banner16

banner15

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser: Takip etmekte zorlanıyoruz

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Aralık ayı olağan toplantısında yaptığı konuşmada ekonomiyi şöyle değerlendirdi: “Ülkemizin ekonomisinde, özellikle son 1 aydır büyük dalgalanmalar yaşanıyor. Takip etmekte zorlandığımız gelişmeler, gelecek için planlama yapılmasını da engelliyor.  Ekonomide sürdürülebilirlik ve istikrar çok önemlidir. Bir günde yüzde 18 değer kazanan dövizin ertesi gün yüzde 30 değer kaybetmesi, tüm tahminleri alt üst ediyor”

EKONOMİ 24.12.2021, 11:15
ATSO Başkanı Hüsnü Serteser: Takip etmekte zorlanıyoruz
banner18

Serteser’in açıklamaları şöyle:

BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Geçtiğimiz hafta acı kayıplar yaşadık. Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ahmet Anlıak'ın halası Sebahat Anlıak, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Yücel Albay'ın kayınpederi Erdoğan Yasak ve Meclis Üyemiz Sayın Mustafa Oğuz'un dedesi Appas Oğuz vefat etti. 

Sayın Ahmet Anlıak’a, Sayın Yücel Albay’a ve Sayın Mustafa Oğuz’a başsağlığı, ailelerine sabır diliyorum. 

2021 DEĞERLENDİRMESİ

2021 yılında pek çok faaliyete imza attık. BREEAM’den aldığımız Olağanüstü düzeydeki Yeşil Bina Sertifikamız’ı, dünya birinciliği ile taçlandırdık. Uzun süredir atıl vaziyette olan Sinanpaşa’daki Afyonkarahisar Merkez 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nin Yönetim Kurulu’nu, Sayın Valimiz Gökmen Çiçek’in tensipleriyle oluşturduk. Merkez 2’nci OSB’yi, Türkiye’nin örnek Yeşil OSB’si hâline getirmek için hemen çalışmalara başladık, bu çalışmalarımız hızla sürüyor. Yine Sayın Valimiz Gökmen Çiçek’in öncülüğünde Afyon Eğitim Vakfı İktisadi İşletmesi tarafından kurulan albikere.com e-ticaret platformuna Odamız olarak destek verdik. Albikere.com, hem kadın istihdamına katkı, hem de üniversite öğrencilerine destek sağlaması bakımından güzel bir sosyal sorumluluk projesidir. Ülkemizin geleceği, kadınlar ve gençlerin kendi ayakları üzerine durması ile aydınlık olacaktır. 

KOBİ AKADEMİSİ

2021 yılında Avrupa Birliği destekli Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliği Projemiz’i sürdürdük, 2022’nin ikinci yarısında da bu projemizin faaliyetlerine devam edeceğiz. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda 47 adet lobi faaliyeti yaparak, sorun ve çözüm önerilerimizi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz başta olmak üzere, ilgili tüm kurum ve kuruluşlar ile paylaştık. Bu yıl içinde Odamız, siyasi partiler tarafından da yoğun bir şekilde ziyaret edildi. Bizi ziyaret eden tüm siyasi parti kurmaylarına taleplerimizi aktardık, iş dünyasının beklentilerini ilettik. 2018 yılından bu yana sürdürdüğümüz ATSO KOBİ Akademisi eğitimlerimize 2021 yılında da devam ettik. 21 adet planlı eğitim ile üyelerimizin bilgilerini güncellemelerine yardımcı olduk. 2022 yılında da ATSO KOBİ Akademisi eğitimlerimizi, şartlar elverdiği ölçüde fiziki ortamda, Odamız’da gerçekleştireceğiz. 

İHSAN ATAÖV EĞİTİMİ VAR

Sözümün bu noktasında, siz değerli Meclis Üyelerimiz’i ve tüm üyelerimizi, Protokol ve Nezaket Kuralları Uzmanı Sayın İhsan Ataöv’ün 29 Aralık Çarşamba günü vereceği Kurumsal Temsil ve Protokol Yönetimi eğitimine davet ediyorum. Biz  ‘Bay Protokol’ olarak tanınan Sayın Ataöv’ü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde dinleme fırsatı bulmuştuk. Gerçekten her cümlesinden istifade ettiğimiz bir sunum yapmıştı; Odamız’da da aynı düzeyde bir eğitim vereceğine gönülden inanıyorum. 

Geleneksel hâle getirdiğimiz ancak küresel salgın koşulları dolayısıyla 2020’de ara vermek zorunda kaldığımız ATSO Spor Oyunlarımız’ı  2021 yılında 15’inci kez düzenledik. Her zaman olduğu gibi 15.ATSO Spor Oyunları’nın açılışında da bizi yalnız bırakmayan, müsabakaların devam ettiği günlerde bizlere desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz Gökmen Çiçek, Sayın Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Malumunuz olduğu üzere bu yıl 15. ATSO Spor Oyunları Kapanış Töreni’ni yapamadık. Bu nedenle sponsorlarımızı ziyaret ederek kendilerine teşekkür plaketlerimizi takdim ettik. Plaketleri bizim adımıza takdim eden Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve ATSO Spor Oyunları Komitesi Üyeleri Sayın Akif İşbilir ve Sayın Hayrettin Güzbey’e teşekkür ediyorum. 

SPORDA BÜYÜK ADIM

Afyonkarahisar, sporda hakikaten büyük bir adım attı. Bir taraftan Dünya Motokros Şampiyonası’na ev sahipliği yapması, diğer taraftan şehir merkezinde kano sporunun öğretilecek olması; diğer yanda Kocatepe Spor Kompleksi’ndeki sahaların futbol takımlarının yaz kampı tercihlerinde üst sırada olması, atılan adımın önemini gösteriyor. Bununla birlikte Basketbol Süper Ligi’ndeki HDI Sigorta Afyon Belediyespor, Voleybol Efeler Ligi’ndeki Avşar Maden Suyu YÜNTAŞ Afyon Belediyespor, TFF 2’nci Lig’deki AFJET Afyonspor, ilgi çeken üç önemli branşta ilimizi temsil ediyor. Tüm takımlarımıza ayrı ayrı başarılar diliyorum. 

ALBİKERE ADLI E TİCARET SİTESİ…

AFJET Afyonsporumuz’a gelecek hafta Ziraat Türkiye Kupası’nda, Fenerbahçe karşısında ayrıca başarılar diliyorum. Ben Fenerbahçeliyim ama, memleketimin takımı her zaman önde gelir. Bir konuyu da hatırlatmak isterim: AFJET Afyonsporumuz’a destek vermek isteyen hemşehrilerimiz, takım formalarını, atkıları ve bereleri Türkiye’nin yeni e-ticaret platformu albikere.com’dan satın alabilir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği mevzuatına göre il sınırları içindeki Oda ve Borsalar ile düzenli olarak toplantı yapmamız gerekiyor. Biz, 2021 yılı bitmeden Afyonkarahisar Oda ve Borsa Müşterek Yönetim Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirdik. 

İLÇELERLE BİR BÜTÜNÜZ

Her zaman dile getirdiğim ve önemli gördüğüm konuyu bir kez daha vurgulamak isterim: İlimiz, ilçeleriyle birlikte büyür ve gelişir. İl merkezini ilçelerden, ilçeleri il merkezinden bağımsız düşünmek, soyutlamak mümkün değildir. Biz birlik ve beraberlik ruhuyla hem sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi istişare edeceğiz, hem de üyelerimize, şehrimize ve ülkemize nasıl daha çok katkı yapacağımız hakkında görüş alışverişinde bulunacağız. Oda Borsa Müşterek Yönetim Kurulu Toplantılarımız, 2 ayda 1 düzenlenecek, yılda 6 defa bu toplantıları yapacağız. İlçelerimizden katılan Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri’ne teşekkür ediyorum. 

TAKİP ETMEKTE ZORLANIYORUZ

Ülkemizin ekonomisinde, özellikle son 1 aydır büyük dalgalanmalar yaşanıyor. Takip etmekte zorlandığımız gelişmeler, gelecek için planlama yapılmasını da engelliyor. 

Ekonomide sürdürülebilirlik ve istikrar çok önemlidir. Bir günde yüzde 18 değer kazanan dövizin ertesi gün yüzde 30 değer kaybetmesi, tüm tahminleri alt üst ediyor. 

Yatırımcı, yarın ne olacağını hesaplayamazsa yeni işletme açmaktan, yatırıma ve istihdama kaynak ayırmaktan kaçınır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından da ayrıntısının kamuoyuyla paylaşıldığı önlem paketi dövizin ateşini önemli ölçüde düşürdü. Bunun kalıcı olması en önemli dileğimizdir. 

Bu konuda istikrar sağlanırsa, 2022’nin ikinci yarısından itibaren ekonomimizde toparlanmaya şahit olacağız.

Bununla birlikte, yatırım ortamının iyileştirilmesi, piyasa paydaşlarının uzun vadeli öngörüler yapabilmesi ile doğru orantılıdır. 

Döviz kurlarının dalgalanmasında tüketicinin mağdur edilmemesi gerekir. 

Tüm sektörlerde dövizdeki iniş seyri fiyatlara da acil olarak yansıtılmalıdır. 

ÜRETİM GÜCÜNÜN KORUNMASI İÇİN İLAVE TEDBİR GEREKLİ

Malumunuz olduğu gibi asgari ücret, 2022 yılından itibaren geçerli olmak üzere 4 bin 253 liraya çıkarıldı. Asgari ücretten alınan Gelir Vergisi ve Damga Vergisi ise kaldırıldı ki bu, iş dünyasının da talebi idi. İşgücünün yanı sıra üretim gücünün de korunmasına yönelik ilave tedbirlerin alınacağına inanıyorum.

KENDİ İŞİMİZDE EN İYİSİNİ YAPACAĞIZ

Atalarımız çok güzel bir söz söylemiş: Kara gün kararıp kalmaz. Umutsuzluk tablosu çizerek bir sonuç elde edemeyiz. Biz kendi işimizde en iyisini yapmaya devam edeceğiz. 

350 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Ahmet Şükrü Köse’nin sunduğu Faaliyet Raporu’nda gördünüz. 2021 yılının 11 ayında 350 milyon 565 bin dolarlık ihracata imza attık. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin il il ayrıntılı ihracat raporunu açıklamaya başladığı 2004 yılından bu yana, ilimizin imza attığı ihracatta 11 aylık dönemde en yüksek seviyeyi gördük. Buradan hareketle, 2021 yılının ihracatında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kıracağımızı net bir şekilde söylüyorum. Tüm ihracatçı firmalarımızı kutluyor; başarılarının devamını diliyorum. 

BÜYÜME ORANLARI

Bir başka umut verici gelişme ise büyüme rakamlarıdır. Türkiye, yılın üçüncü çeyreğinde 7,4 büyüdü. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye ekonomisine yönelik büyüme beklentisini yüzde 8,4’ten yüzde 9'a yükseltti. Diğer kredi derecelendirme kuruluşları da benzer şekilde tahminlerini yukarı doğru revize etmişti. 

Ekonominin büyümesi bizlere umut veriyor. Büyümenin topluma eşit olarak yansıması ise refah seviyesinin yükselmesini sağlayacaktır. 

FAALİYETLERE DEVAM EDECEĞİZ

Acısıyla, tatlısıyla bir yılı daha geride bırakıyoruz. 

Birlikte başarılı çalışmalara imza attığımız siz Kıymetli Meclis Üyelerimiz’e, Yönetim Kurulu Üyelerimiz’e, Sayın Meclis Başkanımız’a teşekkür ediyorum. 2022’de de faaliyetlerimize aynı hızda, hatta artarak devam edeceğiz. 

BÜYÜK TAARRUZ YÜZÜNCÜ YILA YAKIŞIR OLMALI

Birkaç kez vurguladığım gibi, 2022 Kocatepe sırtlarında başlayan Büyük Taarruz’un ve ardından kazanılan Büyük Zafer’in 100’üncü yılıdır. 2022’nin Afyonkarahisar’da 100’üncü yıla yakışır biçimde kutlanmasını, Devlet Büyüklerimiz’in ilimizdeki kutlamalara katılmasını, ayrıca Zafer’in bir gün değil, 2022 yılının tamamında gündemde olmasını arzu ediyoruz. 

EREN İÇİN İLİK NAKLİ

Konuşmamın sonunda, sosyal medya hesaplarımdan yaptığım bir duyuruyu tekrarlayacağım: Afyon Lisesi’nden arkadaşım Gonca Aydın’ın oğlu Eren’in lenfoma tedavisi için ilik nakli gerekiyor. Donör olmak isteyen Meclis Üyelerimiz varsa, 20 Ocak 2022 tarihine kadar Afyonkarahisar Kızılay Kan Merkezi’ne müracaat edebilir. Sizleri tekrar sevgi ve saygı ile selamlıyor, 2022 yılının size, sevdiklerinize, şehrimize, ülkemize, dünyaya sağlık, barış, huzur, bereket ve mutluluk getirmesini diliyorum.  

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Alanyaspor 22 35
5. Beşiktaş 22 35
6. Hatayspor 22 35
7. Başakşehir 21 34
8. Adana Demirspor 22 34
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 22 27
14. Giresunspor 22 26
15. Kasımpaşa 22 24
16. Göztepe 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 21 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 20 20
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11
Günün Karikatürü Tümü
banner136