Gelişim ve Öğrenme Psikolojisi Uzmanı İsmail Aslan yazdı…

Okul başlangıcı; bir çocuk için hayatına damga vuran en önemli ögelerden biridir. Okula ilk defa başlayacak çocuklarımız için mutlaka ön hazırlık yapılmalıdır. Bu konuda siz değerli velilerimize bazı önerilerim olacak. 

Öncelikle çocuğu okula hazırlamak için alınan tedbirlere rağmen ilk gün öğrencimizin tedirgin olmaları, heyecanlanmaları korkmaları endişe duymaları ve hatta ağlamaları oldukça yaygın ve normal bir durumdur. Bu durum çocukların ilk gün anne babadan ayrılırken güçlük çekmelerinden kaynaklanır. Daha sonraki psikolojik ve eğitimlerini etkileyecek bir durum değildir.

Bu durumda önerilerim ise:

Çocuğu okula götüren ebeveynlerin sakin gerginlikten uzak ve mutlu olmaları gerekmektedir. Öyle değillerse bile mutlu görünmek zorundadır.

Okula bıraktığınız andan hemen önce ona kendisini iyi hissedeceğini, oyunlar oynayacağını ve öğretmenin onu çok seveceğini, çok iyi arkadaşlıklar edineceğini, diğer çocuklarla dost olacağını ve okul bittiğinde de hemen onu almaya geleceğini güzel bir şekilde anlatmalısınız.

Okula başlayan çocukların %80 i gerginlikle başlar. Bunu unutmayınız.

Eylem planınızı bozmadan sabırla uygulamalısınız. Okula öğrencinizi bıraktıktan sonra oradan hemen ayrılmalısınız. Örneğin Okulun yakınlarında herhangi bir yerde beklemeniz uygun olmaz. Unutmayınız ki beklemeniz fayda sağlamayacaktır. 

Çocuğunuza güven vermelisiniz. Çocuğun okulda geçireceği zamanın en eğlenceli en öğretici ve en güvenli zamanlar olduğuna inandırmalısınız. 

Vedalaşma uzun sürmemelidir. Öpme koklama ve son bir kez sarılma vs. uzun sürmemeli.

Okuldan döndüğünde çocuğunuzu çok iyi dinlemeli, olumsuz yorumlardan kaçınmalı. Ona empatik sorular sormalı. Örneğin; 

Okuldan sıkıldın mı diye değil, Okulda en çok neleri beğendiği sorulmalı. Öğretmenini sevdin mi ya da sana kötü davrandı mı diye değil, öğretmenin bize seni çok sevdiğini söyledi sen ne düşünüyorsun gibi... Bu gün en çok kimlerle anlaştın? Kaç arkadaşının ismini öğrendin? şelinde sorular sorulmalıdır.

Unutmayınız ki çocuklarınız okul kreş ve park döneminden, ders okuma ödev dönemine çok uzun bir zaman için giriyor. Bu yüzden yumuşak geçiş yapmanız birden bire onları şaşırtmamanız gerekmektedir.

Hepinize mükemmel gidişatın bir başlangıcı olacak harika bir eğitim öğretim dönemi diliyorum.