Gazeteci Nail Azbay, "AK Parti’nin Afyon İl Başkanı Kim Olacak?" başlıklı bir yazı kaleme aldı. İşte o yazı...

Geçtiğimiz hafta bir telefon aldım.

Etkili bir isim…

İş ve siyaset dünyasında önemli bir noktada olan bir isim…

Dedi ki, 10 Haziran’a kadar AK Parti’nin yeni il başkanı açıklanacak…

“Kim olacak yeni il başkanı?” diye sordum. 

“5 isim geçiyor” dedi ve şu isimleri sıraladı. 

-Hüseyin Sezen…

-Mahmut Ekici…

-Süleyman Karakuş…

-Burhanettin Çoban…

-Bülent Eser…

Kaynağımın söylediğine göre bu 5 isimden biri 10 Haziran’a kadar atanacak ve kongreye partiyi atanan başkan götürecek. 

Kongrede de yeni yönetim ortaya çıkacak. 

**

İl Başkanı Olacağı Söylenen İsimler Üzerine…

Açıkçası 5 kişilik liste üzerine biraz sesli düşündüm.

Hüseyin Sezen… Hüseyin Ceylan Uluçay’dan önceki il başkanı idi, 2019 yerel seçimleri sonrasında istifası istenen bir isimdi. İstifası istenen isim şimdi yeniden il başkanı olarak gelebilir mi? Bana çok uzak geldi.

Mahmut Ekici… Kendisi avukat… Şu anda belediye meclis üyesi. Ancak kendisi baro seçimlerinde üzeri çizilen, yönetim kurulu adayı olmasına rağmen yönetime giremeyen bir isim. Kendi camiasının ‘çizik attığı’ bir isim bir partinin başına geçebilir mi? Biraz zor gibi. 

Süleyman Karakuş… Mehmet Zeybek döneminde başkan yardımcılığı yaptı. O dönem çok konuşulan isimlerdendi. Hakkında bir çok şey söylendi, tüm bu söylentiler kendisini yıprattı. Bu seçenekte çok uzak gibi geliyor. 

Burhanettin Çoban… Bir dönem il başkanlığı, 2 dönem belediye başkanlığı, 1 dönem İl Genel Meclisi Başkanlığı… Bu kadar görevden sonra şimdi ‘ başa dön tekrar başlıyoruz’ demek bana çok uzak geldi. 

Bülent Eser… Uzun yıllar merkez ilçe başkanlığı yaptıktan sonra uzun zamandır aktif siyasette değildi. Bu seçimlerde belediye başkanlığı adaylığı konusunda ismi geçti, ama belediye meclis listesinin en tepesinde kendisine yer buldu. Şu anda mecliste AK Parti’nin grup başkanı. Görev verilir mi? Bilemedim. 

Bu 5 ismin dışında Mahmut Koçak, Onur Çelik ve Ethem Karahan ismi de il başkanlığı için geçiyor. 

Onur Çelik, kendisi avukat… Milletvekili Ali Özkaya’ya çok yakın bir isim.

Mahmut Koçak’ın seçimlerden sonra ilk kez Afyon sokaklarına inmesi, il başkanını, merkez ilçe başkanını, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etmesi böyle okunuyor.

Yerel seçim sürecinde “milletin dediğini yapacağım” deyip halkı bir salona toplayıp ne yapayım diye sormuş, herkesin aday ol dediği bir süreçte Koçak, kararını bir kaç gün sonra açıklayacağım demiş, sonrasında serumlu bir fotoğraf ile objektiflere poz vermiş ve kararını açıklayacağı tarihi es geçmişti. 

Netice itibariyle “milletin aday ol” dediği Mahmut Koçak, bir kaç gün rötar yaparak kameralar karşısına geçip “bölen olmayacağım” demiş ve kenara gelmişti. O günden bugüne Afyon’a ayak basmayan Koçak şimdilerde ziyaret turunda… 

Halk nezdinde böyle yıpranmış ve güven noktasında yerel çakılmış bir isim AK Parti’nin il başkanı olabilir mi ya da olsa dahi etkili olabilir mi? 

Yorum yapamayacağım.

Ethem Karahan… Mevcut Gençlik Kolları Başkanı… Tabandan gelen bir isim. Son genel seçimlerde milletvekili adayı olmuştu. ‘Büyükleri’ ona bu ‘şansı’ verir mi? Tam kestiremiyorum.

**

Eskileri ‘Yeni’ Olarak Sunmak Kurtuluş Reçetesi Olur Mu?

AK Parti için anladığım kadarıyla bu hafta kritik bir hafta olacak. 

Bana kalırsa AK Parti kısır döngüden çıkmalı, çıkmasını bilmeli. 

2001’de millete umut olarak doğan bir partinin yeni il başkanı “eski belediye başkanı, eski il başkanı, eski belediye başkan yardımcısı, eski merkez ilçe başkanı, eski milletvekili” mi olmalı?

Eskileri ‘yeni’ yapıp nasıl bir ‘yenilenme, tazelenme’ hikayesi yazılabilir ki?

AK Parti, başarılı olmak istiyorsa, toparlanmak ve 2028-2029’da yeniden ayağa kalkmak istiyorsa sahadan çekilen oyuncularını yeniden sahaya sürmek yerine yeni oyuncularını sürmeli/sürebilmeli.

Jübilesini çoktan yapanlarla yeni bir takım kurma nostaljisinden kurtulmak lazım. 

Yeni bir takımla sahaya çıkmak ve yeni taktikler belirlemek şart. 

Koltukları eski sahiplerine takdim ederek bir başarı hikayesi yazmak çok zor. 

Milletin içinden çıkan, algı oyunu olan siyaset kurumunda algı oluşturabilen yeni yüzler AK Parti’nin kurtuluş reçetesi. 

Eskileri ısıtıp ısıtıp milletin önüne ‘yeni’ olarak sunmak çözüm değil. 

Millet son seçimde bunu söyledi.

Tekrar iletmiş ve hatırlatmış olayım.