Zafer Meydanı'nda toplanan öğretmenler, İbrahim Oktugan'a yapılan silahlı saldırıyı kınayarak olayı protesto ettiler.

Türk Eğitim-Sen Afyon Şube Başkanı Demirci: "Büyüyerek yolumuza devam ediyoruz" Türk Eğitim-Sen Afyon Şube Başkanı Demirci: "Büyüyerek yolumuza devam ediyoruz"

Biz saygı görmek istiyoruz, şiddet değil

Işıklar Beldesi’nde Edebiyat Öğretmeni olan Kerim Kırat yaşanan olaya çok üzüldüğünü ifade ederek; "Yaşananlar hiçbir şekilde hoş bir durum değil. Çünkü daha öncesinden gelen bir süreç söz konusu. Üzerine birike birike bir patlak verdiğini düşünüyorum. Ayrıca olayın bir mülteci tarafından gerçekleşmesi daha da vahim bir durum. Dolayısıyla kabul edilebilir bir durum değil. Biz saygı görmek istiyoruz, şiddet değil. Anlayışla karşılanmak istiyoruz ama her geçen gün tam tersine gidiyor olay. O yüzden yaşanmaması gereken bir durum diye düşünüyorum.

Whatsapp Image 2024 05 10 At 18.27.18

Eğitim sistemi uygulanabilir değil

En büyük sorunlarımızdan biri bir defa eğitim sistemi uygulanabilir değil. Bunun yanı sıra veliler çok fazla işin içerisinde. Yaş grubu büyüdükçe çocuklarla problemler çok fazla. Biz de her geçen gün ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Birden fazla sorun var ve hepsi birleşince ana bir sorun oluşturuyor. Sonuç işte ortada.

Topyekün çalışmaya girmek lazım

En başta topyekün bir çalışmaya girmek lazım. Bence bu işe birazcık farklı siyasi görüşleri dışarı çıkarıp STK’ler ve bütün herkes bir araya gelip bize uygun bir eğitim sistemi oluşması gerekiyor. Aksi takdirde sorunlar çoğalarak devam edecektir." ifadelerini kullandı.

Biz sevginin, kardeşliğin, barışın dilini konuşmak istiyoruz

Öğretmen Ender Karaaslan ise bugün yapılan saldırının yarın başka bir camiaya yapılabileceğini ifade ederek; "Tabi ki üzgünüz. Yaşamın her alanında şiddet sarmalı devam ediyor. Bugün bize olan, eğitim camiasına olan, İbrahim Oktugan öğretmenimize olan dün sağlıkçılara oluyordu, yarın başka meslek gruplarına, kadınlarımıza ve çocuklarımıza olabilir. Biz bu şiddet dilini reddediyoruz. Biz sevginin, kardeşliğin, barışın dilini konuşmak istiyoruz, öyle bir toplumda yaşamak istiyoruz. Onun için burada arkadaşlarımızla beraber Türkiye’nin her yerinde alanlardaydık. Şiddete karşı sesimizi yükselttik. Tüm Türkiye’ye sesimizi duyurmaya çalıştık.

Bundan sonra yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız

Umarım bundan sonra bu şiddet olayları ile değil daha güzel konularla bir araya geliriz ya da öğretmenlerin sorunlarını sadece şiddet özelinde değil farklı şekilde dile getiririz. Biz bu duruma İbrahim Oktugan öğretmenimiz şahsında çok üzüldüğümüzü belirtiyoruz. Bundan sonra yaşanmaması için elimizden geleni yapacağımızın sözünü veriyoruz. 

Whatsapp Image 2024 05 10 At 18.27.22

Eğitim emekçileri birleşirse sorunları çözümüne adım atılacaktır

Aslında sorunların çözümü bugün pratikte var. Sorunlar kendiliğinden çözülmüyor. Siyasal iktidarın da bu sorunları zaten sorunun nedeni olanın çözüm noktasında bir insiyatif alacağını düşünmüyoruz. Çözümün nasıl olacağını işte biz bugün burada gördük. Eğer somut talepler altında eğitim emekçileri birleşir, sendikalar birleşir, konfederasyonlar birleşir, taleplerini yüksek sesle dile getirir, bu birlikteliği kamuoyuyla paylaşırsa sorunların çözümüne de bir adım atacaklardır. Yoksa herkesin sorunlara farklı yerden yaklaştığı, görme engellinin fili tarif eder gibi sorunları kendi bakış açısıyla gördüğü bir durumda sorunların çözümü de çok mümkün olmayacaktır. Biz sorunların ortak noktada buluşup, somut taleplerin öğretmenler odasında, yardımcı hizmetlerin sorunları, öğretmenlerin sorunları ve milli eğitim camiasındaki müfredat sorunları gibi sorunları ortak müşterekte anlaşılıp kamuoyuyla yüksek bir dilde paylaşılması sorunların çözülmesine katkı sunacaktır, sorunların takipçisi olmak katkı sunacaktır. Yoksa bu sorunlar kendiliğinden çözülmeyecektir. Siyasal iktidardan bunu beklemek iyimserlik olacaktır. Çünkü sorunun kaynakları kendileri" dedi.

>>Kudret Kuş'un Haberi