Afyon Postası’nda Gazeteci Nail Azbay’ın sunduğu Bağımsız Oda-Seçim Özel Programının konuğu Sandıklı Belediye Başkanı ve Yeniden Refah Partisi’nin Belediye Başkan adayı olan Dr. Mustafa Çöl oldu. Çöl, AK Parti’den aday gösterilmemesi sebebi olarak Milletvekili Ali Özkaya’yı hedef alarak flaş açıklamalarda bulundu. İşte Dr. Mustafa Çöl’ün flaş açıklamaları: 

 İNANILMAZ BİR TEVECCÜH VAR

Sandıklı’da demokrasi şöleni yaşanacak. Güzel bir atmosfer var. Ben mutluyum. Halkımızla kucaklaşmak beni ziyadesi ile mutlu ediyor. Ektiklerimizi biçiyoruz. Bugün bir Pazar yerine gittik. Diğer arkadaşlar 15 dakikada o pazardan çıkarken ben 2 saatte çıkamadım. İnanılmaz bir teveccüh var. Her gittiğim yerde böyle bir ilgiyle karşılaşmak beni çok mutlu ediyor. Bu yüzden daha çok çalışacağım. Sadece seçim döneminde değil her zaman onların yanında olmak gerekiyor. 10 yıldır bunu yapıyoruz. İnsanlar hizmetleri görüyor, başkanım her şeyi yaptınız diyorlar. Bugüne kadar ektiğiniz her şeyi biçtiğiniz bir dönem. Bu da beni çok mutlu ediyor. 

ALİ ÖZKAYA YÜZÜNDEN SANDIKLI’NIN EĞİTİMİ PERT OLDU  

“Ali Özkaya ile aranızda ne var?” sorusuna yanıt veren Çöl, “Sandıklı ile ilgili bir çok konuda bizim de işlerimiz olan alanlarda müdahil olmaya kalktı. Sandıklı’nın bir yönetim tarzı varsa bunu Sandıklı belirler. Herkes kendi iradesini sorumluluklarını bilmeli. Bu noktada ciddi sıkıntılar yaşadık. Milli Eğitim Müdürü konusunda başlayan bir süreç vardı. Bir sınıf arkadaşıymış. Geldi, 8 yıldır şehrin eğitimi mahvetti, pert etti. Ben bir öğretmenim. Bir milli eğitim müdürünün giyimi ile duruşu ile her şeyi ile örnek olması gerekiyor. Öyle bir laşkalık var öyle bir düzensizlik vardı ki… Sürekli pervasızca belediye başkanı hakkında, herkes hakkında “Ali’nin arkadaşıyım” diye diye bu şehirde böyle bir durum oluşturdular. Bu milli eğitim müdürü depremden dolayı yıkım kararı verilen okulların listesini 8 ay boyunca ne bana ne kaymakama söyledi. Sıkıştıklarından önümüze koydular. Sandıklı bu yüzden şu anda okul sıkıntısı çekiyor. Maliyetler arttı. Okullar zamanında yapılmalıydı. Sandıklı’yı bölmek için her şeyi yaptılar. Milli eğitim müdürünün görevi şehrin eğitimi en üst seviyeye çıkarmaktır, siyasi propaganda yapmak değildir. Orada liyakat sahini insanlar olması gerekiyor. Buradan başlayan bir süreç oldu”

Whatsapp Image 2024 03 16 At 16.49.49

“BUNA NASIL BÖYLE DAVRANIRSIN DİYE BANA SAYDIRMAYA BAŞLADI”

Ali Özkaya’nın kendisinin makamını telefonla aradığını söyleyerek, “Bir gün makamdan aradı. Partisinden olan bir belediye başkanını cep telefonunu araması lazım milletvekilinin. Buyrun vekilim dedim. Benim kırmızı çizgim bu arkadaş, buna nasıl böyle davranırsın diye bana saydırmaya başladı. Benimle hiçbir milletvekili böyle bir konuşma yapamaz. O gün itibari ile mesafemizi koyduk. Bu 5-6 sene önce oldu. O görevini biliyorsa bizde görevimizi biliyoruz. Bizim asla kimseye saygısızlığımız olmadı. Bu milli eğitim müdürü öğretmenler odasına gidip şunu belediye başkan adayı belirlerim, şunu ilçe başkanı yaparım gibi ilçede çift başlılık yarattılar. Yani ilçe başkanı varken milli eğitim müdürü üzerinden iş gördürmeye çalıştılar. Sandıklı’da bir bölünme ortaya çıktı”

CUMHURBAŞKANIMIZIN ÖNÜNE ANKETLERİ OYNAYARAK KOYDURDULAR

Kendisi ile anketlerin oynandığını öne süren Dr. Çöl, “2019’da da malum vekil belediye başkanı olmamı istemedi. O zaman sayın bakanımız Veysel Eroğlu’nun destekleri ve halkımızın teveccühü ile yeniden aday olup rekor oyla seçildim. Afyon’un en fazla oyunu alan belediye başkanı oldum. Bolvadin’de bunu yaptılar. Anket sonuçları ile oynadılar. Fatih Başkan seçimi kazandı, kendisi partiye geri döndü. Bu dönemde kaç anket yapılırsa yapılsın hepsi elimde var. Her şey yolunda gidiyor. Tanınırlık oranı, belediye hizmetlerinden memnuniyet oranı hepsi elimde var. Çıkarıp koysunlar ben hodri meydan diyorum. En son partide Efkan Ala Bey’in başkanlığında gerçekleşen toplantıda kesinlikle istemiyoruz, olmayacak deniliyor. Ankete gidildi tekrar. O anket sonuçlarını da biliyorum. Anket sonuçlarını Sayın Cumhurbaşkanımızın önüne oynayarak koydurdular. Bunu da biliyorum. Masa başı oyun oynandı. Cumhurbaşkanımız önüne ne konursa ona bakacak. Kim ne dedi bunu bilemez. Ona göre karar verdi. Vekil 7 aday adayı olan herkese “Mustafa Çöl benim kırmızı çizgim onu aday yaptırmayacağım” diye başından söylüyor. Bunu net bir şekilde ifade edeyim. Sandıklı’da kendisine yakın bir ekip oluşturdu. Onu aday yaptırmayacağım, ona gününü göstereceğim, onu aday yaptırırsam şöyle olsun gibi uygun olmayan sözler… Masa başı entrika ile bunu yaptılar. Benim ne Ak Parti ile ne sayın Cumhurbaşkanımız ile ne İbrahim vekilimiz ile hiçbir problemim yok. Sandıklı üzerinde de asla böyle bir oyun oynanmasına izin veremem.” 

SANDIKLI HİÇBİR ZAMAN DİNAR’DAN YÖNETİLMEYECEK

Ali Özkaya ile ilgili söylemlerine devam eden Çöl, “2016 yılında vekil olduğu dönemde kapalı cezaevini kapattırdı. Zorla açık cezaevi açtırdık. Sandıklı Afyon’un en büyük ilçesi. Sandıklı 75-80 bin kişiye hitap ediyor. Hastanemizde sürekli doktor ve yatak sorunu yaşıyoruz. Dedim ki yeni hastane yapılsın. Bizden küçük olan kendi ilçesine 150 yataklı hastane yapıyor. Bugün maalesef bizim ilçemize hastane yapıyoruz diyerek taahhüt veriyorlar ama 75 yataklı hastane yapıyorlar. Bu sağlık ocağı olsun artık. Kalp krizinden insan kaybediyoruz. 3 yıldır kardiyoloji uzmanı ataması Sandıklı’da var ama atama yapılmıyor. Gittiler Dinar’a atadılar. Bunlardan dolayı karşı karşıya geldik. Biz dedik ki buradaki kurumlarda Sandıklılı olsun. Dinar’dan personel getirdiler. Telekom’u Dinar’a bağladılar. Bunların tamamına karşı durduk. Bugün hiç pişman değilim. Bunları Sandıklı halkına anlatacağız. Sandıklı hiçbir zaman Dinar’dan yönetilmeyecek. Sandıklı Sandıklı’dan yönetilecek.” 

 “ALİ ÖZKAYA SANDIKLI’DA GEZEMEZ”

Ali Özkaya’nın Sandıklı’da çok ciddi tepki gördüğünü kendisinin ilçede gezemeyeceğini söyleyen Çöl, “Ben istemiyorum diye bir milletvekili belediye başkanını belirleyemez. Belirlerse bunun bedelini öder. “Ben Mustafa Çöl’ü istemiyorum” tamam sen istemiyorsun. Şimdi bir tane belediye başkan adayı belirlediniz. Sadece SKM açılışında yarım saat durdu ve kaçtı. Madem Sandıklı halkı onu istiyordu elinden tut, oy iste bakalım Sandıklı halkından. Net bir şekilde herkes görecek. Neden Sandıklı’ya gelmiyorsun başka ilçelerde geziyorsun. Buyursun gelsin. Sandıklı’da gezemez. Neden kaçtı gitti? Hadi gel Sandıklı’ya bekliyoruz” dedi. 

Whatsapp Image 2024 03 16 At 16.49.49

SONUÇ NE OLURSA OLSUN BEN ÇOK HUZURLUYUM 

Ali Özkaya’nın “Mustafa Çöl’ün üzerini ben değil Sayın Cumhurbaşkanımız çizdi” sözlerine de yanıt veren Çöl, “Herkese, “Mustafa Çöl kırmızı çizgim aday olmayacak” demiş. Cumhurbaşkanımız Mustafa Çöl’ün aday olup olmayacağını nereden bilsin. Önüne konulan kriterlere bakar ve adını koyar. Sen şeffaf olsaydın… Bugün belediye başkan aday adayları arasından yanıma gelip destek için yanıma gelenler var. Diyorlar ki, “Başkanım biz meclise gittik, ‘Mustafa Çöl olmayacak içinizden biri olacak’ diyor. Hiçbir şey yokken bunları konuşuyor. Bunları canlı canlı bana anlattılar. Bütün arkadaşlar tepkili. Sonuç ne olursa olsun ben çok huzurluyum. Sandıklı halkının bu kadar teveccühünü almak beni çok mutlu oluyorum.”

İKİMİZDE DİNAR’DAN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLALIM BAKALIM KAÇ OY ALACAK?

Hodri meydan diyerek Dinar’dan belediye başkan adayı olmayı teklif eden Çöl, “Milletvekili olmak kolay, köylerden, kasabalardan AK Parti’nin güçlü olduğu ilçelerden oy alıyorsunuz. Hadi Dinar’da Belediye başkan adayı olarak çık bakalım kaç oy alacak. Merak ediyorum. Buyursun çıksın. Hatta iddia ediyorum ikimiz Dinar’dan belediye başkan adaylığına çıkalım. Mustafa Çöl mü o mu? Ben Dinar’dan aday olacağım. Ben hodri meydan diyorum.”

SANDIKLI BELEDİYESİ EN BORÇLU BELEDİYE Mİ?

Özkaya’nın Sandıklı Belediyesi’nin Afyon’un en borçlu belediyesi olduğu yönündeki açıklamalarına da yanıt veren Çöl, “Sandıklı Belediyesi’nin borcu varsa ben ondan para mı istemişim. Aman vekilim getir para mı ver demişim. Sandıklı Belediyesi 120 aydır personellerine bir saat gecikmeden maaş ödemiştir. Sandıklı Belediyesi’nin bir şirketinin sigortaya borcu var. Her belediyenin var. Bizim de şirketlerimizden SANJET’te, SANBEL’de ne sigorta ne vergi borcumuz var. Sandıklı Belediyesi’nin 500 Milyon’a hitap eden bir bütçesi var. Bir çoğunu yüzde 65’ini yatırıma ayıran bir sandıklı belediyesi var. Amacı şu… Borcu çok çalışamaz, hizmet edemez algısı oluşturmaya çalışıyor. Ama çok şükür sistem tıkır tıkır dönüyor. Ben Çalışıyoruz. Çok mutluyum. Devasa hizmetler yaptık. Kendisi milletvekili. Kendi ilçesinde AK Partili bir belediye başkanı var. 2019-2024 dönemine bakalım. Mustafa Çöl şu şu hizmetleri yaptı. Merkezi hükümet yapıyormuş. Madem öyle sen milletvekili olarak AK Partili bir belediye başkanı varken neden bunları yapamadın? Ben vekilsiz yaptım hiçbir şeysiz. Tek başına Mustafa Çöl yaptı. Sandıklı’ya yapılan işlerin hangisinde imzası var. Ben dikkat ederseniz 2 yıldır Sandıklı ile ilgili yatırımları aldığımızda paylaşım bile yapmamaya, rakam bile paylaşmamaya başladım. Çünkü yarı yolda döndürmeye çalışıyordu. Şu anda imzayı atıyoruz sorun yaşamıyoruz.”

10 YILDIR TEK BİR DAVASI OLMAYAN BİR BELEDİYE BAŞKANIYIM

Şunun da altını çiziyorum. Bilerek hiçbir hata yapmadık. Bilmeyerek yapmış olabiliriz. Belediyenin en önemli iki başlığı vardır. Biri imar biri ihale. 10 yıldır tek bir davası olmayan bir belediye başkanıyım. Ne imar ne ihale… Müfettişlerden takdir alan bir belediye başkanıyım. Şu anda karalama kampanyası yapıyorlar. Ben belediye başkanıydım, beraberdik. Ben kötüydüm de neden benim yanımdaydınız? Bu kadar yanlış işler vardı da neden benim yanımda yer aldınız? Yanlış giden bir şeyler vardı da neden müdahale etmediniz. 

AK Partili Hüseyin Menteş: Afyon Belediyesi’nde işçilere savaş açıldı, bir ilçe belediyesi kadar borç var AK Partili Hüseyin Menteş: Afyon Belediyesi’nde işçilere savaş açıldı, bir ilçe belediyesi kadar borç var

“DİNAR’DA TERMİK SANTRALLER KURACAĞIZ, 5 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK DİYORDU 5 KİŞİ ÇALIŞMIYOR”

Özkaya’ya yüklenmeye devam eden Çöl, “Seralarla ilgili ne geldiyse buyursun söylesin. Biz yola çıkarken 800-900 trilyonluk yatırım yaptık. Bugün 48 tane jeotermal sera ile 3 bin kişilik doğrudan ve dolaylı istihdam sağladık. Sayın vekil, “Dinar’da termik santraller kuracağız, 5 bin kişi çalışacak” diyordu. 5 kişi çalışmıyor. Nereye gitti bu santraller. O gün o konuşurken Sandıklı Belediyesi bunları planlıyordu. Bugün Dinar’dan Sandıklı’ya 200 kadın çalışmaya geliyor. Şuhut’tan Banaz’dan, Sinanpaşa’ya geliyorlar. Bu bizim belediye olarak yaptığımız çalışma. Tabi ki buraya yatırım yapanlara bu memleket için araçlar aldırdık. Destek olacaksınız dedim. Oldular. Bu memlekette buna ihtiyaç var. Ama sonuç itibariyle Sandıklı gerçekten kabuğunu kırmış. Bugün 500 Milyon bütçesi var. Çoğu il belediyesinde yok. SANJET’te ilk defa kar ettik. 14 Milyon… SANBEL’de sıfır borçla gidiyoruz. İddia ediyorum, 2019-2024’de en fazla hizmet eden belediye Sandıklı Belediyesi’dir. Bir sürü eser var.”

AK PARTİ’YE KATILACAK MI?

“Seçilmesi durumunda AK Parti’ye katılacak mı?” sorusuna yanıt veren Çöl, “Şu anda böyle bir durum yok. Daha sonra ne olur bunu bilemem. Şu anda Yeniden Refah Partisi’nin belediye başkan adayıyız. Sandıklı halkı isterse seçileceğiz, istemezse seçilmeyeceğiz.  Ama bunu Sandıklı halkı verecek. Bir kişi veremeyecek.  Beni o halk götürecekse o halk götürecek. Allah’ın izni ile kazanacağız.” 

BU KARARA İMZA ATANLAR BUNUN HESABINI ÖDEYECEK

Kendisinin belediye başkanı gösterilmemesi noktasında imza atanların hesap vereceğini söyleyen Çöl, “Masa başında yapılan bu oyun kesinlikle bunun hesabı görülecek. Bunu net görülecek. Ciddi bir şekilde bunun görüşmesini yaptım. Bunun bedelini buraya imza atanlar ödeyecekler” dedi.  

CANLI YAYINI KAÇIRANLAR BURADAN İZLEYEBİLİR