Afyon’da diyaliz hastası olan hastanın göğüs kafesi açılmadan kalp kapakçığına operasyon! Afyon’da diyaliz hastası olan hastanın göğüs kafesi açılmadan kalp kapakçığına operasyon!

Geçtiğimiz günlerde kalp krizi geçirdiği anlaşılan ve göğüs ağrısı şikâyetiyle Özel PARKHAYAT Afyonkarahisar Hastanesi Kalp Sağlığı Merkezi’ne başvuran, S.U. adlı 72 yaşındaki erkek hasta, kalp krizi tanısı belirlendikten sonra kalp krizine yol açan ciddi tıkanıklık oluşan koroner damara el bileğinden stent işlemi uygulanarak hastanın hayati tehlikeyi atlatılması sağlandı. Anjio sonrası stente uygun olmayan hastanın kalbinin sol tarafını besleyen ana damarın ameliyatla müdahale edilmesi gerektiğine karar verildi. Kalp damar cerrahisi uzmanı Doktor Erdinç Naseri bu damara küçük kesi (halk arasında kapalı yöntem olarak bilinen) ile göğüs kafesi açılmadan by-pass ameliyatı yaptı. Parkhayat Hastanesi’nin Kalp Damar Cerrahi Polikliniği ve Kardiyoloji Polikliniğinin hassas koordinasyonu sayesinde hibrit yöntem ile mükemmel sonuç elde edilen hasta şifasına kavuşarak hastaneden kısa süre içinde taburcu edildi. 

2008-2024 yılları arasında PARKHAYAT Kalp Sağlığı Merkezin’de 3 binden fazla başarılı kalp ameliyatı gerçekleştirildi. 2018 yılından itibaren yapılan koroner by-pass  ameliyatlarının önemli bir bölümü kapalı yöntem kalp ameliyatı olarak yapıldı. Türkiye’de sadece birkaç merkezde uygulanabilen bu yöntem özellikle operasyon sonrasında hastanın konforunu yükseltip, günlük yaşamına daha hızlı dönebilmesi açısından önemli bir yöntemdir.