banner16

banner142

banner15

banner143

Afyon Lokumu'nun “Coğrafi İşaret Tescili” ile 2020’yi kapatıyoruz

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser: “2020 yılını ilimiz adına sevindirici bir gelişme ile kapatıyoruz. Afyonkarahisar Belediyesi, Afyon Lokumu’nun Coğrafi İşaret tescilini aldı. İlimizin yöresel zenginliklerinin Coğrafi İşaret tescili almasının, şehrin markalaşmasına ve ekonomideki katma değerin artmasına doğrudan katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi

banner138
GÜNDEM 27.12.2020, 11:01 27.12.2020, 11:04
Afyon Lokumu'nun “Coğrafi İşaret Tescili” ile 2020’yi kapatıyoruz
banner18

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin Aralık ayı toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Serteser’in konuşması şöyle:

Odamız’ın 2021 yılı bütçesi oybirliğiyle kabul edildi. Bu nedenle siz değerli Meclis Üyelerimiz’e teşekkür ediyor, bütçemizin Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız’a, Afyonkarahisar iş dünyasına ve üyelerimize hayırlı olmasını diliyorum. 

MÜMTAZ AKINCI

Anayasa Mahkemesi Üyesi, hemşehrimiz Sayın Celal Mümtaz Akıncı, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı’na seçilmiştir. Sayın Akıncı ile Afyonkarahisar Baro Başkanlığı döneminde çalışma fırsatı bulmuştuk. Sayın Akıncı’nın Afyonkarahisar Barosu ve Anayasa Mahkemesi’ndeki başarılı çalışmalarının Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı’nda da devam etmesini diliyorum. 

AVŞAR EMAYE’YE TEBRİK

İlimizin ihracatta göğsünü kabartan firmalarından olan Avşar Emaye, 2019 Yılı Döküm ve Emaye Mutfak Eşyaları kategorisinde ihracatta Türkiye 1'incisi oldu. Avşar Emaye’nin sahipleri olan Sayın Raşit Tabak ve Sayın Murat Tabak’ı, firmanın yöneticilerini ve çalışanlarını kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. 

KOZANLAR JEOTERMAL İLK 100’DE

İlimizden sevindirici başka bir gelişme de TOBB Türkiye 100 Ödül Töreni’nde yaşanmıştır. 2016-2018 döneminde, ülkemizin satış geliri artış hızı sıralamasına göre en hızlı büyüyen ilk 100 şirketinin kamuoyuyla paylaşıldığı törende ilimizden Kozanlar Jeotermal İnşaat Tarım Sanayi Ticaret Ltd. Şti. 71’inci olmuştur. Böylelikle ilimiz, Ödül Töreni’nde ismi zikredilen 28 ilden biri olmuştur. 

Bu vesile ile Kozanlar Jeotermal İnşaat Tarım Sanayi Ticaret Ltd. Şti. ortaklarını, yöneticilerini ve çalışanlarını tebrik ediyor; başarılarının devamını diliyorum. 

ÜLKEMİZ GEREKLİ AŞI TEDARİKİNİ YAPACAKTIR

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, vatandaşlarımız ve işletmelerimiz için en büyük risk olarak görünüyor. Dünyadaki aşı çalışmalarından geçen ayki Meclis toplantımızda bahsetmiştim. 

1 ayda gelinen noktada, farklı ülkelerin farklı aşılar için onay verdiğini görüyoruz. Bu çerçevede ülkemizin de gerekli tedariki elde edeceğine inanıyorum. Ülkemizdeki aşı çalışmalarının ise geleceğe yönelik umut verdiğini belirtmek isterim. Her zaman vurguladığımız gibi, yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. “Nasıl olsa aşı bulundu, artık rahatlayacağız” düşüncesine kapılmak, hem bizim, hem ailemiz, hem de işletmelerimiz için olumsuz sonuçlara neden olabilir. İngiltere’de açıklanan iki mutasyon durumu, rahatlama hissinin yanlışlığını ortaya koydu. Sizden, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymayı sürdürmenizi rica ediyorum. Buradan hareketle, bir konuda da sizlere bilgi vermek isterim: Geçen ayki Meclis toplantımızda, Sağlık Müdürlüğümüz’ün bizden bir talepte bulunabileceğini söylemiştim. 

banner139

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ KURULMASI

Sağlık Müdürlüğü, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde yeni bir yoğun bakım ünitesi yaptırmak istediğini bize aktardı. Bu konuyu Yönetim Kurulumuz’da görüştük ve olumlu karar verdik. Odamız’ın desteği, Sayın Valimiz Gökmen Çiçek ve Sayın İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Serhat Korkmaz ile birlikte katıldığım protokol töreniyle kamuoyuna duyuruldu. Protokol törenimizi sosyal medyadan paylaşmıştık. Bu paylaşımı görüp beni arayan ve destek veren iş insanlarımız oldu. Yoğun Bakım Ünitesi’nde 22 odanın daha ihtiyaçlarının giderilmesi gerekiyor. Odamız’ın eşgüdümünde yeni kurulan 1’inci Basamak Yoğun Bakım Ünitesi’ne destek veren ve destek verecek sanayici ve iş insanlarımıza gönülden teşekkür ediyorum. 

KISMİ DARALMA DEVAM EDİYOR

Malumunuz olduğu üzere bugün (dün) Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu, yılın son toplantısını yaptı. Toplantı sonucunda faizler 200 baz puan artırılarak yüzde 17’ye çıkarıldı. Bu karar, piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Toplantıdan sonra Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada Kovid-19 vurgusu yapıldı. Açıklamada “Küresel ekonomiye dair veriler üçüncü çeyrekte başlayan kısmi  toparlanmanın devam ettiğine işaret etmektedir. Ancak, aşıya dair  olumlu gelişmelere karşın, son dönemde artış gösteren Kovid-19  vakaları nedeniyle küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler devam  etmektedir” denildi. Açıklamada ekonomide ivmenin yukarı doğru hareketlendiği, ancak vaka sayıları dolayısıyla yapılan kısıtlamaların hizmet sektörü başta olmak üzere pek çok sektörü olumsuz etkilediğine, bu durumun belirsizliğe yol açtığına dikkat çekildi. Açıklamada, salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin de cari işlemler açığını artırdığı üzerinde duruldu ki bu çok önemli bir ayrıntıdır. 

CİRO KAYBI OLAN İŞLETMELERDE DESTEKLENMELİ

Geçen hafta BloombergHT'de Gözde Özköseoğlu ve Cüneyt Başaran'ın sunduğu Kapanışa Doğru programına katıldım. Programda söylediğim konuları hatırlatmakta fayda var:Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı esnafa destek paketinin olumlu olduğunu,  bu düzenlemenin, Ticaret ve Sanayi Odası üyelerimizi kapsamadığını, ciro kaybı olan, kapanmak zorunda olan işletmelerimizin de desteklenmesi gerektiğini söyledim. 

TERMAL TURİZMDEKİ SIKINTI

Bu arada, desteklerden Oda ve Borsalarımızın üyesi şahıs işletmelerinin de faydalanacağı duyuruldu. Bu gelişmeyi sizinle paylaşmak istiyorum. Programda, ayrıca kış mevsimi, termal turizm sektöründeki işletmelerimizin tam para kazanma zamanı olduğunu, yazın sahildeki işletmelerin para kazandığını, ancak termal turizm sektöründe sıkıntının ortaya çıktığını söyledim. ‘Termal hamamlar, havuzlar, saunalar, spa’lar kapalı. Otellerimiz TSE'den Güvenli Turizm Sertifikası almışlardı; şu anda bütün misafirlerini HES kodu alarak ağırlıyorlar. Bu konuda termal turizm sektöründe pozitif ayrımcılık yapılarak destek verilmesini istiyoruz’ dedim. 

BANK KART…

İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ile Ziraat Bankası çok önemli bir protokole imza attı. Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı adını taşıyan bu protokolü, kamuoyuna tanıtıldıktan kısa bir süre sonra Oda olarak biz de imzaladık. Protokol çerçevesinde ATSO üyeleri tedarikçilerden yapacakları alımlarda kullanabilecekleri, 540 güne kadar vade imkanı ve taksitlendirme imkanı sağlayan kart alabilecekler. Ayrıca ATSO üyesi tedarikçilerden hali hazırda Ziraat Bankası POS cihazı olmayanlar bu projeye özel menülerin yüklü olduğu Ziraat Bankası POS cihazı alabilecekler. Biz protokolü imzaladıktan sonra Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı’na katılan üyelerimizi internet sitemizde ve sosyal medya mecralarımızda duyurduk. Her Pazartesi, bu duyuruyu yenileyeceğiz. 

PROJECİ ODAYIZ

Odamız, son yıllarda uyguladığı projelerle ‘projeci Oda’ olma yolunda hızla ilerlemiş; bir taraftan Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteklediği projelerde, başvuru sahibi ya da ortak olurken, diğer taraftan Avrupa Birliği fonlarından da yararlanmaktadır. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da ilimiz ve ülkemiz için yeni projeler üretmeyi sürdüreceğiz.Bu çerçevede Odamız’ın başvuru sahibi olduğu Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi projesinin imzalarını, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nda, Genel Sekreterimiz Sayın Ali Şenol ile birlikte attık. Projemizin ortakları Bolvadin Ticaret ve Sanayi Odası, Çay Ticaret ve Sanayi Odası, Dinar Ticaret ve Sanayi Odası, Emirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ve Sandıklı Ticaret ve Sanayi Odası olarak belirlendi.

AFYON LOKUMU’NUN COĞRAFİ İŞARETİ İLE 2020’Yİ KAPATIYORUZ

2020 yılını ilimiz adına sevindirici bir gelişme ile kapatıyoruz. Afyonkarahisar Belediyesi, Afyon Lokumu’nun Coğrafi İşaret tescilini aldı. İlimizin yöresel zenginliklerinin Coğrafi İşaret tescili almasının, şehrin markalaşmasına ve ekonomideki katma değerin artmasına doğrudan katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu vesile ile Afyon Lokumu’nun Coğrafi İşaret tescilinin alınmasında emeği olan Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek’i, Afyonkarahisar Belediyesi Gastronomi Birimi’ni ve Belediye çalışanlarını tebrik ediyorum.

Yorumlar (1)
Hakan kara 12 ay önce
Ciro kaybı olan işletmelere atso ve devletle el ele 5 er bin tl destek vermenizi gerekir sayın serteser
Namaz Vakti 09 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 15 27
3. Fenerbahçe 15 27
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 15 18
17. Göztepe 15 14
18. Öznur Kablo Yeni Malatya 15 14
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Ankaragücü 15 30
2. Erzurumspor 13 28
3. Ümraniye 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 14 18
14. Bursaspor 14 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 14 14
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 14 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 15 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Everton 15 18
13. Brentford 15 17
14. Crystal Palace 15 16
15. Leeds United 15 16
16. Southampton 15 16
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Athletic Bilbao 16 21
10. Osasuna 16 21
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 16 11
20. Levante 16 8
Günün Karikatürü Tümü
banner136