TOKİ 36 ilde konut ve iş yeri satacak: Afyon'da listede! TOKİ 36 ilde konut ve iş yeri satacak: Afyon'da listede!

Sakarya Üniversitesi Coğrafya Bölümü öğrencileri ve öğretim görevlileri Afyonkarahisar’a bir gezi düzenlediler. Karahisar Kalesi başta olmak üzere şehrin tarihi öneme sahip yerlerini gezen öğrenciler Afyon Postası’na konuştu.

Whatsapp Image 2024 04 27 At 12.29.27

- Afyon tarihini ve kültürünü korumuş bir şehir

Afyonkarahisar hakkındaki düşüncelerini söyleyen öğrenciler şunları söyledi: Sakarya Üniversitesi Coğrafya Bölümü öğrencilerinden Samet Seyhan, Afyon’un coğrafyasını tanıyoruz. Afyon bence gelişmiş, tarihini ve kültürünü korumuş bir şehir. İnsanları ve esnafı gayet samimi geldi gözüme. Bütünlüğünü korumuş bir şehir, bu bence çok önemli. Birçok şehir bunu kaybediyor. Burası o konuda çok başarılı. Tarihi Uzun Çarşı’yı gezdik, kaleye çıktık. Yorucuydu ama manzarası değiyor. Lezzet olarak da sucuk döneri çok beğendim.

Whatsapp Image 2024 04 27 At 12.29.31

- Kalenin manzarası çok güzeldi

Afyon öncelikle kültürel dokusunu korumuş bir şehir, bu konuda çok dikkatimizi çekti. Tarihi çarşısı olsun manzarası olsun. Özellikle kalenin manzarası çok güzeldi. Bütün şehrin ayaklar altında olması, o dokuyu görmek çok güzeldi. İnsanları çok sevecen, çok güler yüzlüler, çok da misafirperverler. Kültür olarak da çok güzel, gezilip görülecek bir şehir.

Whatsapp Image 2024 04 27 At 12.29.38

- Sucuk döner çok lezzetliydi

Benim Afyon’a ikinci gelişim. Bu gelişimde daha çok gezme fırsatım oldu. Kaleye de ikinci çıkışım. İlk çıkışımdan daha kolay bir tırmanış oldu benim için. Kale dışında çarşıyı gezdik, Mevlevi Cami’yi gezdik. Gerçekten gelinip denenmesi gereken sucuğunuzu yedik. Zaten önceden gömme sucuk yemiştim, bunun dönerde olması ayrı bir lezzet katmış. Lokum yiyerek, ağzımızı tatlandırarak son noktayı koymuş olduk. 

Whatsapp Image 2024 04 27 At 12.34.48

- Afyon’u küçük bir köy gibi görüyordum, buraya gelince ne kadar geliştiğini gördüm

Ben Afyon’u gerçekten beğendim. Çünkü illeri gezmeyi seven bir insanım fakat Anadolu’ya gelmemiştim. Afyon’u gelmeden önce küçük bir köy gibi görüyordum aslında ama buraya gelince kaplıcaları ve kavşak noktada bulunan alışveriş merkezini gördükten sonra ne kadar geliştiğini gördüm. Onun dışında meşhur kalesine çıktık. Lezzetlerini denedik çok güzeldi. Genel olarak Afyon gerçekten güzel bir şehirmiş.

Whatsapp Image 2024 04 27 At 12.29.41

- Buraya gelmeyi herkse tavsiye ederim

Gerçekten gelip görülmesi gereken bir yer. Özellikle tarihi mekanlarını ve kültürünü hala koruyor olması harika bir şey. Esnafların ağırlaması gerçekten çok hoşuma gitti. Lezzetleri de gerçekten el lezzeti. Buranın o yöreselliğini, tadını hissettiriyor. Tekrar gelme şansım olsa gelip gezerim. Herkese de tavsiye ederim.

Whatsapp Image 2024 04 27 At 12.30.26

Afyonkarahisar'a gelen Sakarya Üniversitesi akademisyenleri de Afyonkarahisar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

- Afyon gerçekten kimliğini korumuş bir şehir

Sakarya Üniversitesi Coğrafya Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Mehmet Fatih Döker ise Afyonkarahisar hakkında; “Öğrencilerimizle birlikte derslerde işlediğimiz teorik konuları uygulamalı olarak coğrafyada mekan üzerindeki yansımalarını incelemeye geldik, ilk durağımız Afyonkarahisar. Afyonkarahisar zaten tarihi ve kültürel özellikleriyle dikkat çeken şehrimiz. Öğrencilerimiz buradaki gerek fiziki coğrafya özelliklerini gerekse şehir coğrafyasının özelliklerini inceleme fırsatı buldular. Gerçekten güzel, kimliğini korumuş bir şehir. Burada olmaktan mutluluk duyuyoruz. Misafirperverliğiniz için teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 04 27 At 12.29.34

- İnşallah Afyon güzelliğini korumaya devam eder

Doç. Dr. Muhammet Kaçmaz da Afyonkarahisar hakkında; “Şu an merkeze geçtik. Güzel ve samimi mekanlardı, beğendik Afyon’u da. Sağ olsun Afyon Kocatepe Üniversitesi’ndeki hocalarımızdan da destek aldık. Keyifli bir gündü. Afyon güzel bir şehir, inşallah bu güzelliğini korumaya devam eder.” dedi.

Whatsapp Image 2024 04 27 At 12.32.57

Gezinin devamından bahseden Arş. Gör. Dr. Yunus Emre Mutlu “Bundan sonra Akşehir, Beyşehir, Eğirdir Gölü, Isparta, Burdur, Denizli, Pamukkale ve oradan Sakarya’ya dönüş olacak.” dedi.

Whatsapp Image 2024 04 27 At 12.32.52

>>Kudret Kuş'un Haberi