İYİ Parti Erkmen Belediye Başkan Adayı Bünyamin Balık, Afyon Postası’nın Bağımsız Oda Programı’nda Gazeteci Nail Azbay’ın konuğu oldu. Balık, özetle programda şunları söyledi: 

- Erkmen’de büyüyen, kabri Erkmen’de olan Biriyim

Erkmen’de doğan, yaşayan, Erkmen’de büyüyen, kabri Erkmen’de olan, bulunduğu beldeyi ve insanlarını çok seven biriyim. Evliyim, 2 çocuk babasıyım. 40 yaşındayım. Afyon Lisesi’ni tamamladım. Eskişehir’de Osmangazi Üniversitesi’nde Jeoloji Mühendisliği’ni, Anadolu Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nü bitirdim. 2013’de de Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde memur olarak çalışmaya başladım. Nöbetçi idari amirlik yapıyordum, yerel seçimlere katılmak için istifa ettim. Halen daha Erkmen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyorum.

-Erkmen’i Çok Seviyoruz, Bu Yüzden Göreve Talip Olduk

Erkmen’i çok seviyoruz. Erkmen sevdalısıyız. Bu vicdan ve merhameti olan insanlar için bir gönül meselesi. Erkmen’i çok seviyoruz, hizmet etmek için bu göreve talip olduk. Belediyecilik hizmet işi, gönül işi. Erkmen’i çok seviyoruz, yaşayan insanlarını çok seviyoruz. Bu yüzden bu göreve talip olduk. 

b46e4584-053d-4dce-af9a-e6a15af6f210

-Evlere Değil Gönüllere Girmeye Geliyoruz

Ev ziyaretleri yapıyoruz. Giremediğimiz, kapılarını çalamadığımız yerler de oluyor. Seçim öncesi kapının zilini çalıp 5 dakika hatır almaktan öte, onların verecekleri destek sayesinde onların bu fırsatı vermeleri durumunda biz gönüllerine girmeye talibiz evlerine değil. Ama tatbikî ev ziyaretlerini de yapmaya çalışıyoruz. 5 dakikalık zaman yetmiyor. 6 binden fazla seçmen var. Yaklaşık 2 bin hane var. Yeterli zamanı ayıramıyorsunuz. 2-3 saat vakit geçirmek kendinizi tanıtmanız gibi istiyor insan. Burada zile basıp 5 dakika kendinizi anlatmaya çalışmanın yapmacık olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden evlere değil gönüllere girmeye geliyoruz.   

-Kooperatifte İnsanların Boş Kasa Kuyruğunda Bekleme Sorununa Son Verdik

Erkmen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde yaklaşık 2 yıldır görevdeyiz. Bizim 3 tane denetim kurulu üyemiz yok. Bizim 345 tanede denetçimiz var. Bizim bütün üyelerimiz denetçi. Hepsine kapımız açık. Kulağımıza bazen geliyor. İnsanların boş kasa alımlarında sıkıntı yaşadığını gördük. Dedik ki insanlar neden geceleri insanlar boş kasa kuyruğuna giriyor buna çözüm ürettik. Kooperatif ile ilgili güzel kararlar almaya çalıştık. Bizim 8 bin metrekarelik bir sit alanımız var. Buranın takası gündemdeydi. Milli Emlak bize birkaç yer teklif etti. Bunun yanıtını beklerken daha bir hafta 10 gün önce bir yazı aldım. Bizim sit alanını 10 Milyon, karşılığında verecekleri yeri 27.5 Milyon bedel biçmişler. Bize önerilen yer 27.5 Milyon TL olsa bile bizim yerimiz çok daha kıymetli olacağı düşüncesindeydik. Kooperatifin menfaatine olan bütün kararlara evet olmayanlara hayır dedik. 

-İnsanları Mutlu Ettiğimde Çok Mutlu Oluyorum

İnsanları mutlu ettiğimizde ben mutlu oluyorum. Benim işim bu. Sevdiğin işi yaparsan başarılı olursun derler. Nasip olur ise belediyeyi kazanırsak zaten sevdiğimiz işi yapıyor olacağız. Zaten başarıda arkasından gelecek. 

-Belediyecilik yapan biri vicdan ve merhamet sahibi olması lazım

Erkmen farklı kesimlerden oluşuyor. Halen daha hayvancılık, çiftçilik ile ek gelir elde eden bir kesim de var bunun yanında maddi sıkıntısı olmayan iş insanları da var. Bizim çok şaşalı bir vaadimiz yok. En büyük projem insanların mutlu olması. Mutlu olması için tespit edilen sorunları çözmemiz gerekiyor. Cumhuriyet Mahallesi’nde tespit ettiğimiz bir çok sorun var. Belediyecilik yapan biri vicdan ve merhamet sahibi olması lazım. Ben vızır vızır yolda sırtında çantaları ile karşıdan karşıya geçen çocukları gördüğümde üzülüyorum. İşsiz gezen gençleri gördüğümde üzülüyorum. İhtiyaç sahiplerinin dinlenmediğini gördüğümde üzülüyorum. Vicdan ve merhamet bu noktada geliyor. 

-Sorunları Biliyoruz, Her Canlıya Hizmet Edeceğiz

Farklı mahallelerin farklı problemi var. Her kısma her yaş grubuna ve her canlıya hizmet edeceğiz. Sadece insana değil bitkiye, yeşile, doğaya ve kimsesiz hayvanlara kadar mücavir alanımız içerisinde yaşayan canlı varsa hepsine hizmet edeceğiz. Sorunlarla ilgili birçok done topladık. Kanalizasyon problemleri var. Biz evimizde rahat uyurken oradaki insanlar kanalizasyonlardan kendi imkanları ile su atmaya çalışıyorlar. Ben bunu proje yazmaktan imtina ettim. Bu belediyenin asli görevi biz önce asli görevimizi yapacağız.

-Cumhuriyet Mahallesi’nin Sorunlarına Vakıfım

Cumhuriyet Mahallesi’nin sorunlarını biliyorum. Alt yapı, kanalizasyon, yol… Çevre yolundaki üst geçit. Mahallenin doğru dürüst temizlenmemesi… Gibi birçok şikayetevakıfım. Hepsinin sorunlarını not aldım. Biz önce sorunların üzerine gideceğiz. Önce alt yapıyı yapıp sonra tertemiz yollara sahip olmalarını sağlayacağız. Sayısalcı bir zihne sahibim. Problem gördüğümde çözme güdüsü bizde var.

2a0cc8aa-89be-462e-8c4a-6ab3a0aa20f3

İYİ Partili Olgun Bolvadin'de konuştu: Başkanımıza zulmedenlerin alnını karışlarım İYİ Partili Olgun Bolvadin'de konuştu: Başkanımıza zulmedenlerin alnını karışlarım

- Büyük bir müteahhit ile Hisar Yapı Kooperatifi’ni yapacağız

Bizim yönetimimizden önce yapılmış bir durum. Bizim dahilimiz olmayan, bizden önceki arkadaşlar aslında biz her ne kadar karşı çıksak da tabi satıldı. Üyelere bir kısım para dağıtıldı.

Hisar Yapı Kooperatifinde 350 diye biliyorum üye sayısını. Orada da farklı vaatler ile yola çıkıldı. Erkmen Barajı’nın sol tarafında tepe bir yere konut yapılacağı, insanların ev sahibi olacağı söylenildi ama yıllardır yapılan bir şey yok. Her müteahhit oraya iş yapamıyor. Bu noktada da onlar da beklenti içindeler. Ama ben şunu söyleyeyim; Türkiye genelinde büyük bir müteahhit ile konuştuk, gerçekten bu projeyi yapabileceğini söyledi. Seçimden sonra bu problem ile de ilgileneceğime söz veririm ben. 350 kişi paralarını yatırdı, hisselerini aldı, konut beklentisi içinde bekliyorlar. 

-İstihdama yönelik çalışmalar neler? 

Biz hakikaten üzerimize düşen, yapmamız gerekeni yapacağız. Daha doğrusu asli görevlerimizi yerine getireceğiz. Önce var olan sorun ve problemleri çözeceğiz. Arkasından yapacağımız şeyler de yine; ben gençleri çok seviyorum. İstihdama yönelik, onlara yapacağım hizmetin geleceğe yatırım olduğunu düşünüyorum. Tabi hiçbir yaş grubunu gözetmemek olmaz. 50 yaşın üstü, 70 yaşın üstü, 30 yaşın altı, bütün insanlar için farklı farklı projeler üretmeye çalıştık. Daha doğrusu proje demek istemiyorum, fikir. Bir insan tek başına ne yapabilir, hiçbir şey. Diyoruz ki destek verin bize, biz de elimizden gelen efor ve gayreti gösterelim Erkmen için, sevdalısı olduğumuz Erkmen için gösterelim. Bu noktada birlik ve beraberlik gerekiyorsa seçim sonra da nasip olur geçersek güçlü bir kadro ile hareket edeceğiz. Yani bilinçli, o işin ehli ve erbabı olan insanlarla oturup, o işle meşgul olmuş insanlarla istişare ederek bizim fikirlerimizi daha geliştirip hayata geçireceğiz. Şunu da söyleyeyim net olarak, etrafımda çok güçlü bir ekip var, çok dinamik ve genç ekip var, her konuda destek bulabileceğim insanlar var. Dolayısı ile biz sadece sorunu görürüz, bir kıvılcım atarız, onlar harmanlar, istişare ederiz tekrar masaya yatırırız. En güzel haliyle sunum yaparız. O yüzden proje demek istemiyorum, bunlar gereklilik. İçilebilir kalitede su belediyecinin bence görevi. İçme kalitesindeki suyu insanlara ulaştırmak bence görevi, bence gereklilik.

60e6ec97-b215-473f-9c6e-900f400dd7eb

-Taşın altına parmağımızı değil gövdemizi koyduk

Az önce de söyledik alt geçit, üst geçit diye. Orada birçok can kayboluyor. Bu bence sorumluluktan ziyade vicdani bir durum. Biz taşın altına parmağımızı koymadık, gövdemizi koyduk. Erkmen’de yaşayan insanları çok sevdiğimiz için gövdemizi koyduk. Bunu Karayolları yapacaktı, o benim sorumluluğumda değil, onu kim yapacak gibi kargaşaya meyil etmeden biz yine gövdemizi koyarız, deriz ki; biz bütçemizden destek verelim ama orası yapılsın deriz ve mutlaka yaptırırız o işi. 

-Cumhuriyet Mahallesi’nde insanlar balık gibi yüzüyor

Ben yine söylüyorum, Fevzi Çakmak ve Hürriyet Mahallesi’ndeki insanlar yağmur yağdığında evlerinde rahat uyurken Cumhuriyet Mahallesi’ndeki insanların balık gibi yüzmeleri bizi rahatsız eder, bizi huzursuz eder ve bunun adil bir yaklaşım olmadığını zaten herkes görür ve ben buna vaat demem, bu bir gereklilik. 

-Sahipsiz hayvan barınağı kuracağız

Az önce de söyledik, yeşili korumak ve doğayı korumak diye. Beldede bütün canlılara sahip çıkmak. Sadece insanlar değil dediğim gibi. Yeşili, doğası ve hayvanları. Sahipsiz hayvan barınağı bence gereklilik ve şart. Onlar oyuncak değil, canlı. Yine bizim beldemizde yaşayan canlı. Onlara da sahip çıkmamız gerektiğinin farkındayım. Gençlerimize de sahip çıkmamız gerektiğinin farkındayım. Dolayısı ile biz her kesime, bütün yaş gruplarına, farklı kesimdeki inşaların hepsine hitap edecek ve onların problemleri ile uğraşacağız. Onlar nasıl daha mutlu olur diye kafa patlatacağız açıkçası.

-İnsanlar hangi dertleri varsa arkamızda belediye var diyecek

Sadece yaş grupları, farklı kesimler, bitki, köpek, hayvan değil; kadınlar, çocuklar, eğitim, spor anlamında da birçok şey yapacağız. Yani insanlar neye ihtiyaç duyuyorsa, insanlar nasıl mutlu olacaksa, hangi dertleri varsa bizim arkamızda bir belediye var diyebilecek. En başında da söylediğim gibi belediyecilikte en gerekli şey vicdanlı ve merhametli bir insanın olması gerekir. O beldede yaşayan insanları seven, gerçekten onlar için mücadele etmekten onur, gurur ve şeref duyan insanların bence uğraşması gereken bir şeydir. O yüzden siyasetle karıştırılmaması gerekir diyorum.

-Yeni iş sahaları açarak istihdamı artıracağız

Yine Cumhuriyet Mahallesi’nde gördüğüm eksikliklerden yola çıkarak söyleyeyim. Aslında biz yaptığımız bir işle üç farklı kazanç elde etmiş oluyoruz. Park sorunları var. Parkın içinde iyi bir ekmek fırını oluşturup ön tarafına güzel bir showroom hem oradaki insanlara sosyal donatı alanları oluşturur., hem belediye olarak istihdam yaratmış olursunuz hem de buradan kazanç elde etmiş olursunuz. Dolaysı ile oraya yapacağınız hizmet aslında yaptığınız tek hamle ile üç gelir getirir. Bunu yapmaktan biz niye geri duralım. Oradaki insanların sosyal yaşam alanları oluşturmanızı talep ediyoruz dediklerinde bizim zaten buna hayır dediğimizde zeka özrü olmamız gerekir. Bu bizim için çok büyük bir kazanç. İstihdamı artıracağız. Ben şunu demiyorum ki belediye çalışanları işten çıkartacağız, bize yakın olan insanları dolduracağız. Hayır, yeni alanlar yaratacağız.

-Seracılık hayata geçecek

Yeni iş sahaları açacağız. Alt tarafta yanılmıyorsam 150 bin metrekare bir sera bölgemiz var. Şimdi bu bölgede seracılığı hayata geçirdiğimizde belediyenin bünyesinde farklı bir şirket kurulup, bu şirkete bunun sorumluluğu verildiğinde ve gerçekten burada liyakat sahibi insanları çalıştırdığınızda istihdam yaratmış olursunuz. Erkmen’in adını üretim olarak da duyurmuş olursunuz ve oradaki alanı da canlandırmış olursunuz. O yüzden biz bize gelen talep ve isteklerin hiçbirini geri çevirmeden herkesi dinleyip, bütün parlak fikirleri alıp bunları olgunlaştırıp hayata geçirmeye talibiz. Ama en önemli beldede yaşayan insanların mutluluğuna talibiz. 

-Erkmen’i en çok ben seviyorum

Beldeni çok seviyorsan ki yola çıktın, şunu da söylüyorum ben tabi ki bütün adaylara başarılar diliyorum. Onlar da şahsına münhasır insanlar ama ben iddia ediyorum, Erkmen’i en çok ben seviyorum, o beldede yaşayan insanları en çok ben seviyorum. Az önce söylediğim gibi bir şeye kızıp yola çıkmadık. Birileri illa sen çık demedi. Biz oturduk Erkmen’in derdiyle dertlendik ve baktık ki yapılacak çok şey var. Dedik ki 40 yaşımızdayız, daha genciz. Bu eforu burada sarf edelim. Peygamberimize peygamberliğin tevdi edildiği yaştayız. Aslında sevilen bir liderdir, 40 yaşında Recep Tayyip Erdoğan 40 yaşında İstanbul Belediye Başkanı seçildi. 18 yaşında İstanbul’u fethettiğinde Fatih’le övünen zihniyet bize çok gençsin dememesi gerekiyor. Hatta baktığında böyle gözümüzden enerji çıktığını, gerçekten bu işe istekli, şevkli, gönüllü olduğumuzu, bütün eforumuzu Erkmen için harcayacağımızı görmeleri gerekiyor ki biz de tabi ki canhıraç çalışalım. Etrafımda çok iyi bir kadro olduğumu biliyorum ve o kadroyla çok güzel işler başaracağımız biliyorum. Erkmen’de eksik olan, sorun arz eden her şeyin üzerinden gelebileceğimizi de biliyorum. Dediğim gibi bunlar benim için vaat olmaktan öte.

-Vişne ve kiraz üretimini destekleyeceğiz

Vişne ve kiraz üretimi noktasında da destek oluruz tabi ki. Biz bunu aslında Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak da yapmayı çok planladık ama kısıtlı imkanlar ve bu noktada insanlara teşvik vermek çok daha zor. Ben belediyede kooperatif ile fidan birliği ile kollektifçalışarak 

Erkmen’de istenilen her şeyin üstesinden gelebileceğimizi biliyorum. 

-Anında Çözüm Hattı ile sorunları hızla çözeceğiz

7/24 ulaşılabilir belediyecilik anlayışı için şikayet ve önerileriniz çözmek için ‘Anında Çözüm Hattı’ kuracağız. 7/24 telefonda bir muhattap bulacaklar ve problemleri ile ilgili ya hemen çözümünü sağlayacaksın ya da bunu mutlaka gerekli mercilere, bize ilettikten sonra bunun nasıl yapılacağıyla alakalı geri dönüş sağlayacağız. Cumhuriyet Mahallesi’nde belediyeye uzak bölgeye ek hizmet binası oluşturup oradaki insanların da hemen hizmet alabilecekleri alan oluşturacağız.

-Kreş yapıp öğrencilere ücretsiz ulaşım sağlayacağız

Kreşler yapacağız. Yine Cumhuriyet Mahallesi’nde çalışan ebeveynlerin şikayeti. Bizim çocuklarımızı gönderebileceğimiz bir kreş yok dediler. Belediyenin bir kreşi olacak. Eğitimi desteklemek adına öğrencilerimize ücretsiz ulaşım ve burs desteği sağlayacağız. Erkmen’deki engelliye, çocuğa, yaşlıya, hepsine hizmet etmeye gayret edeceğiz.

-Kanalları ıslah edip yürüyüş yolu yapacağız

Erkmen İlkokulu’nun önünden bir kanal var ve üstü açık, atıl vaziyette. Şimdi oraya giden çocukları annesi elinden tutup çekiştire çekiştire okula götürüyor. Buranın gerekli planlaması yapıldıktan sonra üzeri kapanıp yürüyüş yolu olduğunda çok daha güzel bir görüntüye sahip olacak. Cumhuriyet Mahallesi’ndeki sazlığın olduğu kanalın ıslahı konusunda da elimizden geleni yapacağız.

-Hodri Meydan Çağrısı

Ben isterim ki beş adayın oturup konuşabildiği, Erkmen’in sorunlarının tartışılabildiği bir ortam yaratırsanız ben seve seve gelirim, çok da memnun olurum.  İnsanın hayatını tercihleri belirler. Hayatına yön verir. Erkmen’in geleceğine yön veren bir seçimdeyiz. Yapacağınız tercihler her zaman yüzünüzü güldürsün.

Canlı yayını kaçıranlar için;

Kaynak: Egemen Toprak Çiçek'in Haberi