AKÜ’den 10 öğretim elemanın bölüm yazarlığı ve 2 öğretim elemanın ise görsel destek sağladığı yaklaşık iki yıllık bir sürede yayıma hazırlanan kitap; Afyonkarahisar Mutfak Kültürü, Afyonkarahisar Mutfağında İnançlar-Atasözleri-Deyimler, Afyonkarahisar’da Gastronomi Tarım ve Hayvancılık, Afyonkarahisar’da Gastronomi ve Sürdürülebilirlik, Afyonkarahisar’da Gastronomi ve Eğitim, Afyonkarahisar’da Gastronomi ve Tören Yemekleri, Afyonkarahisar’da Gastronomi Festivalleri ve Etkinlikleri, Afyonkarahisar’da Gastronomi ürünleri ve Coğrafi İşaretli Ürünler, Afyonkarahisar Mutfağında Çorbalar, Afyonkarahisar Mutfağında Hamur İşleri, Afyonkarahisar Mutfağında Ana Yemekler ve Pilavlar, Afyonkarahisar Mutfağında Turşu ve Salatalar, Afyonkarahisar Mutfağında Tatlı-Hoşaf ve Kompostolar olmak üzere toplam 13 bölümden oluştu.

Sanatçı Bedia Akartürk, İzmir'de öğrencilerle buluştu Sanatçı Bedia Akartürk, İzmir'de öğrencilerle buluştu

10kasım2329

Kitap 13 bölümden oluşuyor

Gastronominin Gizemli Şehri Afyonkarahisar Mutfağı kitabının editörlüğünü yapan Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sandıkcı, Afyonkarahisar’ın Türkiye’de UNESCO yaratıcı şehirler ağına dahil olan üç şehirden birisi olduğunu söyledi. Sandıkcı, “Afyonkarahisar sucuk, lokum, manda kaymağı gibi gastronomik ürünler, vişne, kiraz, patates, haşhaş, bezelye, şeker pancarı ve tahıl ürünleri yetiştiriciliği, yumurta, büyükbaş hayvan et ve et ürünleri üretimi, eşsiz lezzetlere sahip yemekleri ve zengin mutfak kültürüyle önemli bir gastronomi şehridir. Bu zengin birikimin kayıt altına alınması ve gelecek nesillere aktarılması amacını taşıyan ve 13 farklı bölümden oluşan bu kitap özenli bir çalışmanın eseri olarak ortaya çıkmıştır” dedi.

Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Kültür Yayını olan Gastronominin Gizemli Şehri Afyonkarahisar Mutfağı kitabında yer alan yemeklerin yapılışlarına ilişkin videolara da QR kod uygulaması ile çevrim içi erişim sağlanabiliyor. >>Egemen Toprak Çiçek'in Haberi

Editör: Egemen Toprak Çiçek