Bu yıl 29’uncu kez kapılarını açan Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın açılışında konuşan Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu sektör temsilcilerinin böylesine büyüklükte bir fuarda bir araya gelmesinden mutluluk duyduğunu ifade etti. Alimoğlu konuşmasında şunları söyledi;

-İhracatın 3’te birine denk gelen 1.9 milyar dolarlık bölümü doğal taş oldu

Maden sektörü olarak 2023 yılında 5.7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. İhracatımızın 3’te birine denk gelen 1.9 milyar dolarlık bölümü doğal taş olarak gerçekleşti. Ege Maden İhracatçıları Birlikleri olarak üyelerimizle 1.6 milyar dolar maden ihracatı gerçekleştirdik. Birliğimiz ihracatının yarıdan fazlasını doğal taş oluşturdu. Doğal taş ihracatında da işlenmiş doğal taş başı çekti. 

Whatsapp Image 2024 04 18 At 16.44.31

- ⁠Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak 2023 yılında canla başla çalıştık

Amacımız 2024 yılında ihracat rakamlarımızı daha da yukarılara taşımak. Bu amaçla Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak 2023 yılında canla başla çalıştık. 28’inci Marble İzmir Fuarı’nda sırasında diğer birliklerimizle birlikte düzenlediğimiz alım heyeti, milli katılım organizasyonu gerçekleştirmiş, 23’üncü Xiamen Uluslararası Taş Fuarı, Rusya Alım Heyeti ve Suudi Arabistan ticaret heyeti organizasyonlarımızla ihracatımızı doğal taş alıcıları ile bir araya getirdik. 

Whatsapp Image 2024 04 18 At 16.44.32 (4)

- ⁠Firmalarımızı güçlendirmeye devam ediyoruz

Yeni dönem doğal taş pazarlama strateji geliştirme projesi ile firmalarımızın pazarlama ve strateji geliştirme alanındaki kaslarını güçlendirmeye devam ediyoruz. 
Fuar ve heyetlerin yanı sıra sektörün sorunlarını ilk ağızdan dinlemek amacıyla bölgesel istişare toplantıları gerçekleştirdik. 2024 yılında da sektörel istişarelerimize devam edeceğiz. ‘Cevherim Sensin’ burs projesi kapsamında sektöre nitelikli elemanlar kazandırmak için öğrencilerimize de burs veriyoruz.

Afyon’da halk mahkeme önünde isyan etti: Sultandağları’nda maden araması durmazsa yaşam bitecek! Afyon’da halk mahkeme önünde isyan etti: Sultandağları’nda maden araması durmazsa yaşam bitecek!

- Sektörün paydaşlarını Afyonkarahisar’da bir araya getirdik

Her yıl düzenlediğimiz gibi 2023 yılında da ‘Hayatımız Maden Çalıştayı’nda da sektörün paydaşlarını Afyonkarahisar’da bir araya getirdik. Surface Design Show Info stant katılımı Güney Kore KINTEX Fuarı’na milli katılım organizayonu ile gerçekleştirdik.

Whatsapp Image 2024 04 18 At 16.44.33

- 15 ülkeden 30 alıcıyı misafir edeceğiz

Yılı bitirmeden Endonezya ve Avusturalya başta olmak üzere uzak ülkelerle de ticaret ve alım heyeti düzenlemek için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Tasarımın ihracat için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu kapsamda 2023 yılında 4’üncüsünü düzenlediğimiz Amorf 
Doğal Taş Tasarımı Yarışmasının yanında değişik doğal taş tasarım yarışması kapsamında özel ödülü takdim ediyoruz. Yine bu yıl ki Marble İzmir Fuar kapsamında gerçekleştirdiğimiz alım heyetleri ile 15 farklı ülkeden toplam 30 alıcı firmayı misafir edeceğiz.

>>Kudret Kuş'un Haberi