçeye uygun hayvan var.

Afyon'da Devlet Hastanesi'nin çatısı uçtu Afyon'da Devlet Hastanesi'nin çatısı uçtu

Bizim çiftliğimizde 100 bin TL ile 300 bin TL arasında kurbanlık hayvanımız var. Ayrıca bütün hayvan almak istemeyen, hisse almak isteyen müşterilerimiz 16 bin 800 TL’den başlayıp 25 bin TL’ye kadar bizlere hisse kaydı yaptırabiliyorlar. Yani 16 bin 800, 20 bin ve 23 bin 500 TL’ye dişi hayvana dahil oluyorlar. 17 bin 500, 21 bin 500 ve 25 bin TL ile de erkek hayvanlara dahil olabiliyorlar. İnsanların kendi bir grubu varsa buraya gelip bir hayvan beğenebiliyorlar. Eğer bir grupları yoksa sadece hisseye dahil olmak istiyorlarsa biz o noktada da yardımcı oluyoruz.

Whatsapp Image 2024 04 25 At 14.24.29 (1)

- Kurbanlık ve hisse satışı nasıl oluyor?

Buraya gelip çiftliğimizi geziyoruz, hayvanınızı beğeniyorsunuz. Her hayvanımızın kulağında küpesi var. Siz bize hangi hayvanı gösterdiyseniz biz size o hayvanın bayramda kaç kilo vereceğini gözle söylemiyoruz. Bu hayvan sizin hoşunuza gittiğinde pazarlığımızı yapıyoruz. Hisse hayvanlarını da burada gelip görebilirsiniz. Hisse hayvanları da son hafta tartıma giriyor, tartımda kura ile hisse sahiplerine dağıtımı yapılıyor. 

- Kesim ve parçalama işlemleri nasıl oluyor?

Örnek veriyorum beş arkadaş gelip bizden kurbanlık aldılar. Beğendikleri hayvanın pazarlığını yaptık, onlara kesim saatini verdik. O saatte işletmemize geldiler, hayvanları gözlerinin önünde kesiliyor. Kesildikten sonra kıymalıkları 5 hisse, kuşbaşılıkları 5 hisse, kemikli etleri 5 hisse, antrikot-bonfile-biftek 5 hisse, sakatatları dahil 5 hisseye bölünüyor, bu şekilde teslim ediliyor. Bizden kaç kişi hangi hayvanı alırsa alsın evde paketleme işlemleri ile uğraşmıyorlar. Bu sene 240 kişilik bir ekibimiz olacak. Tamamıyla profesyonel bir ekip.

Whatsapp Image 2024 04 25 At 14.24.30

- Hisse alanlar mutlaka hayvanını görüyorlar

Siz bize bir tane hisse kaydı yaptırdınız. Hisse kaydı yaptırdığınız zaman bizden kiloyla et almış olmuyorsunuz, mutlaka bir hayvan almış oluyorsunuz. Bu da nasıl oluyor? Kendilerini tanımadığımız 7 kişi ile sizi aynı randevu saatini vererek alanımızda buluşturuyoruz. Bu 7 kişinin hayvanları geliyor, kesilirken hisse alanlar mutlaka hayvanını görüyorlar. Tekbirlerini kendileri alıp vekaletlerini kendileri veriyorlar. Hayvanları kesilip paketlendikten sonra bu birbirini tanımayan 7 insanı helalleştiriyoruz. Çünkü burada etten ziyade kalplerin mutlu olması gerekiyor. Burada çok güzel dostluklar kuruluyor. Mesela hisse gruplarını biz oluşturuyoruz, seneye kendileri bir araya gelip bizden bir hayvan alıyorlar. Dostlukları buradan sonra da devam ediyor, bu da bizi çok mutlu ediyor. 

- “364 gün boyunca 1 günlük iş için çalışıyoruz”

364 gün boyunca 1 günlük iş için hazırlanıyoruz ve bu iş gerçekten heyecan verici bir iş. Biz istiyoruz ki buraya gelen her yaştan kişi alanımızdan ayrılırken mutlu ayrılsın, tebessüm ederek ayrılsın. Bunun için de küçük misafirlerimiz de bizim alanımıza gelsin, Kurban Bayramı’nda aileleri ile bu duyguyu yaşasınlar istiyorum. Onun için de çocuklarımız için animasyonlarımız var, ikramlarımız var. Biz çocuklar da Kurban Bayramı’nda heveslensinler, ‘Kurban Bayramı’na ben de gitmek istiyorum’ desinler diye bir alan oluşturacağız. 

Whatsapp Image 2024 04 25 At 14.24.29 (2)

- “Bu yıl 12 bin misafir hedefliyoruz”

Geçen yıl 8 bin misafir ağırladık. Bu yıl 12 bin kişiyi ağırlamayı hedefliyoruz. Biz bu insanlarla dışarıda karşılıyoruz, o zaman eğe güzel bir intiba oluşturabildiysek ne kadar güzel bir şey. 

- Profesyonel kesim alanı

Kurban kesilecek hayvanın eziyet çektirilmeden kesilmesi gerekiyor. Profesyonel bir şekilde ekip arkadaşımız kesimini yapıyor, hayvan yukarıya kalkıyor, kesilen hayvan bundan sonra yerle kesinlikle temas etmiyor. Daha sonrasında monoray dediğimiz sistemde baş kesme, ön-arka paça açma, deri sıyırma, işkembe temizleme, gibi her işlemin ayrı bir bölümü var ve profesyonel ekip arkadaşlarımızla çalışıyoruz.

Whatsapp Image 2024 04 25 At 14.24.34

>>Egemen Topral Çiçek'in Haberi