Nöroloji Uzmanı Uzman Doktor Ceren Kuşakçı, Afyon Postası’ndan Esma Azbay’a konuştu. Migren hakkında önemli bilgiler veren Kuçakçı, özetle şunları söyledi: 

Diş Beyazlatmanın Sırları: Sağlıklı Gülüşler için Pratik Öneriler Diş Beyazlatmanın Sırları: Sağlıklı Gülüşler için Pratik Öneriler

-Migren Nedir?

Migren bir baş ağrısı çeşididir. Ataklar halinde seyreden kronik bir hastalıktır. Toplumumuzu ciddi anlamda etkiler. İnsanların işini gücünü gerçekleştirmesini etkileyen önemli bir hastalıktır. 

-Migren Kadınları erkeklere göre daha fazla etkiliyor

Migren toplumun her kesimini etkiliyor. En sık ergenlik ve genç erişkinlik döneminde görüyoruz. Kadınları erkeklere göre daha fazla etkiliyor. Sıklıkla ailesinde migren olan bireylerde genetik olarak migrene yatkınlık daha sık karşılaştığımız bir konu. 

-Migreni neler tetikliyor?

Migren, genetik olarak yatkın olan hastalarımızda yemek düzeni, uyku düzensizlikleri, az uyuma ya da çok uyuma, rüzgar, lodos, stres, bazen baharatlar belirli kokular günlük hayatta karşılaştığımız bir çok şey migren için tetikleyici olabilmektedir. 

Whatsapp Image 2024 02 03 At 11.29.55

-Migrenin belirtileri neler?

Başın genellikle bir yarısında zonklayıcı orta ve ağır şiddetli, bulantı veya kusmanın eşlik ettiği, günlük basit hareketleri yapmakta zorlandığı şiddetli bir ağrı görüyoruz. 

Migren tedavisi ve Migren Botoksu Nedir?

Atak dönemlerine ayrı yöneliyoruz. Koruyucu dönemde ayrı yöneliyoruz. İlaçlar ve bazen iğne tedavileri olmak üzere çeşitli tedavi şekilleri var. Her hastanın yaşı cinsiyeti mesleği ek hastalıklarına göre buna karar veriyoruz. Hasta bazlı tedaviler düzenliyoruz. İlaç tedavisine yanıt alamadığımızda enjeksiyon tedavilerinden ya da migren botoksundan faydalanabiliyoruz.  Bu yüzden migren tedavilerinden bilgi almak için PARKHAYAT Hastaneleri’ne bekliyoruz.

>>Egemen Toprak Çiçek'in Haberi.

Editör: Egemen Toprak Çiçek