AK Parti kurulduğu günden bu yana Afyonkarahisar’da tüm seçim bölgelerinde iddialı olan pek çok belediyeyi kazanan bir parti olmuştu. Ancak bu dönem hem şehir merkezi kaybedildi hem de büyük ilçelerin büyük bir bölümü el değiştirdi. 

İlçe belediyelerini kaybedip belde belediyeleri kazandı

Ak Parti 2019’da 13 belediye kazanan bir parti olmuştu. Bu dönem ise AK Parti Afyonkarahisar’da 9 ilçe belediyesi kazanabildi. AK Parti belde belediyeleri ile bu dönem 60 belediyesi olan Afyonkarahisar’da 33 belediye kazandı. Geçen dönem bu sayı 34 idi. 

31 Mart’ta Ak Parti’nin kazandığı ve kaybettiği belediyeler nereler? İşte bu sorunun yanıtı…

Afyon Merkez kaybedildi

Kaybedilen yerlerle başlayacak olursak Ak Parti 20 yıldır yönettiği Afyonkarahisar Belediyesi’ni CHP’ye kaptırdı. CHP, 74 yıl sonra Afyonkarahisar’da belediyeyi kazandı. 

Bolvadin kaybedildi

Afyonkarahisar’ın en büyük ilçelerinden olan Bolvadin’de AK Parti’nin kaybettiği yerlerden oldu. Geçtiğimiz dönem bağımsız seçimlere giren Fatih Kayacan, bu dönem MHP’ye kaybetti. 

Dinar kaybedildi

Kayıp yaşanan yerlerden bir tanesi de Dinar oldu. Cumhur İttifakı’nın ortak adayı Nihat Sarı, CHP’li Veysel Topçu’ya seçim kaybetti. 

Çay İlçesi kaybedildi

Ak Parti’nin geçen dönem MHP’den aldığı Çay ilçesi bu dönem İYİ Parti’ye geçti. 

Şuhut kaybedildi

Orman ve Su İşleri eski Bakanı Veysel Eroğlu’nun memleketi olan Şuhut’ta uzun yıllar sonra kaybedilen ilçeler arasında oldu. MHP burada seçimi kazanan taraf oldu. 

Sinanpaşa kaybedildi

Kaybedilen ilçeler arasında Sinanpaşa’da var. Sinanpaşa Belediye Başkanı Erdal Karaman, MHP’nin adayı Tolga Yıldırım’a mağlup oldu. 

Evciler kaybedildi

Ak Parti’nin geçen dönem CHP’den kazandığı Evciler ilçesinde de bu dönem yine CHP seçim kazanarak 2019’un rövanşını almış oldu. 

İhsaniye kazanıldı

AK Parti’ye genel seçimlerde çok yüksek oy ile destek veren ancak belediye seçimlerinde önce MHP’ye sonra CHP’ye geçen İhsaniye’de yeniden AK Parti dönemi başladı .AK Parti’nin adayı Emine Gökçe, CHP’nin adayı ve mevcut başkan Tunay Türkmen’i İhsaniye’de sandığa gömerek seçimleri kazandı.

Sandıklı kazanıldı

Sandıklı’da mevcut başkan Mustafa Çöl, Ak Parti’den aday gösterilmeyince Yeniden Refah Partisi’nden aday olmuştu. Ak Parti burada Yeniden Refah Partisi ile yarıştı. Yarışın galibi Ak Parti’nin adayı Adnan Öztaş oldu.  

Dazkırı CHP’den alındı

10 yıldır CHP’li İsmail Taylan tarafından yönetilen Dazkırı ilçesi de Ak Parti’nin adayı Fatih Çiçek tarafından kazanıldı. 

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Menteş: Moralimizi bozmayacağız, ders çıkaracağız AK Parti İl Başkanı Hüseyin Menteş: Moralimizi bozmayacağız, ders çıkaracağız

İşte tüm kazanılan ve kaybedilen beldeler:

Ekran Resmi 2024 04 02 14.10.52