banner16

banner15

banner153

AK Partili Hüseyin Ceylan Uluçay’dan dolar açıklaması

AK Parti Afyon İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay şöyle dedi: ´Son 19 yılda dolar TL karşısında 6,5 kat değerlenirken, istikrarsız hükümetlerin ve koalisyonların işbaşında olduğu 1981 – 2001 yılları arasında tam 11 bin 882 kat artış yaşanmıştır. 1980 darbesinden sonra vatandaşların cebinde döviz bulundurması bile yasaktır. ANAP  iktidarı bittiğinde dolar 6 bin lirayı aştı. SHP koalisyonunun 5 Nisan kararlarıyla 1 dolar 40 bin lira oldu. Kısa süreli koalisyonlar ve 2001 krizi sonucunda kur 1,5 milyon liraya bile çıktı. Oysa bugün yaşananlar tamamen spekülatif bir girişimin neticesidir. Zira dolar kuru dışında büyük ve başarılı bir tablo var. Bu tabloda; Türkiye yaklaşık iki yıldır devam eden kovid-19 salgınına rağmen dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ülkesi konumundadır. İşsizlik son 3 yılın, cari açık ise 10 ayın en düşün seviyesindedir´

SİYASET 25.11.2021, 12:07
AK Partili Hüseyin Ceylan Uluçay’dan dolar açıklaması
banner18

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay gündemi değerlendirdi. Toplantıya Tanıtım Medya Başkanı Yakup Yılmaz, İl Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk, Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan ve Merkez İlçe Başkanı Ziya Coşkun Karadeniz katıldı. 

Öğretmenleri unutmadı

Uluçay sözlerine, “Öncelikli olarak dünyanın en kutsal vazifesini yapan tüm öğretmenlerimin geçmiş öğretmenler gününü canı gönülden kutlar, görevlerinde muvaffakıyetler dilerim” diyerek başladı.  

“20 yıllık tecrübe ile bu sıkıntıların üstesinden geleceğiz”

Uluçay Türkiye’nin sıcak paraya dayalı ekonomi sisteminden üretime dayalı ekonomi sistemine geçtiğini kaydederek hükümetin bu yolda kararlı adımlarla ilerlemekte olduğunu söyledi. Uluçay, “Türkiye ekonomisinin sürekli eleştirildiği bir dönemden bahsediyoruz. Elbette sıkıntılarımız var ama sebebi küresel ekonominin ülkemize yansımalarıdır. Elbette hükümetimiz 20 yıllık tecrübesi ile bu sıkıntıların üstesinden gelecek ve daha müreffeh bir geleceğe yürüyeceğiz. Değerli basın mensupları biz bir yandan sıkıntı yaşarken bir yandan da içinde bulunduğumuz yıl içerisinde ekonomik olarak büyük destanlar yazdık. Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke notunu 5 kademe aşağıda tutan Moody’s bile bu hıza dayanamadı, 2021’de %9 büyümeye onay verdi. Avrupa Kalkınma Bankası da aynı rakamı ilan etti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan çıtayı bir kademe daha yükseltti, ‘Türkiye’nin 2021’de yatırım, üretim, ihracat, istihdam temelleri üzerinde çift haneli büyüyecek, felaket tellalları kahrolacak’ dediğini söyledi. 

“Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile büyümede dünya lideri bir ülke olduk”

Uluçay konuşmasında “Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) üçüncü çeyrekte büyümenin yüzde 5,6 son çeyrekte bir sürpriz olmaması durumunda büyümenin yüzde 10 civarında olacağını tahmin etti... Türkiye ihracatla büyüyor. Bu rakam 10 ayda sanayi ihracatı 138 milyar dolara dayanarak tarihî zirveye ulaştı. Ülkemiz artık bu konuda zincirlerini kırdı. Mobilya da ihracatta miktar bazında 4’üncü büyük pazar oldu. 9 ayda yurt dışına 3 milyar dolarlık ürün sattık. Demir çelikte 200 ülkeye ihracat gerçekleştiren sektör, yılı 15 milyar dolarlık yurt dışı satışıyla tamamlayacak. Gemi inşasında Türk tersaneleri, özel amaçlı gemi inşasında dünya lideri. İlk yüzer enerji gemisi, ilk LNG’li römorkör, en büyük balık gemisi onların imzasını taşıyor. Türkiye düz camda Avrupa 1’incisi, dünya 5’incisi. Cam ev eşyasında Avrupa 2’ncisi, dünya 3’üncüsü. Sektörü 7 büyük, 12 bin KOBİ sırtlıyor. Kimya konusunda ise en hızlı büyüyen sektörlerden. Yatırımlar hızlı artıyor, 9 ayda 18,2 milyar dolar ihracat yapıldı. Dünyada makine halısının yüzde 40’ını Türkiye üretiyor. Hafif ticari otomotivde İspanya’dan sonra Avrupa’nın en büyük üretim yapan ülkesiyiz... Dünyanın doğuştan elektrikli ilk SUV'u 2022 sonunda banttan inecek. Beyaz eşya konusunda Çin’den sonra dünyanın en büyük, Avrupa’nın ise lider üreticisiyiz... Savunma sanayinde net ithalatçı iken net ihracatçı olduk. İHA ve SİHA’lar dünyaya parmak ısırtıyor. Bayraktar TB2 SİHA ihraç edilen ülke sayısı 13'e ulaştı. Yılı 3 milyar dolarlık ihracatla tamamlayacak... 9 aylık ihracatı 17 milyar doları aşan makine sektörünün yıl sonu hedefi 23 milyar dolar. Çimento üretim kapasitesiyle dünyada 5’inci, Avrupa’da 1’inci sıradayız.  
Seramik ile Avrupa’nın en büyük kapasitesine sahibiz. İhracatımıza da yüzde 82 katma değer sağlıyor... Ev tekstilinde dünyanın en büyük dördüncü ihracatçısıyız. İlaçta toplam ihracatta payını ilk kez yüzde 1’in üstüne çıkardık. 
Klinik araştırmada, Türkiye bölgesinin lideri. İklimlendirme yatırımları konusunda da Avrupa’nın en büyük üretim gücüne sahibiz. Radyatör ve havlupan ihracatında lider ihracatçıyız. Endüstriyel mutfakta ihracatta ilk 8 arasındayız. 
Madencilikte dünyadaki 90 madenin 60’ı Türkiye’de üretiliyor... Maden çeşitliliğinde 132 ülke arasında ilk 10’da yer alıyor. Doğal taşta yüzde 33 pazar payına sahibiz. Büyümede dünyada lider ülke böyle olduk... Değerli basın mensupları bu tablo "Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi"nin eseridir. Pazar buldu, güven verdi, destek sağladı, eser ortada” ifadelerine yer verdi. 

“Faiz yükselince asgari ücretli mi kazanıyor? Hayır! Para baronları kazanıyor, muhalefet de bunu istiyor”

Faizin düşürülmesi konusuna da değinen Uluçay şöyle dedi; 20 yıldır bu ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan faizin düşürüldüğünde doların yükseleceğini bilmiyor ama bizim en son iktidara geldiklerinde 24 bankayı hortumlatan, IMF ile otel odalarında gizli gizli görüşürken basılanlar biliyor öyle mi? Bunlar bize ne diyor; Faizi yükselt diyor. Peki faizi yükseltince kim para kazanıyor? Asgari ücretli mi kazanıyor, memur mu kazanıyor, emekli mi kazanıyor, esnaflar mı kazanıyor? Hayır Türkiye’yi yıllardır sömüren para babaları kazanıyor. 
Merkez Bankası eski başkanlarından Yaman Törüner, 2007 yılı Haziran ayında Milliyet'teki yazısında "Yabancılar bizden aldıkları 112 milyar doların, 80 milyar dolarını Hazinemize ve borsamıza sıcak para olarak yatırır; bizim paramızla havadan yüzde 22 faiz alırlar” diyor. Şimdi burada kazanan kim oluyor? Para baronları. Adamlar hem faizden hem de kurdan kazanıyor. Kapitalist sistemin bize önerisi budur. Hani o bağımsız Merkez Bankası Başkanlığı yapmış kişinin söylemiyle iktidar giderse iki puan düşer diyenler bu sistemi savunuyor. Yabancılar gelirken yüksek faiz alsın istiyor, giderken de kurdan alsın istiyorlar. Bize muhalefetin ve kapitalist sistemin önerisi bu. Evet muhalefet, yabancılar kazansın, ülkemizin parasını onlar alsın, ülkemiz kayba uğrasın istiyor. İstedikleri şey; alt gelir grubuna kazanç sağlayacak bir şey değil, üst gelir grubuna kaymaklı kazanç sağlayacak bir sistem. Bunlar Merkez Bankasının sözde bağımsızlığını savunurken özde para baronlarının gelirlerini savunuyor.  Bizdeki muhalefet maalesef budur. Faizin düşürülmesiyle; Enflasyon düşer, şirketler düşük faiz borçlanmaları sayesinde yatırımlarını artırır, insanların yatırım ve girişim cesaretleri artar. Sanayi yatırımları artar, ekonomi şahlanır. Banka kredileri alanlar borçlarını rahat öder. Değerli basın mensupları Gezi’den önce bu ülkede dolar: 1.70, faiz: 4.61, enflasyon: 6.1, borsa rekor üstüne rekor kırıyordu. İşsizlik tek haneydi. Bu muhalefet o dönem hükümetimizi takdir mi etti? Elbette hayır. Türkiye'ye milyarlarca dolar zarar verenlere destek oldular. Dertleri hiçbir zaman vatandaşın ekonomisi olmadı. Dün de, bugün de…  

“Döviz son 19 yılda 6,5 kat, 1981-2001 arası 11 bin kat arttı”

Türkiye’nin ihracatta rekor üstüne rekor kırdığını vurgulayan Uluçay, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın doların son dönemlerdeki spekülatif artışı nedeniyle hedef alınması kasıtlı bir girişimdir. Hafıza-i beşer, nisyan ile maluldür. Son 19 yılda dolar TL karşısında 6,5 kat değerlenirken, istikrarsız hükümetlerin ve koalisyonların işbaşında olduğu 1981 – 2001 yılları arasında tam 11 bin 882 kat artış yaşanmıştır. Değerli basın mensupları 1980 darbesinden sonra vatandaşların cebinde döviz bulundurması bile yasaktır. Anap iktidarı bittiğinde dolar 6 bin lirayı aştı. SHP koalisyonunun 5 Nisan kararlarıyla 1 dolar 40 bin lira oldu. Kısa süreli koalisyonlar ve 2001 krizi sonucunda kur 1,5 milyon liraya bile çıktı. Oysa bugün yaşananlar tamamen spekülatif bir girişimin neticesidir. 
Zira dolar kuru dışında büyük ve başarılı bir tablo var. Bu tabloda; Türkiye yaklaşık iki yıldır devam eden kovid-19 salgınına rağmen dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ülkesi konumundadır. İşsizlik son 3 yılın, cari açık ise 10 ayın en düşün seviyesindedir” dedi. 

“Nur Serter’i yanına alıp ikna odalarında zulüm gören kadınlardan helallik al”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun helallik çağrılarına da dikkat çeken Uluçay şöyle konuştu; Binlerce vatan evladını, bebekleri, hamileleri, öğretmenleri, öğrencileri, sivilleri acımadan şehit eden terör örgütü PKK'nın umudu; CHP ve ortakları bugün çıkmış helallik istiyor! AK Parti İl Başkanlığı olarak kendilerine bir tavsiyemiz var;  
İlk olarak, HDP için her evden bir oy isteyenlerin ‘hayır’ dediği tezkere için kahraman Mehmetçiklerden özür dileyip, helallik alsınlar. Diyarbakır annelerinden helallik istesinler. Hükümetimiz, FETÖ ile mücadeleye başladığında FETÖ’cülerin yanında durduğu için, devleti tehdit ettiği için, 15 Temmuz’a kontrollü darbe dediği için 15 Temmuz şehitlerinin ailelerinden, gazilerden helallik istesinler. Zira onların cevabı neyse bizim de cevabımız odur!
Kılıçdaroğlu parti içinde tacize, tecavüze ve fiziksel saldırıya uğrayan kadınlardan helallik istesin. PKK terör örgütünün siyasi kanadı HDP ile ittifak yaptığı için şehit ailelerimizden helallik istesin! Akabinde de PKK’nın adamlarına sırtını çevirsinler! Kılıçdaroğlu eğer samimi ise kendisine tavsiyemiz Nur Serter'i yanına alsın. İkna odalarında zulüm gören kadınları ziyaret etsinler. Helallik istesinler... Bakalım, ne cevap alacaklar... Son helalliği de CHP seçmeninden alsınlar: 9 seçim kaybettiği için, 1 oy CHP'ye 1 oy HDP'ye dediği için, Atatürk'ün partisini, Atatürk karşıtı bölücü terörist yandaşları ile doldurduğu için helallik isteyip özür dilemeli! Evet CHP aslında helallik değil "Tüm rezilliklerimizi unutun." diyor. Onlar helallik istiyor derken FETÖ ve PKK terör örgütleri; CHP’yi alkışlıyor. Alkışlanan CHP’liler şehit bacısına küfredeni savunuyorlar. Büyükelçilerden yardım dileniyorlar, kanallarında "başörtülüler ülkeden özür dilemeli." diyor. Dününüz neyse bugününüz de o! Utanmadan bir de helallik istiyorlar! 

“Türk konseyi kültürel bağları güçlendirecektir” 

12 Kasım 2021 tarihinde düzenlenen 8. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Devlet Başkanları Zirvesi ile ilgili de bir değerlendirmede bulunan Uluçay, “İstanbul’da Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde yapılmıştır. Alınan önemli bir kararla konseyin adı “Türk Devletleri Teşkilatı” olarak değiştirilmiştir. Bu karar, geniş bir coğrafyaya yayılan Türk topluluklarının tarihi ve kültürel bağlarının daha net bir şekilde vurgulanması açısından önemli bir adım olmuştur. AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) “Aksakallılar Heyeti” Başkanı olarak atanmıştır. Zirveye Türkiye haricinde Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Macaristan katılmıştır. Toplantıda, özellikle ekonomik entegrasyon ve milli para birimleri ile ticaret yapma hedefi üzerinde durulmuş ve teşkilatın stratejik önemi vurgulanmıştır. Toplantı sonunda 121 maddeden oluşan bir zirve bildirisi yayınlanmıştır. Bildiride ekonomi, dış politika ve güvenlik gibi birçok konuda iş birliğine gidildiğinin altı çizilmiştir. Görüşmede, Ermenistan işgalinden kurtarılan Azerbaycan toprağı Karabağ’ın üzerinde özellikle durulmuş, otuz yıl sonra 44 gün gibi kısa bir zamanda kazanılan net zafer Türk devletleri tarafından takdirle karşılanmıştır. Bu çerçevede, katılımcı ülkeler tarafından birbirlerinin egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve uluslararası kabul görmüş sınırların dokunulmazlığını tanıma ve saygı duyma temelinde ilişkiler geliştirilmesinin önemi vurgulanmıştır” dedi.

“Müze inşaatı sürüyor, hızlı tren projesi devam ediyor”

İlimizdeki yatırımlara da değinen Uluçay “Değerli basın mensuplar merkezi hükümet tarafından ilimize yapılan yatırımlar aralıksız devam ediyor. Örneğin Milli Parklar Bölge müdürlüğü uhdesinde olan Zafer Müzesinde birinci aşamanın ihalesi yapıldı, 6 ay içinde tamamlanacak olup akabinde de ikinci aşaması yapılacak. Restorasyon tahmini olarak 2022 sonuna kadar tamamlanmış olacak. Öte yandan 2022 yılının 11. ayında tamamlanması planlanan Afyonkarahisar müzesinde de çalışmalar sürüyor. İnşallah tamamlandığında çok önemli eserler bu müzede görücüye çıkacak. Hızlı tren projesi de adı gibi aksaklıklar olmadığı takdirde hızlı bir şekilde devam ediyor. Hızlı trenin iki ayrı projesi var. Biri Ali Çetinkaya garına girişi, diğeri de Saraydüzü üzerinde yapılacak olan istasyon üzerinden devam eden proje. Bunların ikisi de uygulanacak” şeklinde konuştu. 

“40 yıllık içme suyu hattı yenilendi”

Afyonkarahisar Belediyesinin yatırımları da Uluçay’ın gündemindeydi. Uluçay, “İnşası devam eden Karayolları Kavşağı alt geçidinde sona gelindi. Merakla beklenen geçit bu ay içinde halkımızın kullanımına sunulacak. İl Sağlık Müdürlüğü ve Eski Devlet Hastanesi arasına 2. modern üst geçit kazandırıldı. Şehrimizin geleceğine ışık tutan yatırımlardan biri olan Paşa Camii Kavşağı çalışmaları tamamlanarak hizmete açıldı. Çevre düzenlenmesi peyzajı ve trafiğe sağladığı rahatlıkla göz dolduran kavşak, sürücülere büyük kolaylık sağlıyor. Sıcak asfalt serim çalışmaları da devam ederken bu çalışmalardan biri olan Park Afyon Karayolları Kavşağı arası Veysel Eroğlu Spor Salonu önündeki ana caddenin alt yapısı yenilendi ve sıcak asfalt ile buluşturuldu. Aynı zamanda Adnan Menderes Bulvarı (Karayolları Kavşağı-Ataköy Migros Kavşağı Arası) asfalt çalışmaları da tamamlandı. Belediyemizin alt yapı yatırımları da sürerken, Adnan Menderes Bulvarı’nın 40 yılı aşkındır kullanılan içme suyu hattı yenilendi. Boruların değişimi sağlanarak, vatandaşımıza temiz su hizmeti sağlandı” dedi. 

“Afyon Evleri restorasyon çalışmaları devam ediyor”

Uluçay “Sosyal tesisler de öncü olan Belediyemiz şehre yeni bir tesis daha kazandırdı. Anıtpark’a yapılan Anıt Kafe isimli cam konseptli sosyal tesisin yapımında sona gelindi. Halkımızın hizmetine açılan kafe uygun fiyatları ve hizmet kalitesi ile dikkat çekiyor. Öte yandan Zafer Meydanı’nın yanında bulunan 2.Vakıf İşhanı’nın yıkımı tamamlandı. Atıl durumda bulunan araziye halkımızın aktif bir şekilde kullanabileceği Millet Kütüphanesi inşa edilecek. Modern Mimarili Millet Kütüphanesi için yüklenici firma ile sözleşme imzalandı. Mareşal Fevzi Çakmak Mahallemize yaptığımız Kadın Kültür Evi çalışmalarında da sona gelindi en kısa zamanda hizmete açılacak. Tarihi mirası ile göz dolduran zafer şehrimiz Afyonkarahisar’da ‘Afyon Evleri’nin yaşatılması adına başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Ulu Cami etrafında bulunan tarihi konak ve evlerimiz turizme kazandırılırken cami yakınlarındaki diğer eserlerin ise yenileme çalışmaları sürüyor” şeklinde konuştu. 

120 çocuğa bisiklet hediye edildi

Tacıahmet Mahallesi Ulu Camii yakınlarındaki tarihi sokaklarda sokak sağlıklaştırma çalışmalarına hız verildiğini kaydeden Uluçay konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Tarihimizi gelecek kuşaklara aktarmak adına yaptığımız çalışmalardan bir diğeri ise Tarihi Millet Hamamı Müzesi projesi. Müze haline getirilen ve çay bahçesi yenilenen Millet Hamamı, şehrimizin tarihini gelen misafirlerine sunarken, aynı zamanda çay bahçesindeki eşsiz manzarası ile de görenleri kendine hayran bırakıyor. Çocuklarımızın eğitim kalitesini artırmak adına farklı mahallelere yapılacak olan kreş projesinin ilkini Devlet Hastanesi yanında bulunan araziye yapıyor. İnşaatı süren kreşten hem vatandaşlarımız hem de sağlık personeli ailelerimiz yararlanabilecek. Yüzde 50’si tamamlanan kreş binasının inşa çalışması tüm hızı ile sürüyor. Eğitim öğretim faaliyetleri kapsamında derece alan öğrencilerimizin ödülleri de yine belediyemizden. Kitap okuma yarışmasında dereceye giren geleceğimizin teminatı kıymetli 120 çocuğumuza bisiklet hediye edildi. Şehrimizde üniversite okuyan öğrencilerimiz de unutulmuyor. Başkanımız Mehmet Zeybek’in talimatları ile üniversite kampüslerinde sıcak çorba ikramında bulunuldu. Diğer yandan şehrimizdeki öğrencilerimiz, Kale Kart uygulaması ile çeşitli indirimlerden faydalandırılıyor. Kale kartı olan öğrencilerimiz, belediyemizin sosyal tesislerinden yüzde 20, ulaşımdan yüzde 10, hanımlar lokali imkânlarından da yüzde 20 indirim kazanıyor. Sosyal ve kültürel faaliyetler kapsamında yer alan festival ve çeşitli etkinlikleri de şehrimiz ile buluşturuyor, şehrimizin tanıtım atağına katkı sağlıyoruz. Aynı zamanda Gastronomi şehri Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in önderliğinde tanıtım seferberliğine devam ediyor. Bu kapsamda yurt dışı tanıtım programlarının ilki Bosnahersek ve Makedonya’da gerçekleştirildi. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, ekipleri ile birlikte şehrimizde sağlıklı bir yaşam, sürdürülebilir bir çevre için alternatif ulaşım aracı olan bisiklet kullanımının yaygınlaşması için de düğmeye bastı. Uydukent Cahar Duduyev Bulvarı’ndan Afium Alışveriş Merkezi’nin çevresini kapsayarak Oteller Bölgesinin arkasına kadar uzanan 24 km uzunluğundaki ‘Bisiklet Yolu’nun yapımı tamamlandı.

Toplantı açıklamaların ardından soru cevap şeklinde devam etti.

Yorumlar (6)
Afyon'dan 6 ay önce
Üstad rutin işler elbette yapılıyor.Ancak bir sorun varki paramız pul oldu.Dolar hepimizi ezdi geçti bu gün gece 0.65 krş zam var akaryakıtta .Gelişmiş ülkeler bir yana kıytırık devletlerin para birimlerine karşı bile tl yerlerde sürünüyor. Bu işte bir gariplik yok mu?
Mserdar 6 ay önce
Yahu pes pes açıklamalara bak hele
Endoran 6 ay önce
Her şey güzel oluyor dolarla ne işimiz var
doğru söz 6 ay önce
Ekonominin kitabını pekte te yeni yazmışlardı ne oldu kitap tarih oldu.Dolar ezdi geçti.
Burak 6 ay önce
İnşaAllah bu günlerde geçecek..istikbal İslam'ın olacak
Doğrucu Davut 6 ay önce
Çok haklı. Mesela yağ, un, şeker, akaryakıt fiyat artışında da istikrarlı bir şekilde artış başarıları var. Mesela 2021 ocak ayında 225bin olsn araba, bugün yani 2021 Kasım ayında 350bin tl olmuş. Bu alandaki zam konusunda da çok başarılı olmuşsunuz. Çiftçinin kullandığı gübre geçen yıl 2000 tl iken bu yıl 7bin-8bin olmuş. Pazarda süt aldığım amca gelecek haftadan itibaren süt geturneyecekmiş. Neden diye sordum, yem fiyatına gücüm yetmiyor çok arttı dedi. Çıkmış bir de utanmadan konuşabiliyorsunuz. Böyle bir durumda insan konuşmaya utanır. En azından ben olsam öyle yapardım.
Namaz Vakti 19 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü
banner136