Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ve Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı Burcu Köksal, Afyon Postası canlı yayınında Gazeteci Nail Azbay’ın sorularını yanıtladı. Köksal, özetle şunları söyledi:

-ROZETİMİ ÇIKARDIM, SİYASETİ ANKARA’DA BIRAKTIM

Siyaseti Ankara’da bıraktım. Milletvekilliği rozetimi çıkardım. Benim bir tane ay yıldızlı rozetim var. Bununla bu şehre hizmet etmek istiyorum. Afyonkarahisar, Konya, Denizli, Eskişehir gibi diğer illerden göç alan bir il neden olmasın dedim. Belediyecilik sadece ayakkabı değiştirir gibi parke taşı değiştirmekten ibaret olmadığını göstermek için yola çıktım. Ranta, vurguna, talana dur demek için, Afyonkarahisar halkına hizmet etmek için yola çıktım. 

Whatsapp Image 2024 03 15 At 17.28.38 2

-SOKAK ANKETLERİNDE ÖNDE ÇIKIYORUZ

Sahada bunun karşılığını görüyorum. Başka partilerden bu seçimde destek olacaklarını söyleyenleri görüyorum. Sizlerin yaptığı sokak anketlerinde önde çıktık. Anketlerde de önde gidiyoruz. Bunu bekliyordum. Ben 3 yıldır belediye başkanlığına hazırlanıyordum. Bunu gönülden istiyordum. Ben şu anda gurup başkanvekiliyim. Yani partimin ikinci kişisiyim. Makam mevki gözetmiyorum. Makamdan mevkiden azade olarak Afyonkarahisar’a hizmet etmek için geldim. Bundan önceki genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu bunu biliyordu. Şimdiki genel başkanımız da bu konuda hemfikir oldu. Ben memleketime hizmet etmek için bu yola çıktım. 3 yıl önce hazırlanmaya başladım. Büyükşehirlerdeki CHP’li belediye başkanlarına gittim. Şehirlerinde nasıl başarılı oldular, bir şehirde belediyecilik nasıl yapılır, bir şehirde iyi bir belediye başkanı olmak için ne yapılmalı bunları irdeledim. Hepsinin söylediği şuydu, şehrini sev, hizmet etmek için gönüllü ol, arkanda güzel eserler bırakmak isteyeceksin. Bunların hepsi bende var. Bu yüzden ben belediye başkanı olmalıyım dedim. 

PARTİSİNİ SABOTE ETTİ ELEŞTİRİLERİNE YANIT

“CHP’yi sabote etti” eleştirilerine yanıt veren Köksal, “Benim söylediğim sözler bellidir. O gün söylediğim sözlerimin arkasındayım. Tavrım nettir. İstiklal Marşı ile, Cumhuriyetimiz ile Atatürk ile, bu vatanın bölünmez bütünlüğü ile sorunu olan insanlarla işim olmaz. Bu konuda ki tavrım nettir. Yine söylüyorum. Biz Afyonkarahisar’da Kent İttifakı kurduk. Daha önce  AKP’de, MHP’de, Demokrat Parti’de, Saadet Partisi’nde, İYİ Parti’de siyaset yapmış hemşerilerimizle Kent İttifakı kurduk. Belediyeyi bu hemşerilerimizle birlikte yöneteceğiz. Bu ittifakın içinde DEM ve HÜDAPAR yoktur dedim. Sözlerimin arkasındayım. Tavrım nettir. Bu konuda bütün Afyonlu hemşerilerim de her şeyi anlamıştır”

-GERİ ADIM ATTI ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Olaylardan sonra yaptığı basın açıklamasında geri adım attığı yönünde gelen eleştirilere de yanıt veren Köksal, şunları söyledi: “Benim tavrım net. Ben bunu basın açıklamamızda da söyledim. Sözlerimin arkasındayım. Bu konuda kapıları herkese açık olan herkesle ittifak yapan Adalet ve Kalkınma Partisi’ne sormak lazım. Onlar ittifakı kimlerle yapmışlar? Onların ittifakında HÜDAPAR ve DEM Partisi’nin olduğunu görüyorum. Onların ittifakında DEM ve HÜDAPAR var mı onu açıklasınlar.”

‘AMAN BAŞKAN SEN DÜZELT’ DEDİ Mİ?

Genel Başkan Özgür Özel’in Uşak’ta yaptığı açıklama hakkında da konuşan Köksal, “Genel Başkan Özgür Özel katıldığı televizyon programında benim dil sürçmesi demediğimi, kendisinin bunu dil sürçmesi gibi algıladığını bu yüzden böyle söylediğini ifade etti. Özgür Başkan’ın söylediği bu. Bu noktada da Afyonkarahisar’da da kent ittifakını Burcu Başkan’a bıraktığını söyledi. Burcu Başkanı en iyi ben tanırım. Milliyetçilik duyguları olan, terör hassasiyeti olan biri olduğumu söyledi” dedi. 

ÖZGÜR ÖZEL AFYON HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYOR?

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Afyonkarahisar ile ilgili düşüncelerini de anlatan Köksal, “Kendisi hep söylüyordu. Burcu Başkan Afyon’u alır diyordu. Benim 8 yıldır Afyonkarahisar’a ne kadar emek verdiğimi biliyor. Afyonkarahisar’ın her karış toprağında izim var, oy istemeye yüzüm var benim. Köyünden kasabasına ilçesinden şehir merkezine kadar bu şehrin sorunlarını dile getirdim. Çözüm olması noktasında Afyonkarahisar’ı savundum. Afyonkarahisar’ın hakkını hukukunu yedirmemek için çabaladım. Bunu da en iyi Özgür Özel biliyor. Kendisi grup başkanvekilliği yaptı ben grup yöneticisi idim. Kürsü arkadaşım diyor bana. Benim buradaki etkimi biliyor. Burcu Başkan Afyon’u ancak sen alırsın diyordu. Madem böyle bir isteğin var, Afyonkarahisar’a aday olmanı bende isterim dedi ve ben de aday oldum” dedi. 

EKREM İMAMOĞLU’NA YANIT: “SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM”

Köksal’a DEM Parti ile ilgili sözleri üzerine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kendisine yönelik “ya başka bir iş bulacak ya da başka bir parti” söylemleri de soruldu. Bu konuyla ilgili ilk kez konuşan Köksal, “Parti içi meseleleri basın önünde konuşma taraftarı olmadım. Kendisini sözleri parti içi meseledir. O dolayısı basın önünde bunu tartışmam. Ancak benim tavrım nettir. O gün ne söylediysem bugünde bu sözlerimin arkasındayım” dedi. 

Whatsapp Image 2024 03 15 At 17.28.38

MHP lideri Devlet Bahçeli, Akşener'e çağrı yaptı: Partinin başında kal MHP lideri Devlet Bahçeli, Akşener'e çağrı yaptı: Partinin başında kal

BANA LGBT DİYENLER AKP’Lİ ÖZLEM ZENGİN’E, RÜMEYSA KADAK’A MEHMET ÖZHASEKİ’YE BAKSIN

Kendisi hakkında yapılan LGBT söylemlerine de tepki gösteren Köksal, “Adaylar keşke projelerini konuşsa daha çok oy toplayabilecekler. Bunların bu merakı nereden geliyor anlamış değilim. Herhalde benim üzerimden kendi partililerine sormak istiyorlar. AKP Grupbaşkanvekili Özlem Zengin’e AKP İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak’a, bakanlık yapmış Mehmet Özhaseki’ye bakmak lazım. İsterseniz bulun bu kişilerin LGBT ile ilgili görüşlerini okuyun hemşerilerimiz bunu öğrensin.” Dedi. 

ZAFER PARTİSİ İLE RANDEVU KONUSU

Zafer Partisi’nden randevu isteyip istemediği konusuna da açıklık getiren Köksal, “Zafer Partisi ile randevu talebim olmadı. Bu haberi yapan gazeteciyi arayıp söyledim. Aksine Zafer Partisi geldi. Bu mitingden bir hafta önce Zafer Parti’sinin 1. Sıra Milletvekili adayı Elif Kasap Öztürk partisinden istifa ederek beni destekleyeceğini açıkladı. Bizimle çalışmaya başladı. Akabinde Zafer Partisi yine destek vereceğini ifade ettiler. Benim ne Zafer Partisi ne de başka bir partiden böyle bir talebim olmadı. Ben CHP’nin belediye başkan adayıyım. Ben Cumhuriyet Halk Partiliyim. Ama bu belediye seçimi. Belediye seçiminde partiye ya da lidere değil kişiye oy verilir. Hizmet edecek olan, bu işe gönüllü olan bu şehri yönetebilecek kişiye oy verilir. Ben bu yola gönüllü çıktım. Beni birileri aday etmedi. Birilerinin telefonu ile emir telakki edip aday olmadım. Ben aday olmak istedim ve bu yola çıktım. Hemşerilerimin bunu iyi ayırt etmeli. Geçmişte birilerinin zorlaması ile aday olup kazananlar Afyon’a ne yaptı? İşte durum ortada. Bugünde birilerinin telefonu ile aday olanlar var. Ben birilerinin talimatı ile aday olmadım. Ben grup başkanvekilliğini bıraktım bu şehre hizmet etmek istiyorum diyerek Afyonkarahisar’ın ilk kadın belediye başkanı olmak için geldim çalışıyorum. Bir işe istekli olursanız başarılı olursunuz. Birilerinin zorlaması ile itip kakarak başarılı olamazsınız. Yaptığınız ne iş varsa o işi severek yapacaksınız. Ben milletvekilliğini severek yaptım. Ben şimdi diyorum ki belediye başkanlığı yapmak istiyorum. Bu şehir için çalışmak icraat yapmak istiyorum. Bu yüzden destek bekliyorum. 

KAZANIRSAM 74 YIL SONRA BİR İLK OLACAK

Kazanması durumunda 74 yıl sonra bir ilkin olacağını ve şehrin ilk kadın belediye başkanı olacağını söyleyen Köksal, “Kazanırsam Afyonkarahisar’ın ilk kadın belediye başkanı olacağım. Şu anda ilk kadın valimiz şehirde görev yapıyor.  Ben kazanırsam hem vali hem belediye başkanı kadın olan bir il olacağız. Bu da olmayan bir şey. Başka bir ilde bu yok. Bu benim için ayrı bir gurur. Allah inşallah 31 Mart’a bize nasip edecek ben buna inanıyorum.” Diye konuştu. 

CANLI YAYINI KAÇIRANLAR BURADAN İZLEYEBİLİR...