Afyon Postası’nda Gazeteci Nail Azbay’ın sunduğu Bağımsız Oda programının canlı yayın konuğu Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu oldu. Youtube üzerinden gerçekleşen canlı yayında Başkan Koyuncu, 5 yıl boyunca yaptığı çalışmalardan söz etti ve gelecek döneme mesajlar verdi: 

56 projesinden kaçını yaptı? 

Yeni dönemde kaç otopark yapacak?

Hangi caddede trafiği yer altına alacak?

Cengiz Pala’nın sözlerine ne yanıt verdi?

Emirdağ Belediyesi’nin borcu ne kadar?

Belediyede 700 kişi çalıştığı doğru mu?

Mal varlığı arttı mı?  

İşte Serkan Koyuncu’nun açıklamaları: 

-Emirdağ’da insanlar artık yüzünü Afyon’a döndü

Eskişehir muhabbeti bitti. Afyonkarahisar son 20 yılda yükselen bir yıldız oldu. Sayın Bakanımızı Veysel Eroğlu’nun binlerce katkısı var. Eskişehir eskiden çok iyi bir konumdaydı. Ancak Eskişehir yerinde saydı Afyon, Eskişehir’i geçti. Ben Eskişehir’de 1996’da öğrencilik yaptım. Muazzam şeyler yapıldı. Kabul ediyorum. Ancak Türkiye daha sonra AK Parti belediyeciliği ile tanıştı. Eskişehir bununla hiç tanışamadı. Afyon’da öyle bir belediyecilik yapıldı ki çağ atladık. Ama Eskişehir yerinde saydı. Eskişehir, Emirdağ’a 110 kilometre. 1 saatte gidiyorsun yarım saatte de gideceğin yere gitmek için trafikte zamanın geçiyor. Afyon’a 45 dakikada gideceğin yere gidiyorsun. Emirdağ’da insanlar artık yüzünü Afyon’a döndü. Gurbetçimizde döndü. Emirdağ ile Afyon’un uzaklaşması gibi bir kavram kalmadı. Bundan sonra tam bir bütünleşme olması lazım. Fabrikalar sayesinde ve Afyon’daki gelişme sayesinde bir bütün olacağız. Afyon’suz Emirdağ, Emirdağ’sız Afyon olmaz. Bizler Afyonkarahisarlıyız. Bunun farkına varalım. 

-Belediye başkanının 24 saat çalışması lazım

“Keşke yapmasaydım dediğiniz bir şey var mı?” sorusuna yanıt veren Koyuncu, “Benim pişmanlığım yok. Severek yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız “Aşk ile koşan yorulmaz” der. Belediye başkanının 24 saat çalışması lazım. Uykusunda da yaptığı işleri ve yapacaklarını rüyasında görmesi lazım. Biz çok çalıştık ekibimizle birlikte”

-İkinci dönemi düşünmüyorum diyen yalan söyler

Belediye başkanlığı yaparken önümüzdeki dönemi düşünmüyorum diyen kesinlikle yalan söyler. Bir dönemde yapılamayacak kadar uzun işler var. Ben Ak Parti’nin ilçe başkanıydım şimdi belediye başkanıyım. Önümüzdeki dönem için projelerimiz var mı var. Biz olmazsak da bu projeleri AK Parti’nin adayı ile yürüteceğiz. Bana dediler ki, “Serkan sen aday değilsin” öptüm başıma koydum. “Bizim adayımız Ahmet ya da Mehmet” dediler. Biz o projelerimizi onlarla devam ettiririz. 2009 seçimlerinde ben belediye başkan adayı olacağım dedim. Başvurumuzu yaptık. Denildi ki sen aday değilsin dediler. Cengiz Pala’yı aday gösteriyoruz dediler. O esnada başka yerlerden bu süreçte teklif geldi. Ben bu işe millete hizmet olarak girdim dedim. Dolayısı ile kenara çekildim, Cengiz Pala’ya oy topladım. Arkasında dimdik durdum. Beni aday yapmadınız diye kimseye küsmedim. Şahsi menfaatlerim milletin menfaatlerinden aşağıdadır. Partim olmazsa ben belediye başkanı olabilir miydim? Olamazdım. Ahde vefa çok önemli. 

-56 proje vaat ettim, 90 proje yaptım

Biz projelerimizi hazırladık. Seçime hazırız. Belediyecilik proje üretme ve proje uygulama sanatıdır. 56 proje üretmişiz demişiz, 50’sini yaparız demişim, artı 40 proje daha yapmışız, 90 proje yapmışız. Yüzde 180’lere ulaşmışız. Emirdağ, projelere alıştı. Emirdağ artık vizyonsuz, çalışmayan kişilerle yürümez. Emirdağ, Ak Parti belediyeciliğe alıştı. Bundan sonrada böyle devam edeceğiz. 

-Toplam 1000 araç kapasiteli 3 otopark yapacağız

Emirdağ’ın en büyük sorunu otopark. Devlet Su İşleri’ne ait bir Emirdağ Çaydere dediğimiz bir deremiz var. Orta alanını kapatmamak şartı ile 15 metre uzunluğunda deremizin 5.5 metre bir tarafta 5.5 metre diğer taraftan olmak üzere konsol şeklinde otopark yapıyoruz. Orta kısma hiçbir kolon atmıyoruz. Orayı kapatmıyoruz. Karşılıklı iki araç alıyoruz. Herhangi bir su taşkını olduğunda da suyun ortadan çıkması sağlanıyor. Bu tamamen mühendislik işi. Biz bunu projelendirdik 160 araç alacak şekilde otopark projesi çizdik.  Emirdağ’da eski hükümet konağı vardı. Yıkıldı. Önünde de eski binalar var. Köftecinin, giysicinin olduğu binalar. Oraya da yıkım kararı aldık. O binalar yıkılacak meydan genişleyecek. Yıkılan binaların olduğu yerin altına 2 kat otopark yapacağız. Bu varan 2… Varan 3’e gelelim. Emirdağ Belediyesi’nin Rant Tesisleri var. Orayı da yıkıyoruz, altına otopark yapıyoruz. O da 2 katlı olacak. Toplam 1000 araç kapasiteli 3 otopark yapacağız. Bu Emirdağ’ı çok rahatlatır. 

WhatsApp Image 2023-12-30 at 14.38.04

-Trafiği yer altına alacağız

Biz burada birde trafiği yer altına alacağız. Vakıfbank’ın olduğu yerden araçlar yer altına inecek Çarşı Camisi dediğimiz yerden yukarı çıkacak. Bu alan tamamen yayalaştırılacak ve insanlar burada rahatlıklar yürüyebilecek. Aynı Belçika’daki gibi Hollanda’daki gibi aracını yer altına bırakacak, asansöre binecek, yüzeye çıkıp yürüyecek. 

-Cengiz Pala’nın ‘Başkanın değişik huyları var’ sözlerine yanıt

Eski Belediye Başkanı Cengiz Pala’nın “Başkanımızın değişiklik huyları var” sözlerine yanıt veren Koyuncu, “Onun cevabını yine Cengiz Abi’ye sormanız lazım. Ben kendisiyle konuşmadım. Ben büyüklerimizi çıkıp başka mecralarda eleştirmeyi sevmem. Ben şu anlayıştayım, kol kırılı, yen içinde kalır. Biz aile içinde kavga edeceksek edelim sarılacaksak sarılırız. Onun için her teşkilat böyle yapmalı. Cengiz Abi bizim büyüğümüzdür. Dediğinin altında mutlaka bir şey vardır. Ben karşılaştığımda sorarım”

-Emirdağ Belediyesi’nin borcu ne kadar?

Belediyenin mali yapısının nasıl olduğu yönündeki soruya yanıt veren Koyuncu, “2019’da asgari ücret 1200 TL civarındaydı. Bugün 17 bin TL. 10 katını geçmiş durumda. O gün 10 Milyon borcum varsa bugün 20 olursa 10 Milyon artmış denilmemesi lazım. Emirdağ Belediyesi’ni teslim aldığımızda 48 Milyon TL ile borçla aldığımızı belediye meclis üyeleri ile imza altına aldık. Ancak bunların yanında mahkeme kararları ile borçlar geldi. Reklam panoları ile ilgili borç geldi, 48’in üzerine onu ekledik. Daha sonra bir hayırseverimiz belediyeye şartlı bağış yapmış. 9.5 Milyon TL… Onu geri ödeyeceğiz.  Benim ve eşimin adıma Huzurevi Yapılsın demiş. Yapılmamış bu. Olay mahkemede çok konuşmak istemiyorum. Bunları böyle böyle üst üste koyduğunuzda 72 Milyon borcumuz oldu. Bu da 10-11 Milyon Dolar idi. Bugün 120-130 Milyon TL borcumuz var. O da 4 Milyon Dolar yapar. Asgari ücrete de vursan borcun azalır. Ben burada bir sürü yollar, binalar yaptım. Alt alta yazıldığında devasa yatırımlar yapmışız. 16 Milyon gerçekleşen bütçem vardı. 72 Milyon borcum vardı. Önümüzdeki sene 500 Milyon TL… 16 kat zenginleşmişiz. 16 kat başarılıyım. Matematik bu” dedi. 

WhatsApp Image 2023-12-30 at 14.38.40

-Mal varlığı noktasında hiçbir şey almadım

“Belediye başkanlığı döneminde mal varlığınızda bir değişiklik oldu mu?” sorusuna yanıt veren Koyuncu, “Düşünüyorum. Hanımın üzerine 2006 model bir araç vardı. Hala duruyor. Ben biniyordum hala biniyorum. İlçe başkanı iken o aracı hanımdan almıştım ona da başka bir araç almıştık. O da hala değişmedi. Ailemize ait evde oturuyordum hala aynı evdeyim. Şöyle düşünüyorum mal varlığı noktasında hiçbir şey almadım. Zararım çok oldu. İnşaat mühendisi iken Emirdağ’daki yüzde 50 inşaat işini ben yapardım. Şu anda çalıştığım büro yüzde 9’lara düştü. Ben yokum orada bir güç eksildi. Ben mesleğimde etkili olan biriydim. Çok zararım oldu dediğim olay bu. Hanım memur. Yuvarlanıp gidiyoruz.”

-Adaylık ne zaman açıklanır? 

AK Parti’nin adayları ne zaman açıklayacağı konusuna da açıklık getiren Koyuncu, “Tahminim en geç 15 Ocak’a  kadar açıklanacak. Biz böyle bir bilgi aldık. Aday olduktan sonra çalışmaya devam edeceğiz. Hem belediyeye hem seçime çalışacağım.” Dedi. 

-Belediyede 700 kişinin çalıştığı doğru mu? 

Gerçekleşen bütçenin yüzde 40’ını geçemez personel gideri. Yani 1 Milyon bütçeniz var 400 bin TL’yi geçemez. Biz teslim aldığımızda yüzde 39.9 ile teslim almıştık. Bugün yüzde 21’deyiz. Memur sayısı bizden sonra azaldı. Kadrolu işçi sayısı yukarıdaydı o da aşağı indi. Toplamda personel sayım memur, kadrolu işçi ve taşeron işçiler hemen hemen aynı. İhtiyacım varsa alabilirim. Bana devlet bu hakkı vermiş. Bizde sabah 8.30 akşam 5 yok bizde. Deli gibi çalışıyorlar. Allah hepsinden razı olsun. 17 bin TL’nin üzerine biz daha para vereceğiz. Biz Afyon Belediyesinden daha fazla para veriyoruz. Afyon’da kira 10 bin TL bizde 4 Bin TL, Afyon’da su parası 10 TL ise bizde 4 TL,  Afyon’da ulaşım atıyorum 15 TL bizde 1 TL… Bizde harcama yeri yok. Ona rağmen benim işçilerim çok kıymetli. Burada da söz veriyorum vermeye de devam edeceğiz. 700 tane işçi var diyorlar, ben bunlara nasıl maaş vereceğim. Bir gün geciktir tefe koyarlar. İhtiyacım olursa maaşını ödeyeceğim personeli alırım. Bende önce Kadın Kültür Evi, Yüzme havuzu, Taş Konak yoktu. Gençlik Merkezi’ne personel koyuyoruz. Ben bir sürü birim açtım, ihtiyacım olursa alırım” Başkan Koyuncu, “Bize kendimizi anlatma fırsatı veren Afyon Postası’na bundan önce olduğu gibi bundan sonraki yayın hayatında da başarılar dilerim” diyerek sözlerini noktaladı.  

Afyon'un Emirdağ ilçesinde OSB'deki işletmeler üretime devam ediyor Afyon'un Emirdağ ilçesinde OSB'deki işletmeler üretime devam ediyor

Canlı Yayını İzleyemeyenler Buradan İzleyebilir…

Kaynak: -Kudret Kuş ve Egemen Toprak Çiçek’in Haberi.