İşte Yörük’ün açıklamaları: 

TEDBİRLERİN OLDUĞU BİR BAYRAM OLACAK

2020 yılı kurban bayramı yaklaşmakta iken ülkemizin ve dünyanın gündemi şüphesiz COVID-19 ismi verilen pandemi halidir.  bu salgın neticesinde tüm dünyada gerek ekonomik gerekse günlük hayatta ciddi dalgalanma ve daralmalar olmuştur. Ülkemiz bu salgını atlatabilmek için ekonomik ve sosyal olarak ciddi tedbirler almıştır. Bilim kurulları, sağlık emekçileri ve işini saygıyla yapan tüm vatandaşlarımızla birlikte sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın  talimatları  sayesinde alınan tedbirlerle salgın hafiflemiş ve yeni normal olarak adlandırılan düzene hafif bir geçiş sağlanmıştır. Bu noktada Temizlik, maske ve mesafe uygulamasının ne denli önemli tedbirler olduğu ortaya çıkmıştır. Yaklaşan bayram işte böyle bir iklimde kutlanacaktır. 

HAYVAN SAYIMIZ YETERLİ MERAK ETMEYİN

Her yıl önem gösterilen bazı uygulamalara ek olarak yeni normal çerçevesinde dikkat edilmesi gereken hususlar biraz daha artmış ve hatta önem kazanmıştır. Her sene gündeme getirilen ve istismar edilen bir konu olan Hayvan sayısı açısından ülkemiz yeterli bir hayvan varlığına sahiptir. Bu konu genelde bayram öncesi manipülasyon yapan odakların fiyat yükseltmek için istismar ettikleri bir konu olduğundan, manipülatörlere fırsat vermemek adına bu yıl hayvan varlığımızın yeterli olduğun bir kez daha  ifade ediyorum. Hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvan sayımız kurban ve sonrası için yeterlidir.  

FİYATLAR MAKUL OLMALI

Pandemi kaynaklı küresel ekonomik yavaşlama nedeniyle bu yıl geçtiğimiz kurban bayramına benzer şekilde makul seviyelerde hatta biraz daha uygun bir fiyatlama olacağını tahmin ediyoruz.  Fiyatların oluşumunda pandemi nedeniyle oluşan daralmanın yanında esnaflarımızın ve vatandaşlarımızın içinde bulundukları mali sıkıntıların payı büyük olacaktır. Aynı zamanda yetiştiricilerimizin de altında bulunduğu bu daralma riski nedeniyle, üreticilerimizin de sistemde para dönmesi açısından fiyatları makul seviyelerde tutacağını düşünüyorum.  Bunlarla birlikte tabii piyasanın daralması yanında bu yıl pandemi nedeniyle büyükbaş hayvan kesimlerinde de bir azalma buna karşın küçükbaş hayvanların kesiminde ise bir artış bekliyoruz. Küçükbaş hayvanların kurban ibadetinde tek bir kişi için kesilebilmesi nedeniyle İnsanlarımızın daha az bir araya gelerek hane hane ya da doğrudan bireysel olarak evlerinde kurban  ibadetini yapacaklarını tahmin ediyoruz. 

TOPLU HALDE KURBAN KESİMİNDEN KAÇINACAĞIZ

Mezbahalar gibi toplu halde insanların kurban kesimi yapılan yerlerden insanlarımızın kaçınmaya çalışacakları bir bayram bizleri bekliyor. İnsan hareketinin azaltılması gereken azaltılamadığı hallerde ise sert tedbirler alınarak hastalığın yayılmasının önüne geçmek hepimiz için önemli bir husustur. Çünkü böylesine yoğun bir hareketin içerisinde bir kişinin bile hasta olması ve binlerce kişiyi hasta etmesi mümkündür.  Hem esnaf hem de vatandaşımız açısından takip edilmektedir. Ülke ekonomisindeki genel daralma üretici, tüketici ve esnaf için alınan tedbirler ve destek paketleri sayesinde hafifletilmeye çalışılmaktadır. Bu bayram bu manzara içerisinde kutlanacaktır. Alınması gereken tedbirlere bu yüzden ciddiyetle riayet edilmelidir. Eğer tedbirlere uyulursa ve yeni normale uygun hareket edilirse kuşkusuz hastalık tablosu daha hafif seyredecektir.

BU BAYRAM TEDBİRLİ OLALIM

 Bu bayram büyüklerimizi ziyaret etmek konusunda teknolojik imkânların kullanılması ve bayram süresince insan hareketinin azaltılması konusunda tüm vatandaşlarımıza büyük görevler düşmektedir. Yaşlı, hasta ve düşkün insanlarımızla olan fiziksel temasımızı azaltıp gönül bağlarımızı kuvvetlendirmeliyiz. Kurban ibadeti sırasında yoksul insanlarımıza pay edilen etlerin teslimi sırasında da özellikle tedbirleri sıkı tutmalıyız. Mümkün olan yüksek tedbirlerin alınması, bu tedbirlere titizlikle uyulması son derece önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi  TMM yani temizlik maske ve mesafe ile ilgili tüm tedbirler alınmalıdır. Şu ana kadar bu tedbirler sayesinde yüzbinlerce yaşlı ve hasta insanımızın yaşamları kurtarılmıştır. Bu nedenle tüm yurttaşlarımıza büyük görevler düşmektedir. Lütfen tedbirlere uyalım. Bütün bu  hal ve gidişat içerisinde yine de geleceğe dair umutlarımızla ve en kalbi duygularımla vatandaşlarımızın mübarek Kurban Bayramını kutluyorum.