Eski adıyla Çakır Köyü yeni adıyla Çakır Mahallesi sakinleri bu sıralar bir hayli huzursuz. Mahalle halkının uzun yıllarıdır piknik ve mesire alanı olarak kullandığı 211 ada ve 52 parsel üzerinde bulunan 350 Milyon değerindeki 35 bin 176 metrekarelik arazi şimdilerde bazı iş insanları tarafından ele geçirilmeye çalışıylıor. Mahalle halkının söylediğine göre yakın zamanda burası ‘tescilsiz alan’ olmaktan çıkarılıp ‘ham toprak’ alanına dönüştürülmüş.  Daha sonra burası bir anda ağaçlandırılmaya başlanmış. Milli Emlak’a giden mahalle halkı buranın şimdide kiralanmak istendiğini öğrendi.  Halk bu aşamadan sonra ağaç dikme bahanesi ile gelen kişilerin burayı satın alarak ciddi bir rant elde edeceğini düşünüyor. “Buraya birileri resmen çökmek istiyorlar” sözleri ile arazinin peşkeş çekildiğini söyleyen mahalle halkı Afyon Postası’na konuştu. 

Whatsapp Image 2024 04 24 At 20.30.22

Mahmut Nedim Özdamar: İsmail Çiftçi, Bilal Çiftçi, Hüseyin Bozoklu araziye çökmek istiyor

Çakır Mahallesi’nin 20 yıllık muhtarı Mahmut Nedim Özdamar, bölgenin seçimlerden sonra bir anda ağaçlandırıldığını söyleyerek, ağaçlandırma yapan kişilerin iş insanları olan İsmail Çiftçi, Bilal Çiftçi, Hüseyin Bozoklu olduklarını söyledi. Bu kişiler adına bölgeye levhalar dikildiğini söyleyen Özdamar, “Milli Emlak Müdürümüze gittik. Durumu sorduk. Müdür bey buraya ecri misil ile ilgili vatandaşın dilekçesi olduğunu söyledi. Dilekçenin geldiği gün savcılığa ve valiliğe buranın terk edilmesi ile ilgili suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti” dedi. 

Whatsapp Image 2024 04 24 At 21.00.16

“Arazinin kısa zaman önce vasfı değiştirilmiş”

Arazinin vasfının yakın zamanda “ham toprağa” dönüştürüldüğünü söyleyen Özdamar, “11 bakanlıktan görüş alarak burayı ham toprağa çevirdiler ve tapu çıkartmışlar. Daha önce niteliği tescil hariciydi. Şimdi ham toprak olduğu için burası satılacak. Biz köy halkı olarak biz buranın satılmasını istemiyoruz. Biz buranın satılmasını istemiyoruz. Burayı birilerine peşkeş çekmeyin” dedi. 

Whatsapp Image 2024 04 24 At 23.04.33

350 milyon TL’lik bir arazi

Arazinin 350 Milyon TL’lik ekonomik bir değerinin olduğuna dikkat çeken Özdamar,“Gözlerini buraya mı diktiler? Başvuran arkadaş Şuhutlu. Buraya yeni bir Şuhut kuracaklar? Başta ben olmak üzere herkes bunu merak ediyor. Yer mi kalmadı da buraya geliyorlar. Burası 35 bin metrekare ortalama 350 Milyonluk bir değeri var. Burası beytülmal. Bu beytülmali ne bize ne başkasına versinler” dedi. 

"Villa yapıp satabilirler"

Bölgenin villa yapımına çok müsait olduğunu kaydeden Özdamar, bu şekilde konut üreterek buranın peşkeş çekileceğini ifade etti ve şöyle dedi: “Beytülmale el uzatmasınlar.”

“Birkaç Kişiye Buranın Peşkeş Çekilmesini İstemiyoruz”

Mahalle sakinlerinden Mahmut Kartal, “Afyon merkeze 7 km mesafede olan, arkası orman ovası meyve bahçeleri olan bir alandan söz ediyoruz. Şu anda köyümüzde tek parsel olarak bu kadar büyük bir alan kalmadı. Burası bizim elimizden giderse bizim nefes alacak yerimiz gelmeyecek. Biz mahalle halkı olarak bu talana dur demek istiyoruz. Bu talanın durdurulması için valiliğe dilekçe verdik. Biz buranın olduğu gibi kalmasını istiyoruz. Birkaç kişiye buranın peşkeş çekilmesini istemiyoruz. Bu çok net… Burayı da verirsek elimizde bir şey kalmayacak. Biz bu ranta dur demek istiyoruz” diye konuştu. 

Whatsapp Image 2024 04 24 At 23.04.33 2

“Kendilerince menfaat elde etmek amacıyla buraya gelmişler”

Mahalle sakinlerinden olan Avukat Mustafa Başpınar ise, bölgenin mera alanı olduğuna dikkat çekti ve alanın engebeli olduğunu bu yüzden tarımsal arazi olarak kullanamayacağını ifade etti. Başpınar, “Civarda bir çok bitki örtüsü mevcut. Mera olmazsa bile burası eski haliyle kalmalı. Buranın tarımsal bir alan zaten olamaz. Burası engebeli bir alan. Ancak ne hikmetse köyümüzden olmayan bazı kişiler çıkıp gelmiş, buraya kendilerince menfaat elde etmek amacıyla biz yaptık oldu demek için bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Burada tarımsal bir alan olacaksa biz bunu en iyi şekilde yapabiliriz. Burada yararlandırma olacaksa bu kamuya açık olarak yapılmalı. Biz bu konu ile ilgili hukuki mücadelemizi başlatacağız”

Afyon’da köylüler ayaklandı: Amerikalı’ya ‘hayvan yetiştir’ diye kiralanan araziye, 13 yıldır tek bir hayvan gelmedi! Afyon’da köylüler ayaklandı: Amerikalı’ya ‘hayvan yetiştir’ diye kiralanan araziye, 13 yıldır tek bir hayvan gelmedi!

Whatsapp Image 2024 04 24 At 23.04.34

“Buraya ağaç dikilecekse en güzel ağacı biz dikeriz”

Mahalle sakinlerinden Avukat Melek İnkaya Selek’de duruma tepki göstererek, “Burası herkesin insanların piknik yaptığı sosyal alandır. Biz buranın bazı insanlar tarafından kullanılmasına, şimdilik fidan daha sonra imar alanı olarak kullanılmasına karşıyız. Ağaçlandırılacak toprak istiyorlarsa kendi mahalle ve köylerini ağaçlandırabilirler. Bizde burada bir ağaçlandırma yapılacak bir alan varsa biz buna talibiz. Buraya gelip siyasi güçlerini kullanarak, siyasi rant oluşturmalarına müsaade etmeyeceğiz. Bu konuyla ilgili davamızı açacağız. Biz burada köyümüze yapılanını kamuoyu duysun diyerek böyle bir toplantı gerçekleştirdik. Buraya ağaç dikilecekse en güzel ağacı biz dikeriz” dedi. 

Whatsapp Image 2024 04 24 At 23.04.35

“Depreme dayanıklı deyip burayı pazarlayabilirler”

Jeofizik Mühendisi Bekir Çengelci’de “Burada rant elde etmek için burayı depreme dayanıklı bir yer olarak pazarlayabilirler. İstiyoruz ki burası hava alınacak yer olarak kalsın. Ağaçlık yemyeşil bir köyümüz var. Bunun devamının geleceğini biliyoruz. Şuhut’ta ağaç dikilecek çok fazla yer var. Gitsinler oradaki patates tarlalarını yeşillendirsinler. Bizim buraya gelmesinler”

Whatsapp Image 2024 04 24 At 23.04.36

Ahmet Ünlütepe isimli vatandaş da buranın ranta kurban edilmek istediğini söyleyerek buna izin vermeyeceklerini söyledi. Konuyla ilgili Milli Emlak başta olmak üzere yetkili kurumlardan açıklama bekleniyor.  >>Nail Azbay'ın Özel Haberi.