banner16

banner15

banner153

Afyoncu: Büyük taarruz son dönemde başarılı olan tek taarruz savaşıdır!

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Rektörü, Tarihçi, Yazar Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Büyük Taarruz’un 100. yılı dolayısıyla Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi iş birliğinde “Gençlik Buluşmaları” kapsamında gerçekleştirilen “Yakın Tarih Dersleri” konulu konferansında AKÜ öğrencileri ile bir araya geldi.

EĞİTİM 14.04.2022, 15:06
Afyoncu: Büyük taarruz son dönemde başarılı olan tek taarruz savaşıdır!
banner18

Büyük Taarruz’un 100. yılı kapsamında Atatürk Kongre Merkezinde düzenlenen konferans öncesinde Afyoncu, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ı makamında ziyaret etti.

Konferansa; Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Afyonkarahisar Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fatih Serdar Köken, İdare Mahkemesi Başkanı Yasin Ayna, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Vali Yardımcıları; Dr. Mehmet Boztepe, Nurullah Kaya ve Ömer Tekeş, AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şuayıp Özdemir, Prof. Dr. Murat Peker ve Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, fakülte dekanları, il kurum ve kuruluş müdürleri ile öğrenciler katıldı.

“TARİH SOSYOLOJİNİN MUTFAĞIDIR”

Konferansın açış konuşmasını yapan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, geçmişi konuşan tarihçinin sadece geçmişi anlatmadığını aynı zamanda geleceğe de yol gösterdiğini belirtti. Karakaş, sosyoloji biliminin ise şimdiki zamandan bahsettiğini ifade ederek, “Sosyoloji bilimi günümüzü açıklayabilme ve yorumlayabilme adına tarihe müracaat eder. Bu yüzden tarih bizim mutfağımızdır. Ona muhtacız. Tarih bilgisi bütün sosyal bilimciler açısından önemli. Sadece sosyal bilimler açısından değil hayatın güncel kısmında da tarihin ortaya koyacağı bilgiler çok önemlidir. Bizler tarih eğitimi alırken geçmişe ilişkin çok ayrıntılı bilgiler ediniyor ve öğreniyoruz. Ama yakın geçmişte gerçekleşen olaylar, yakın tarihimizin nasıl vuku bulduğuna ilişkin çok az bilgilerle donatılıyoruz. Oysa bugünü güçlü bir şekilde inşa edebilmemiz ve çok güçlü bir gelecek tahayyülü ve tasavvufu gerçekleştirebilmemiz için yakın tarihi çok daha iyi bilmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“TARİHÇİ HAYATA BİRKAÇ ASIRLIK TECRÜBE İLE BAKAR”

Açış konuşmasının ardından Milli Savunma Üniversitesi Rektörü, Tarihçi, Yazar Prof. Dr. Erhan Afyoncu’nun “Yakın Tarih Dersleri” konferansına geçildi. Tarihçinin hayata birkaç asırlık tecrübe ile baktığını belirten Afyoncu, “Pandemi 11 Martta Türkiye’de başladığında ben 29 Martta ‘Panik Yapmadan Hayata Tutunalım’ diye bir yazı yazdım. O yazıda tarihteki pandemileri analiz ettim. Pandemide ne olacağını söyledim. Birçoğu gerçekleşti. Salgından sonra kıtlık yaşanmaması için tarım ve hayvancılıkta çok ciddi tedbirlerin alınması en önemli meseledir. Bunun için Tarım Bakanlığının alacağı tedbirlere ek olarak valilerin başkanlığında tarım kurullarının kurulması gerekir. Ekilemeyen toprakları ekmemiz, ithal edilen ürünlerin gelmemesi ihtimaline karşı bu durumu gündeme almamız lazım. Bu tarihin olumlu anlamda kullanılacağına dair bir örnektir. Pandemi süreci tarihteki salgınlara uygun olarak gelişti. Bizim diğer tahminimiz ise her pandeminin 2 yıl sürdüğüydü ki gerçekten bu pandemi de 2 yılın sonunda sönmeye başladı” dedi.

“TÜRK MİLLETİNDE MÜTHİŞ BİR MÜCADELE AZMİ VARDIR”

Osmanlı İmparatorluğunun tasfiyesinin devam ettiğini belirten Afyoncu, “Bundan 100 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu çöktü ama o dönemde bazı şeyler halının altına süpürülmüştü. Bunlar tekrar su yüzüne çıktı. Bunlar Türkiye’yi yakından ilgilendiren hususlar. O yüzden son yüzyılda ne oldu? Milli Mücadele’de ne oldu? Cumhuriyet nasıl kuruldu? Bunları iyi bilmemiz gerekiyor. Türkler 1071 yılında Malazgirt Zaferi’nden sonra Anadolu’ya gelmeye başladı. Biz Asyalı bir kavimiz. Bu coğrafya zor bir coğrafya. Tarihte ilk anlaşmayı yapan Hititler bu topraklarda yok oldu. Parayı bulan Lidyalılar bu topraklarda yok oldu. Dünyadaki ilk büyük imparatorluğu kuran Romalılar yok oldu. Ama biz 1000 yıldır bu topraklarda ayakta kalmaya ve mücadele etmeye devam ediyoruz. Türk milletinde müthiş bir mücadele azmi vardır” ifadelerini kullandı.

“OSMANLILAR SELÇUKLULARIN, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DE OSMANLININ DEVAMIDIR”

Türk milletinin tarih boyunca büyük felaketlerle baş başa kaldığını ama bu felaketlerden kurtulduğunu ifade eden Afyoncu, şunları vurguladı:

“Büyük Taarruz’a gelen süreçte bizim dedelerimiz büyük bir ümitsizlik içine girmişlerdir. Fakat o ümitsizlik kısa süre içerisinde hal oldu. 100 yıl önce bu topraklarda Milli Mücadele zaferle sonuçlandı. Bu topraklar 1085 yılından itibaren Türkiye’dir. Bu ismi biz vermedik. Türkiye ismini yabancılar verdi çünkü Anadolu’ya o kadar çok Türk gelmişti ki ilk önce Doğu Anadolu’ya sonra da bütün Anadolu’ya Türkiye ismini verdiler. Bu topraklarda 1085’ten itibaren tek devlet var; bu Türkiye devletidir. Türkiye Devletinin Selçuklu Hanedanı, Osmanlı Hanedanı ve Cumhuriyet Dönemi vardır. Osmanlılar Selçukluların, Türkiye Cumhuriyeti de Osmanlının devamıdır. 3 devlette tarih boyunca birbirinin değişen devamıdır. Avrupa’da Osmanlı İmparatorluğu bütün haritalarda Türk İmparatorluğu olarak gösterilir. Türk milleti tarih boyunca büyük felaketlerle baş başa kaldı. Tarihimizin en felaket dönemi 1200’lü yıllardır. Anadolu’nun Moğol işgaline uğradığı dönemdir. Fakat o zor dönemden biz Osmanlı İmparatorluğu’nu çıkardık. O zor dönemde biz Türk tarihinin 3 tane en büyük ismini çıkardık; Hacı Bektaş, Yunus Emre ve Mevlana. Ben genç kardeşlerimizde negatif bir enerji görüyorum. Bu topraklarda sıkıntısız dönemimiz olmadı. Ama Allah’a şükür her zaman başarı ile çıktık. Tarihimizin en karanlık döneminden Türk tarihinin en büyük devletini çıkardık. Onun için sıkıntılar geçicidir. Her zaman ümit var olalım, umudumuzu kaybetmeyelim ve pozitif enerji ile hayata bakalım. Eğer öyle olmasaydı atalarımız Osmanlı İmparatorluğu’nu kuramazdı. Osmanlı Devleti’nin yönettiği toprak 10 milyon kilometre karedir. Bugünkü Türkiye’nin 13 misli kadar alanını yönetiyordu.”

“ERMENİ İSYANINI İNGİLİZLERİN HALEP KONSOLOSU YAPTIRDI”

Türklerin ilerlemesinin durdurulamamasından dolayı Avrupalılar arasında ‘Yenilmez Türk’ anlayışının doğduğunu söyleyen Afyoncu, şunları söyledi:

“Türklerin ilerlemesinin durdurulamaması yüzünden Avrupalılar ‘Yenilmez Türk’ anlayışı doğdu. Papazlar ‘bu dünya Türklerin öbür dünya bizim. Bu Türkler öbür dünyada cehenneme gidecek, siz gelin kiliseye yardım edin, ahiretinizi kurtarın’ diyerek bir propaganda yürütüyordu. 1571 İnebahtı Savaşından sonra yenilmez Türk imajı yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladı. Karşımıza yeni bir imaj çıktı; Türkler Hristiyanları yöneten despotlardır. Hristiyanların Türk hakimiyetinden kurtarılması lazımdır. Son asrın mücadelesi budur. 19. yüzyılın başlangıcından itibaren Sırbistan, Yunanistan ve Karadağ gibi ülkeler birer birer Osmanlı İmparatorluğu’ndan koparıldı. Önce Avrupalı diplomatlar belli bölgelerde Hristiyanları kışkırtıyorlardı. Ardından o bölgelere silah verip, isyana teşvik ediyorlardı. Mesela Ermeni İsyanını İngilizlerin Halep Konsolosu yaptırmıştır. Dönemin valisi, emniyet güçleri isyana müdahale edince de Türkler Hristiyanları katlediyor diyorlar. Nota veriliyor, devlet notayı kabul etmeyince de donanma gönderiliyor; o bölgede özerk devlet kuruluyor. Bütün sistem böyle işlemiştir. Önce kışkırtma ardından özerklik ardından da bağımsızlık.”

“DÜNYA TARİHİNDE TÜRKLER KADAR TEMİZ BİR MİLLET BULAMAZSINIZ”

Osmanlı Devleti’nin Batı tarzı reformlarla Batıya karşı mücadele ettiğini ifade eden Afyoncu, “Batının kendi iç dinamikleri ile ürettiği değerlerin sizin toplumunuza uyum sağlaması kolay bir hadise değil. Büyük bir çatışma başladı. Dünya tarihinde Türkler kadar temiz bir millet bulamazsınız. Milyonlarca mülteciye ev sahipliği yaptık. 19. yüzyılda Macar ve Polonyalıları biz kabul ettik. Bugün Polonyalı göçmenlerin kurduğu Polonezköy diye bir yer var. Fakat bazı hatalı davranışlarımız da var. Bunlardan bir tanesi; panik. Biz çabuk panik oluyoruz. Soğukkanlı hareket etmeliyiz. Reformların başarıya ulaşmamasının en önemli sebeplerinden bir tanesi panik halde yapılmasıdır. Panik halde yapıldığı için bir netice verememiştir. Devamlı düşmanla mücadele ettiğimiz için zaman da yoktu. Zaman olmaması, panik ve en önemlisi yetişmiş insan gücünüzün olmamasından dolayı reformlar başarıya ulaşamamıştır” diye konuştu.

Abdülhamit’in 33 yıllık hükümdarlığı döneminde bir taraftan modernleşme faaliyetlerini devam ettirdiğini diğer taraftan düşmanla mücadele ettiğini belirten Afyoncu, “II. Abdülhamit tahta çıktığında 6,5 milyon kilometrekare Osmanlı toprağı vardı. Bizim öldük bittik dediğimiz dönemlerde bile devlet büyüktü. Fakat en önemli şey kendini yenileme dinamiğini kaybetmiş olmasıydı. Sultan Vahdettin ‘abim Ali’nin külahını Veli’ye, Veli’nin külahını Ali’ye giydirerek devleti yönetti’ diyor. O dönemde II. Abdülhamit gençlere karşı taviz veriyor. İmparatorluk elden gidiyor, meclis açılacak gayrimüslimler Türklerle eşit olarak temsil edilecek ve biz böylece kardeş olacağız. Bunun üzerine II. Meşrutiyet ilan ediliyor. Meclis açıldı; Rum ben Rum’um , Bulgar ben Bulgar’ım, Sırp ben Sırp’ım dedi. Osmanlı kimliğinin herkesi temsil edeceğini zannediyorduk. Öyle olmadı. Bunun için İttihat Terakki Türkçü politikalara yönelmek zorunda kaldı” dedi.

“ORDUYA SİYASETİN GİRMESİNİN ACI SONUCUNU BALKAN SAVAŞLARINDA YAŞADIK”

İttihat ve Terakki’nin yönetime gelmesiyle sosyal ve siyasi yapıda aşırı bir çözülme olduğunu belirten Afyoncu, “Aşırı bir siyasileşme yaşandı ve İttihatçılar ile muhalifler arasında büyük bir çekişme meydana geldi. Orduya siyasetin girmesinin en acı neticesini biz Balkan Savaşlarında yaşadık. Ordu ittihatçılar ve itilafçılar diye ikiye bölündü. Ondan sonra askerin siyasetle uğraşması men edildi. Balkanların kaybı Rumeli Türklüğünün ortadan kalkması demektir. Balkan Savaşlarında yapılan hatalardan dolayı Rumeli Türklüğü ortadan kalktı. İttihatçıların da çoğu Rumeli kökenlidir. Büyük bir psikolojik çöküntü yaşandı. Modern tabirle bu tükenmişlik sendromuna yol açtı. Ümitsizlik, karamsarlık arttı. Son bir hamle yapıldı I. Dünya Savaşına girildi” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜK TAARRUZ, SON DÖNEMDE BAŞARILI OLAN TEK TAARRUZ SAVAŞIDIR”

1919’da işgaller başlayınca önce Balıkesir Ayvalık’ta başlayan direnişin Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla liderlik bulduğunu ifade eden Afyoncu, şunları söyledi:

“Türk milleti, 3 yıl içerisinde kendine giydirilmek istenen esaret gömleğini kabul etmedi. Büyük bir mücadelenin sonunda 100 yıl önce içerisinde bulunduğumuz topraklarda büyük bir başarı sahnelendi. Bu, Türk milletinin direnç gücüydü. Atatürk’ün hangi futbol takımını tuttuğu her zaman tartışılır. Atatürk’ün bizler kadar bir futbol ilgisi yok. Hayatında iki defa maç seyretmiş, biri Akşehir’de. Büyük Taarruz’u başlatmak için bir futbol maçı organize ediliyor ve onu izliyor. 100 yıl önce bu topraklarda başlayan Büyük Taarruz’da büyük bir başarıya ulaşılıyor. Büyük Taarruz, son dönemde başarılı olan tek taarruz savaşıdır. O da bize bugünkü Türkiye Cumhuriyetini armağan etmiştir. Milli Mücadele bize imkansız denilen şeyleri, nasıl başarabileceğimizi bütün dünyaya gösteren bir kahramanlık destanıdır.”

Konferans, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ın Milli Savunma Üniversitesi Rektörü, Tarihçi, Yazar Prof. Dr. Erhan Afyoncu’ya plaket takdim etmesi ve Afyoncu’nun kitaplarını AKÜ öğrencileri için imzalamasının ardından sona erdi.

Yorumlar (2)
AKkoyun Kasabı 1 ay önce
BUNDAN DAHA DA BÜYÜK TAARUZ GELECEK SEÇİMLERDE AKP YE KARŞI YAPILACAK TAARUZDUR.
Müjde manyagi 1 ay önce
Yalnişiniz var çok yakında aziz millet en büyük taaruzu reizin önderliğinde fetöye yapmistir
Namaz Vakti 19 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü
banner136