banner16

banner15

Saadet Partisi’nden Afyon Belediyesi’nin servis araçları kararına tepki

Saadet Partisi Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, yaptığı açıklamada belediye tarafından alınan servis araçlarının şehir merkezine girmemesi kararını “hayret verici” olarak yorumlayarak, “Trafik yoğunluğunun azaltılması için belediyenin bulduğu çözüm hayret vericidir. Servis araçlarına yasak getirmek... O zaman daha kalıcı çözümü yapın, bütün araçların çarşıya girmesini yasaklayın trafik sorunu kalmaz. Trafikle ilgili çözüm önerilerimizi daha önce dile getirmiştik. Konuyu birinci ağızdan anlatmak için belediye başkanlığından randevu da talep ettik. Ancak bize bir geri dönüş olmadı.”dedi

GÜNDEM 26.04.2021, 11:58
Saadet Partisi’nden Afyon Belediyesi’nin servis araçları kararına tepki
banner18

Orhan Arslan’ın açıklamaları şöyle: 

ZENGİNLER OTELDE, FAKİRLER EVDE

Zenginlerin otellerde, kayak merkezlerinde keyif sürerken fakirlerin evde hapsolduğu, zincir marketler cirolarını katlarken küçük esnafın bitirildiği, İngiltere mutasyonundan sokağa çıkma yasağının olduğu ama İngiltere’den gelen turistlerin  kısıtlamadan muaf olduğu bir hafta sonunu daha geride bıraktık. Yeni haftanın ülkemize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

PAZARCI ESNAFINI ZOR DURUMDA

Bu hafta sokağa çıkma yasağına Çarşamba gecesi açıklanan kararla bir gün daha ilave edildi. Yani sadece 19 saat önce yasak bildirildi. Bu kararla sebze-meyve esnafı en çok mağdur olan kesim olmuştur. Cuma günü yapacağı satışları da hesap ederek aldığı ürünler elinde kalmıştır. Bu ürünleri Pazartesi satma ihtimali de çok düşüktür. Çünkü 3 günde bu ürünler tazeliğini kaybedecektir. Satsa bile zararına satmak zorunda kalacaktır. Ürünlerin fiyatlarının yüksek olması sebebiyle de binlerce liralık zararları olmuştur. Ekonomik olarak zaten zor günler yaşayan bu insanların zararını kim karşılayacak? Cuma günü kurulacak pazarla evine bir dilim ekmek götürecek pazarcı esnafının geliri zincir marketlere aktarılmış, zengin daha zengin fakir daha fakir hale getirilmeye devam edilmiştir. Pazarcı tezgahını açamazken marketlerin sebze meyve satması haksız rekabet değil midir? Özelde pazarcı genelde ise yasaklar sebebiyle gelir kaybına uğrayan bütün insanımıza gelir desteğinde bulunmanız gerekmez mi? Aslında bu desteği yasak kararını açıklamadan yapmanız gerekirdi. Önce parayı hesaplarına yatırıp arkasından yasaklamayı getirmeniz gerekirdi. 

SERVİS ARAÇLARINA GETİRİLEN YASAK

Belediye Meclisi’nin 1 Mart’ta aldığı bir kararla Eski Yoğurt Pazarı ile Emniyet Müdürlüğü arasındaki yolu servis araçlarının kullanması yasaklanmıştır. Konuyla ilgili meclis üyelerine ve Belediye Başkanı’na birkaç soru yöneltmek istiyorum; bu kararın alınmasını tavsiye ve teklif edenler ehil isimler midir? Trafik sıkışıklığına servis araçlarının sebep olduğuna dair bir veri var mıdır? Gün içerisinde bu yoldan kaç servis aracı, kaç ticari araç ve kaç özel araç geçmiştir ve bunların toplamı kaçtır? Servis araçlarının toplam araç sayısına oranı ne kadardır? Söz edilen yolun yukarı kısmında bulunan mesela Çavuşbaş gibi mahallelerinde ikamet eden servise binecek insanların Yeşilyol Caddesine kadar yürümek zorunda kalacakları sizi rahatsız etmiyor mu? Yürüyenin bayan, çocuk ve engelli olabileceğini düşündünüz mü? Yağmurda, karda, sıfırın altındaki sıcaklıklarda, gece geç saatlerde yürümek zorunda kalanların yerine kendinizi koydunuz mu? Sonra yasaklı yol üzerinde bulunan Kadınana İmamhatip Ortaokulu’ nu düşündünüz mü? Şehrin her yerinden servisle taşıma yapılan bu okula öğrenciler nasıl gelecek? Milli Eğitim Müdürlüğü Taşımalı Eğitim kapsamındaki bu okula köylerden gelen öğrenciler nasıl ulaştırılacak? Milli Eğitim Müdürlüğü’nün şartnamesine göre öğrenciyi okula bırakmak zorunda ama belediye giremezsin yasak diyor, yüklenici ne yapacak? Son olarak geçtiğimiz hafta uygulamaya konulan bu kararın trafiğe etkisi nasıl olmuştur?   Soruları daha da artırabiliriz ama sözü daha fazla uzatmak istemiyorum. Servis aracı adı üzerinde servis aracının belirli bir yolu kullanmasının yasak olması düşünülemez. Belediyeyi derhal yürütmeyi durdurmaya ve Mayıs ayı oturumunda kararı iptal etmeye davet ediyoruz.

BELEDİYENİN KARARI HAYRET VERİCİ

Trafik yoğunluğunun azaltılması için belediyenin bulduğu çözüm hayret vericidir. Servis araçlarına yasak getirmek. O zaman daha kalıcı çözümü yapın, bütün araçların çarşıya girmesini yasaklayın trafik sorunu kalmaz. Trafikle ilgili çözüm önerilerimizi daha önce dile getirmiştik. Konuyu birinci ağızdan anlatmak için belediye başkanlığından randevu da talep ettik. Ancak bize bir geri dönüş olmadı. Buradan tekrar ifade edelim ki; çözüm için her semte otoparklar yapılmalı. Bunu söyleyince yer olmadığından söz ediliyor. Biz de diyoruz ki; o bölgedeki boş arsa ve ya eski binaları belediye hakkıyla, mal sahibinin rızasıyla satın alsın, otopark yapsın. Kaynak olarak ta Millet Bahçelerine aktaracağı parayı buralara harcasın. Millet bahçeleri bir yıl sonra da yapılabilir. Ayrıca başkanın kendi açıklamasına göre 67 milyon kasada para var. Bu arada eski Bağ-Kur binasına otopark yapılması kararına olumlu baktığımızı ifade etmiştik. Ancak burada bizi endişelendiren Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılacak olması. Bilindiği gibi bu modelde genelde yapılan yolcu garantisi, araç geçiş garantisi gibi garantiler oluyor. Teleferikte de garanti verilecekti. Yapılacak olan bu otoparka da araç garantisi verilmemesi çok önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. inşallah böyle bir hata yapılmaz.

İKTİDAR ZULÜMLERE SESSİZ KALMAMALI

Ne yazık ki her Ramazan ayında olduğu gibi bu sene de Ramazan ayının başlamasıyla, İsrail zulümlerine yeniden başladı. Zulüm, İsrail’in adeta karakteri ve mübarek günlerimizde saldırılarıyla canımızı yakmayı da huy edindi. İslam ülkelerinin bu zulme sessiz kalması ise canımızı daha çok yakmaktadır. Şimdi bunun yanında bir de Çin zulmü çıktı. Doğu Türkistanlı kardeşlerimize acımasızca zulmediliyor. Çin yönetiminin şimdi de Ramazan’da oruç ibadetine engel olmak için toplama kamplarında ilaç bahanesiyle Müslümanlara gündüz zorla su içirmeye çalıştığı iddia ediliyor. Asırlardır orada yaşayan, geçmişte devlet kuran bir topluluğun bugün maalesef bütün hakları ellerinden alınıyor; kültürü, dili ve dini yok ediliyor. Bu asrın başında Irak’ta başlayan zulüm Myanmar, Arakan, Keşmir, Suriye ile devam etti. İslam coğrafyasında, hiç olmadığı kadar kan ve gözyaşı dökülmektedir. Bir taraftan yaşanan bu elim hadiselere duyduğumuz üzüntüyü dile getiriyoruz, diğer taraftan da iktidarın sessizliği bizi derinden yaralıyor. Kültürüne, medeniyetine ve tarihine sahip çıktığını göstermek için Özbek Çadırı’nda iftar tertip eden iktidarın, kültürünü ve inancını yaşayamayan kardeşlerimizin acılarını görmezden gelmesi, bunlara duyarsız kalması bizi üzüyor. Bu zulümlere daha fazla sessiz kalınamaz, kalınmamalıdır. Son dönenmelerde bölgemizde meydana gelen gelişmeler bizi daha da endişelendiriyor. ABD’nin bölgemizde oynayacağı oyunun temelini teşkil eden BOP ne yazık ki dar bir çerçeve tarafından dile getiriliyor. Halbuki bizim ileride karşılaşacağımız en büyük tehdit BOP’tur. ABD şimdi bu bölgeyi bütünü ile kuşatma altına alabilmek için Irak’ta, Suriye’de, Katar’da, Yunanistan’da üsler kurdu. 1990'larda Pentagon Dergisi'nde yayınlanan harita bizim için çok önemli. Türkiye’nin bölündüğünü gösteren bu haritaya karşı ufacık bir tedbir veya tepkiye rastlamadık. ABD’nin bölgemizdeki tavırlarını daha dikkatli okumalıyız. Nitekim yaptığı son açıklama ile de bize dost olmadığını bir kere daha ıspatlamıştır.

GEÇİM İTTİFAKI

Ülkemiz 2023, 2053, 2071 hedefleri ile oyalanıyor. İktidarın ilk dönemlerinde ülkenin en kıymetli hazineleri satıldı, fabrikalar satıldı, kurumlarımız yok edildi. Bunun sonucu 2013 yılında kişi başına düşen milli gelir 12.582 ABD Doları seviyesinde iken; 2020 yılında bu rakam 8.599 dolara düşmüştür. Bunun anlamı vatandaşlarımız gün gün fakirleşmekte, her geçen gün bir önceki gününü arar hale gelmekte demektir. Oysa AK Parti, 2023 hedeflerinde; kişi başına milli gelir hedefini 25.000 dolar olarak ilan etmişti. Gelinen noktada bırakın 25.000 doları; bu hedefin yarısına bile ulaşmamız mümkün görünmüyor. Bu sebeple Kanal İstanbul'la uğraşacağınıza üretimle, ithalat ihracat dengesini düzeltmeyle, işsizliğe çözüm üretmekle, kendi kendimize yeteceğimiz tarım politikasıyla uğraşın tavsiyesinde bulunuyoruz. Türkiyemiz, insanımızın her geçen gün daha da fakirleştiği, küçük bir azınlığın servetine servet kattığı ancak çoğunluğun kuru ekmeğe, patatese, soğana muhtaç bırakıldığı bir ülke olamaz, olmamalıdır. Sadece seçim kazanma ve koltukta kalma hırsının ülkemizi getirdiği nokta ortadadır. Vatandaşımızın derdi geçimdir. İnsanımızın önceliği ekonomik koşullarının iyileşmesidir. Buna karşılık iktidarın önceliği holdingler olmuş ve elektrik şirketlerine 3 milyar lira destek verilmesi kararı almıştır. yapacağı bu desteği de faturalara yansıtarak vatandaştan alacaktır. Vatandaşın derdine derman olmayı bıraktılar, dert üstüne dert yüklüyorlar. Evine götüreceği ekmeği, çocuğuna alacağı kıyafeti, ayın sonu gelince ödeyeceği kirayı ve faturaları kara kara düşünen insanımızın problemlerini görmezden gelen siyaset anlayışını reddediyoruz. Saadet Partisi olarak bıkmadan, usanmadan vatandaşın derdini, sıkıntısını ve çözüm yollarını konuşacak, geçim meselesini sürekli gündemde tutacağız. Önceliğimiz geçimdir, derdimiz milletin derdidir, sıkıntımız geçim sıkıntısıdır. Saadet Partisi olarak daha seçim gündemde değilken ittifakların konuşulmasına karşı biz; gelin, vatandaşlarımızla Geçim İttifakı yapalım, dedik. Geçim İttifakı şu anda seçim ittifakının önünde olan bir konu. Biz bu ittifakı her hafta gündeme getireceğiz ve tekliflerimizi tek tek sıralayacağız.

Yorumlar (1)
afyonlu 3 ay önce
Zeybek başkan trafik yoğunluğunu giderecek ise ilk önce yol kenarındaki park halindeki araçları ve yol kenarına park etmeyi yasaklayacak, tabi ki yapabilirse....
25°
açık
Namaz Vakti 23 Temmuz 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30