Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, Afyon Postası’nda Bağımsız Oda programında Gazeteci Nail Azbay’ın sorularını yanıtladı. 

“Mesele bireysel bir trajedi değil”

Sandıklı’da Suriyeli çoban tarafından öldürülen kişinin ailesine yaptığı ziyareti hakkında konuşan Özdağ, “Aile çok şaşkın ve üzgün. Söyledikleri şu, neden olduğunu anlamadık. Çocuğumuz gibi kendisine çok iyi davranıyorduk. İfadesini anlattılar ama henüz tahkikat aşamasında olduğu için burada tekrarlamıyoruz. Mesele bireysel bir trajedi değil. Bu Türkiye’nin yaşadığı kontrolsüz göçün sonucu. Ne demişti Erdoğan, ‘Göçü burada durdurmasaydık Avrupa ağır bedeller öderdi’ demişti. Güzel, Avrupa bedel ödemiyor ama biz ödüyoruz. Bir süre önce Hakan Fidan, Macaristan Dış İşleri Bakanını ağırladı. Kendisi, “Erdoğan bizi büyük felaketten kurtardı” dedi. Şimdi gidin bunu Sandıklı’daki Akşit ailesine anlatın bakalım. Avrupalıları kurtardı ama Türk milletinin başına felaketleri getirdi.” Dedi. 

AK Partili başkanlar Sandıklı'da toplandı: Gündem yeni yol haritası! AK Partili başkanlar Sandıklı'da toplandı: Gündem yeni yol haritası!

Whatsapp Image 2024 05 15 At 16.32.24

“Son 5 Yılda Çobanlarımız Astronot Mu Oldu?” 

‘Suriyeliler giderse tarım ve hayvancılık kalmaz’ açıklamalarına yanıt veren Özdağ, “AKP iktidara geldiğinde Türkiye’de tarım ve hayvancılık var mıydı? Vardı. 2017’ye kadar Suriyeliler, Afganlar tarım ve hayvancılıkta var mıydı? Yoktu. Peki ne oldu da hayvancılık ve tarım bitti? Sizin yanlış politikalarınız yüzünden. Çiftçiye ekme biz sana para vereceğiz dediler. 2011’de Türkiye’de 1 Milyonun üzerinde çiftçi vardı şimdi 500 bin. Büyükşehir yasasını çıkardılar, köyleri mahalle haline getirdiler. Tarım için gerekli olan girdileri paralı hale getirdiler. Zirai girdiler gübreye yeni fabrikalar açmadılar. Dışa bağımlı hale getirdiler. Bütün ülkeler tarıma stratajik gözle bakarken biz paramız var istediğimizi alırız dediler. Türk tarımını bitirdiler, köyleri bitirdiler. Şimdi diyorlar Suriyeli tarım yapmazsa tarım biter. Bunu siz yaptınız kardeşim. Köylüyü tarımdan kopardınız. Bizim bin senedir bu coğrafyada çobanlarımız vardı, son 5 yılda çobanlarımız astronot mu oldu? Neden Afgan çobanlara ihtiyaç duyuyoruz? Çünkü köy okullarını kapattılar taşımalı eğitime geçirdiler. Köylümüz bugün yumurtayı, yoğurdu bakkaldan alıyor. Üretimden bu kadar koparılmış vaziyetteyiz. Hiç kimse ülkemizin demografisine tecavüz edilmesine, bunlar giderse tarım ve hayvancılık durur masalını bize anlatmasın. Bugün Mersin limanına 16 bin sığır getirdiler. Tarım Bakanlığı’ndaki lobilerin faaliyetinin bir başka sonucu, Türkiye’de hayvancılık bilinçli politikalarla öldürüldü. Gelecek 30 senede Mayıs Haziran ayında yağmur yağmaya havalar serin olmaya devam edecek. Mevsimler kayıyor. Burada yeni bir tarım konsepti geliştirmeliyiz. Daha fazla insanı doyurmalıyız. Bunları konuşmuyoruz, bunlar giderse tarım durur diyorlar. Neden kardeşim? Biz köy okullarını açacağız. Köylerde bir öğrenci olsa bile bir öğretmen olacak. Köyler yeniden canlanacak. Köy canlanırsa tarımsal ve hayvansal üretim canlanacak. Bu canlanırsa ülkenin geleceği güven altına alınır”

Özgür Özel milli güvenlik meselesinde cahil”

Belediye Başkanı Burcu Köksal’ın sığınmacılara ait iş yerlerini mühürlemesini değerlendiren Özdağ, “Bu doğru. Zafer Partisi kurulduğunda 2.5 sene önce CHP’nin resmi politikası şuydu. Göç Bakanlığı kuracağız, sığınmacı ve kaçakları bizde vatandaşlık vereceğiz. CHP’nin internet sitesinde var bu açıklama. 13 kişilik vekil bunu hazırladı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun imzası ile yayınlandı. Zafer Partisi kurulduktan 7 ay sonra Kemal Kılıçdaoğlu, “bizde gönüllü olanları geri göndereceğiz” dedi. Halkın böyle bir talepte bulunduğunu gördüler. Ne Kemal Bey döneminde ne Özgür Bey CHP Genel merkezi sığınmacı meselesini anlamış değil. AK Parti’den farklı bakmadıklarını görüyoruz. Özgür Özel’in çıkışları bu meseleyi hiç anlamadığı, milli güvenlik gibi stratajik konularda cahil olduğunu gösteriyor. Diyor ki, siz bunlarla uğraşacağınıza gidin su fiyatlarını düşürün diyor. İnanılır gibi değil. Beyefendi küresel ısınmayı bilmiyor. Kişi başına ne kadar metreküp su düşmesi gerektiğini bilmiyor? Bir sığınmacı ne kadar su kullanıyor bunu bilmiyor. Su konusu bununla doğrudan ilişkili. Bu 13 Milyon insan Türkiye’de kaldığı sürece hiçbir belediye başkanı su fiyatlarını düşüremez. Aksine su fiyatları artar. Nitekim Özgür Özel bu açıklamayı yaptı bir hafta sonra İstanbul’da su fiyatları arttı. Bu su bir meta. Bunun bir fiyatı var. Nüfus arttıkça tüketim ve dolayısı ile maliyeti artıyor” dedi. 

Whatsapp Image 2024 05 15 At 16.31.28

“Burası yumuşak bir döşek değil, burası sert bir döşek”

Türkiye’de 13 Milyon sığınmacı ve kaçak var. Her biri bir litre su tüketse, 13 Milyon litre yapar. Çarpın 365 ile… Nitekim 1 litreden çok fazla tüketiliyor. Bunlardan haberdar değiller. 5.3 hızıyla artan bir nüfustan bahsediyoruz. Türkler de 1.3… Bizden 5 kattan daha fazlalar. Bunu bilmeden anlamadan belediye başkanına bu konuya girme demesi hiç doğru değil. Zafer Partisi olarak belediyeleri aldığımızda çok daha kapsamlı işler yapacağız.  Mesele şu, Türkiye’yi kaçaklar sığınmacılar için bir vahşi batı haline getirmemeliyiz. İsteyen istediğiniz yapamaz. Burası sizin hoş geldiniz bir yer değil. Bu duyguyu vermek zorundayız. Burası yumuşak bir döşek değil. Burası sert bir döşek.  Burada sırtın ağrır. Bu duyguyu vermek zorundayız. Yoksa sende gel… Burada bir belediye başkanının bu kente gelmesini engellemesi, AKP iktidar iken bile insanların sığınmacıların kaçakların buraya gelmesini düşündürür. Afganistan’da adam Türkiye’ye gideceğim diyor. Buna müsaade edemeyiz. 

Ayhan Bora Kaplan Soruşturması: “FETÖ gitti bir çok cemaat ve tarikatlar var”

Devlet içinde yapı var mı? Var. Devlet olmayan bir çok yapı var. FETÖ gitti bir çok cemaat ve tarikatlar var. Bunlar çok etkililer. Bunlar yargıda, poliste, jandarmada, ekonomide etkililer. Bu sorulan soruyla ilgili bende bilgi alma sürecindeyim. Dün gece patlak verdi biliyorsunuz yapılan bir toplantı ile. 20-25 gündür buna benzer ifadeler geliyor. Farklı versiyonlar anlatılıyor. Herkesin bakış açısı var. Şimdi bu iki ana bakış açısını incelememiz var. Bunu Ankara’ya dönüp bunu araştıracağız. 

Sinan Ateş Davası: MHP ile AKP ayrılmadan bu iş çözülmez

Savcı polisten HTS’yi dava olmadan isteyemez. Oysa polis içinden birisi Sinan Ateş’in yerini tespit ediyor. İddianameyi ben okumadım, avukat arkadaşlar okudular, çok ağır şeyler söylüyorlar. Eşi genel merkezimizi ziyaret etti, o da ağır şeyler söylüyor. Burada bir siyasi koruma mekanizmasının işlediği çok açık. Ben bu davanın AKP iktidardan düşmeden veya MHP ile AKP ayrılmadan gerçek bir hukuk süreci içerisinde halledilmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum.

“Tasarruf Genelgesi komik”

Tasarruf genelgesi doğrusu çok komik. Kamuoyunun baskısını almaya yönelik, yine memuru vuran, taşıma servislerini kaldırıyorlar. Peki Cumhurbaşkanı’nın uçaklarını satmayı düşünüyorlar mı? Hayır. O zaman boş verin.

Whatsapp Image 2024 05 15 At 16.31.00

“Nazilerin yapmak istediğini cehaleti organize ederek Milli Eğitim Bakanlığı yapıyor”

2. Dünya Savaşı’nın en sert döneminde Almanların kafasında Türkiye’yi işgal etmek var. Burayı işgal edip ortaokul ve üzerindeki herkesi öldüreceğiz diyorlar. Neden? Çünkü bu aydın sınıfı öldürürsek diğer sınıflar hareket edemez diyorlar. Türkiye’yi Alman imparatorluğunun patates tarlası yapacağız, bunlar patates üretecek diyorlar. Sonra Alman Genelkurmayı bir rapor hazırlıyor. Diyor ki 40 bin köy var, bunlar kendi kendini besliyor, kendi kendini besleyen bu köyler direnişe geçerse bunu kontrol edemeyiz diyorlar. Tabi Rusya cephesi var, diğer cepheler var. Yüklenmek istemiyorlar. Mesele şu, bir ülkede eğitimi yok ederseniz ülkenin geleceğini yok edersiniz. Nazilerin Türk insanlarını yok ederek yapmak istedikleri şeyi cehaleti organize ederek Milli Eğitim Bakanlığı yapıyor. Zaten söylüyorlar eğitimli insan sayısı artıkça AK Parti’ye oy veren kişi sayısı azalıyor diyorlar. Peki neden? Çünkü eğitimli insanların taleplerini karşılayamazsınız, onu kandırmak daha zor. AK Partili ailenin çocuğu AK Partili olmuyor. O kadar AK Partili ailenin çocuğu olup Zafer Partisi’ne gelenler var ki onlarla konuşuyoruz. Gençlerle çok hızlı büyüyoruz. 

“Herkes milliyetçi olursa milliyetçi partiler yan yana gelir”

“Milliyetçi Partiler günün birinde yan yana gelirler mi?” sorusuna yanıt veren Özdağ, “Herkes milliyetçi olursa gelirler. Milliyetçi parti demek kolay, geçmişte milliyetçi olmuş kişilerin bulunduğu partiler var diyelim, ama bugün uyguladıkları politikalar açısında Zafer Partisi dışında Atatürk Milliyetçisi bir parti yok tek partiyiz” dedi. 

“Milli Bakiye sistemini savunuyoruz”

Muzaffer Özdağ Afyon vekiliydi. 65 seçimlerinde bence Türkiye’de en demokratik seçim sistemi uygulandı. Milli Bakiye sistemi… Biz parti olarak bunu savunuyoruz. Çünkü bütün siyasi görüşler parlamentoda yer buluyor. Nasıl? Diyelim 10 Milyon seçmen var. 500 vekil var. 10 Milyonu 500’e bölüyorsunuz bir vekil için oy sayısını buluyorsunuz. Siz Ankara’dan vekil adayı oldunuz, 100 bin oya ihtiyacınız var. 97 bin oy aldınız. Afyon’da da 3 bin oy aldınız. Afyon’daki 3 bin oy boşa gitmiyor Ankara’ya geliyor ve siz Ankara’dan vekil seçiliyorsunuz. Babamda Ankara’dan vekil adayı oluyor Afyon’dan seçiliyor.  >>Egemen Toprak Çiçek'in Haberi. 

Ümit Özdağ'ın Afyon Postası Röportajı