AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Afyon Postası’nda Gazeteci Nail Azbay’ın Bağımsız Oda programının konu oldu. Özkaya’nın hedefinde CHP Belediye Başkan adayı Burcu Köksal vardı. Özkaya, özetle şunları söyledi: 

- Sınırsız vaatler sunuyorlar

Ben bazı adayların vaatlerine baktığımda adeta belediye seçimleri değil de kendisini başbakan gibi vaatler var. Sınırsız vaatler sunuyorlar. Kentsel dönüşümde cebinizden bir kuruş para çıkmadan ben bunu yapacağım diyor. Afyonkarahisar Belediyesi’nin bütçesi belli. 1 Milyar’ı biraz aşan bir bütçe var. Bunun da büyük bir kısmı personel maaşı ve sigorta ödemelerine gidiyor. Yaptığınız yatırımın miktarı var. Afyonkarahisar’ın 10 yıllık yatırım bütçesini buraya ayırsanız yine yetmiyor.

- İstanbul’daki belediye başkanı israfı keseceğiz demişti

İsrafı keseceğiz diyorlar. İstanbul’daki belediye başkanı da bunu söylemişti. Yenikapı’ya 1500-2000 civarındaki hizmet araçlarını yığıp bunları kaldıracağız demişti. Bunların yerine 3 bin civarında daha fazla araç kiraladı. Bunun dışında 190 civarında aracın ortada olmadığı söyleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aracı Ankara’da mecliste görevli olan bir sekreterin altına araç vermiş. Daha büyük israf yapıyorlar. İnanılmaz reklam bütçeleri ile bu israfı artırıyorsunuz. 

-2 ilçe belediye başkanımız Mercedes araç almak istedi hayır dedik

Afyonkarahisar’da israfı önlemek iyi bir şey. Ben israf olsun savunmam. Ama hayali sözlerle israfı önleyeceğiz bunun bir karşılığı olmaz. Gerçek manada israf var ise bizler inançlı insanlarız. İsrafı kısarız. Afyon’da belediye başkanımız yeni bir araç almadı. Bir tane TOGG aldı. Belediyenin mevcut araçlarını kullanıyor. Ben tüm başkanlarımıza söyledim. 2 arkadaş vekilim biz çok sık Ankara’ya gidip geliyoruz düzgün Mercedes araç alalım demişti. Hayır ilçe belediye başkan adaylarımız için uygun değil dedik. Ona göre araç aldırdık. 

-Bu rakamı karşılamak mümkün değil

Hayali sözlerle israf önlenmez. Afyon’da bütçe belli. Kentsel dönüşümde katı artıracağız, 4 kat yerine 8 kat vereceğiz. Müteahhitlerle anlaşıp, vatandaş cebinden 1 kuruş ödemeyecek demiş. Yaklaşık 2 bin hak sahibi var. 120 bin metrekare sadece inşaat var. Otoparklarla birlikte 150 bin metrekarelik bir inşaattan söz ediyoruz. Mısri Bölgesi’nden bahsediyoruz. 1 metrekarelik inşaat 15 bin TL. 100 bin metrekarelik inşaat 1.5 Milyar. Afyon Belediye bütçesi 1 Milyar. Bunun 200-300 Milyon’u yatırıma ayırabilirsin. Bu kadar büyük rakamı nasıl karşılayacaksınız? Bunu karşılamanız mümkün değil. 

Burhanettin Çoban: Millet bizi uyardı, herkes bu uyarıdan nasibini aldı Burhanettin Çoban: Millet bizi uyardı, herkes bu uyarıdan nasibini aldı

- Ehliyetli ve liyakatli bir elin değmesi gerekiyor

Afyon’a kadın eli değdi. Sayın Cumhurbaşkanımız Afyonkarahisar’a ilk kadın valimizi atadı. Gayretli kendisi çalışıyor. Ben olaya şöyle bakıyorum. Ehliyetli ve liyakatlı bir elin değmesi gerekiyor. Bu esastır. Yönetmeyi bilmeyen, bulunduğu her ortamda sorun çıkaran, Afyon’u her ortamda kötüleyen, Afyon’u sürekli sorunlu, olumsuzluklar şehri gibi yansıtan bir kişinin eli buraya değdiğinde zarar veren bir el değmiş olur. Hüseyin Ceylan Uluçay gibi yıllarca büyük bir işletmeyi yöneten, insan yönetmeyi bilen, 20 yıldır partide gençlik kollarından itibaren görev alan, Afyon’un sorunlarını bilen, bunları Sayın Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımızla görüşen, gerçek liyakatli bir elin değmesi daha önemli. Kendi bayıldığı kongresinde ne diye bağırıyorlardı, “hırsızlar dışarı” diye bağırıyorlardı. Allah’a hamd olsun bizim hiçbir kongremizde hiçbir toplantımızda böyle bir olay olmaz olmamıştır da… 

-Burcu Hanım vaatlerinin yüzde 5’ini asla yapamaz

Belediye ile merkezi hükümetin beraber çalışması ilave kaynaklar olağanüstü önemli. Burcu Hanım vaatlerinin yüzde 5’ini yapamaz. Siz her gün cumhurbaşkanına saydıracaksınız sonra döneceksiniz, “Sayın cumhurbaşkanımız ben size her sözü söyledim ama siz bana yardım edin ben bunları yapayım…” Yüzde 5’ini asla yapamaz. İddia ile söylüyorum. Bunların en başarılı belediyeleri kim? Eskişehir Belediyesi’ni örnek alıyorlar. Eskişehir Belediyesi 25 yılda 20 konut yaptı. Afyon’un bir zengini şu anda deprem bölgesine gider 20 tane konutu yapar gelir. Hayali bütçe ile söylersiniz İstanbul Belediye Başkanı gibi vaatlerinin hepsi yalan çıkan birine dönersin. 

-‘Muhalefet bu söylemleri tehdit algılıyor…’

Bu tehdit değil. Neden tehdit edeyim ki? Bireysel yeteneğiniz de çok önemli. Geçen yıl Sultandağı’nda 50-60 liraya alındı. Sonra 30-40 TL’ye indi. Yetenekli milletvekili iseniz, Ankara Belediye Başkanım, İstanbul Belediye Başkanım gelin Afyon’dan kiraz alın bunu götürün Ankara’da İstanbul’da fakirlere dağıtın diyemez miydiniz? Onlarda yesinler. Buradaki çiftçimizin ürünü daha yükseğe gitsin diyemez misiniz? Biz Atatürk Orman Çiftliğine patates aldırdık. Türk Şeker Fabrikalarına patates aldırdık. Sırf çiftçi zarara uğramasın diye. Bunun bir tanesini bile yapamadı. Tek bir kamyon tek bir kasa kiraz alıp belediyenize götürüp dağıtamazsanız boş hayal satmış olursunuz. 

İşte Ali Özkaya'nın o açıklamasının yer aldığı video...