Keyani Gurme kapılarını Afyon Postası’na açtı. Keyani Gurme’de birbirinden güzel lezzetleri misafirlerine sunan şeflerden biri de Mehmet Karagöz... Mehmet Bey, 23 yıldır edindiği tecrübereler ile harika lezzetler hazırlıyor. Keyani Gurme’de ise dillere destan olacak ‘Keyani Tandır Kebabı’ o lezzetlerin en başında yer alıyor... Şimdi sözü Mehmet Bey'e sözü bırakıyoruz...

WhatsApp Image 2024-01-23 at 12.42.18 (1)

İYİ Partili Öztürk: Sandık başında 5 dakika düşünün, 5 yıl pişman olmayın İYİ Partili Öztürk: Sandık başında 5 dakika düşünün, 5 yıl pişman olmayın

"Ben Mehmet Karagöz. Yaklaşık 23 yıldır bu sektörde çalışıyorum. Yaklaşık 7-8 yıldır da Afyon’dayım. Ondan önce de Ankara’da Hacettepe Üniversitesi’nde çalıştım. Çok farklı işletmelerde çalıştım. Burada da açıldığı günden beri çalışıyorum."

WhatsApp Image 2024-01-23 at 12.42.19 (1)

- Hem lüks hem yöresel lezzetler burada

Burası farklı bir konseptte yapılan işletme. Hem lüks restoran hem de yöresel ürünler üreten restoran. Çoğu yemeğimiz Afyon yöremize aittir. Mutfağımızda çıkan her ürün profesyonel arkadaşlarımızın elinden çıkan üründür. Afyon’daki seçkin ustalarımız vardır burada. Ustalarımız mesleğinin duayen isimlerindendir. Ürünlerimiz de bu yüzden kalitelidir. Afyon’daki misafirlerimizi buraya bekliyoruz. 

- Keyani’ye özgü ‘Keyani Tandır Kebap’

Buraya özgü olarak da sucuk kebabımız var. Izgara çeşitlerimiz var. Onun harici yemeklerimiz özenle hazırlanır, tavsiye ederim. Tandır kebap çoğu yerlerde var ama Keyani Tandır Kebap sadece buraya özgü bir lezzettir. Dana tandır yemeği Afyon yöresine ait bir yemektir.

WhatsApp Image 2024-01-23 at 12.42.19

Özenle hazırlıyoruz

El açması yufkamızın olması lazım. Hazır markette satılan yufkalardan olmuyor. El açması olması gerekiyor. İlk önce yufkamızı belli boyutlarda kesiyoruz. Kestikten sonra aynı şekilde içerisine yırtılmaması için küçük bir kısım kesiyoruz. Özel kasemizin içerisine koyduktan sonra ilk katmanına 150 gr kadar iç pilavı koyuyoruz. İç pilavımız normal klasik pilav gibi değil de mesela soğan önce kavrulur pilav sonra ilave edilir. Biz bunun tam tersini yapıyoruz. Önce pirinci kavuruyoruz, sonra tereyağını katıyoruz. İç pilavından sonra üzerine dana tandır etimizden elimizde didikleyerek koyuyoruz. Hayvanın incik kısmından çıkan eti kullanıyoruz. Biz pişmiş olarak 150 ile 180 gr arasında koyuyoruz. Ondan sonra lavaşımızı kapatıyoruz, pişirme tepsimizin üzerine ters koyuyoruz. Sonra da yumurtamızın sarısını ayırıyoruz, üzerine sürüyoruz. 25 dakika fırında pişiriyoruz. Sonrasında sosunu yapıyoruz. Özel Keyani sosumuz bizde kalsın sırrını vermeyelim.

WhatsApp Image 2024-01-23 at 12.42.22

WaterMall’de herkesi Keyani’ye bekliyoruz

Her yemek yapılıyor evet ama her ustaya göre her yemek değişiyor. Ben buraya gelmek isteyen misafirlerimize buradaki lezzetleri tatmalarını isterim. WaterMall AVM’de bulunuyor Keyani. Akrones Termal Otel’in dibinde Keyani. Rahatlıkla bulabilirler, Keyani lezzetlerini tatmaya bütün misafirlerimizi bekliyoruz. Hem ustalarımız hem de lezzetlerimiz güzel bir konsepte sahip.

WhatsApp Image 2024-01-23 at 12.39.02

Kaynak: -Egemen Toprak Çiçek'in Özel Haberi