Atatürk Kongre Merkezinde düzenlenen törene Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Numan Yöner, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar  İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Tolga Yağan, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Civelek, Afyonkarahisar Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Nevzat Algan ile birlikte AKÜ öğretim elemanları, öğrenciler ve veliler katıldı.

WhatsApp Image 2023-11-15 at 23.21.18 (1)

Veteriner hekimliğin tarihi çok eskilere dayanıyor

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende ilk konuşmayı Afyonkarahisar Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Nevzat Algan yaptı. Algan konuşmasında veteriner hekimliğin dünya var olduğu sürece insanlığa hizmet edeceğini belirtti. Veteriner hekimliğin tarihinin çok eskilere dayandığını kaydeden Algan, “Veteriner hekimler, bundan tam 181 yıl önce, bu topraklarda sizler gibi veteriner fakültelerinden mezun olmak için fakültelerine kayıt oldular. O zamanlar veteriner hekimlik, askeri veteriner hekimlik okullarında yetişen bir meslek olarak icra ediliyordu. Kurtuluş Savaşımızda veteriner hekimlerin gösterdiği kahramanlıklar herkes tarafından bilinmektedir. Mareşal Fevzi Çakmak ‘Eğer Türk veteriner hekimler olmasaydı istiklalimizi kazanamayacaktık’ sözlerini Türk veteriner hekimlerin kahramanlıkları üzerine söylemek durumunda ve lütfunda bulunmuştur” dedi.

WhatsApp Image 2023-11-15 at 23.23.23

“Veteriner hekimlik insanlığa hizmet etmeye devam edecek”

Algan, Türkiye’de Covid-19 aşısının bir veteriner hekim tarafından üretildiğini belirterek, “Memlekete hizmet etmek için bir hizmet mensubu olacaksınız. Bazı meslekler memleketine yaptığı hizmetlerle anılırlar. Dünya kurulduğundan beri veteriner hekimlik var. Dünya var olduğu sürece de veteriner hekimlik insanlığa hizmet etmeye devam edecektir. Sizleri bir kez daha tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“Kendinize güvenin”

Afyon’da 10 Aralık 2023 Pazar günü bu ilçelerde elektrik yok: Merkez, Dazkırı, Emirdağ, İhsaniye, Bolvadin… Afyon’da 10 Aralık 2023 Pazar günü bu ilçelerde elektrik yok: Merkez, Dazkırı, Emirdağ, İhsaniye, Bolvadin…

WhatsApp Image 2023-11-15 at 23.21.18 (2)

Daha sonra söz alan Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Civelek Veteriner Fakültesine yeni başlayan öğrencilere hoş geldiniz dediği konuşmasında veteriner hekimlik mesleğinin önemini hatırlattı. Civelek yaptığı konuşmada, “Çok önemli bir mesleğin mensubu olmak üzere ilk adımlarınızı veteriner fakültesini seçerek ve veteriner fakültesine gelerek atmış bulunuyorsunuz. Şimdiden ben bu mesleğin birer ferdi olarak sizi görüyorum ve görmek istiyorum. Kendinize güvenin. Veteriner fakültesi eğitimi zordur, kolay değildir. Bunun bilincinde olun ama kendinize de güvenin. Sizler bu milletin asil birer ferdisiniz. Bu camianın da emin olun çok değerli birer mensubu olmaya da namzetsiniz. Şöyle bir bakıyorum ve her birinizin gözünde bu ışığı görüyorum” dedi.

“Toplum yararına önemli vazifeyi icra ediyorsunuz”

Veteriner hekimlik mesleğinin sadece hayvan sağlığı ile değil, aynı zamanda doğrudan beşeri sağlıkla da ilgili olduğunu vurgulayan Civelek, veteriner hekimlerin, meslek hayatları süresince tüm toplumun yararına önemli bir vazifeyi icra ettiğinin altını çizdi. Civelek, öğrencilerinin tarihteki başarılı veteriner hekimleri örnek almaları gerektiğini belirterek, “Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Türk edebi tarihinin önemli yazarı Ziya Gökalp, siyasiler, bakanlar, bürokratlar, özel sektörde önemli işlere imza atan nice meslektaşlarımız çıkmıştır aramızdan. İşte onları örnek alınız” dedi. Civelek, yeni öğrencilere başarıyı ana hedef yapmalarını öğütlediği konuşmasında, öğrencilere başarılı bir eğitim hayatı diledi.

WhatsApp Image 2023-11-15 at 23.21.18 (4)

Veteriner Fakültesi birinci sınıf öğrencilerinin beyaz önlüklerini giymesinin ardından tören, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

WhatsApp Image 2023-11-15 at 23.21.18 (3)

WhatsApp Image 2023-11-15 at 23.21.18 (5)

>>Kudret Kuş'un Haberi