banner16

banner182

banner183

banner15

banner153

Hızlı tren yatırımı tamamlanıyor

AK Parti'nin 2019 yılı değerlendirme toplantısında Milletvekilleri İbrahim Yurdunuseven, Ali Özkaya ve Veysel Eroğlu'da bir konuşma yaptı. İşte o konuşmalar:

GÜNDEM 03.01.2020, 20:21 03.01.2020, 20:21
Hızlı tren yatırımı tamamlanıyor
banner18

“Cezaevleriyle ilgili şiddete sıfır tolerans ilkesiyle devam ediyoruz”

 

Zeybek’in ardından bir konuşma yapan Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, “TBMM’de 42 kanun onaylanarak geçmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanarak yasalaşmıştır. Bunların en önemlisi 2019- 2023 yıllarını kapsayan 11. Kalkınma Planı’nı yasalaştırdık. Askerlik süresini 6 aya indirilmesi, bedellinin devam ettirilmesi, plastik kullanımının azaltılması yönelik bir kanun çıkardık. 2020 yılında bazı ülkelerde plastik kullanımı tamamen yasaklandı. Bizde buna yönelik olarak yavaş yavaş kademe kademe gerçekleştireceğiz. Bununla ilgili plastik kullanımın azaltılmasına yönelik çıkardığımız kanunlar var. Tabi bunun yanı sıra televizyon, radyo ve sinemacılara destek anlamında bir kanun çıktı. Bunun yanında da komisyon çalışmalarımız devam ediyor. Ben İnsan Hakları Komisyon Üyesi, Cezaevleri İnceleme Komisyon Üyesi ve Çocuk Hakları Komisyon Üyesi olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Özellikle Cezaevleriyle ilgili şiddete sıfır tolerans ilkesiyle devam ederek yaklaşık 8’e yakın cezaevi ziyaretini gerçekleştirdik. Bu ziyaretlerde gördük ki, terör suçlarından yatanlar dahil olmak üzere hiçbir kimse bize organize bir şiddet olduğunu söylemediler. Tabi bireysel bazı şeyler olabiliyor. Bununla ilgilide gerekli cezalar yapılmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde özel komisyonlarda kuruluyor. Kurumlardan siyasete talepler gelir. Siyaset bu talep eğer uygunsa takip eder ve sonuçlandırmak için elinden gelen gayreti gösterir. Burada sayın bakanımız sayın milletvekilimiz ve belediye başkanımız, il başkanımız olmak üzere bunun takipçisi oluruz.

Bana göre en güzeli toptan yumurtada ortaya çıkan KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi ilgili kurumlardan talep olarak gelmiştir. Biz bunu takip ederek sonuçlandırdık. Bunu sayın bakanımızın önderliğinde olmak üzere herkese çok teşekkür ediyoruz. Özellikle Afyonkarahisar’da yumurta borsasının olmasından dolayı bütün Afyonkarahisarlı üreticilerimize de hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.

 

“Kafası samanla çalışanlar fabrika nerede diyorlar”

 

Milletvekili Ali Özkaya da “Biz dün meclisi olağanüstü topladık. Libya’ya asker göndermeyle ilgili teskere oylandı ve kabul edildi. AK Parti, MHP ve BBP evet dedi. CHP, HDP ve İyi Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti ve diğer partiler hayır dedi. Diyorlar ki, Mısır’ın Libya ile sınırı var. Bizde ülkeyle Suriye’nin bu kadar sınırı var. Barış Pınar’ının, Zeytindalı harekâtlarını başlattığımızda ne işimiz var Suriye’de diyordunuz. Şimdi Libya ile Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgeleri ilan edildiğinde burada ne işimiz var diyorlar. Yayınlanan harekata lütfen bir bakın. Küçücük Kıbrıs Rum kesimi adanın tamamının sahibiymiş gibi Doğu Akdeniz’in yarısından fazlasına sahip olacak. Öylesine bizi kumpasa sokmak istiyorlar ki, Libya, Mısır, İsrail, Lübnan ve Güney Kıbrıs sonra Yunanistan orayı paylaşıyorlar. Bize de denizde ayağımızı sokacak yer bırakmamak ve 1 gün sonrada balık tutacak kadar yer bırakmamak için gayret sarf ediyorlar. Bu toprakları 500 yıl bu denizi 500 yıl yönetmiş bir milletin evlatları buna müsaade etmemeliydi ve etmeyeceğimizi de bütün dünyaya gösterdik.

2019 yılının en önemli olayı yerli otomobildir. Yerli otomobil gerçek bir devrim, gerçek bir buluş, mükemmel bir harekettir. Rahmetli Erbakan hocaya devrimi yaptırmayanlar devrimi devirenleri bu millet devirmiştir. Yüzde 90’dan fazla destek var. Fakat kafası samanla çalışanlar fabrika nerede diyorlar. Yakında sizi o fabrikaya götürür, gezdiririz. Fabrikanın arazisi tahsis edildi. Sayın Cumhurbaşkanımız kararnamede yayınladı. İtalya’da otomobil fabrikası, otomobil üretimiyle ilgili özel tezgahlar var. Bugün siz diyelim ki siz bir fabrikada otomobil üretmek istiyorsunuz. Milyonlarca üretimi durduracaksınız bir tane otomobil çıkaracaksınız. Sonra ona para ödeyeceksiniz. Diğer tarafta bir sistem var. Bu sisteme siz tasarlıyorsunuz, yazılımını siz yapıyorsunuz, şeklini siz veriyorsunuz. Dünyanın her yerinden ülkeler Türkiye büyük bir iş yaptı. Gerçekten Tayyip Erdoğan bütün dünyaya meydan okudu. Bizimki de diyor ki gittiği yerde elektriği biterse ne yapacağız. Benzin biterse ne yapıyorsunuz” diye konuştu.

 

“2020 yılı, sevgi, dayanışma, birlik ve beraberlik yılı olacak”

 

Son konuşmayı ise milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu yaptı. Eroğlu konuşmasına “2020 senesinin sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yıl olmasını temenni ediyorum. İlimizde, ülkemizde ve Dünya’da birlik, beraberlik ve kardeşliğin pekişmesine vesile olmasını diliyorum” sözleri ile başladı. Eroğlu, “Afyonkarahisar’da 2020 yılı, sevgi, dayanışma, birlik ve beraberlik yılı olacak inşallah.Bu bağlamda bütün kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar, basın ve yayın kuruluşları kendi alanında bu projeye destek vermek için gayret edecek.En mutlu şehirler sıralamasında ikinci olan şehrimiz inşallah liderliğe yükselecektir.Bu proje inşallah ilimizde başarılı olacak ve ülkemizin her köşesine örnek emsal edecektir.Projenin şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum. Daha sonra bu proje ile alakalı sizlere daha detaylı bilgi sunacağız” dedi.

 

Sağlıkta 500 milyon liralık dev yatırım

 

Sağlıkta büyük yatırımların yapıldığını kaydeden Eroğlu, “İlimiz ve ilçelerimize sağlık alanında büyük yatırımlar gerçekleştirdik.Takriben 500 milyon TL yatırım yaparak bir rekora imza attık.20’si hastane olmak üzere 40 sağlık tesisi kazandırdık.Şehrimize 400 yatak kapasiteli devlet hastanesi kazandırdık.

300 yatak kapasiteli Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi yaptık.Türkiye’nin en ileri teknolojiyle donatılmış Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesini Afyonkarahisar’da yaptık.Bu hastaneye ülkemizin dört bir yanından hastalar gelmektedir. Üniversite bünyesinde Onkoloji ve Hematoloji Hastanesi çok modern cihazlarla hizmet vermeye başlamıştır. İlçelerimiz de sağlık yatırımlarından fazlasıyla nasibini almıştır.112 acil ambulans sayısını 16’dan 60’a çıkardık.4 adet kar paletli ambulans kazandırdık.1 adet helikopter ambulans kazandırdık” şeklinde konuştu.

 

“Eğitimde köklü dönüşüm yapıldı”

 

Eğitimde köklü dönüşüm yapıldığını da ifade eden Eroğlu, “2002 yılında 5.126 olan derslik sayısını 2019 yılında 6.943’e çıkardık. İstihdam edilen öğretmen sayısını neredeyse iki katına çıktı.50 milyon TL maliyetinde ders kitabını ücretsiz dağıttık.Sınıfları daha modern ve teknolojik sınıf haline getirdik.

Belediyemiz tarafından bilgi evleri kuruldu. Üniversitelerimiz şehrimize büyük katkı sağlıyor. Kocatepe Üniversitesi gelişti ve büyüdü.2002 yılında 18.721 olan öğrenci sayısı 43.040’a yükseldi. Bu öğrenci sayısı 7 ilçemizdeki nüfus sayısı kadar (Başmakçı, Bayat, Çobanlar, Evciler, Hocalar, Kızılören ve Dazkırı)2019 yılı Kasım ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile Spor Bilimleri Fakültesi kurulmuştur.İlimize ikinci üniversiteyi kazandırdık, Sağlık Bilimleri üniversitemizde 4 Fakülte, 1 Enstitü, 1 Yüksekokul ve 1 Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır. Üniversitede 5.250 öğrenci eğitim görmekte ve 350 akademik personel görev yapmaktadır. Gençlerimizin gelişimi için spor tesisleri sayısını 3’e katladık.Öğrencilerimize aile sıcaklığında mekânlar hazırladık. Yurt sayısını 3’ten 19’a çıkarttık.11.541 kişi kapasiteli yurt binaları inşa ettik” dedi.

 

Hızlı tren yatırımının tamamlanmasına az bir süre kaldı

 

Eroğlu, ulaşımda da dev hizmetlerin geldiğini söyleyerek şöyle konuştu; “Ulaşım alanında son 17 yılda takriben 6 milyar TL’lik yatırım yaptık.Bütün yollar Roma’ya çıkar sözünü değiştirdik, bütün yollar Afyonkarahisar’a çıkar.Ülkemizde en fazla bölünmüş yol ilimize yapıldı. 54 km olan bölünmüş yol uzunluğunu 571 km’ye çıkarttık.Afyonkarahisar-İstanbul 10-12 saatten 5 saate,Afyonkarahisar-Ankara 5 saatten 2,5 saate,Afyonkarahisar-İzmir 6 saatten 3 saate inmiştir.Bütün yollarımız Afyon Kaymağı gibi oldu.Şehrimize yaraşır güzel ve modern bir otobüs terminali kazandırdık.Eski otogar ile yenisi arasında dağlar kadar fark var. Ülkemizin 4. Büyük havalimanı olan Zafer Havalimanını

2012 yılında hizmete aldık. Afyonkarahisar’ın Dev Projesi; Hızlı Tren Geliyor…Ankara-İzmir arası mevcut demir yolu ile seyahat süresi 14 saat sürmektedir.624 km uzunluğundaki hızlı tren hattı tamamlandığında bu süre 3,5 saate düşecektir. Afyonkarahisar - Ankara arası 1 saat 15 dakikaya,Afyonkarahisar İzmir arası 2 saat 15 dakikaya inecektir.”

 

“Orman ve su alanında takriben 3,7 milyar TL’lik yatırım yaptık”

 

Baraj ve göletlerde rekor yatırım yapıldığını da vurgulayan Eroğlu, “Orman ve su alanında takriben 3,7 milyar TL’lik yatırım yaptık.39 baraj ve 23 gölet inşa ettik. 62 baraj ve gölet 11 baraj ve 3 göletin de inşaatı devam etmektedir. 14 baraj ve gölet21 baraj ile 22 göletin ise plan ve proje çalışmaları devam etmektedir. 43 baraj ve gölet, toplam 71’i baraj, 48’i gölet olmak üzere 119 baraj ve göleti Afyonumuza kazandırmış olacağız. Bu bir rekordur.İnşaatı devam eden barajlardan biri de 105 metre yüksekliğindeki Çay Barajıdır. Baraj inşaatı tamamlanmış olup, bu senenin ilk yarısında su tutmaya başlayacaktır. Afyonkarahisar şehir merkezi ve ilçelerimizin içmesuyu problemlerini çözdük.

İnşa ettiğimiz isale hatları ve içmesuyu arıtma tesisleri ile yerleşim yerlerimize menba kalitesinde içmesuyu verdik” dedi.

 

“Şehrimiz 7 kalemde turizmin merkezi olacak”

 

Afyonkarahisar’ın 7 kalemde turizmin merkezi olacağını söyleyen Eroğlu, “Afyonkarahisar’ın coğrafi konumu, iklimi, şanlı tarihi, sahip olduğu yer altı ve yer üstü tabii zenginlikleriyle turizm alanında çok önemli bir potansiyele sahiptir. İlimizi turizmin merkezi haline getirmek için büyük yatırımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.Bu yatırımları yaptıkça Afyonumuz bunun karşılığını alıyor ve almaya devam edecektir. Bu kalemler, termal turizm, sağlık turizmi, kongre turizmi, kış turizmi, tabiat turizmi,

spor turizmi ve son olarak tarih ve kültür turizmi” dedi.

 

Daha sonra soru cevap kısmına geçildi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü
banner136