Çoban’ın açıklamaları şöyle: 

Yıllık gelirinin yüzde 140’ı kadar borç ödeyen bir belediye almıştım

AK Parti Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı aday adaylığı müracaatımı duyurmak üzere huzurlarınızdayım. Kurucusu olmaktan onur duyduğum Partim’de İl Başkanlığı, Belediye Başkanlığı ve İl Genel Meclis Başkanlığı görevlerinde bulundum. Yakın çalışma arkadaşlarım ve halkımız bilir. Bulunduğum hiçbir görevde Rabbimin yardımıyla Partimin ve halkımın yüzünü kara çıkarmadık. Zor şartlarda bile hep en iyiyi, en güzeli yakaladık, hamdolsun büyük başarılara da imza attık. 2009 yılında Belediye Başkanlığını devraldığım günlere sizleri götürmek isterim. Yıllık gelirinin % 140’ı kadar borç, makine ikmal bölümünde eski BMC kamyonlar, alt kısmı delinmiş toros marka binek araçlar, çalışmayan saatte 60 ton kapasiteli asfalt şantiyesi, 1980 model yola kot veremeyecek asfalt finişeri vs. vs. Kalenin etrafındaki Osmanlı’dan kalma kanalizasyon ve Şehrin en az 50 mahallesinde tamamen çürümüş su boruları, 4000 konut eşdeğeri bina ısıtan ve ömrünü tamamlamış bir Afjet sistemi.

Afyon’da sıcak hava uyarısı Afyon’da sıcak hava uyarısı

Vidanjörümüz Yoktu

Size iki hatıramı anlatmak isterim. Görevimin ilk aylarında bir mahalle muhtarımız bana geldi. ”Kanalizasyonumuz tıkandı vidanjör istiyorum” dedi. İlgili müdürü aradım, ”Başkanım bizim vidanjörümüz yok” dedi. Peki ne yapıyorsunuz dedim. ”OSB’nin var. Oraya yönlendiriyoruz dedi. Düşünün 1.derecede sorumlu koskoca belediyenin yok, OSB’nin var. Görevimi teslim ederken 2 adedi Amerikan malı 5 vidanjörle teslim ettim. Yine bir gün D.Ayvalı Bld.Bşk.Ahmet Şahin geldi. ”Başkanım bizim sizde bir Hidromek bekoloderimiz kiralık çalışıyor, ihtiyaçsa 2.makinayı da satın alıp size kiraya verebiliriz” dedi. Düşünün 2500 nüfuslu bir kasaba belediyesi iş makinası alıp 200.000 nüfuslu il belediyesine kiraya veriyor.

Belediye Başkanları şehrin her kesiminin her hal ve şartta sığınabileceği bir liman olmalı

Bugün Afyon Belediyesindeki iş makinaları, araç gereçler, şantiye ve fabrikalar ne çevre belediyelerde var, ne de başka kurumlarda var. Belediye Başkanları şehrin her kesiminin her hal ve şartta sığınabileceği bir liman, güven duyabileceği bir insan olmalıdır. Belediye Başkanları aynı zamanda şehrin lokomotifidir. Başkan dediğin Ticaret Odasını, Ticaret Borsasını, Esnaf odalarını, işçi ve memur sendikalarını, STK’ları, Şehit ailelerini, gazileri, engellileri, Alevi’sini, Sünni’sini ,çalışanını, emeklisini, esnafını, iş insanını, garibanını, zenginini, her türlü yaşam tarzını benimsemiş farklı anlayış, yaşayış ve görüşte kadın ve erkeği bir araya getiren, onları iyi tanıyan, birlik ve beraberlik görüntüsünü hem ilde ve hem de ülke genelinde vermesi gereken, şehre vizyonuyla ivme kazandıran, fark ortaya koyan kişi olmalıdır.

WhatsApp Image 2023-11-22 at 14.11.54-2

10 yıl boyunca birlikte çalıştık

Yukarıda saydığım tüm gruplarla 10 yıl boyunca birlikte çalıştık. Bu sayede çok projeler ürettik, kazanımlar elde ettik. Hiçbirisiyle kavga etmedik. Kamu gücünü kullanan Bakanlarımızla, Valilerimizle, Milletvekillerimizle, Sivil ve askeri idarecilerle, parti teşkilatımızla geçmiştekilerin aksine yine kavga etmedik. Bu yüzden ilk günden beri polis koruması olmayan tek İl Belediye Başkanı oldum

En Borçsuz Belediye İdik

Komşumuz Uşak AK Parti’li belediye 830.000.000.-TL,yine komşumuz Kütahya AK Parti’li Belediye 730.000.000.-TL, 100.000 nüfuslu Kırşehir Belediyesi 462.000.000.TL, 170.000 nüfuslu Bolu Belediyesi 461.000.000.-TL borçla teslim edilmiştir. Şahsım ise kasadaki para ve alacaklar çıktıktan sonra 22.000.000.-TL (gelirin%8’i) borçla belediyeyi teslim etmiş ve Türkiyede’ki İl belediyeleri arasında bunca yatırıma, alınan araç-gereç, yapılan tesis ve fabrikalara rağmen EN BORÇSUZ BELEDİYE’dir. Sadece Afdora’da belediyemize kazandırdığımız 20 daire ve iki dükkan bile borçları rahat bir şekilde ödetecek seviyededir. Belediyemizce bu ay satışa çıkartılan ve değeri 200.000.000.-TL’nin üzerinde olan arsalar da dönemimizde üretilerek belediyemize kazandırılmış ve yeni döneme devredilmiştir.

Süper Ligde Basketbol Takımı Olduğunu Söyleyince Size Pek İnanmazlar

Bugün bir misafiriniz gelse Hıdırlık yolundan kent ormanına, oradan Atatürk parkına ve macera parkına geçersiniz. Hemen Necmettin Erbakan köprülü kavşağından Veysel Eroğlu parkına, oradan akarçay’da gemiye binip, No 03 de bir kahve, çay molası verirsiniz, Misafirlerinizin çocukları size bize göre park yok mu diye sorunca haydi sizi Masal Parkına götüreyim dersiniz. Üç tane alt geçitten geçerek karayolları Parkına gidip yine bir çay molası verirsiniz. Garın yanındaki Muhsin Yazıcıoğlu köprülü kavşağından Fuar alanına çabucak geçersiniz, orada sizi 220 tane hobi bahçesi karşılar. Misafirlerinizi hanımlar lokaline, spor kompleksine, aracınızı ambar yolu veya meydanın altındaki otoparka park edip Cumhuriyet meydanına götürebilirsiniz. 8 tane bilgi evine, kültür sanat evine, tüm türbelere, gastronomi merkezine, taş medreseye, bedestene, sit alanında sokak sağlıklaştırması yapılan bölgeye de götürebilirsiniz. Biraz spora meraklılarsa spor kompleksine, dünya ödülüne sahip ve uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapan motokros pistine, Veysel Eroğlu Spor Salonuna, muhtelif mahallelerde yapılan 54 halı sahaya götürebilirsiniz. Onlara geçmişte Afyon’da efeler liginde voleybol takımı, süper ligte basketbol takımı olduğunu söyleyince size pek inanmazlar. Haklılar çünkü 81 ilden sadece 7 büyükşehrin ve 1 ilin (O da Afyon) süper ligde takımı vardı. Haydi sizi sporcular için yapılan Afbel otele ve bitişiğindeki spor salonuna götürelim de futbol ve basketbol sporcularımız nerede konaklıyor, kondisyon yapıyor bir görün derseniz “aaa hiçbir ilin böyle tesisleri yok” diyeceklerdir, şaşırmayın. Otelde bir şeyler yiyin, için “bu otelin yemekleri çok güzel, bir de çok sıcak” diyecekler, siz de Afyon bir gastronomi şehridir deyin. Afjet şirketi termal turizm bölgesinin tamamına termal suyu merkezi sistemle veriyor, tüm oteller, üniversiteler ve 25000 konut eşdeğeri binayı jeotermal suyla ısıtıyor, üstelik bu sudan elektrik üretiyor diye cevap verin.

WhatsApp Image 2023-11-22 at 14.11.54

Paşa Camii’ni Yaptık

Bir de zamanınız olsa veya misafirleriniz meraklı olsa da makine ikmal, itfaiye, Yüntaş  emrine alınan 350’ye yakın iş makinası, araç gereci, saatte 200 ton kapasiteli asfalt tesisini, laboratuvarlarını, beton parke fabrikasını, doğaltaş fabrikasını, dekoratif bordür ve parke fabrikasını,12 milyon avro maliyetli Türkiye’nin en güzel atıksu arıtma tesisini, çöpten elektrik üreten tesisi, çöp ayrıştırma tesisini, biyometanizasyon tesisini,modern hayvan barınağını,8 kapalı pazaryerini,37 mahalle fırınını, cemevini, mezarlıklarımızı gezdirebilseniz misafirleriniz tüm gördüklerine inanamıyacaklar, hatta çevre yollarından ve bulvarlarımızdan geçerken “aaa ne güzel gül bahçesi olmuş” diyeceklerdir. En sonunda da haydi sizi tarihi bir camiye götürelim deyin ve Paşa camiine götürün.600 yıllık bir cami deyin size inanırlar. Çünkü o cami Afyon’luları Kara Timurtaş paşa oğlu Umur Paşa’nın lanetinden korumak için beton, demir, kullanılmadan doğaltaşla, horasan harcıyla, 1,30 cm kalınlığındaki duvarlardaki taşlarda birbirlerine kurşunla, kenetlenerek, zıvanalanarak yapıldı. Hayran kalacaklardır. Sonra deyin ki bu camiyi hayırseverle birlikte eski belediye başkanımız yaptı. Düşünce, fikir, proje eski başkanımıza aittir deyin ve tek parti döneminde yıkılan Paşa camisinin yerine 2017 yılında yapımına başlandı derken misafirlerinizin duygulandıklarını ve sevindiklerini göreceksiniz.

Cumhuriyet tarihinin en büyük alt yapı yatırımını yaptık

İşte değerli arkadaşlar bu yolculukta yaptıklarımızın sadece yarısını gezdirebileceksiniz. Çünkü yeraltında da gözükmeyen Cumhuriyet tarihinin en büyük alt yapı yatırımı var. Mütevaziliğe burada gerek yok. Hepsini ekibimizle, belediye personelimizle biz yaptık. Yaparken Valilerimizden, Önceki ve şimdiki  Milletvekillerimizden, teşkilatımızdan büyük destekler aldık. Hepsine teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. 

Yeni Dönem Vaadini Açıkladı

Şimdi yeniden bu kutlu göreve, Türkiye Yüzyılı’na  hizmet etmek amacıyla Belediye Başkanlığına AK Partimiz’den aday adayı oluyorum. Kimseyle çatışmadan, bıkmadan, usanmadan, yorulmadan aşk ve şevkle, şeffaf ve hesap verilebilir bir çalışma tarzı vaat ediyorum. Belediye personelime geçmişte olduğu gibi çalışma barışı, işyeri huzuru, hakkaniyet vaat ediyorum. Geçmiş 15 yıllık hizmet anlayışımız, insanlarla ve kurumlarla, STK’larla olan iletişimimiz  en büyük referansımızdır. Buraya gelen bütün yol arkadaşlarıma, dostlarıma, basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Aday adayı olan Mehmet Zeybek başkanımıza, Mahmut Koçak, Şükrü Tunçbilek ve Ömer Altınay’a hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum, tebrik ediyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Aday adaylarımızdan en çalışkan, en adaletli, en üretken olana, en liyakatli ,en samimi olana adaylığı nasip etmesini yine Rabbimizden diliyorum.

-Afyon Postası'ndan Kudret Kuş'un Haberi. 

Editör: Kudret Kuş