Afyon Postası’ndan Gazeteci Nail Azbay ve Egemen Toprak Çiçek sabah saat 6’da yola çıkarak Çayırbağ hem de Gazlıgöl’deki hayvan pazarının nabzını tuttu. Türkiye’nin önde gelen hayvan pazarlarından olan Çayırbağ Hayvan Pazarı, pazar günleri ‘ruhsat olmaması’ gerekçesi ile kapatıldı. Halk, pazar günleri 5 kilometre ötede bulunan Gazlıgöl’deki ruhsatı olan hayvan pazarına yönlendiriliyor. Fakat vatandaş oraya gitmek istemediğini belirterek Çayırbağ Hayvan Pazarı’nın otopark alanında hayvan satışı yapmaya çalışıyor. Vatandaş, Gazlıgöl’deki hayvan pazarının rampalarının olmadığını, bu yüzden hayvanları pazara indirirken ayaklarının kırıldığını öne sürüyor. Gazlıgöl Hayvan Pazarı’nın sorumlu veteriner hekimi Rıfat Çakal’da, Avrupa standartlarına uygun bir Pazar yerlerinin olduğunu, şu anda Çayırbağ’da kaçak bir pazarın kurulduğunu, bu pazarda denetimlerin yapılamadığını bu yüzden hayvan ve insan sağlığının tehdit altında olduğunu öne sürüyor. 

Afyon'da doludan zarar gören ekili alanların tespiti yapıldı Afyon'da doludan zarar gören ekili alanların tespiti yapıldı

Whatsapp Image 2024 05 05 At 10.30.04 2

“Eve gideriz Gazlıgöl’e geri gitmeyiz”

Çayırbağ’daki pazarın açık olmasını isteyen Mustafa Çavdar, Gazlıgöl’ün turistik bölge olduğunu bu yüzden pazarın Çayırbağ’da kalmasını istedi. Çavdar, “Gazlıgöl Pazarı çok küçük. Birde oranın rampaları yok. Bu yüzden hayvanların ayakları kırılıyor. Bizim Çayırbağ Pazarı’nın üzeri kapalı. Yağmurda çamurda en iyi burası. Tırlar girip çıkabiliyor. Hayvan pazarı burada kalmalı. Eve gideriz oraya geri gitmeyiz”

Whatsapp Image 2024 05 05 At 10.28.28

“Malımızla kepaze oluyoruz”

Akören’den Çayırbağ’a gelen Bünyamin Boncuk isimli vatandaş ise, 20-25 yıldır bu pazarın açık olduğunu belirterek, “Ben Akören Kasabası’ndan geliyorum. 20-25 yıldır burası açık. Malımızla kepaze oluyoruz. Gazlıgöl’e gittim 1 saat durdum 1 ay yatakta yattım. Soğuk… Koyun pazarı gibi etmişler orayı” dedi. 

“İneği indirirken ayağı kırıldı”

Traktörü ile Çayırbağ’daki Pazar alanına giren bir vatandaş, Gazlıgöl’deki pazarda rampaların olmadığını söyleyerek, “İlk hafta gittik rampa yok. İneği indirirken ayağı kırıldı. Hadi Gazlıgöl Belediye Başkanı ödesin bunu. Zaten giriş var çıkış yok giremedik, 2 saat bekledik. Rampo yok, göstermelik Pazar oraya gitmeyiz biz. Örtüsü, rampası her şeyi var. Vali Hanım gelip buraya baksın.”

Whatsapp Image 2024 05 05 At 10.28.30

“Valimiz kapat dediyse kapatırız, ama halkı gönderemiyoruz”

Çayırbağ Belediye Başkanı Ender Kiraz’da valiliğin kararı nedeniyle pazarı kapattıklarını söyleyerek, “Pazarımız Türkiye’de ilk 2’de bulunuyor. Valimiz, tarım il müdürlüğümüz Pazar günleri buranın kapalı olmasını istedi. Bizde görevimizi yapıyoruz. Resmiyete uyuyoruz. Biz saygısızlık yapamayaız. Valimiz kapat dediyse kapatırız. Ama halkımızı gönderemiyoruz”

Whatsapp Image 2024 05 05 At 10.28.31

“Çayırbağ’da gayri resmi Pazar kuruluyor, insan sağlığı tehdit altında”

Gazlıgöl Hayvan Pazarı’nın sorumlu Veteriner Hekimi Rıfat Çakal’da Pazar günleri pazarın Gazlıgöl’de olması gerektiğini, ruhsatın burada olduğunu söyledi. Çakal, 15 yıldır Çayırbağ’ın ruhsatsız bir Pazar kurduğunu belirterek şunları söyledi: “Burayı sadece Gazlıgöl olarak düşünmeyelim. İhsaniye 17 ilçe içerisinde hayvancılıkta 5’nci sıradayız. Buranın vatandaşı traktörüne hayvanını atacak burada satacak borcunu ödeyecek. Pazarımız kuruldu. Çayırbağ aynı gün açık olursa burası açılmaz. Onlar Çarşamba ve Perşembe gününe sahip çıkacak. Onlarla da gurur duyuyoruz. Ama aynı gün yakın mesafeden dolayı iki pazarın açılması mümkün değil. Arada 5 km mesafe var. Şu anda orada gayri resmi Pazar kuruluyor. Bu insan ve hayvan sağlığını tehdit ediyor. Şu an orada denetim yok. Çıkan hayvanlar orada denetlenmiyor. Buda insan sağlığını tehdit ediyor. İnsana geçen hastalıklar var. Böyle bir şey olursa vebal altında kalırlar. Birazda oranın belediye başkanından kaynaklanıyor. Dışarı kurun içeri kurarsanız bana ceza kesilecek diyorlar”

Whatsapp Image 2024 05 05 At 10.28.32

“Burası hayvan pazarı araba pazarı değil”

‘Rampa yok’ eleştirilerine yanıt veren Çakal, “Burası Avrupa standartlarına uygun bir yer. Araba girecek hayvanını indirecek. Burası hayvan pazarı araba pazarı değil. Aracın Pazar içinde ne işi var. Bizde ona göre hazırlık yaptık. Rampaları hazırladık. 3 bin hayvan burada sunulabilir, Çayırbağ’dan hiçbir farkı yok” diye konuştu. >>Egemen Toprak Çiçek'in Haberi. 

Whatsapp Image 2024 05 05 At 10.30.04