Gıda Kontrol Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç. Dr. Gökhan Akarca, dondurma üretimi ve çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada; Afyonkarahisar’ın manda hayvancılığı noktasında önemli bir şehir olduğunu, manda sütünden üretilen başta kaymak olmak üzere pek çok ürünün Afyonkarahisar menşeili olduğunu belirtti. Akarca, “Bir süre önce üniversitemizin manda sütünden ürettiği yoğurt ve kaymağa bir yenisi daha eklenmişti ve 2022 yılında AKÜ adına tescillenen AKÜDO marka dondurmamızı birkaç yıldır üretmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 05 02 At 16.08.36

 12 farklı çeşit dondurma burada

Gıda Kontrol Uygulama ve Araştırma Merkezi AR-GE biriminde üretilen manda sütlerinden, katkısız, doğal, kaliteli dondurma üretimi gerçekleştirildiğini ifade eden Akarca, “Manda sütü inek sütüne oranla daha az su daha çok kuru madde, mineral, yağ ve protein içeriyor. Manda sütünün yüksek kuru madde yanında yüksek yağ içermesini de manda sütünün üstün ve ayırıcı özellikleri olarak kabul ediliyor” dedi. Dondurmanın insan vücudu için mükemmel bir enerji kaynağı olduğunu söyleyen Akarca, “Dondurma, bileşiminde çok çeşitli vitaminler ile bazı mineral maddeleri bulundurması, süte göre daha fazla yağ ve protein içermesi gibi sebeplerden dolayı beslenme bakımından oldukça önemli ve her yaştan insanın severek tükettiği bir süt ürünü. Dondurma insan vücudu tarafından üretilemeyen yağ asitleri ve amino asitler gibi besleyici değerinin yanı sıra mükemmel bir enerji kaynağı aynı zamanda. Bileşenlerinin tamamen sindirilebilirliği özellikle büyüme çağındaki çocuklar ve kilo almak isteyen insanlar için arzu edilir bir ürün. Tüm personelimizi ve öğrencilerimizi 12 farklı çeşitte tamamen katkısız ve doğal olarak üretilen AKÜDO dondurmalarımızı Rektörlük binası yanında bulunan satış ofisimizde tatmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 05 02 At 16.08.36 (1)

Manda, keçi ve inek sütünden dondurma üretiliyor

Gıda Kontrol Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından manda, keçi ve inek sütünden üretilen dondurmalar sade, incirli, kakaolu, muzlu, bal bademli, Antep fıstıklı, karamelli, tahin-pekmezli balkabaklı ve damla sakızlı olmak üzere satışa sunuldu. AKÜ Gıda Kontrol Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından üretilen AKÜDO markalı dondurmalar, Rektörlük Binası yanında yer alan büfede 11.00-17.00 saatleri arasında temin edilebilecek.

Whatsapp Image 2024 05 02 At 16.08.37

Afyon'da Varroa ile Topyekun Mücadele Projesiyle arıcılara ilaç dağıtıldı Afyon'da Varroa ile Topyekun Mücadele Projesiyle arıcılara ilaç dağıtıldı

>>Egemen Toprak Çiçek'in Haberi