Açılış törenine; Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Milletvekillerimiz Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, Hasan Arslan, il protokolü, siyasi partilerin il başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, mahalle muhtarları, esnaf ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

“37 projemiz vardı, 35’ni tamamladık”

Törenin açılış konuşmasını Belediye Başkanı Mehmet Zeybek yaptı. Afyonkarahisar’ı el birliği ve gönül birliği ile yönettiklerini ifade eden Başkan Zeybek, “Göreve gelirken Belediyemizi ortak akıl ve istişare ile yöneteceğiz demiştik. Vaat ettiğimiz 37 projemiz vardı, 35’ni tamamladık. Söz vermediğimiz 40’ın üzerinde projeyi de görev süremiz içerisinde hizmete aldık. Tek gayemiz Afyonkarahisar’ı yaşanılabilir, gurur duyacağımız bir kent haline getirmekti. Tabii bu Uzun Çarşımız, 100 yılı aşkındır ticaretin merkezi olan bir çarşımızdı. Tabela kirliliği, kablo kirliliği, görüntü kirliliği Afyonumuza hiç yakışmıyordu. Çarşı esnafımızla yapmış olduğumuz istişareler neticesinde sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarıyla çarşımızı Afyonkarahisar’a yakışır hale getirdik. Çalışmanın yüzde 70’ni biz, yüzde 30’unu da esnaflarımız üstlendi. Ticari hayatı aksatmama adına çalışmalara akşamları başladık, sabahın ilk ışıklarına kadar sürdürdük.  Doğalgaz, kanalizasyon, içme suyu şebekelerini yeniledik, yol çalışmalarımızı da 20 gün gibi kısa bir sürede tamamladık.

3b05f636-62cb-44b7-9cdd-33b896af043b_21112023185607-5_1024_768

“AFYONKARAHİSAR, ÜZERİ ÖRTÜLÜ BİR HAZİNE” 

Vali  Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ise Uzun Çarşı’nın şehrin kalbinin attığı ve yerli yabancı çok sayıda turistin uğrak noktası bir yer olduğunu belirterek, böyle bir hizmeti şehre kazandırdığı için Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e teşekkür etti. Afyonkarahisar’ın adeta üzeri örtülmüş bir hazine olduğunu ifade eden Vali Yiğitbaşı, her platformumda elimizden geldiğince şehrimizi tanıtmaya anlatmaya devam ediyoruz. Alt ve üste yapısı yenilenen, cephe yenileme çalışmaları, peyzajı, dekoratif görüntüsü ile yepyeni bir görünüme kavuşan Uzun Çarşı’mızın bu görüntüsü de aslında var olan güzelliği bir anlamda ortaya çıkaran ir çalışma oldu. Ben emekleri nedeniyle vatandaşlarımız adına belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bugün şehrimizi teşrif eden Sayın Bakanımıza şükranlarımız sunuyorum. Hem esnaflarımıza hem şehrimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

86b69df8-0f36-4b11-8ffb-19530aa5d541_21112023185607-12_1024_768

Afyon'da hekimlerden Filistin için 'Sessiz Yürüyüş' Afyon'da hekimlerden Filistin için 'Sessiz Yürüyüş'

KENTSEL DÖNÜŞÜM, DEPREM BÖLGESİ İNŞA…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’de hitabında önemli konulara değindi. Kentsel dönüşüm, deprem bölgesi inşa çalışmaları gibi konu başlıklarında açıklamalarda bulundu. Bakan Özhaseki, Türkiye’de yaklaşık 6 milyon bağımsız bölümün risk altında olduğunu ve 2 milyon bağımsız bölümün acil dönüşmesi gerektiğini belirterek, “Dedim ki CHP’lier sizden rica ediyorum 200-300 belediyeniz var ne olur kentsel dönüşüme başlasınlar. Ama Allah rızası için rantsal dönüşüm yapmasınlar, istemiyoruz. Sonuna kadar destek, hadi buyurun hodri meydan ama ne yazık ki yok” dedi.

AW081516_01

2 MİLYON BAĞIMSIZ BÖLÜMÜN ACİL DÖNÜŞMESİ GEREKİYOR

İstanbul’da muhakkak kentsel dönüşüm yapılması gerektiğini vurgulayan Bakan Özhaseki, “Türkiye genelinde yaklaşık 30 milyon konut ve 6 milyon ticari alandan oluşan toplam 36 milyon bağımsız bölüm var. Ülkemiz sathında yaklaşık 6 milyon bağımsız bölüm risk altında. 2 milyon bağımsız bölümün acil dönüşmesi gerekiyor. Başta İstanbul olmak üzere bütün kentlerimizde kentsel dönüşümü doğru bir şekilde yapmamız lazım. 2012’den bugüne kentsel dönüşüm projeleriyle Türkiye genelinde 2 milyon 200 bin bağımsız bölümün dönüşümünü tamamladık. Şu anda Türkiye genelinde yaklaşık 400 bin bağımsız bölümün dönüşüm süreci devam ediyor. 2012’den bugüne kadar Türkiye genelinde kentsel dönüşüm projeleri kapsamında Bakanlığımızca 480 milyar TL değerinde kaynak kullanıldı. İstanbul’da kentsel dönüşüm yapmaya çalışıyoruz, çıkıyorlar ‘efendim sizin bu yaptığınız kentsel dönüşüm değil, rantsal dönüşüm’ diyorlar. Dedim ki Cumhuriyet Halk Partililer (CHP) sizden rica ediyorum 200-300 belediyeniz var ne olur kentsel dönüşüme başlasınlar. Ama Allah rızası için rantsal dönüşüm yapmasınlar, istemiyoruz. Bundan siz rantsal dönüşüm yapıyorsunuz diyerek kaçamazsınız. Söyleyin de belediye başkanlarınız bir an önce başlasınlar dedim. Her türlü desteği vermeye hazırım. Bakanlıkta bir ağabeyleri oturuyor diye düşünsünler ve gelsinler. Yeter ki kentsel dönüşüme başlasınlar ve yeter ki evlerimizi depreme hazır hale getirsinler. Sonuna kadar destek, hadi buyurun hodri meydan. Ama ne yazık ki yok. Ama burada (Afyonkarahisar’da) mani olunan bir bölüm var ben de biliyorum. Kimler mani oluyorsa vebaldeler. Lütfen yeniden başlayın. Burayı yeniden ihya edelim.”

DEPREM BÖLGESİNDE HAFİF ÇELİKTEN 100 BİN KÖY EVİ İNŞA EDİLECEK

6 Şubat depremlerinin ardından yapımına başlanan konutların da hızla devam ettiğini ifade eden Bakan Özhaseki; “İşte son olarak 6 Şubat’ta iki büyük deprem yaşadık. 50 bini aşkın canımızı yitirdik. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yaraları sarmaya devam ediyoruz. İnşallah önümüzdeki ayın sonunda 41 bin konut ve 5 bin köy evini teslim edeceğiz. İnşası devam eden 200 bin konutun dışında Yerinde Dönüşüm projemizle bölgenin imar ve ihya sürecini, bakanlığımızın denetiminde hızlandıracağız. Bakanlık olarak afet bölgesindeki şehir meydanlarını, kent meydanlarını da biz yapacağız. Yine hafif çelikten 100 bin köy evini inşa etmek için bismillah diyoruz. Türkiye birinci derece bir deprem ülkesi bu ülkenin topraklarının yüzde 66’sı birinci ve ikinci derecede deprem bölgesi. Nüfusumuzun yüzde 70’ten fazlası da buralarda yaşıyor. Geçtiğimiz yüzyıl içerisinde 6 ve üzeri yıkıcı deprem sayısı bu topraklarda artmış. Yani her sene 1 veya 2 yıkıcı şiddette deprem oluyor. Hatlarda belli Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Ege Fay Hatları. Bize düşen akıllı olmak ve tedbir alıp, konutlarımızı ve iş yerlerimizi sağlam yapmak. Gerekli olan nedir? Kentsel dönüşüm” diye konuştu.

43da75df-a881-442f-8610-d5787192638e_21112023185607-10_1024_768

“BAŞKANIMIZIN ELLERİNE SAĞLIK”

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’i çalışmasından dolayı tebrik eden Bakan Özhaseki; “Değerli Belediye Başkanımızın ellerine sağlık. Allah hayırlı hizmet ömrü versin diye de dua ediyorum. Afyon sevdiğimiz bir şehir. Kendimizi Afyon’dan hissediyoruz. Burada yapabileceğimiz herhangi bir iş hizmet var ise emirleriniz başımız üstüne diye alarak kabul ediyoruz. İnşallah bundan sonra da güzel hizmetler olur diye dua ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyoruz.” şeklinde konuştu.

UZUN ÇARŞI’YI BAKAN ÖZHASEKİ AÇTI 

İl Müftü Vekili Harun Yılmaz tarafından yapılan dua ile birlikte açılış kurdelesi Bakan Mehmet Özhaseki, Belediye Başkan Mehmet Zeybek ve protokol üyelerinin katılımıyla kesildi. Açılışı yapılan proje ile bölgede bulunan trafik karmaşası, yapı bozukluğu ve tabela kirliliği gibi sorunlar çözüme kavuşturuldu. 100 cephe yenilenen tarihi yüzü ile hizmet vermeye başladı. Yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez uğrak noktası olan Uzun Çarşı, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in önderliğinde planlanan proje ile dönüşerek sadece işlevi ile değil tarihe uygun dokusuyla da adeta cazibe merkezi haline geldi. Ayrıca Türkiye’nin en büyük sokak sağlıklaştırma projesi ile de 350 konak aslına uygun şekilde restore edildi. Turizm bölgesi olarak bütünlük sağlanan iki önemli eser muhteşem törenle hizmete alındı.

GAZZE’DE KATLEDİLEN ÇOCUKLAR İÇİN GÖKYÜZÜNE BALON BIRAKILDI

Açılış törenimizde ayrıca Gazze’de katledilen çocuklar anısına gökyüzüne balon bırakıldı. Filistin’e destek verildi. İsrail’in Filistin’i işgal altına alınmasına bir kez daha tepki gösterildi.   >>Kudret Kuş'un Haberi.