Bakan Işıkhan, sahte sigortalılık ve sahte iş yerlerinin tespit edilerek gerekli işlemlerin yapıldığını söyledi. Bu uygulama ile eşe dosta iş yerinde çalışmadığı halde sigorta yaptıranlar ve sahte iş yerleri kuranlar ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. Sahte sigortalı tespit edilenlerin aylıkları iptal edilecek ve ödenen paralar faiziyle geri alınacak. Ayrıca ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacak.

Ağır Yaptırımlar Uygulanacak

Sahte sigortalı bildiren işverenlerin tescil kaydı, e-sigorta şifresi ve iş yeri sicil numarası iptal edilecek. Sahte işyerlerinden ödenen primler SGK tarafından gelir kaydedilecek. Yersiz yararlanılan teşvikler gecikme cezası ile geri alınacak. Vergi mevzuatı açısından da ilgili vergi dairesine bilgi verilecek.

İşveren ve Meslek Mensuplarına Sorumluluk

Sahte sigortalılık bildirimlerinde sorumluluğu tespit edilen meslek mensupları da işveren ile birlikte sorumlu tutulacak. Meslek mensubunun bağlı olduğu meslek odasına disiplin işlemi yapılacak ve ilgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacak.

Afyon’da Taksici Esnafı İsyan Etti: "Ekonomik Krizin Sorumlusu Biz Değiliz" Afyon’da Taksici Esnafı İsyan Etti: "Ekonomik Krizin Sorumlusu Biz Değiliz"

>>Kudret Kuş'un Haberi

Editör: Kudret Kuş