AKÜ Genç Kızılay’dan anlamlı proje: Köy okullarına kitap topluyorlar AKÜ Genç Kızılay’dan anlamlı proje: Köy okullarına kitap topluyorlar

Afyonkarahisar Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Muhtar Demirci, Proje İmam Hatip Okullarının proje okulu olmaya devam etmesine ancak Afyon Lisesi'nin proje okulu olmaktan çıkarılmasına tepki gösterdi.

Afyon Lisesi'nin önünde bir açıklama Demirci, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e yüklenerek "Milli Eğitim Bakanlığı gelenek haline getirdiği, anlık ama hiç bir mantığa dayanmayan kararları ile eğitim ortamında kaos yaratmaya devam ediyor. Özellikle Sayın Yusuf Tekin Milli Eğitim Bakanı olduktan sonra kaos bakanlığın rutini haline gelmiştir." dedi.

Afyonkarahisar Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Muhtar Demirci'nin açıklaması şu şekilde;

"En son Proje Okulları ile ilgili son gece kararı ile yine eğitim çalışanlarının, öğrencilerin ve velilerin moral, motivasyon ve çalışma şevkini kıracak nitelikte son gece karar çıkarmıştır. Proje okullarının müdürlük ve müdür yardımcılıkları için Milli Eğitim Bakanlığı takvim yayınlamış, müracaatlar alınmış, bu müracaatlar da il milli eğitim müdürlüklerinden Milli Eğitim Bakanlığına gönderilmiştir.

- 130 yıllık köklü bir okulu kenara itilmesi doğru olmaz

Atamaların açıklandığında büyük sürpriz ile karşılaşılmış ve Türkiye genelinde bin 200 okul proje okulu olmaktan çıkarılmış, Proje İmam Hatip Okullarının tamamı proje okulu olmaya devam ederken, diğer okullardan ilimizde sadece Süleyman Demirel Fen Lisesi ve Kamil Miras Anadolu Lisesi proje okulu olarak kaldığı bilgileri gelmiştir. Tarihi bir marka olan Afyon Lisesi ve ilçelerimizde bulunan Fen Liseleri proje okulu olmaktan çıkarılmış olma ihtimaline karşı bu açıklama yapılması zorunlu olmuştur. Afyon Lisesi gibi iki Cumhurbaşkanı çıkarmış, bakanlar, paşalar çıkarmış 130 yıllık köklü bir okulu kenara itilmesi doğru olmaz. En önemlisi bu kararı kim, neye göre verdi? Türk Eğitim Sen olarak konuya müdahil olduk. Sayın Vali Yardımcımız ve Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüzle konuyla ilgili görüşme yaptık. Görüşmeler ve Bakanlıkla görüşmeler yapılması sonucunda Afyon Lisesinin özel statüsünün, marka değerinin korunacağı yönünde bize ifadelerde bulunulmuştur. Öğrenciler sınavla alınmaya devam edecektir, sözü bize verilmiştir. Sayın Bakanlık yetkilileri kağıt üzerinde mi iş yaptı? Bütün kararları bakanlık alacaksa İl Milli Eğitim Müdürlükleri ne işe yarıyor? Neden bu konu llere sorulmayıp kaos yaratıldı? Sayın Yusuf Tekin siz öğretmene mülakatta ısrar ediyorsunuz fakat siz bu kaos oluşturan kararlarınızla öğretmenlerden mülakata girecek kadar dahi puan alamıyorsunuz.

Whatsapp Image 2024 04 05 At 15.33.40 (1)

- Ahbap çavuş ilişkisine her zaman karşı çıktık

Proje okullarına ahbap çavuş ilişkisi ile torpil ile, bir yerlere aidiyet ile yönetici, öğretmen atamasına Türk Eğitim Sen olarak her zaman karşı çıktık. Bu kurumlara atamaların liyakate dayalı yapılmasını istedik. Fakat Milli Eğitim Bakanlığının okulların bir kısmını proje okulu olarak bırakıp, bir kısmını proje okulu olmaktan çıkarılacağı bilgisi meseleyi daha da çarpık hale getirmiştir. Kafaları karıştırmıştır. LGS sonucunda tercih yapılırken veliler de, öğrenciler de bu okullara bu sene LGS puanı ile alınacak ama sonrası meçhul algısı oluşmuştur. Bu okulların işleyişine zarar verip, başarının düşmesine sebep olacaksınız. İkincisi bir yıldır proje okulları yönetmeliği çıkaracağı bahanesiyle bu okullar vekaleten yürütüldü, bir yıldır ne yaptınız, son gece mi bu yapılır? Adama “Aklın nerdeydi?” diye sorarlar.

- Acilen proje okulları tamamen ortadan kaldırılmalı

Yapılması gereken acilen proje okulları tamamen ortadan kaldırılarak, bu okulların LGS Puanı ile öğrenci alan, yönetici ve öğretmenlerinde liyakate dayalı bir şekilde, diğer okullara yapılan atama şeklinde olmasıdır. Birazını proje okulu kalsın, birazını proje okulu olmaktan çıkardım demenin hiç bir izahı olamaz. Sadece ve sadece iş barışını, moral ve motivasyonu ortadan kaldırır, başarısızlığa sebep olursunuz. Buna müsaade edemeyiz.

- Afyon Lisesi rant kapısı değil, köklü bir eğitim yuvasıdır

Afyon Lisesi ile ilgili olarak en önemli meselelerden birisi de; ek binası yıkılmış olması, yerine yenisinin yapılması ile ilgili kaç aydır hiç bir hareketin olmamasıdır. Geçtiğimiz seçim sürecinde burası ile ilgili otopark yapılması vs gibi söylemleri de duyduk, Afyon Lisesi rant kapısı değil, köklü bir eğitim yuvasıdır. Bu okulun tarihi dokusu korunarak eklentileri ile tüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde bir an önce yapılmaya başlanması gerekmektedir. Planlamaya aldık, seneye yapacağız gibi yuvarlak söylemler bir kenara bırakılıp, gerekirse farklı çözümler de üreterek acilen yapılmaya başlanması gerekir. Afyon LisesiMezunları bu konuda her türlü desteği sağlayacaktır. Başarısı son yıllarda artarak devam eden bir okulu hem proje kapsamından çıkarıp hem de ek bina yapımını geciktirmek demek, Afyon Lisesini tarihin sayfalarından silmek demektir. Bu bir vebaldir, bunu Afyon halkı kabul etmez." ifadelerini kullandı.

>>Kudret Kuş'un Haberi