"Su Vatandır” hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor.

Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı "Umur'u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi"ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye'nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, "Bizler maziden atiye uzanan, tarihini 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana "Su Vatandır” anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir." dedi.

Whatsapp Image 2024 04 06 At 14.49.12 (2)

Afyonkarahisar'da 742 Bin 626 Dekar Araziyi Suyla Buluşturduk

Afyonkarahisar' a yapmış oldukları DSİ yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, "Özellikle modem sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Afyonkarahisar'da inşa ettiğimiz 95 sulama tesisi ile 742 Bin 626 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık.” dedi.

Whatsapp Image 2024 04 06 At 14.49.12 (1)

Afyonkarahisar'ımıza 43 Baraj, 25 Gölet ve 3 Yeraltı Depolama Tesisi Kazandırdık

Bereketli toprakları, uygun iklim özellikleri ve çalışkan Afyonkarahisarlıların emekleriyle can bulan Afyonkarahisar'daki tarımsal araziler, üretim potansiyeli bakımından Bölgemizde önemli bir yere sahiptir. Afyonkarahisar'da refah düzeyinin artması için son 21 yılda; 465 adet Tesis ile 33 Milyar 671 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BaltaWhatsapp Image 2024 04 06 At 14.49.11 (1), "Afyonkarahisar'da son 21 yılda 43'ü baraj, 25'i gölet ve 3 adeti de yeraltı depolama tesisi olmak üzere 71 depolama tesisi inşa ettik ve böylece 177 milyon msu depolama hacmine ulaştık.” dedi.

Afyon'da Devlet Hastanesi'nin çatısı uçtu Afyon'da Devlet Hastanesi'nin çatısı uçtu

Baraj, I Gölet İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor

Afyonkarahisarlı çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, "Afyonkarahisar'ın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda 8 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 24 bin 970 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz.

Whatsapp Image 2024 04 06 At 14.49.12

Taşkın Koruma Tesisleri ile Vatandaşlarımızı ve Toprağımızı Koruyoruz

Ayrıca; Afyonkarahisar' da taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 232 adet taşkın koruma tesisi ile Afyonkarahisar şehir merkezi, 217 adet yerleşim yeri ve 331 bin 695 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 8 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz.” dedi.

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Yatırımlarımız İle Toprağımız Daha Kıymetli

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Afyonkarahisar'da toplam 256 bin 470 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çeken Genel Müdür Mehmet Akif Balta, "Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.” dedi.

Whatsapp Image 2024 04 06 At 14.49.11

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif Balta; "Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Afyonkarahisarlıların özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle "Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. 6 Şubat depremleri ile başlayan süreçte ağır yaralar alan Afyonkarahisar'ı ve Afyonkarahisarlıları asla yalnız bırakmayarak yaralarımızı dün olduğu gibi bundan sonra da birlikte sarmaya devam edeceğiz.’’dedi.

>>Kudret Kuş'un Haberi