Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamasında kamuda tasarruf yapacaklarını ifade etti. 

Biz de Afyon Postası olarak Afyonkarahisar’da halka Cumhurbaşkanı’nın bu sözleri hakkında neler düşündüklerini ve vatandaş olarak tasarruf yapıp yapmadıklarını sorduk.

Afyon’da çok sayıda köy için çevre yolu inşa edildi: Sıcak asfalt atıldı Afyon’da çok sayıda köy için çevre yolu inşa edildi: Sıcak asfalt atıldı

İşte aldığımız bazı cevaplar;

- ⁠Açlığın tasarrufu mu olur?

Recep Tayyip Erdoğan kendisi tasarruf yapıyor mu? Emekliye veriyor 10 bin lira. Kendisi 300,500 bin lira alırken kendi tasarruf yapabiliyorsa, bizler de tasarruf yapalım. Zaten açız, nasıl tasarruf edelim. Emekli kişi aç, açlığın tasarrufu mu olur?

- Çanakkale Boğazı geçilmez, emekliyle dalga geçilmez

Bu işlerde akıl veren çok olur da para veren olmaz. Bir din görevlisi 45 bin lira maaş alıyor, emekli 10 bin lira alıyor. Aynı marketten 7 buçuğa ikisi de ekmek alıyor. 3 bin tane korumayla gezmeyecek, Diyanet İşleri Başkanı 3 milyona, 5 milyona arabaya binmeyecek. Milleti camilerden bıktırdılar, hep yardım yardım diyerek. Evvela tasarruf saraydan başlayacak, müsrif haramdır. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım, bisiklete binemiyorum, Antalya’da teleferiğe biniyorlar. Çanakkale Boğazı geçilmez, emekliyle dalga geçilmez.

- ⁠İtibardan tasarruf olmazmış, bal gibi de olur

Tasarruf yukarıda başlarsa aşağıya doğru sirayet eder. Yukarıdakiler maşallah çok güzel tasarruf yapıyorlar ki vatandaştan bekliyorlar. Önce sizler yapın bizlere örnek olun. Altlarınızdaki makam araçlarını biraz azaltın, korumalarla namazlara gitmeyi bırakın. İnsanlar Pazar dağıldıktan sonra topluyorlar sebzeleri. Mehmet Şimşek güya ekonomist, bence değil. İnsanlar çok zor durumda, zor durumda olan halktan neyin tasarrufunu bekliyorsun. İtibardan tasarruf olmazmış, bal gibi de olur.