banner16

banner182

banner183

banner15

banner153

Afyon Lokumu'nun “Coğrafi İşaret Tescili” ile 2020’yi kapatıyoruz

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser: “2020 yılını ilimiz adına sevindirici bir gelişme ile kapatıyoruz. Afyonkarahisar Belediyesi, Afyon Lokumu’nun Coğrafi İşaret tescilini aldı. İlimizin yöresel zenginliklerinin Coğrafi İşaret tescili almasının, şehrin markalaşmasına ve ekonomideki katma değerin artmasına doğrudan katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi

GÜNDEM 27.12.2020, 11:01 27.12.2020, 11:04
Afyon Lokumu'nun “Coğrafi İşaret Tescili” ile 2020’yi kapatıyoruz
banner18

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin Aralık ayı toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Serteser’in konuşması şöyle:

Odamız’ın 2021 yılı bütçesi oybirliğiyle kabul edildi. Bu nedenle siz değerli Meclis Üyelerimiz’e teşekkür ediyor, bütçemizin Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız’a, Afyonkarahisar iş dünyasına ve üyelerimize hayırlı olmasını diliyorum. 

MÜMTAZ AKINCI

Anayasa Mahkemesi Üyesi, hemşehrimiz Sayın Celal Mümtaz Akıncı, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı’na seçilmiştir. Sayın Akıncı ile Afyonkarahisar Baro Başkanlığı döneminde çalışma fırsatı bulmuştuk. Sayın Akıncı’nın Afyonkarahisar Barosu ve Anayasa Mahkemesi’ndeki başarılı çalışmalarının Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı’nda da devam etmesini diliyorum. 

AVŞAR EMAYE’YE TEBRİK

İlimizin ihracatta göğsünü kabartan firmalarından olan Avşar Emaye, 2019 Yılı Döküm ve Emaye Mutfak Eşyaları kategorisinde ihracatta Türkiye 1'incisi oldu. Avşar Emaye’nin sahipleri olan Sayın Raşit Tabak ve Sayın Murat Tabak’ı, firmanın yöneticilerini ve çalışanlarını kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. 

KOZANLAR JEOTERMAL İLK 100’DE

İlimizden sevindirici başka bir gelişme de TOBB Türkiye 100 Ödül Töreni’nde yaşanmıştır. 2016-2018 döneminde, ülkemizin satış geliri artış hızı sıralamasına göre en hızlı büyüyen ilk 100 şirketinin kamuoyuyla paylaşıldığı törende ilimizden Kozanlar Jeotermal İnşaat Tarım Sanayi Ticaret Ltd. Şti. 71’inci olmuştur. Böylelikle ilimiz, Ödül Töreni’nde ismi zikredilen 28 ilden biri olmuştur. 

Bu vesile ile Kozanlar Jeotermal İnşaat Tarım Sanayi Ticaret Ltd. Şti. ortaklarını, yöneticilerini ve çalışanlarını tebrik ediyor; başarılarının devamını diliyorum. 

ÜLKEMİZ GEREKLİ AŞI TEDARİKİNİ YAPACAKTIR

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, vatandaşlarımız ve işletmelerimiz için en büyük risk olarak görünüyor. Dünyadaki aşı çalışmalarından geçen ayki Meclis toplantımızda bahsetmiştim. 

1 ayda gelinen noktada, farklı ülkelerin farklı aşılar için onay verdiğini görüyoruz. Bu çerçevede ülkemizin de gerekli tedariki elde edeceğine inanıyorum. Ülkemizdeki aşı çalışmalarının ise geleceğe yönelik umut verdiğini belirtmek isterim. Her zaman vurguladığımız gibi, yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. “Nasıl olsa aşı bulundu, artık rahatlayacağız” düşüncesine kapılmak, hem bizim, hem ailemiz, hem de işletmelerimiz için olumsuz sonuçlara neden olabilir. İngiltere’de açıklanan iki mutasyon durumu, rahatlama hissinin yanlışlığını ortaya koydu. Sizden, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymayı sürdürmenizi rica ediyorum. Buradan hareketle, bir konuda da sizlere bilgi vermek isterim: Geçen ayki Meclis toplantımızda, Sağlık Müdürlüğümüz’ün bizden bir talepte bulunabileceğini söylemiştim. 

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ KURULMASI

Sağlık Müdürlüğü, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde yeni bir yoğun bakım ünitesi yaptırmak istediğini bize aktardı. Bu konuyu Yönetim Kurulumuz’da görüştük ve olumlu karar verdik. Odamız’ın desteği, Sayın Valimiz Gökmen Çiçek ve Sayın İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Serhat Korkmaz ile birlikte katıldığım protokol töreniyle kamuoyuna duyuruldu. Protokol törenimizi sosyal medyadan paylaşmıştık. Bu paylaşımı görüp beni arayan ve destek veren iş insanlarımız oldu. Yoğun Bakım Ünitesi’nde 22 odanın daha ihtiyaçlarının giderilmesi gerekiyor. Odamız’ın eşgüdümünde yeni kurulan 1’inci Basamak Yoğun Bakım Ünitesi’ne destek veren ve destek verecek sanayici ve iş insanlarımıza gönülden teşekkür ediyorum. 

KISMİ DARALMA DEVAM EDİYOR

Malumunuz olduğu üzere bugün (dün) Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu, yılın son toplantısını yaptı. Toplantı sonucunda faizler 200 baz puan artırılarak yüzde 17’ye çıkarıldı. Bu karar, piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Toplantıdan sonra Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada Kovid-19 vurgusu yapıldı. Açıklamada “Küresel ekonomiye dair veriler üçüncü çeyrekte başlayan kısmi  toparlanmanın devam ettiğine işaret etmektedir. Ancak, aşıya dair  olumlu gelişmelere karşın, son dönemde artış gösteren Kovid-19  vakaları nedeniyle küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler devam  etmektedir” denildi. Açıklamada ekonomide ivmenin yukarı doğru hareketlendiği, ancak vaka sayıları dolayısıyla yapılan kısıtlamaların hizmet sektörü başta olmak üzere pek çok sektörü olumsuz etkilediğine, bu durumun belirsizliğe yol açtığına dikkat çekildi. Açıklamada, salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin de cari işlemler açığını artırdığı üzerinde duruldu ki bu çok önemli bir ayrıntıdır. 

CİRO KAYBI OLAN İŞLETMELERDE DESTEKLENMELİ

Geçen hafta BloombergHT'de Gözde Özköseoğlu ve Cüneyt Başaran'ın sunduğu Kapanışa Doğru programına katıldım. Programda söylediğim konuları hatırlatmakta fayda var:Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı esnafa destek paketinin olumlu olduğunu,  bu düzenlemenin, Ticaret ve Sanayi Odası üyelerimizi kapsamadığını, ciro kaybı olan, kapanmak zorunda olan işletmelerimizin de desteklenmesi gerektiğini söyledim. 

TERMAL TURİZMDEKİ SIKINTI

Bu arada, desteklerden Oda ve Borsalarımızın üyesi şahıs işletmelerinin de faydalanacağı duyuruldu. Bu gelişmeyi sizinle paylaşmak istiyorum. Programda, ayrıca kış mevsimi, termal turizm sektöründeki işletmelerimizin tam para kazanma zamanı olduğunu, yazın sahildeki işletmelerin para kazandığını, ancak termal turizm sektöründe sıkıntının ortaya çıktığını söyledim. ‘Termal hamamlar, havuzlar, saunalar, spa’lar kapalı. Otellerimiz TSE'den Güvenli Turizm Sertifikası almışlardı; şu anda bütün misafirlerini HES kodu alarak ağırlıyorlar. Bu konuda termal turizm sektöründe pozitif ayrımcılık yapılarak destek verilmesini istiyoruz’ dedim. 

BANK KART…

İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ile Ziraat Bankası çok önemli bir protokole imza attı. Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı adını taşıyan bu protokolü, kamuoyuna tanıtıldıktan kısa bir süre sonra Oda olarak biz de imzaladık. Protokol çerçevesinde ATSO üyeleri tedarikçilerden yapacakları alımlarda kullanabilecekleri, 540 güne kadar vade imkanı ve taksitlendirme imkanı sağlayan kart alabilecekler. Ayrıca ATSO üyesi tedarikçilerden hali hazırda Ziraat Bankası POS cihazı olmayanlar bu projeye özel menülerin yüklü olduğu Ziraat Bankası POS cihazı alabilecekler. Biz protokolü imzaladıktan sonra Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı’na katılan üyelerimizi internet sitemizde ve sosyal medya mecralarımızda duyurduk. Her Pazartesi, bu duyuruyu yenileyeceğiz. 

PROJECİ ODAYIZ

Odamız, son yıllarda uyguladığı projelerle ‘projeci Oda’ olma yolunda hızla ilerlemiş; bir taraftan Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteklediği projelerde, başvuru sahibi ya da ortak olurken, diğer taraftan Avrupa Birliği fonlarından da yararlanmaktadır. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da ilimiz ve ülkemiz için yeni projeler üretmeyi sürdüreceğiz.Bu çerçevede Odamız’ın başvuru sahibi olduğu Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi projesinin imzalarını, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nda, Genel Sekreterimiz Sayın Ali Şenol ile birlikte attık. Projemizin ortakları Bolvadin Ticaret ve Sanayi Odası, Çay Ticaret ve Sanayi Odası, Dinar Ticaret ve Sanayi Odası, Emirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ve Sandıklı Ticaret ve Sanayi Odası olarak belirlendi.

AFYON LOKUMU’NUN COĞRAFİ İŞARETİ İLE 2020’Yİ KAPATIYORUZ

2020 yılını ilimiz adına sevindirici bir gelişme ile kapatıyoruz. Afyonkarahisar Belediyesi, Afyon Lokumu’nun Coğrafi İşaret tescilini aldı. İlimizin yöresel zenginliklerinin Coğrafi İşaret tescili almasının, şehrin markalaşmasına ve ekonomideki katma değerin artmasına doğrudan katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu vesile ile Afyon Lokumu’nun Coğrafi İşaret tescilinin alınmasında emeği olan Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek’i, Afyonkarahisar Belediyesi Gastronomi Birimi’ni ve Belediye çalışanlarını tebrik ediyorum.

Yorumlar (1)
Hakan kara 2 yıl önce
Ciro kaybı olan işletmelere atso ve devletle el ele 5 er bin tl destek vermenizi gerekir sayın serteser
Namaz Vakti 30 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü
banner136