İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu’nun, Merkez İlçe Başkanı İzzet Köken’in ve partililerin katılımı ile gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Yağcı sözlerine İstiklal Marşı’nın kabulünün yıldönümünü ve vatandaşların Ramazan ayını tebrik ederek başladı.

31 Mart’ta yapılacak olan seçimler için partisinin çalışmalarından bahseden Yağcı, “bizler, adaylığımız açıklandıktan sonra hem teşkilatımızla hem de belediye meclis üyesi adaylarımızla birçok insanımıza ulaştık.” dedi. 

Whatsapp Image 2024 03 12 At 15.22.21

Kimseyi ötekileştirmeden Afyon'a hizmet etmek istiyoruz

Yağcı konuşmasının devamında “Gelinen noktada maalesef özellikle 5 yıl içerisinde Afyonkarahisar Belediyesi halkından kopuk, STK’lerden kopuk, ‘ben yaptım oldu’ anlayışını ortaya koyduğu hepimiz tarafından malum. Bizler istiyoruz ki yıllardır süregelen iki kutuplu siyaseti bir kenara bırakıp vatandaşlarımıza 3’üncü bir yolu açmak. 3’üncü yolda kimseyi ötekileştirmeden hep birlikte Afyonkarahisar’a hizmet etmek istiyoruz. Dolayısıyla Afyonkarahisar ne yağmacı ne de kavgacı bir siyasete mahkum değil. Böyle bir siyaset arasında sıkışmak zorunda değil. Bizler Afyonkarahisar’da tüm mahallelerde eşit hizmet sunabilen bir siyaset ve hizmet anlayışını ortaya koymaya çalışıyoruz.” İfadelerini kullandı

CHP'li Mustafa Karanfil sordu: Uydukent'teki kanalizasyon sorunu bugüne kadar neden çözülmedi? CHP'li Mustafa Karanfil sordu: Uydukent'teki kanalizasyon sorunu bugüne kadar neden çözülmedi?

Adaletli seçim yaşayacaksak herkes üzerine düşeni yapmalı

Yüksek Seçim Kurulu’nun seçim yasaklarından bahseden Yağcı, “Seçim Kurulu’nun yasağı olmasına rağmen alt geçitlerimizde, köprülerimizde ve YSK tarafından toplatılması ile ilgili karar alınmasına rağmen hala bazı inşaat alanlarında kendi reklam ve afişlerini kaldırmadıklarını görüyoruz. Adaletli bir seçim yaşayacaksak herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini istiyoruz. 

Whatsapp Image 2024 03 12 At 15.23.23

Ne Ata’sına ne de geçmişine saygısı var

Atatürk alt geçidine utanmadan kendi afişini ve posterini asabiliyorsa ne Ata’sına ne de geçmişine ne de tarihine saygısı olmayan kişilerin lütfen Afyonkarahisar’da temiz bir siyaseti ortaya koymalarını kanunla, kuralla yönetilen bir şehirde kendilerine tebliğ edilen şekilde afişlerini kaldırmalarını rica ediyoruz.” dedi

Afyon'da güvenli olmayan sokakların olduğuna şahit olduk

Afyonkarahisar’daki mülteciler de değinen Yağcı “Yine Afyonkarahisar’da özellikle Çarşı merkezi başta olmak üzere, Mecidiye tarafında artık Afyonkarahisar’da güvenli olmayan sokakların olduğuna şahit olduk. Biz yıllardır Afyonkarahisar’da yaşayan insanlar olarak bu bölgede oturan insanların dertlerini birebir içine girince daha iyi anlarken, onlar asla görmek istemedikleri bir yapıya yine gözlerini kapamışlar, kulaklarını tıkamışlar. Bugün üzülerek sabah uyandığımızda hep birlikte gördük ki yine şehrin güvenliği konusunda en büyük sıkıntıyı oluşturan mülteciler, Afyonkarahisar’da en merkezi yerde bir zarraf dükkanı açarak ve tabelasını da tamamen yabancı dille donatarak adeta bizim kamuoyunda Afyonkarahisar’da güven sorunu olduğumuzu ifade etmemizin tersine bir iddia da ve bu bölgeyi olabildiğince ellerine geçirmeye yönelik hareketlerini gösterir bir şekilde tabelalarını da asarak bir dükkanın açıldığını gördük. Şimdi iki sorum olacak, Afyon Belediyesi buraya ruhsat vermiş midir? 2’nci husus buraya hangi oda ruhsat vermiştir?” şeklinde konuştu

Whatsapp Image 2024 03 12 At 15.23.59

-AFKENT Projesi

Konuşmasına projelerinden devam eden Yağcı, “Özellikle projelerimiz noktasında kamuoyuna bilgi vermeye devam edeceğiz ama Afyonkarahisar’daki en büyük sıkıntılardan birisi mevcut kentsel dönüşüm sıkıntısı. Kentsel dönüşüm birçok mağduriyeti ortadan kaldırmaya yönelik olduğu için çok önemli. Öncelikle kentsel dönüşüm alanında bulunan hak sahiplerinin bir an önce haklarına kavuşmalarını istiyoruz. Bununla ilgili de 3 yöntem ortaya koyuyoruz. Birincisi; dilerlerse mevcut yerleri ile ilgili değerleme yapılarak Afyonkarahisar Belediyesi’ne ait olan arsalardan onlara bire bir, eşit, cebinden para çıkmayacak şekilde bir takas yöntemiyle kendi yerlerine karşılık arsalarını takdim edeceğiz. İkinci alternatif yolumuz, yine değerlemelerini yapıp Afyonkarahisar Belediyesi’ne ait hazırda var olan daireleri kendilerine sunarak dilemeleri durumunda elimizdeki daireler ile bire bir takas yöntemi uygulayacağız. Üçüncü yöntem, kentsel dönüşüm alanındaki mahallelerde yaşamak isteyen ve halen orda ikamet etmek isteyen vatandaşlarımız için de normal kentsel dönüşüm alanı olan yerlerde 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1’in olduğu bir projeyi sunarak onların yine dilerse cebinden para çıkmadan mülk sahibi olabileceği bir sistemi sunmuş olacağız. 

Whatsapp Image 2024 03 12 At 15.23.42

-Trafik Master Planı

Trafikle ilgili sıkıntılarımız her beş yılda bir katlanarak artmaya devam ediyor. Biz Afyonkarahisar’daki trafik sorunu ile ilgili ‘ben yaptım oldu’ zihniyetinin hakim olduğu bir düzenin kurtulmasını istiyoruz. Bunula ilgili de insanlarımız bir belediye başkan adayının veya bir belediye başkanının “Ben yaptım Ambaryolu tek yön oldun, ben yaptım Ambaryolu çift yön olsun” kısmından çıkıp daha çok net bir şekilde trafik master planının yapıldığı, Afyon’da mevcut sıkışıklığın neden kaynaklandığını bulmadan trafiğe çözüm bulamayız. Mevcut trafikle ilgili bir sıkıntı, bir yoğunluk, yapılan bilimsel çalışmalarla “acaba Kurtuluş Caddesi’nden mi kaynaklanıyor, acaba Ambaryolundan mı kaynaklanıyor, acaba Mecidiyeden mi kaynaklanıyor?” bunlarla ilgili net tespitleri yapıp yine trafikle ilgili tüm paydaşlarla aynı masaya oturup alacağımız kararları buna göre almalı ve Afyon’daki trafik sorununu bir an önce çözüme kavuşturmalıyız. 2’nci Bağkur binasının olduğu yer ve 2’inci belediye şehir çarşısının olduğu yere otopark düşünüyoruz. Bununla ilgili eski Bağkur binasının olduğu yerin giriş katı ve asma katını Afyon’umuzda büyük bir eksik olan kültür ve sanat için ayırmak istiyoruz. 

Whatsapp Image 2024 03 12 At 15.24.08

Battı çıktı projeleri

Yine trafiği rahatlatma adına battı çıktı projelerimiz de hayata geçirmek istiyoruz. Özellikle Afyon’da hem kavşakların olduğu yerler kaza riskini çoğaltmakta hem de trafik çok fazla şekilde tıkanmaya sebep olmakta. Biz bundan dolayı, Otogar kavşağı, OSB kavşağı, Gümüşkent kavşağı, Şuhut kavşağı ve Adliye kavşağındaki alanlara alt geçit yaparak Afyon’daki trafiği rahatlatmak istiyoruz. 

İmaret Meydan Projesi

Özellikle mevcut imaret meydanının tarihi dokusuna sahip çıkarak imaret meydanının yan arasıyla kahvelerin olduğu bölümü bir meydan yaparak bu meydanın altını da otopark yaparak özellikle Kurtuluş Caddesi’nden gelen trafiği önlemek adına oradan gelen insanların direk otoparka giriş yapabileceği bir sistemle Kurtuluş Caddesi’ndeki yoğunluğun çarşı merkezine girmeden önlenmesini istiyoruz. 

AFKART Projesi

AFKART projesinde sosyal yardım konusunda bir yardım talebinde bulunan insanların kendileri ile ilgili ihtiyaçlarını, kendilerinin alabileceği bir sistemi getirmek istiyoruz. Bununla ilgili AFKART projesinde, belediye her yıl yaptığı ihale ile anlaşacağı bankanın normal bankamatik kartlarını sosyal yardım alan vatandaşlarımıza vererek bir defa elindeki kartla kendisinin belli olmasını engelleyici bir düzeni getireceğiz. Kimse o insanların sosyal yardım aldığını bilmeyecek ve normal bir banka kartı ile alışverişlerini yapabilecekler.”  

- DEM ile birçok konuşması var, bugün burada DEM üzerinden siyaset yapması şık değil

Basın mensuplarının da sorularını yanıtlayan Yağcı; “CHP’nin adayı Burcu Köksal’ın geçtiğimiz günlerde sözleri üzerine CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile aralarında yaşanan olayla ilgili sorulan soruya, “Bahsettiğiniz olay öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi’nin iç meselesidir. Yani bir adayın genel başkanına karşı gelip gelmemesi veya karşı gelmesi durumunda CHP’nin yetkili organlarının bu konuyla ilgili ne söyleyeceği bu kendisini bağlayan bir durumdur. Ben özellikle şunu ifade etmek istiyorum. Az önce de bahsettiğim gibi adayların ortaya koyacağı projeler üzerinden siyaset yapmaları Afyonkarahisarımıza her zaman bir fayda getirir. Biz 5 yıl önce ortaya konulan seçim döneminde işin genelden çıkıp yerele çıktığını hep birlikte gördük. Bugün gelinen noktada Afyonkarahisar’da bir varlığı olmayan partinin adını anarak, Afyonkarahisar’da Burcu Köksal kendisi milliyetçi bir konuma mı getirmeye çalışıyor? Amaçladığı ne? Bu anlaşılır bir durum değil. İnsanlarımız Afyon’da her adayı çok net bir şekilde tanımakta. Benim anladığım Burcu Hanım milliyetçilik üzerinden bir dem vurarak DEM’i de ağzına dolayarak Afyon’da bir siyaset düzeni oturtmaya çalışıyor. İnsanlar söyledikleri ile daha önce yaptıkları birbirini tamamlamazsa burada ya Afyon halkını ya da bizleri saf yerine koyarak bir beyanat içerisine girmiş olurlar. Sayın Köksal’ın sosyal medyaya girdiğimizda HDP’li belediyelere kayyum atanmasına karşı çıkan konuşmaları duruyor. Şimdi çıkmış DEM ile yönetmeyeceğim diyor. Daha önce DEM’le yönetme durumu mu oldu o yüzden mi Afyon’u birlikte yönetmeyecekler. Onu söylesinler onu bilelim ama sayın Burcu Hanım TBMM çatısı altında ortak basın açıklamaları başta olmak üzere o zamanki HDP şimdiki DEM ile yaptığı birçok toplantı, etkinlik ve konuşma varken bugün burada DEM üzerinden siyaset yapması bence şık bir davranış değil. Birileri akıl hocalığı yaptıysa bunun doğru bir yol olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Suriyelinin biri gelip başkan adayı olursa şaşırmayalım

İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu da gündeme dair açıklamalarda bulunarak geçtiğimiz günlerde İmaret Camii’nin karşısına kuyumcu açan mülteciler hakkında konuştu. Mısırlıoğlu, “Bir tane ‘zarrafkondu’ oluşmuş, Suriyeli bir vatandaş gelmiş, Afyon’un merkezinde İmaret Camii’nin karşısında kuyumcu ve döviz alım merkezini açmış. Tabi kuyumculuk ve döviz işi ile uğraşan arkadaşlar müjdeler olsun, sessiz kala sessiz kala yakında seçimlerin birinde Suriyelinin biri gelip belediye başkan adayı olursa şaşırmayalım. 

Whatsapp Image 2024 03 12 At 15.23.14