banner16

banner15

Sivil toplumun beklentileri

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 27 Kasım 2019’da gerçekleştirilen Sivil Toplum Kuruluşları Toplantısı’nda Afyonkarahisar’ın çözülmesi gereken öncelikli sorunları tespit edildi.

GÜNDEM 03.12.2019, 16:19 03.12.2019, 16:19
Sivil toplumun beklentileri
banner18

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde, Akrones Otel’de, 27 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen Sivil Toplum Kuruluşları Toplantısı’nda bir araya gelen meslek kuruluşları ve ekonomi ile ilgili sivil toplum örgütleri, Afyonkarahisar’ın öncelikli sorunlarını tespit etti.

ÜZERİNDE EN ÇOK DURULAN KONULAR

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in konuşmasının ardından basına kapalı bölümde söz alan STK temsilcilerinin çözülmesi gerektiğini belirttiği ve ekonomiden eğitime kadar pek çok konuda gündeme getirilen 40’ı aşkın sorundan, en çok üzerinde durulan başlıklar şöyle:

 

ZAFER’DEN ANTEP’E UÇULMALI

-Zafer Havalimanı daha işler hale getirilmelidir. Bunun için, İstanbul Havalimanı’na yapılan mevcut seferlerin yanı sıra Sabiha Gökçen Havalimanı ile termal otellerin misafirlerinin yoğun olarak yaşadığı Gaziantep gibi şehirlere de seferler konulmalıdır.

SABAH GİDİLMELİ, AKŞAM DÖNÜLEBİLMELİ

Zafer Havalimanı’nda şu anda uygulanan ve turizm sektörünün talebi doğrultusunda düzenlenen seferlere devam edilmesi ekonomimiz için olumludur.

Bununla birlikte iş insanlarımız için, bundan önce olduğu gibi sabah gidiş ve akşam dönüş olmak üzere bir seferin daha konulmasını talep ediyoruz. Ayrıca hemşehrilerimizin yoğun olarak yaşadığı Brüksel’e de Zafer Havalimanı’ndan uygun fiyatlı dış hat çalışması yapılmalıdır.

ASKERİ HAVALİMANI AÇILMALI

Bu çalışmaların ardından, Zafer Havalimanı’nın işlerliği hususunda sorunla karşılaşılması hâlinde Afyonkarahisar’daki Askeri Havaalanı’nın sivil uçuşlara açılması gündeme gelmelidir. İstanbul’daki bazı uçuş okullarının faaliyetlerinin Zafer Havalimanı’na kaydırılması ve Havalimanı’nın aynı zamanda lojistik destek için kullanılması ile Havalimanı’nın işlerliği artacaktır. Böylelikle Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek’in de 31 Mart Mahalli Seçimler sırasında dile getirdiği vaatler arasında yer alan Askeri Havaalanı’nın sivil uçuşlara açılması projesinin de gereği yapılmış olacaktır. 

KÜTAYA YOLU ÜZERİNE OSB KURULMALI

-Merkez Organize Sanayi Bölgesi, doluluk oranında tam kapasiteye ulaşması, her ne kadar genişleme çalışmaları yapılsa da bu çalışmaların ne zaman sonuca ulaşacağının belli olmaması dolayısıyla, yatırımcının ihtiyacına cevap veremez hâlde olduğu belirlenmiştir. İlimiz merkezinde yatırım yapmayı düşünen yatırımcıları geri çevirmemek için Kütahya yolu üzerinde planlanan OSB çalışmasının hızlandırılması gerekmektedir.

KOCATEPE’Yİ DAHA ÇOK KİŞİ ZİYARET ETMELİ

-Zafer’in Başkenti olan Afyonkarahisar’da Zafer Haftası coşkuyla kutlanmalıdır. Zafer’in kazanıldığı toprakların hem ilimizdeki vatandaşlara ve hem de ulusal ölçekte daha iyi tanıtılması gerekmektedir. Büyük Taarruz’un emrinin verildiği Kocatepe’yi daha çok kişinin ziyaret etmesi sağlanmalıdır; Çanakkale gibi etkili olması üzerinde durulmalıdır.

HIZLI TREN BİTİRİLMELİ

-Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı çalışmasının bir an önce bitirilmesi gerekmektedir. Öncelikle Afyonkarahisar-Ankara hattının, ardından Afyonkarahisar-Uşak-İzmir hattının bitirilmesi, ekonomimize büyük katkı sağlayacaktır.

 

 

IRAK KAPISI AÇILMALI

-Irak ile yaşanan politik sebeplerden dolayı sınır kapılarının kapatılması, sektöre büyük zarar vermiştir. Bunun çözümü için gerekli girişimler yapılmalıdır. Halihazırda sıkıntıda olan sektör için toptan yumurta satışında KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi gerekmektedir. Bu sektörün geleceği için, sektör planlamasının yapılması elzemdir.

MADENCİLER İÇİN MEVZUAT OLUŞMALI

-Madencilik sektörü, ilimizin lokomotifi durumundadır. Kamu kurumları tarafından ruhsatlandırma süreçleri çok uzatılmaktadır. Bu da sektör çalışmalarında kayba sebep olmaktadır. Bu sorunların aşılması ve işlemlerin kolaylaşması maksadıyla madencilik sektörü için özel mevzuat oluşturulmalıdır. Yine bu sektör için ayrı bir Bakanlık oluşturulmalıdır.

 

Toplantıda dile getirilen diğer konu başlıkları şöyle:

 

 

EKONOMİ

-Termal Kent’in Sağlık Endüstri Bölgesi ilan edilebilmesi hakkında çalışmalar hızlandırılmalıdır.

-İhracat rakamlarının açıklanmasında, ihraç kayıtlı satışların üretimin yapıldığı ilin hanesine yazılması, illerin ihracattaki asıl durumlarını ortaya koyacaktır.

-Afyonkarahisar’ın kenevir üretimi izni verilen iller arasına girmesi sağlanmalıdır.

-Mültecilerin ucuz iş gücü olarak görülmesi ve bu yönde çalışması nedeni ile kendi gençlerimizin istihdam sorunu ile karşılaştığı tespit edilmiştir. Bu konunun üzerinde çalışılmalıdır.

-Teknolojik üretimin yaygınlaşması ile otomasyona geçilecek, bu da bazı mesleklerin yok olmasına neden olurken, bazı yeni mesleklerin doğmasını sağlayacaktır. İlmizde bu durumdan etkilenecek olan kadınlara, teknolojik üretim hakkında bilgi verilmeli; kadınlar bu konuda hazırlanacak projelerin içerisine dahil edilmelidir.

-Büyük kamu yatırımlarında, yerli ürünlerimizin tercih edilmediği gözlemlenmiştir. Kamu tarafından yapılan yatırımlarda başta yerli doğaltaş olmak üzere yerli ürünlerimizin tercih edilmesi için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

-Üniversitelerin AR-GE çalışmalarına işletmeler olarak destek sağlamalı, bu çalışmalara melek yatırımcılar bulunmalıdır. Bu sayede katma değeri yüksek ürünler üretilmelidir.

-İşletmelerimizin en büyük problemi olan kurumsallaşamama ve birleşememe konularında çalışmalar yapılmalıdır.

-Ülke genelinde kurulması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Jeotermal Sera Organize Sanayi Bölgeleri’ne Afyonkarahisar da dahil edilmelidir.

-İlimizdeki 5 yıldızlı oteller ile şehir arasında ulaşımda sıkıntılar yaşanmaktadır. Otellere gelen müşteriler, şehir ekonomisine katkıda bulunamamaktadır. İkbal Termal Otel’den sonraki tesislere Otogar’dan toplu taşıma yoktur. Otellere gelen müşterilerin şehre ulaşımı için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

-Karahisar Kalesi’nin canlandırılması için teleferik yapımı hızlandırılmalıdır. Uşak’taki Ulubey Kanyonu’nda Cam Balkon yapılması ile bölge turizm için cazibe merkezi haline gelmiştir. Karahisar Kalesi’ne teleferik yapılmasıyla da bölge cazibe merkezi haline getirilmelidir.

-İlimizin tanıtımı ve turizminin geliştirilmesi için vakıf ya da şirket gibi akılcı bir birim oluşturulmalıdır.

-İlimizin spor tesislerinde bakımsızlık görülmektedir. Bu durumun spor turizmini etkilemesi ihtimali vardır. Spor tesislerimiz daha düzgün hale getirilmelidir.

-Gazlıgöl ve Heybeli’nin turizm bölgesinden çıkartılması, termal zenginliğimiz için soru işareti oluşturmuştur. Bunun gibi kötü algıların önüne geçilmelidir.

-Kurumların Genel Kurul, Meclis, Tanıtım gibi toplantıları, genel olarak sahil bölgesi otellerinde yapılmaktadır. STK’lar, kendi kuruluşlarının organizasyonlarının ilimiz otellerinde düzenlemesini sağlamalıdır.

-İlimizin sadece sanayisini değil, kültürel yanlarının da öne çıkartılması gerekmektedir. İlimizin ilçelerindeki potansiyelden de (Amorium, Selman-ı Farisî, Ezop vb.) yararlanılmalıdır.

-Ankara-Antalya ve İstanbul-Antalya Çevre Yolu ihaleleri henüz yapılmadı. Bu süreçler takip edilmeli; bu projelerin ilimiz adına en verimli şekilde yapılması için çalışılmalıdır.

 

 

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ

-İlçelerdeki Organize Sanayi Bölgeleri’ne yatırımcıların yönlendirilmesi sağlanmalıdır.

-Organize Sanayi Bölgeleri’ndeki genişleme çalışmalarında bürokrasi işlemleri fazladır. Bu sorunun aşılması için gerekli mercilerle temasa geçilmelidir.

 

Toplantıya katılan meslek kuruluşları ve ekonomi ile ilgili sivil toplum kuruluşları temsilcileri, ekonomi ile doğrudan ya da dolaylı konu başlıklarında dile getirdikleri sorunların yanı sıra şu sorunlar hakkında da görüş beyan ettiler:

 

ŞEHİR HAYATI

-Afyonkarahisar’da trafik sorunu vardır; bu konuda ciddi çalışma ve yatırım yapılmalıdır.

-Şehrimizde elektrik yatırımları yeterli değildir. Elektrik dağıtım şebekesinde sık kesintiler olmaktadır, bu sorunun çözümü için çalışılmalıdır.

 

EĞİTİM VE ÖĞRETİM

-İlimizde üniversite potansiyelinin kullanılmasında bir sorun görülmektedir. Üniversite öğrencilerinin şehirle temasının artırılması için çalışmalar yapılmalıdır.

-Bazı okullarda kendi çocuklarımızdan çok mülteci çocuk bulunmaktadır. Bu da, o okullarda kendi çocuklarımızın eğitimi konusunda sıkıntılar oluşturmaktadır. Bu sorunun üzerinde durulmalıdır.

-Afyon Eğitim Vakfı’nın şehrin eğitim hayatına ve ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere verdiği destek önemlidir. Bu nedenle şehir, Afyon Eğitim Vakfı’nın çalışmalarına maddi katkı sağlamalıdır.

 

UNESCO YARATICI ŞEHİRLER AĞI

-Gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na girmemiz dolayısıyla otellerin menülerinde yöresel lezzetler bulunmalıdır.

-Gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na giren Afyonkarahisar’ın tanıtımı için MasterChef programında ilimiz de yer almalı, bu doğrultuda program yapımcıları ile temasa geçilmelidir.

-Gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na girmemiz önemlidir. Bu süreçte sivil toplum kuruluşları fikir üreterek, yapılan çalışmalara katılarak destek vermelidir.

 

SİVİL TOPLUM

-Afyonkarahisar için siyasiler, bürokratlar, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve diğer tüm aktörlerle beraber, birlikte hareket edebilme kabiliyeti ile ortak bir ruh oluşturulmalıdır.

-Çalışmalar, ilçeler ve ilçelerdeki konu ile ilgili sivil toplum kuruluşlarını da kapsayacak şekilde yapılmalıdır.

-İlerleyen süreçte, gerekli görülürse çalıştay ve benzeri programlar düzenlenmeli, konuşulan konular raporlar haline getirilmelidir.

-Bu toplantılarda sorun-sıkıntı dile getirilmesinden sonra bir yol haritası çizilmelidir.

 

 

KATILMAK İÇİN ATSO’YA BAŞVURULABİLİR

Toplantıda, ilk olarak gerçekleştirilen Sivil Toplum Kurulları İstişare Toplantısı’nda meslek kuruluşları ve ekonomi ile ilgili sivil toplum örgütlerinin davet edildiği, toplantılara iştirak etmek isteyen diğer sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’na başvurabileceği belirtildi.

SİVİL TOPLUM TEMSİL HEYETİ OLUŞTURULDU

27 Kasım 2019 tarihindeki Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı’nda ikinci toplantının 3 ay sonra, Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ev sahipliğinde yapılması kararlaştırıldı. 3 ay sonraki toplantıya kadar, oluşturulan Sivil Toplum Temsil Heyeti’nin tespit edilen sorunları takip etmesi de katılımcıların oybirliğiyle karara bağlandı.

Katılımcılar, toplantıların sekreteryasının Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından sürdürülmesi doğrultusunda karar verdi.

Toplantıya katılan sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yaptığı seçimle belirlenen 10 kişilik Sivil Toplum Temsil Heyeti’nde şu kuruluş ve temsilciler yer aldı:

-Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser

-Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konak

-Zafer Turistik Otelciler ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gümüşhan

-Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay

-Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı M. Emin Birliktir

-Çay Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kaygısız

-Emirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Aktepe

-Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt

-Afyonkarahisar Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Serhat Gümüş

-TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Berna Tokman

 

Yorumlar (0)
26°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25