Afyon Postası’nda Gazeteci Nail Azbay’ın sunduğu “Bağımsız Oda- Seçim Özel” programlarının konuğu İYİ Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı Alper Yağcı oldu. Yağcı, programda özetle şunları söyledi: 

-Ben yaptım oldu anlayışı Afyon’a 5 yılda çok şey kaybettirmiş 

1 Şubat’tan bu yana sahada vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızla Afyonkarahisar’ın dertlerini paylaşmaya ve kendi projelerimizi onlara ifade etmeye çalışıyoruz. Ulaştığımız her insandan çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Bu dönem Afyonkarahisar’ımızda hem insanlarımız hem odalarımız hem sivil toplum kuruluşlarımız ihmal edilmiş, ben yaptım oldu anlayışı ile bir belediyecilik anlayışı ortaya konulmuş. Biz bugün olduğu gibi yarın da “biz” diyerek bu süreci yönetmek istiyoruz. Ben yaptım oldu zihniyeti Afyonkarahisar’a 5 yılda çok şey kaybettirmiş. 

-Meral Akşener Afyon’da esnaf ziyareti yapacak

Sayın genel başkanımız Meral Akşener 23 Mart Cumartesi günü Afyonkarahisar’da olacak. Sayın il başkanımız bu noktada bir taslak hazırladı. Genel başkanımız Afyonkarahisar’a büyük önem verdiği için burayı son haftaya bıraktı. Birlikte bir esnaf ziyareti planlıyoruz. Genel başkanımızı il başkanlığımızın tertip ettiği programla Afyonkarahisar’da ağırlamış olacağız.   

İYİ Partili Hakan Şeref Olgun: Ordu’da seçimler gasp edilmiştir İYİ Partili Hakan Şeref Olgun: Ordu’da seçimler gasp edilmiştir

-Burcu Köksal geçmişe karşı suçluluk psikoloji içerisinde mi?

CHP’nin kendi iç meselesi bu. Çünkü CHP’nin adayı Burcu Köksal bir ifade  ortaya koyarken genel başkanları başka bir ifade ortaya koyuyor. Dolayısı ile kendi içlerinde çelişiyorlar. Sayın Burcu Hanım’ın kendi geçmişi ile de çelişen ifadeler bunlar. Ya olduğunuz gibi görünün ya da göründüğünüz gibi olun. Daha önce TBMM’de HDP’li vekillerin dokunulmazlık fezlekelerine itiraz edip, yırtıp atarken, onlarla birlikte faşizme karşı omuz omuza diye slogan atarken, HDP’li belediyelere kayyum atanırken onlara karşı HDP’nin hakkını savunurken Burcu Köksal geçmişe karşı suçluluk psikoloji içerisinde mi de böyle bir söz söyledi bunu bilemiyorum. Ama bahsettiği partinin Afyonkarahisar’da ne bir oyu ne bir tabanı ne de bir varlığı vardır.  Dolayısı ile DEM’i diline dolayarak bu konu üzerinden milliyetçilik propagandası yapması bence kabul edilebilir değil. Kendisine tezat olan bir durum. Kendisi twitter üzerinden kendi partisinin taahhütnamesini imzalayarak genel başkanın dediği yere gelmiş oldu. Afyonkarahisar’da milliyetçi oylara bir dem vurmak ise niyeti bu doğru bir açıklama değil. 

-20 yıllık belediyecilik gerçek belediyecilik değil miydi?

Bir yanda Adalet ve Kalkınma Partisi sanki 20 yıldır Afyon’u yönetmiyormuş gibi yeni bir aday ve sloganla gerçek belediyecilik diyerek bir vizyon ortaya koymaya çalışıyorlar. O zaman soruyoruz 20 yıllık belediyecilik gerçek belediyecilik değil miydi? Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayı sayın Uluçay, Afyon’un sorunlarını biliyordu da neden bunlara il başkanlığı döneminde çözüm bulmadı? Son haftalarda baktığımızda Afyonkarahisar’ın sorunlarından seçimleri çıkarıp bir taraftan milliyetçilik diğer taraftan bölücülük söylemleri ile birbirlerini itham eden adaylar var karşımızda. Biz ne yağmacı düzen ne kavgacı düzen biz üçüncü yol olarak yola çıktı ve vatandaşımıza nefes aldırmak istiyoruz. Biz her 5 yılda bir kentsel dönüşümü, trafiği konuşuyoruz, hiç hizmetin gitmediği mahalleleri konuşuyoruz. Geçtiğimiz 5 yıl önce 50 bin oy almış İYİ Parti vardı. Afyon’u yönetmeye ramak kalmıştı. Biz yarım kalan işimizi vatandaştan aldığımız destekle belediye başkanlığını kazanarak Afyonkarahisar’dan gerçekten insana dokunan Afyonkarahisar’ın vizyonunu geliştiren belediyeciliği kazandırmak istiyoruz. 

- Bizim önceliğimiz sığınmacılara değil, şehit yakınlarına, gazilere olacak

Suriyeliler ile ilgili vaatlerimizi biz duyurmuştuk. Bizim sığınmacılarla ilgili ortaya koyduğumuz irade genel merkezimiz ile ilgili aynı. Biz kaçaklara yönelik ev ve iş yerlerine yönelik bu yerlerin belediye hizmetlerinden men edilmesi yönünde karar vereceğiz. Afyonkarahisar Belediyesi bu şekilde birçok işletme olmasına rağmen sosyal baskı sonrası kuyumcu işletmesini kapatmak zorunda kaldı. Bizim dönemimizde böyle sosyal baskıya gerek kalmayacak. Bizim dönemizde böyle bir sosyal baskıya gerek kalmadan bu tür iş yerlerinin araştırmasını yapıp hemen kapatılmasını gerçekleştireceğiz. Devamında sığınmacıların belli bir mahalleyi veya muhiti ele geçirmesine o mahallelerde güvenliğin kaybolmasının önüne geçmek için buralarda kentsel dönüşümü başlatacağız. O mahallelerdeki konutların yıkılarak yeni konutlar inşa edeceğiz. Özellikle Mecidiye’de maalesef güvenli olmayan sokaklar meydana gelmiş. Maalesef madde bağımlılığı olan sokaklar oluşmuş.  Bizim sığınmacılara sağlayacağımız en ufak bir önceliğimiz yok. Bizim önceliğimiz varsa şehit yakınlarına, gazilere ve onların kıymetli ailelerinedir. Bizim dönemizde asla sığınmacılara karşılık asla bir öncelik olmayacaktır. Olacaksa bir öncelik bizim başımızın tacı olan şehit aileleri ve gazilerimizdir. 

- Afyonkarahisar’ın 10’dan büyük olduğunu göstermek istiyoruz

Hala kanalizasyonun, alt yapının olmadığı doğalgazın olmadığı mahalleler var. Bunu şunun için söylüyorum. Afyonkarahisar’ın 10’dan büyük olduğunu göstermek istiyoruz. Afyonkarahisar Belediyesi, belli başlı zenginlere hizmet eden rant belediyesi olmaktan çıkacak tüm vatandaşlara dokunan, tüm vatandaşlarına eşit hizmet eden bir yapıya kavuşmalı. Bugün ramazan mübarek gün. Allah’ımıza dua ediyoruz. Bizler vatandaşımıza hizmet etmekte kararlıyız. Bundan sapacak isek Allah bize böyle bir görevi nasip etmesin. Biz bunu her yerde ifade ediyoruz. Biz seçim döneminde gelen bir aday değiliz. Biz ekmeğini Afyonkarahisar’da ekmeğini kazanan, burada esnaflık yapan, vatandaşımıza hizmet eden bir yapıya sahibiz. Biz Afyonkarahisar’da İYİ Parti’nin 5 yıl önce çok az farkla kaybettiği belediyeyi bu dönem kazanacağımıza inanıyoruz. 

Canlı Yayını Kaçıranlar Buradan İzleyebilir