Merhaba sevgili anne babalar bugünkü yazım sizler için. Yazıyı okumaya başlamadan önce gözlerinizi kapatıp koronasız günler ile şimdiki günleriniz arasındaki farkları düşünmenizi istiyorum. Ne kadar çok şey değişti değil mi? Bir anda gelecek ile ilgili planlarımız değişti, önümüzü görmekte zorlandık. Yalnız değiliz, şu anda tüm dünya bizlerle aynı düşünceleri ve duyguları paylaşıyor.

Peki çocuklarımız? Onlar için ise bilinmezlik daha fazla. Gözleri ile göremedikleri bir tehlike nedeniyle dışarı çıkamıyorlar. Her gün gittikleri okul şu an yok, arkadaşlarıyla oyun oynayamıyorlar. Tüm zamanlarını evde geçirmek zorundalar. Hastalığın korkusu, arkadaşları ile zaman geçirememenin üzüntüsü, evden çıkamamanın yarattığı huzursuzluk üst üste eklenince evde sorunların çıkması kaçınılmaz oluyor.

Anne babalar ise uzaktan eğitimin başlaması ile bir öğretmen gibi derslerin saatlerin takip etme, aradaki molaları ayarlama, verilen ödevleri kontrol etme görevlerini de üstlenmiş durumdalar. Çocuklar için yeni olduğu kadar anne babalar için de yeni olan bu sisteme ayak uydurmak hiç kolay değil.

Peki neler yapmalı? Öncelikle “Evde kendim için beni mutlu hissettiren yada bana iyi gelen ne yapabilirim?” sorunun cevabını arayın. Sizin ruh sağlığınızın yerinde olması çocuklarınızın ruh sağlığının iyi olmasının birincil koşuludur. Kaygılı yada sinirli olup her an patlamaya hazır bir ebeveynin çocukları ile sağlıklı bir iletişim kurabilmesi mümkün değildir.

Çocuklarınızın günlük rutinlerini devam ettirin. Bununla ilgili bir plan oluşturun. Oluşturduğunuz planı oturma odası veya mutfak gibi çocuğunuzun da sizin de rahatlıkla görebileceği bir yere asın.  Uyanma ve yatma saatlerini belirleyin. Gün içindeki uzaktan eğitim ders saatlerini ve yapması gereken ödevleri için ayrılması gereken süreleri birlikte konuşup düzenleyin. Ev içindeki işlerde size yardımcı olmalarını isteyin. Yaptıkları yardımı takdir edin. Mutfakta onlarla yemek yapın, bir şey üretmenin keyfine varmalarını sağlayın. Oyun ve aktiviteler çocuğunuza için zaman ayırın. Unutmayın, siz bu dönemde çocuğunuz hem anne babası, hem evdeki öğretmeni, hem de oyun arkadaşısınız.

Çocuğunuz ile ilişkinizi geliştirmek, onun sonsuz hayal dünyasına girmek,  gelecek ile ilgili düşüncelerini paylaşmak yani kısaca çocuğunuzu yeniden tanımak için eşsiz bir dönemdesiniz. Bu fırsatı kaçırmayın. Evde kalın, umutla kalın.