banner16

banner15

'CHP'nin kazanmaması için ellerinden gelini yaptılar'

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Nevzat Ercan, isim vermeden partinin eski il başkanları Kemal Demirkırkan ve Savaş Erdoğan’ın eleştirilerine cevap verdi. Ercan, “Bugüne kadar parti içi mesele diyerek sustum artık bazı şeylerin binmesi lazım. Eski il başkanlarından biri milletvekili sıralamasını beğenmediği için istifa edip mevcut Milletvekili Burcu Köksal’ın kazanmaması için elinden gelini yaptı. Diğer ise genel başkanın çalışmadığı iddia etti. Peki kendi ne yaptı?” dedi.

GÜNDEM 16.04.2019, 19:12 16.04.2019, 19:12
'CHP'nin kazanmaması için ellerinden gelini yaptılar'
banner18


 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar İl Başkanı Nevzat Ercan, düzenlediği basın toplantısında yerel seçim sonuçlarını değerlendirerek partinin eski il başkanlarının eleştirilerine cevap verdi.

TÜRKİYE’NİN HER TARAFINDA BAŞARILI OLDUK

31 Mart Yerel seçimlerinde Türkiye genelinden başarılı olduklarını kaydeden CHP İl Başkanı Nevzat Ercan, “Türkiye’de gerçekten demokrasinin gereği olan seçimleri başarı ile biz kendi açımızdan atlattık. Şöyle başarıyla atlattık, Türkiye’de demokrasi bilinci yerleşmiş, insanlarımız demokrasiyi benimsemiş, bütün baskılara rağmen, medyatik, ekonomik ve devletin bütün gücüne rağmen, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin her tarafında başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Afyon için çok başarılı mıyız, değiliz tabiki. Bizim istediğimiz sonuçlar bu değildi. Ama geçmişe göre herkes bir değerlendirme yaparken başarılı olduğunu söyler. Biz kendimizi başarılı görmüyoruz. Ama geçmiş oylara ve bütün engellemelere rağmen yine de Afyon’da, Afyon gibi sağın kalesi diye bildiğimiz, Niğde, Yozgat, Konya, Isparta gibi illerde bazı yerlerde belediye alamadığımız göz önüne alınırsa bu maalesef Anadolu’nun bir gerçeğidir. Ama bizim sevincimiz, Türkiye’deki tüm duyarlı yurttaşlarımızın Hatay, Mersin, Adana, Antalya, Muğla, Aydın, İzmir, Çanakkale, İstanbul, Ankara, Kırşehir, Bolu gibi büyükşehirleri yani, nüfusun yoğun olduğu, aşağı yukarı Türkiyenüfusunun 55 milyona yakını Cumhuriyet Halk Partisi’ni yani derman belediyeciliği tercih etmiştir. Bu illerimizde yıllardan beri yönetilen İzmir gibi, Eskişehir gibi, Aydın gibi, CHP belediyeciliğinin tadına varacaklardır.” dedi.

TÜRKİYE GENELİ BİR GÜNDE SAYILDI MALTEPE HALA SAYILAMADI

Türkiye’deki oyların bir günde sayıldığını, Maltepe Belediyesi’nin 10 gündür sayılamadığını söyleyen Başkan Ercan, “İstanbul’daki sıkıntıyı herkes biliyor. Her şey halkımızın gözü önünde cereyan ediyor. 1 Nisan’da mazbatasını alması gereken Sayın Ekrem İmamoğlu, hala mazbatasını alamamıştır. Oyalanmaktadır, Türkiye bir gün de sayılırken, MaltepeBelediyesi 10 gündür sayılamamaktadır. Bu içler acısıdır. Burada baskı vardır, burada çekememezlik vardır. Sonucu kabullenememek vardır, onun da biz inşallah hallolacağını düşünüyoruz ve hakkı olan kişiye belediye başkanlığı teslim edileceğini düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

MİLLET İTTİFAKI AFYONKARAHİSAR’DA BAŞARILI OLDU

Millet İttifakı’nın Afyonkarahisar’da başarılı olduğunu vurgulayan Başkan Ercan, “İstanbul, Ankara çok önemli. Tabi Afyon da bizim için çok önemliydi. Burada biliyorsunuz Millet İttifakı vardı. Başarılı olamadı demiyorum, elinden gelenin en iyisini yaptılar. Az önce de söylediğim gibi devletin baskısı, medyanın baskısı vardı. Hain ilan edildiler, terörist edildiler. İnsanlar tehdit edildiler, buna rağmen bu oyların alınmış olmasını biz tabi ki başarı olarak görüyoruz.” şeklinde konuştu.

4 BELEDİYE, 60 BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ VE 4 İGM ÜYELİĞİ ALDIK

Ercan, “Geçmiş dönemde 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin 3 belediye başkanı vardı. 36 belediye meclis üyesi vardı. Biz maalesef önemli iki ilçemizi kaybettik. Sultandağı ve Evciler’i kaybettik. Hali hazırdaki başkanlarımız vardı. Bunun nedenlerini de tabi ki araştırıyoruz. Kişiye bağlı da olabiliyor. Çalışma noksanlığı oluyor. Başka ittifaklar oluştu. Bunu biz kabulleniyoruz. Ama bunun yanında tesellimiz İhsaniye’yi, tekrar aldık. Dazkırı, Yeşilçiftlik, Dereçine ile beraber 4 belediye başkanlığımız 60 belediye meclis üyeliği 3 İl Genel Meclis üyeliğini almış durumdayız. Afyon merkezde CHP’nin 45 yıldır belediye meclis üyesi hiç yoktu, 4 t belediye meclis üyeliği mazbatasını aldık. İYİ Parti ile beraber.” ifadesine yer verdi.

BASKILARLA OYLARIN RENGİNİ DEĞİŞTİRDİLER

Dinar’ı kaybettikleri için şaşkın olduğunu vurgulayan Başkan Ercan, “Geçmişe göre baktığımızda 1 belediye başkanlığını artırdık, 60 belediye meclis üyeliği aldık. Bunu küçümsememek lazım. Çünkü bazı ilçelerimizde belediye başkanlıklarında çok iddialıydık hakikaten az oylarla ve bu ittifaklar, birleşmeler, yerel seçimlerin kendine özgü aileler arası birleşmelerden dolayı kaybettiğimizi düşünüyorum. Çobanlar’da, Emirdağ’da, Çay’da, iddialıydık. Dinar’ı ittifak olarak nasıl kaybettik ben hala daha şaşkınım. Haydarlı Belediye Başkan Adayımız ile görüştüm. Hakikaten büyük bir baskı olduğunu, son günlerde, 29 Mart’ta Sayın AKP Milletvekili’nin oraya giderek ‘belediyenizi kapatacağım, buradan hastaneyi kaldıracağım, bütün hizmeti keseceğim’ gibi tehdit vari sözlerle oy veren insanların oyunun rengini değiştirme çabaları, tabi açıklamak gerekiyor bazı iddiaları. Somut olmak gerekiyor ama bazılarının dediği gibi atı alan Üsküdar’ı geçmiş. Bu saatten sonra ne yapalım. Çok şeyler dönüyor.” diye konuştu.

BUGÜNE KADAR SUSTUM AMA ARTIK BAZI ŞEYLERİN BİLİNMESİ LAZIM

İsim vermeden CHP’nin eski İl Başkanı Kemal Demirkırkan’ın partiye yönelik eleştirine cevap veren

Ercan, “Biz kendimizi yönetim olarak çok başarılı görüyoruz. Çünkü 6 Ekim 2018 yılında yani 24 Haziran seçimlerinden sonra bizden önceki yönetimden arkadaşlarımız maalesef seçimde oyları düşürdüğü için, bugüne kadar ben basına pek açıklama yapmadım. Ama bugün açıklama gereği duyuyorum. Çünkü bazı şeylerin bilinmesi lazım. Herkes bize sosyal medyadan vuruyor. Geçmişte büyük gördüğümüz, partinin ileri gelen arkadaşlarımız dahil. Bunların sayıları da aslında 9-10 kişiyi geçmiyor. Yanındaki o genç arkadaşların da buna inanmayıp gerçeği göreceklerine ben inanıyorum. 24 Haziran seçimlerinde milletvekilliği sıralaması beğenmeyen eski il başkanımız maalesef o günden beri, bugünlerde de köşe yazarlığı yapıyor. ‘Her tarafı bahar bahçe, afyon kış’ diye söylüyor. Sanki o kışı hazırlayan kendisi değilmiş gibi. Bunu son derece itici buluyorum ve ‘analizlerime devam edeceğim’ diyor. Neyin analizini yapacak ben bunu anlayamıyorum. Çünkü 2018 seçimlerinde dediğim gibi vekillik sıralamasını beğenmediğinden dolayı hali hazırdaki vekilimiz Sayın Burcu Köksal’ın kazanmaması için elinden geleni yaptığını biliyorum. İlçe başkanlarının çoğuna oy vermeyin, partimize gerek yok, başka partiye oy verin de oradan vekil çıksın. Şu partiye verin, bu partiye verin diye il başkanı olarak yönlendirdiklerini biliyorum. Çünkü ilçe başkanlarından bunları duydum. Hakikaten de geçmişe baktığımız zamanda 2015 seçimlerinde ben il başkanıydım. Aşağı yukarı yönetim kurulundaki arkadaşlarımda aynıydı. Gayretli bir çalışma yaparak 53 binlerde olan oyumuzu 73 bine çıkardık biz. O zaman yine vekilimiz Sayın Burcu Köksal’ı göndermiştik. 3 Kasım’da da oylarımız yüksekti. Ama 2015’teki bu oy oranımız 2018’de sayın eski il başkanının döneminde nasıl olduysa 66 bine düştü. Seçmen sayısı mı düştü, hayır seçmen sayısı daha da arttı. 80 binlere, 85 binlere gitmesi lazım ortada bir çalışma yok. Bu durumda iken kendisi vekilliğe soyundu. Yerine gelen 5-6 ay vekalet eden arkadaşımız eski il başkanı Savaş Erdoğan döneminde de, yani 2018 seçimlerinden sonra 6 Eylül’de istifa etti. Yönetimde kimse kalmadığı gerekçesiyle, önümüzde de yerel seçimler vardı, bunu  toparlayabilirmiyim, toparlayamazmıyım. Tabi görünürde o görünmüyor, genel başkana biz karşıyız, ateş yakıyoruz buradan,Türkiye’ye ateş yakıyoruz. Ateş öyle yakılmaz böyle yakılır. İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Adana alınarak yakılır ateş. Kolay değil büyük güçlerle uğraşıyorsun. Devletle uğraşıyorsun. Bugün duyuyoruz işte İstanbul Belediyesi’nden 60 bin kişi maaş alıyor. Bunun için de Afyonlusu da var. Ankara Belediyesi’nden maaş alıyorlar. Bu maaşlı insanlar gidiyor ne yapıyor, seçim çalışması yapıyor, şunu yapıyor, bunu yapıyor. Büyük bir rant dönüyor.” dedi.

BİZ GÖREVE GELDİĞİMİZDE PARTİ KAPALIYDI

İstifa eden CHP’nin önceki İl Başkan Vekili Savaş Erdoğan’ın eleştirilerine de cevap veren Ercan, “Biz hem parasızlıkla, hem dürüstlüğümüzle, çalışkanlığımızla gerçekten bu ülkeyi seven insanlarla yola çıktık. Onun için birilerini eleştirmek çok kolay. ‘Genel başkan çalışmadı da biz 24 Haziran seçimlerinde başarısız olduk.’ Ne demek başarısız olduk. Sen kendin seçilemediğin için, milletvekili adayı olamadığın için, frene bastın. Aynı bize şuanda 2019 yerel seçimlerinde yaptıkları gibi. Ben o arkadaşları hiçbir zaman burada görmedim. Hepsini her platformda davet ettim. Belediye meclis üyeliğinden, belediye başkan adaylığına kadar görev teklifi yaptım. Sadece bir iki yere gidip fotoğraf çektirdiler, neye dönük, delege seçimine ve ilerideki kongreye dönük. Bu partililik değil. Partililik aynı benim yönetimimde olduğu gibi partinin zor günlerinde gelip, burayı toparlayıp oy oranını artırmaktır. Bizim niyetimiz budur, biz bunu uyguladık. İşte 6 Eylül’de istifa ettiler. Çünkü 9 kişiyle seçimi götürmeleri mümkün değildi. 9 Eylül bizim partimizin 95. yıl dönümüdür. Yıl dönümünde partiye çelenk koyacak il başkanı ve yönetim yoktu, istifa etmişti. Benim geldiğimde buradaki çalışan odacının işine son verilmişti. Parti kapalıydı. Bir ay sonra bizim atamamız gerçekleşti. Genel merkezden rica edildi, bize görev verildi ve ben arkadaşlarımla göreve başladım. Ama iyi ki göreve başlamışız. Herkes atanmışız, tutunmuşuz, bilmem ne olmuş. Ya arkadaşlar biz buraya ranta gelmedik. Bu partinin zaten emektarıyız, eskiden beri. Ben geçmişte 3 defa seçimle geldim. İç meselemiz diye hep sustuk. Sosyal medyadan cevap vermedik. Cevap vermeyince kendilerinin üstün olduğunu görüyorlar. Böyle bir üstünlük yok. Ben arkadaşlarıma sonuna kadar güveniyorum.” ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
14°
açık
Namaz Vakti 12 Haziran 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30