banner16

banner15

Afyon Lokumu'nun “Coğrafi İşaret Tescili” ile 2020’yi kapatıyoruz

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser: “2020 yılını ilimiz adına sevindirici bir gelişme ile kapatıyoruz. Afyonkarahisar Belediyesi, Afyon Lokumu’nun Coğrafi İşaret tescilini aldı. İlimizin yöresel zenginliklerinin Coğrafi İşaret tescili almasının, şehrin markalaşmasına ve ekonomideki katma değerin artmasına doğrudan katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi

GÜNDEM 27.12.2020, 11:01 27.12.2020, 11:04
Afyon Lokumu'nun “Coğrafi İşaret Tescili” ile 2020’yi kapatıyoruz
banner18

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin Aralık ayı toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Serteser’in konuşması şöyle:

Odamız’ın 2021 yılı bütçesi oybirliğiyle kabul edildi. Bu nedenle siz değerli Meclis Üyelerimiz’e teşekkür ediyor, bütçemizin Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız’a, Afyonkarahisar iş dünyasına ve üyelerimize hayırlı olmasını diliyorum. 

MÜMTAZ AKINCI

Anayasa Mahkemesi Üyesi, hemşehrimiz Sayın Celal Mümtaz Akıncı, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı’na seçilmiştir. Sayın Akıncı ile Afyonkarahisar Baro Başkanlığı döneminde çalışma fırsatı bulmuştuk. Sayın Akıncı’nın Afyonkarahisar Barosu ve Anayasa Mahkemesi’ndeki başarılı çalışmalarının Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı’nda da devam etmesini diliyorum. 

AVŞAR EMAYE’YE TEBRİK

İlimizin ihracatta göğsünü kabartan firmalarından olan Avşar Emaye, 2019 Yılı Döküm ve Emaye Mutfak Eşyaları kategorisinde ihracatta Türkiye 1'incisi oldu. Avşar Emaye’nin sahipleri olan Sayın Raşit Tabak ve Sayın Murat Tabak’ı, firmanın yöneticilerini ve çalışanlarını kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. 

KOZANLAR JEOTERMAL İLK 100’DE

İlimizden sevindirici başka bir gelişme de TOBB Türkiye 100 Ödül Töreni’nde yaşanmıştır. 2016-2018 döneminde, ülkemizin satış geliri artış hızı sıralamasına göre en hızlı büyüyen ilk 100 şirketinin kamuoyuyla paylaşıldığı törende ilimizden Kozanlar Jeotermal İnşaat Tarım Sanayi Ticaret Ltd. Şti. 71’inci olmuştur. Böylelikle ilimiz, Ödül Töreni’nde ismi zikredilen 28 ilden biri olmuştur. 

Bu vesile ile Kozanlar Jeotermal İnşaat Tarım Sanayi Ticaret Ltd. Şti. ortaklarını, yöneticilerini ve çalışanlarını tebrik ediyor; başarılarının devamını diliyorum. 

ÜLKEMİZ GEREKLİ AŞI TEDARİKİNİ YAPACAKTIR

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, vatandaşlarımız ve işletmelerimiz için en büyük risk olarak görünüyor. Dünyadaki aşı çalışmalarından geçen ayki Meclis toplantımızda bahsetmiştim. 

1 ayda gelinen noktada, farklı ülkelerin farklı aşılar için onay verdiğini görüyoruz. Bu çerçevede ülkemizin de gerekli tedariki elde edeceğine inanıyorum. Ülkemizdeki aşı çalışmalarının ise geleceğe yönelik umut verdiğini belirtmek isterim. Her zaman vurguladığımız gibi, yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. “Nasıl olsa aşı bulundu, artık rahatlayacağız” düşüncesine kapılmak, hem bizim, hem ailemiz, hem de işletmelerimiz için olumsuz sonuçlara neden olabilir. İngiltere’de açıklanan iki mutasyon durumu, rahatlama hissinin yanlışlığını ortaya koydu. Sizden, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymayı sürdürmenizi rica ediyorum. Buradan hareketle, bir konuda da sizlere bilgi vermek isterim: Geçen ayki Meclis toplantımızda, Sağlık Müdürlüğümüz’ün bizden bir talepte bulunabileceğini söylemiştim. 

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ KURULMASI

Sağlık Müdürlüğü, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde yeni bir yoğun bakım ünitesi yaptırmak istediğini bize aktardı. Bu konuyu Yönetim Kurulumuz’da görüştük ve olumlu karar verdik. Odamız’ın desteği, Sayın Valimiz Gökmen Çiçek ve Sayın İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Serhat Korkmaz ile birlikte katıldığım protokol töreniyle kamuoyuna duyuruldu. Protokol törenimizi sosyal medyadan paylaşmıştık. Bu paylaşımı görüp beni arayan ve destek veren iş insanlarımız oldu. Yoğun Bakım Ünitesi’nde 22 odanın daha ihtiyaçlarının giderilmesi gerekiyor. Odamız’ın eşgüdümünde yeni kurulan 1’inci Basamak Yoğun Bakım Ünitesi’ne destek veren ve destek verecek sanayici ve iş insanlarımıza gönülden teşekkür ediyorum. 

KISMİ DARALMA DEVAM EDİYOR

Malumunuz olduğu üzere bugün (dün) Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu, yılın son toplantısını yaptı. Toplantı sonucunda faizler 200 baz puan artırılarak yüzde 17’ye çıkarıldı. Bu karar, piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Toplantıdan sonra Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada Kovid-19 vurgusu yapıldı. Açıklamada “Küresel ekonomiye dair veriler üçüncü çeyrekte başlayan kısmi  toparlanmanın devam ettiğine işaret etmektedir. Ancak, aşıya dair  olumlu gelişmelere karşın, son dönemde artış gösteren Kovid-19  vakaları nedeniyle küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler devam  etmektedir” denildi. Açıklamada ekonomide ivmenin yukarı doğru hareketlendiği, ancak vaka sayıları dolayısıyla yapılan kısıtlamaların hizmet sektörü başta olmak üzere pek çok sektörü olumsuz etkilediğine, bu durumun belirsizliğe yol açtığına dikkat çekildi. Açıklamada, salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin de cari işlemler açığını artırdığı üzerinde duruldu ki bu çok önemli bir ayrıntıdır. 

CİRO KAYBI OLAN İŞLETMELERDE DESTEKLENMELİ

Geçen hafta BloombergHT'de Gözde Özköseoğlu ve Cüneyt Başaran'ın sunduğu Kapanışa Doğru programına katıldım. Programda söylediğim konuları hatırlatmakta fayda var:Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı esnafa destek paketinin olumlu olduğunu,  bu düzenlemenin, Ticaret ve Sanayi Odası üyelerimizi kapsamadığını, ciro kaybı olan, kapanmak zorunda olan işletmelerimizin de desteklenmesi gerektiğini söyledim. 

TERMAL TURİZMDEKİ SIKINTI

Bu arada, desteklerden Oda ve Borsalarımızın üyesi şahıs işletmelerinin de faydalanacağı duyuruldu. Bu gelişmeyi sizinle paylaşmak istiyorum. Programda, ayrıca kış mevsimi, termal turizm sektöründeki işletmelerimizin tam para kazanma zamanı olduğunu, yazın sahildeki işletmelerin para kazandığını, ancak termal turizm sektöründe sıkıntının ortaya çıktığını söyledim. ‘Termal hamamlar, havuzlar, saunalar, spa’lar kapalı. Otellerimiz TSE'den Güvenli Turizm Sertifikası almışlardı; şu anda bütün misafirlerini HES kodu alarak ağırlıyorlar. Bu konuda termal turizm sektöründe pozitif ayrımcılık yapılarak destek verilmesini istiyoruz’ dedim. 

BANK KART…

İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ile Ziraat Bankası çok önemli bir protokole imza attı. Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı adını taşıyan bu protokolü, kamuoyuna tanıtıldıktan kısa bir süre sonra Oda olarak biz de imzaladık. Protokol çerçevesinde ATSO üyeleri tedarikçilerden yapacakları alımlarda kullanabilecekleri, 540 güne kadar vade imkanı ve taksitlendirme imkanı sağlayan kart alabilecekler. Ayrıca ATSO üyesi tedarikçilerden hali hazırda Ziraat Bankası POS cihazı olmayanlar bu projeye özel menülerin yüklü olduğu Ziraat Bankası POS cihazı alabilecekler. Biz protokolü imzaladıktan sonra Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı’na katılan üyelerimizi internet sitemizde ve sosyal medya mecralarımızda duyurduk. Her Pazartesi, bu duyuruyu yenileyeceğiz. 

PROJECİ ODAYIZ

Odamız, son yıllarda uyguladığı projelerle ‘projeci Oda’ olma yolunda hızla ilerlemiş; bir taraftan Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteklediği projelerde, başvuru sahibi ya da ortak olurken, diğer taraftan Avrupa Birliği fonlarından da yararlanmaktadır. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da ilimiz ve ülkemiz için yeni projeler üretmeyi sürdüreceğiz.Bu çerçevede Odamız’ın başvuru sahibi olduğu Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi projesinin imzalarını, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nda, Genel Sekreterimiz Sayın Ali Şenol ile birlikte attık. Projemizin ortakları Bolvadin Ticaret ve Sanayi Odası, Çay Ticaret ve Sanayi Odası, Dinar Ticaret ve Sanayi Odası, Emirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ve Sandıklı Ticaret ve Sanayi Odası olarak belirlendi.

AFYON LOKUMU’NUN COĞRAFİ İŞARETİ İLE 2020’Yİ KAPATIYORUZ

2020 yılını ilimiz adına sevindirici bir gelişme ile kapatıyoruz. Afyonkarahisar Belediyesi, Afyon Lokumu’nun Coğrafi İşaret tescilini aldı. İlimizin yöresel zenginliklerinin Coğrafi İşaret tescili almasının, şehrin markalaşmasına ve ekonomideki katma değerin artmasına doğrudan katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu vesile ile Afyon Lokumu’nun Coğrafi İşaret tescilinin alınmasında emeği olan Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek’i, Afyonkarahisar Belediyesi Gastronomi Birimi’ni ve Belediye çalışanlarını tebrik ediyorum.

Yorumlar (1)
Hakan kara 5 ay önce
Ciro kaybı olan işletmelere atso ve devletle el ele 5 er bin tl destek vermenizi gerekir sayın serteser
24°
kapalı
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 35 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Newcastle 35 39
14. Crystal Palace 33 38
15. Brighton 34 37
16. Southampton 33 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 34 26